Уроки моральності і духовності на засадах спадщини В. О. Сухомлинського Розробки годин спілкування



Скачати 227.55 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір227.55 Kb.
Ольхова Галина Сергіївна

вчитель початкових класів

вищої категорії,

старший вчитель

Луцької ЗОШ I – III ст.№3

Волинської області

педагогічний стаж – 33 роки

м. Луцьк, вул. Кравчука 11/54

м. т. 0663612519

Уроки моральності і духовності на засадах спадщини В.О.Сухомлинського

Розробки годин спілкування

Кожна мить тієї роботи, що називається вихованням, -

це творіння майбутнього і погляд в майбутнє.

В.О.Сухомлинський

На сучасному етапі становлення Української держави за умови складного політичного і соціально-економічного її стану особливо відчутний негативний вплив на сучасну школу таких суспільних явищ як посилення аморальності, злочинності, зубожіння та інше, що призводить до знецінення освіти, росту агресивності, жорстокості. Аналіз цих процесів у сучасному суспільстві дозволяє зробити висновок, що є небезпека виростити бездуховне покоління, не "обтяжене" порядністю, яке зневажливо ставиться до культурних цінностей.

На сьогоднішній день перед педагогами початкових класів стоїть важливе завдання – сприяти духовному розвитку дитини. Проблема формування людяності широко досліджувалася і розроблялася В.О.Сухомлинським. Уся творчість великого педагога є своєрідною програмою виховання і розвитку особистості.

В.Сухомлинський розумів дитину, дитячі переживання, знав думки школярів, їх мрії, як тактовно, ненав’язливо вчив учнів робити правильний вибір, правильні висновки. Твори великого педагога спонукають і вчителів, і дітей до роздумів, до аналізу вчинків героїв, викликають бажання наслідувати їх або навпаки чинити по-іншому.

Аналізуючи всі ці факти, прийшла до висновку, що потрібно розробити уроки моральності та духовності на засадах спадщини В.О.Сухомлинського, які можна проводити на класних годинах спілкування. Мною підібрані теми для виховних годин. Особливо вдалими вважаю класні години, які проводяться у нетрадиційних формах. Застосовую різноманітні форми уроків: урок-гра, урок-подорож, урок-роздум, урок-свято тощо. Використовую активні методи навчання як дискусії, конкурси, вікторини, рольові ігри, хвилинки для роздумів, роботу в парах і групах. Вони не тільки урізноманітнюють класні години і викликають активність навіть у пасивних дітей, а й допомагають їм розкритися,опановувати норми моралі та правила поведінки. Пропоную невеличку добірку розробок годин спілкування.

Урок обміну думками

Тема. Де найкраще місце на Землі?

Мета. Продовжувати формувати уявлення про рідний край. Розвивати критичне мислення,вміння одержувати інформацію, аналізувати її, порівнювати, робити висновки. Виховувати почуття любові до отчого дому, рідної землі.



Обладнання: портрет В. Сухомлинського, малюнки учнів, виставка старовинних речей.

Хід уроку.

1.Організаційна частина.

Доброго ранку травам росистим.

Доброго ранку квітам барвистам.

Доброго ранку сонечку ясному,

Людям усім і усьому прекрасному!

2.Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, що кожна людина любить і шанує.

3.Вправа ,,Мікрофон’’.

-Мені хочеться вас запитати,чи знаєте ви, де найкраще місце на Землі?

4.Слухання вірша,,Облітав журавель’’.

Облітав журавель

Сто морів, сто земель.

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:

-Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

-Краще рідної немає!

5.Бесіда за змістом вірша.

-До кого звернулися діти? Чому?

-Що відповів журавель?

-Діти, яку землю ми називаємо рідною?

6.Робота з анаграмами.

-Як по-іншому можна назвати край, в якому живемо,дізнаєтесь, коли відновите слова.

щиБатьнаків

чизнаВіт


нийрід райк

лязем ківбать

7.Складання "павутинки" до слова Батьківщина.

- Що таке Батьківщина?

бабуся мама ластівка домівка свято дощик дідусь

Батьківщина

мова братик сонце тато берізка бджола сестричка

8. Виставка старовинних речей, які збереглися з давніх часів у родинах.

( Рушники, скатертини, хрестики, плахта, запаска, коралі і т. д.)

- Для чого ваші батьки зберігають ці речі?

9. Відшукання оберегів у записі.

-Для кожної людини, яка б вона не була, - маленька, як ви, або вже доросла чи старенька, - найсвітлішим, найдорожчим у житті є її рідна домівка, де вона народилась і виросла. У рідному домі затишно і спокійно.

-Відшукайте обереги ось у такому записі.


image1

10.Читання і обговорення оповідання В.Сухомлинського ,,Дідова колиска’’.

-Що знайшов батько на горищі?

-Який вигляд мала колиска?

-Що дізнався хлопчик про неї?

-В якому значенні вжито слово колиска?

11.Гра "Обереги".

-Проведемо гру "Обереги". (Кожен учень, який приніс оберіг своєї родини, розповідає про нього. Виграє той, хто найкраще розповість.)

12.Підсумок уроку.Робота в групах.

а)Поетична хвилинка.

-За опорними словами скласти вірш ,,Що таке Батьківщина’’.

……………………….пісня мами,

……………………….руки тата,

……………………….мова,

……………………….хата.

б) Малювання на аркушах паперу.

-Що ви намалюєте , коли я попросила б створити малюнки на тему ,,Що таке Батьківщина’’.

в)Презентація робіт.

-Бажаю, діти, щоб у вашому житті було багато стежин, доріг, але щоб завжди вони вели вас до рідного дому.

г)Бліц-опитування.

-Де найкраще місце на Землі?




УРОК - МИЛУВАННЯ ПІД ГОЛУБИМ НЕБОМ

Тема. Про що розмовляють берези.



Мета. Вчити дітей бачити красу навколо себе, словами та емоціями передавати свій настрій, ставлення до баченого. Розвивати спостережливість, пам'ять. Вчити складати змістовні речення та короткі оповідання на запропоновану тему, додержуючись мовних норм. Виховувати у дітей дбайливе ставлення до природи.

Обладнання. Чарівна торбинка, альбоми, кольорові олівці.

Хід уроку

Попередня робота. Вірші, загадки, прислів'я про осінь.

1.Чарівна торбинка. Створення казкової ситуації.

-Діти, сьогодні я знову принесла вам чарівну торбинку. Що ж в ній цікавого? Наталочко, дістань, будь ласка, те, що в торбинці. (Дівчинка дістає звичайні стрічки). І що ж було в нашій чарівній торбинці. (Стрічки).

-Чи однакові вони? Чи відрізняються?

-Де можна побачити такі стрічки?

-Яких кольорів можуть бути ще стрічки?

2.Мотивація навчальної діяльності.

-А чи бачили ви де-небудь золоті стрічки? Можливо, хтось чув про такі стрічки? Не чули. А от В.О.Сухомлинський не раз зустрічав такі стрічки, бачив їх, разом зі своїми учнями складав про них оповідання. Послухайте таке оповідання.

3.Слухання оповідання В.О.Сухомлинського „Золоті стрічки’’.

4.Бесіда за змістом твору.

-Чому ж сміялось сонечко?

-А чому сумували берези?

-Які стрічки у беріз навесні? Влітку? Восени? Взимку?

5.Відгадування загадки.

-Всі ви любите відгадувати загадки. Відгадайте ось таку.

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски.

Звуть подружок цих..

6.Спостереження за берізками біля школи.

-Де у нас ростуть на подвір'ї школи берізки? Зараз ми з вами підемо до цих берізок у гості.

-Давайте поглянемо на беріз здалеку? Які вони? Золоті, у золотому вбранні, ніби жар-птиця розсипала свої диво-пера, ніби купаються в осінньому сонечку.

-Дерева, як і люди, ростуть і поодинці, і сім'ями. Якщо дерево одне, то кажуть на нього, як і на людину, що воно сирота, одиноке. Якщо дерев багато, то кажуть, що це гай. А раз дерева живуть так, як і люди, то вони що можуть робити? (Народжуватись. Рости. Вмирати. Хитатись. Плакати. Розмовляти. Співати.)

-Яке гілля у берізок? (Тонке, довге, ніжне).

-Яку пісню виспівує березове віття? (Ніжну, дзвінку, мелодійну, радісну, тужливу).

-Про що тужить?

-Що шепоче теплому вітрику?

-Як ви гадаєте, ці берізки в мирі та злагоді живуть, чи посварилися між собою?

-Через що берізки могли посваритись? Як ви гадаєте?

а) Одна сказала, що вона найкрасивіша, а друга відповіла, щоб та не загордилась, бо багато є красивих дерев.

б)Може, одна берізка стверджувала, що біля неї збирається більше дітей, а інші доводили те ж саме про себе.

в)Може, пташки, що сідають на першій берізці, співають краще й голосніше, ніж на других.

7. Розмова з берізками.

-Підійдемо зараз ближче до берізок і поговоримо біля них, як з людьми. Вони нас послухають, а ми - їх. Кожен з вас, і я в тому числі, принесли їм наші подарунки. Давайте подаруємо їх берізкам. Я почну, а ви продовжите.

-Добрий день, подружки-берізки. Ви зачарували нас своєю красою. Які гарні у вас золоті стрічки! Ви, як дівчата-красуні, привертаєте увагу до себе. Я зачарована вами. Дарую вам вірш про ваших подружок.

Ростуть над ставом дві берізки,

Високі, гарні і стрункі.

Вітрець розчісує їм кіски

І сонце світить залюбки.

Вони ж схилились понад ставом.

Тихенько щось шепочуть,

Мабуть, про осінь, що настане,

Нам розказати хочуть.

-Хто зараз подарує берізкам подарунок?

1 дитина. Добрий день, берізки. Кожного дня, коли я приходжу в школу, я милуюсь вашою красою. А вдень кажу вам: „До побачення!" Може, ви і не чуєте, а я все одно кажу. А зараз я загадаю всім дітям і вам загадку. Це мій подарунок.

Біле, а не сніг, зелене, та не луг, кучеряве, а не людина.

-Діти, погляньте, як берізки хитають гілочками. Вони чують вас. Хто ще подарує свій подарунок?

2дитина. Берізки-сестрички, ви мені подобаєтесь. Раніше, я не помічала, які ви гарні. А тепер все змінилось, ви, наче мої подружки. Тож прийміть від мене віршик - загадку.

Що за Устя серед поля?

В чорних цятках біле плаття,

Довгі коси розпустила,

Заплести їх їй не сила.

-Молодець! Ой, берізки, є ще один дарунок.



3дитина. Берізки - подружки, я зачарований вашою красою. Художники малюють вас на картинах. Мені бабуся розказувала багато прикмет про вас. Це мій подарунок.

а)Якщо листя з беріз опаде чисто - легкий рік, не чисто - на сувору зиму.

б)Якщо на березі першими зажовтіли верхні листочки - зима буде ранньою, нижні - пізньою, а коли рівномірно - середньою.

-Дуже цікавий подарунок. Давайте зараз подивимось, де ж з'явились золоті стрічки на наших берізках? ( Зверху. Зима буде ранньою).

-Запам'ятаймо це і потім перевіримо цю прикмету. Є ще подарунки?

4дитина. Берізки білокорі! Ви такі гарні! Так і хочеться вами милуватись, співати пісні, розказувати вірші. Як, наприклад, такий.

Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс довкола аж горить,

Ясен листя осипає,

Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком

Стала, наче золота.

Вітер, мовби ненароком,

їй косиці розпліта.

8.Словникова робота.

-Погляньте, діти, як берізки хитають своїми золотими косами. Вони відчули наше тепло, почули наші слова, повірили, що ви справжні їх друзі. Що означає слово коси? У кого ще є коси? Що ще має назву «коса»?

9.Гра „Хто перший обійме берізку".

-Давайте відійдемо далі й подивимось, де жовтіше листя? А ще, коли ви відійшли, я підслухала, що берізки хотіли б з вами погратися. А ви хочете теж? Тоді така гра: „Хто перший обійме берізку ".

10.Народна загадка про берізку.

-Вчора я почула прохання берізок загадати вам народну загадку про чотири користі берізок. Я пообіцяла їм виконати їхнє прохання. Послухайте цю старовинну народну загадку.

Стоїть дерево, цвітом зелене, а в цьому дереві - чотири користі:

Перша - хворим на здоров'я;

Друга - людям колодязь;

Третя - від темряви світ і в мороз тепло;

Четверта - дряхлим сповиванням.

Що це за дерево? Яку користь дає?

-А тепер детальніше спробуємо розібратись в чотирьох користях. Перша - паритися в лазні з березовим віником, готувати з листя та бруньок ліки - хворим на здоров'я. Друга - втамовувати спрагу березовим соком - людям колодязь. Третя - березові дрова дають тепло. Четверта - зв'язувати берестою розбитий глиняний посуд, ремонтувати корзинки - дряхлим сповиванням.

11.Підберіть протилежні слова:

Плаче – ; сумує – ; розмовляє – ;шепоче – .

Підберіть схожі слова до слів:

Береза - березовий, березень, підберезник, берізка, березонька.

12.Малювання осінніх берізок.

13.Підсумок уроку.

- Берізки-подружки. Виростайте нам на радість. А на згадку ми всі разом сфотографуємось біля берізок, у яких золоті стрічки в косах і гарний настрій від спілкування з нами.

Година спілкування

Тема. Людина починається з добра.

Мета. Продовжити знайомити учнів з людськими чеснотами; вчити характеризувати події та явища,в яких проявляються почуття добра і зла; розкрити моральний зміст доброти; сприяти розвитку в учнів мотивацій до добрих, гуманних вчинків; розвивати мислення, мовлення школярів; виховувати бажання творити добрі справи.

Обладнання. Презентація, ілюстрації, предметні малюнки.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

1. Слухання стуку серця.

- Послухайте звуки і скажіть, що ви чуєте?

- Чого це стукіт?

2. Вправа ,,Коло думок’’.

- Для чого людині серце?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми поговоримо про людину з великим серцем, яка все своє життя присвятила маленьким школярам. Він жив з гаслом: ,,Серце віддаю дітям’’. Таку назву має і його книга.

III. Робота над темою уроку.

1. Актуалізація опорних знань.

- Що ви знаєте про В.О. Сухомлинського?

2. Розповідь вчителя.

- В цьому році виповнилося б 95 років від дня його народження. В його житті були і роки війни, і тяжке поранення, і майже 35 років роботи вчителем, з них 23 – директором школи.

- Я поведу вас, діти, в гарну країну. Так часто говорив Василь Олександрович своїм вихованцям. І діти зі своїм вчителем ішли в поле, на луг, на берег ставка чи річки.

- Зараз жовтень. Осінь запрошує нас у мандрівку до лісу. Допоможе здійснити уявну подорож оповідання Василя Сухомлинського ,,Осінь у лісі''.

3. Читання оповідання вчителем.

- Що ви уявили, коли слухали рядки з цього твору?

4. Бесіда за змістом оповідання.

- Що побачили діти в лісі?

- Які дивні звуки почули?

- На що були подібні ці звуки?

- Які почуття вони у вас викликали?

5. Вправа ,,Уяви''.

- Світ природи сповнений дивовижних барв, чудових звуків. Треба лише розплющити очі і уважно прислухатися, щоб стати володарем казкових скарбів і неповторної радості.

Цей світ, як казка,

Як безмежне диво!

Захоплює, дивує, кличе ввись.

Життя чарівне, я така щаслива,

І ти до цього світу придивись.

6. Відгадування загадки.

- Ви, діти, слухали казку осені. Василь Олександрович любив дітей і написав для них багато казок.

- Які казки В. Сухомлинського ви читали?

- А ще про кого, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Прилетіло сонечко

На мою долоньку –

Крильця червонеенькі

Цяточки чорненькі,

По всіх пальчиках ходило,

З мізинчика полетіло.

7. Складання казки за опорними словами і малюнком.

Вночі злива, вранці непритомного, дівчинка, сонечку, сонечку, не злетіло, сонце обсушило, полетіло.

а) Самостійна робота учнів в парах.

б) Читання своїх казок.

в) Обговорення казок.

- Якою була дівчинка?

8. Слухання вірша.

Якщо людина

добре серце має,

вона іде у світ

добро творить.

В її очах любов

і ласка сяє,

така людина сонечком горить.

- Про яку людину говориться у вірші?

- З чим порівнюють таких людей? Чому?

9. Склади з розсипаних слів вислів.

- Що ви бачите? (Малюнок сонця)

- Воно примандрувало із творів В. Сухомлинського. Його чарівні промінці несуть нам слова великого письменника і педагога. Складіть з них вислів і ви дізнаєтесь, як радив він жити. (Людина в цьому світі добро повинна творити)

10. Інсценізація твору ,,Зелена каструля''.

б)Бесіда за змістом.

- Які хвилини в житті хлопчика, були найщасливіші?

- Як відносяться до бабусі в оповіданні члени сім'ї?

11. Вправа ,,Візьми інтерв'ю''. Робота в групах.

- Уявіть, що ви журналісти, які запитання ви поставили б героям оповідання?

12. Метод ,.Обери позицію''.

- Про що повинні були подумати батьки, відсаджуючи бабусю від столу?

- Про які якості характеру хлопчика ви можете сказати?

- Яким, на вашу думку, виросте Толя?

- Що допомогло хлопчику зробити правильний вибір?

13. Метод ,,Незавершене речення''.

не дозволило

Серце підказало

попередило

допомогло

14. Хвилинка - роздум.

- Як живе бабуся у вашому домі?

15. Розбір конкретних ситуацій. Вправа ,,Скажи своє слово''.

- Коли іде дощ, я …

- Коли сестричка плаче, …

- Коли хтось на моїх очах образить когось, …

- Коли я виросту, …

16. Складання ланцюжка добрих справ.

IV. Підсумок уроку.

1. Гра ,,Засвітимо сонечко доброти’’.

- Зараз ми засвітимо сонячні промінчики добрими словами про те, якою людина повинна бути в своєму житті.

Хай сонечко ясне засіє весь клас,

хай діти добрими зростають в нас.

- Ось і закінчився урок, але не скінчилась дорога добра. Вам ще, діти, жити і йти цією дорогою все своє життя. Творіть добро і вам відповідатимуть любов’ю і щедрістю.
Урок- обговорення

Тема. Людина. Радість життя

Мета. Розширити уявлення дітей про моральні якості людини, вчити дотримуватись правил, установлених у суспільстві, вчити аналізувати свої думки, дії; розвивати позитивні якості характеру; виховувати бажання самовдосконалюватись.

Обладнання.Картки для гри, ілюстрації, мікрофон,презентація.

Хід уроку

1.Акуалізація опорних знань.

- Що є найціннішим для людини?

- Що ви можете сказати про людину?

2.Відгадати загадку.

-Не золото, а найдорожче. (Життя)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Метод ,,Коло думок’’.

- Як ви розумієте вислів. ,,Життя має початок, але не має кінця’’.

2.Дидактична гра ,,Розшифровка’’.

- Розшифруйте записи на дошці.

тятиЖ льрутуКа хиВонваня ральМо

- Про що буде йти мова на уроці?

III. Робота над темою уроку.

1.Робота над прислів’ям. Гра ,,Складіть зі слів’’

Сімразвідміраодинразвідріж.

- Про що говорить народна мудрість?

2.Гра ,,Репортаж’’.Робота в групах.

- Записати у формі репортажу, що, на вашу думку, є важливим для ваших рідних та друзів.

3.Слухання і обговорення давньогрецької притчі.

Був чудовий літній вечір. Місячне сяйво освічувало стежку, якою йшов чоловік. Задумавшись, він не помітив каменя, спіткнувся об нього і впав. Встав, подивився на камінь і пішов далі.

Через деякий час на стежці з’явився інший чоловік. Посвистуючи, він ще здалеку помітив камінь. Підійшов і подумав: ,,Це ж я можу повертатися цією стежкою, не помічу каменя і впаду’’ Узяв він камін і виніс зі стежки. Та ось на стежці з’явився ще один чоловік. Він побачив камінь, що лежав біля стежки, зловтішно посміхнувся і поставив камінь знову серед стежки. Починало світати. На дорозі з’явився четвертий чоловік. Коли він побачив камінь, то подумав, що люди можуть його не помітити, і відніс його зі стежки.

- Древні греки вважали, що стежка – це наше життя. А чотири чоловіки – це ми, люди, в цьому житті: перший чоловік - байдужий, другий – егоїст, третій – безсовісний. І тільки четвертий – людина з совістю.

- Чи згідні ви з висновками давніх греків щодо оцінки якостей людей.

4.Гра ,,Інтерв’ю у власної совісті’’

- Від негідних вчинків застерігає нас і В. Сухомлинський. Він вважає, що на кожному кроці ми можемо натрапити на камінь, який можна обійти, але можна і прибрати його з дороги, звільнивши її для інших людей і розчистивши стежку для власної совісті.

- Спробуйте відповісти на такі запитання:

- Чи є тебе совість?

- Як ти визначив, що вона в тебе є?

- У якому стані вона знаходиться? Можливо, спить, дрімає або знаходиться в стані збудження?(Результати інтерв’ю не розголошуються.)

5.Дидактична гра ,,Мені соромно’’.

- Чи відомі тобі таке почуття як сором?

- Продовжіть речення: ,,Мені соромно за людину, яка…’’

6.Робота в парі.

- На аркуші паперу напишіть, які риси характеру притаманні совісній людині.

7.Метод ,,Оберіть позицію’’.

- Яких, на вашу думку, речей потрібно соромитися в житті?

8.Гра ,,Так чи ні’’.

-Якщо ви згідні з думкою вислову ,,Потрібно соромитись в житті’’ плескаєте в долоні, якщо ні – мовчите.

Фізичних вад.

Соціального положення батьків.

Своєї зовнішності.

Бездушного ставлення до оточуючих.

Зношеного, але акуратного одягу.

Неввічливості.

9.Читання і обговорення вірша А.Матвійчука.

Що є життя, хто до кінця збагне?

Воно прекрасне, як би все не сталось.

Та є у нього правило одне,

Що нам у спадок за давнини дісталось.

Торкаєш душу, а чи грішну плоть –

Біда прийти від тебе не повинна.

Ні словом, ані ділом не зашкодь,

Якщо ти справді на землі Людина.

- Про яке основне правило життя говорить поет?

V.Метод ,,Рефлексія’’.

Виступ-хвилинка

.-За одну хвилину вам потрібно поділитися роздумами про життя і його цінність.

Урок-тренінг

Тема.Гуманне ставлення до людини з фізичними вадами.

Мета.Формувати в учнів активну мотивацію, щодо дбайливого ставлення до власного здоров’я та життя людини, поваги до інших людей. Виховувати тактовне ставлення, чуйність і милосердя до людини з фізичними вадами.

Обладнення.Картинки, олівці, аркуші паперу,плакат ,,Права людини’’.

Хід уроку

1.Організаційна частина.

- Друзі, кожен з вас у цю хвилину переживає якісь почуття. Наприклад, ви можете відчувати радість з приводу того, що почався тренінг, або цікавість до нової теми. Але можуть бути і неприємні почуття. Це також абсолютно нормально. Постарайтесь висловити те, що ви відчуваєте.

- Розпочинайте своє повідомлення словами:,, Я відчуваю………’’.

2.Висловлювання дітей.

3.Мотивація навчальної діяльності.

- Дякую,що ви були відвертими. На сьогоднішньому уроці ми з вами ще глибше зануримося у самих себе та у відносини один з одним. Я лише попрошу вас і надалі бути відвертими.

4.Мозковий штурм,,Які вади мають люди?’’.

- Давайте подумаємо, які вади (недоліки) мають люди?

- Які вади можна змінити, а які ні?

- Чи є на світі люди, які не мають недоліків?

- Як треба ставитись до вад людей?

5.Повідомлення вчителя.

- У трирічному віці Пол Хоккі захворів на рак кісток. Лікарям довелося ампутувати Полу руку. Але це не завадило йому стати альпіністом і в червні 2005 року з другої спроби підкорити Еверест. Його фізична вада зробила чоловіка унікальним.

-Або наша землячка Валентина Михальська. Народилася в с.Хворостів Любомльського району Волинської області. В дитячому віці через важку хворобу перестала ходити. Дівчинка почала вчитися малювати, зайнялася самоосвітою. Стала знаною художницею. Не маючи змоги ходити, вона намагається якомога більше малювати з натури влітку, перебуваючи в інвалідному візку. Осінні і зимові пейзажі частіше пише з уяви, або споглядає їх через вікно. Пише портрети, пейзажі, натюрморти, іконопис, ілюструє дитячі книжки. У творчому доробку понад 1000 робіт, які експонувалися на 30 виставках як в Україні, так і за її межами. Нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня. Ім’я Валентини Михайлівни носить обласна мистецька премія.

-А хто такі параолімпійці?

-На останній Параолімпіаді в Лондоні, наші спортсмени завоювали 84 медалі: 32 золотих, 24 срібних і 28 бронзових.

- Чи знаєте ви про подібні випадки?

6.Вправа ,,Коло думок’’.

- Як ви думаєте, що відчувають люди з обмеженими можливостями?

7.Доповнення вчителя.

- Немічні люди – це передусім новонародженні, люди похилого віку та особи, які мають тяжкі фізичні або психічні вади. Люди з обмеженими можливостями – це люди похилого віку та інваліди. Держава дбає про їх долю, але для таких людей важливе наше з вами відношення до них.

8.Робота в групах.

I група ,,Людяні’’. -Проаналізувати ситуацію.(Чоловік, який сидить в інвалідній калясці, намагається заїхати в магазин. Люди проходять поряд і співчутливо кивають головою.)

II група ,,Уважні’’. -Дати оцінку вчинкам дітей.(Оксанка з Даринкою гуляють біля свого будинку. До них підходить незнайома дівчинка. Вона посміхнулася до дівчаток і на мові жестів намагалася щось запитати. Подружки сказали, що нічого не розуміють, повернулися і пішли в протилежному напрямку.)

III група ,,Милосердні’’. -Чи правильно діяв хлопчик?(У одній родині живе бабуся. Вона дуже старенька і геть усе забуває. Одного разу, коли дома дорослих не було, бабуся вийшла з подвір’я і пішла вулицею. Її сусід, хлопчик Миколка, в цей час катається на велосипеді і продовжує спостерігати за бабусею.)

9.Фізкультхвилинка ,,Що можуть твої руки?’’. Імітація рухів.

(Ваші руки можуть привітатися, насварити, заспокоїти чи приголубити іншу людину,висловити захоплення,попрощатися).

10.Групова робота. Моделювання ситуації допомоги немічним людям з обмеженими можливостями.

Ситуація 1. Тебе залишили з немовлям, яке спало. Раптом воно почало плакати. Які твої дії?

Ситуація 2.У сусідній квартирі проживає самотня людина. Яку допомогу ви можете їй запропонувати?

Ситуація 3.Уявіть. Опираючись на ціпок, йде старий чоловік. Він зупиняється, щоб відпочити. І знову дибає. Хлопці, які спостерігали за ним, почали наслідувати його ходу, згорбились, ледь пересовують ноги. Діти весело сміються. Ваші дії?

- Треба пам’ятати! Нав’язування допомоги людям з обмеженими можливостями може образити їх. Тому треба обов’язково спочатку запитати: ,,Чи можу я вам допомогти?’’, а якщо людина відмовляється, не варто наполягати.

11.Зворотній зв’язок. Вправа ,,Запали серце’’.

- На червоних аркушах паперу у формі серця написати побажання людям з обмеженими можливостями.( Всі серця діти несуть до дошки , чіпляють на велике серце блідого кольору і вимовляють написане. Таким чином бліде серце стає яскравим, гарним в знак того, що це діти допомогли своєю турботою добре йому функціювати.)

12. Підсумок уроку.


Висновки

Заняття з виховної роботи на засадах спадщини В.Сухомлинського я проводжу вже третій рік, розпочавши цю роботу з першого класу. Про ефективність уроків моральності свідчить те, що переважна більшість дітей добре знають і вміють виконувати правила поведінки, цінними для них вважається доброта, чуйність, ввічливість, чесність. Вони вміють поступитися один одному у суперечці, намагаються піклуватися про менших і старших, виконують свої обов’язки добросовісно, сміливо й рішуче виступають проти недоліків, грубості.

Виховання моральності – дуже складна, тонка, відповідальна і довготривала справа. Сподіваюсь, що регулярне проведення виховної роботи на засадах спадщини В.С.Сухомлинського сприятиме духовному розвитку особистості.

Очікувані результати:

- сформованість основних етичних понять та моральних якостей (чесність, чуйність, любов, доброта, працьовитість, самостійність. справедливість, шанобливість, ввічливість );

- вміння аналізувати моральні вчинки відповідно до певних моральних норм;

- втілення у практичній діяльності моральних норм, ідеалів, переконань, почуттів та принципів.


Джерела інформації:

1.Сухомлинський В.О.Вибрані твори в 5т.-К.,1977. 669с.

2.Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві.-К.Рад. школа,1988. –304с.

3. Сухомлинський В.О.Чиста криниця.-К.Веселка, 1993.



4.Початкова школа №10,1999.-29с.

5.Початкове навчання та виховання №8, 2008.-4с.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка