Уроки основ здоров’я Підготувала: вчитель початкових класів Свиридко Євгенія Василівна 2014р



Скачати 115.61 Kb.
Дата конвертації06.03.2016
Розмір115.61 Kb.
КЗ Новокурська СЗШ

Народні традиції

Родинні свята
Уроки основ здоров’я
c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\пн.jpg

Підготувала:

вчитель початкових класів

Свиридко Євгенія Василівна

2014р
Тема. Народні традиції. Родинні свята.

Мета. Ознайомити учнів з народними традиціями. Сприяти усвідомленню

значень народних традицій та родинних свят для здорового способу

життя. Вчити розповідати про свої улюблені свята, основним

правилам поведінки під час святкування, розпізнавати корисні і

шкідливі традиції святкування. Формувати прагнення дбати про власне

здоров'я. Розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, навички у створенні

веселого свята. Виховувати турботливість гостинність, щедрість,

повагу та інтерес до народних традицій та родинних свят.



Обладнання. Запис пісні «Зеленеє жито», зв’язані різки, фотографії родин

учнів, малюнки із зображенням страв української кухні,

мультимедійна презентація.

Очікувані результати. Учні повинні знати тлумачення поняття «народні

традиції», назви родинних свят, правильно поводитися

під час святкувань.

Хід уроку

Звучить запис пісні «Зеленеє жито»

Учениця хлібом - сіллю зустрічає гостей

І. Вступ.


  • У народі говорять: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви , як і я, раді нашим гостям. Бо зустріли ми їх за народною традицією хлібом-сіллю.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1060497.jpg

  • А коли приходять гості? (Коли в родині свято)




  • В нас сьогодні незвичний урок, урок – подорож, на якому ми дізнаємося про народні традиції українців, родинні свята і їх значення для нашого здоров'я.

  • Гостей до нас прийшло багато, але вони нічого про нас не знають. Давайте ми їм про себе розкажемо.

Вправа «Знайомство» c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1060501.jpg

Вчитель починає.

- Я, Євгенія Василівна, коли радію роблю так (плещу в долоні)

Учень. Євгенія Василівна, коли радіє робить так (показує), а я, Михайлик, коли радію, роблю так (показує свої рухи)..

Наступний учень повторює попередні рухи і показує свої

- Таку вправу ви можете проводити з гостями, які мало знайомі.



Вправа «Зворотний зв'язок».

Продовжити фразу «З минулого уроку я запам’ятав …»



Вправа «Очікування».

  • Чого ви чекаєте сьогодні від уроку?

  • Прикріпіть свою квітку до віночка, а стрічку залиште на парті. c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1060508.jpg

(Діти беруть квітку і кольорову стрічку, висловлюють свої бажання і прикріплюють квітку до «Віночка надій»)

ІІ. Основна частина.

Розповідь вчителя.

  • Немає людини, яка б не любила свята. Свята покращують взаємини між людьми, сприяють взаєморозумінню. Свята виховують повагу до звичаїв і традицій. Завдяки святам у нас з’являється бажання і прагнення берегти рідну землю, краще пізнати одне одного.

Коли і як з’явилися свята? Давнім людям доводилося багато працювати: обробляти землю, будувати житла, полювати. Щоб полегшити собі працю, вони просили підтримки, допомоги і захисту в різних сил природи. Люди зверталися до сонця, зірок, вітру, річок,а пізніше - до духів, а потім - до богів. Їм вони приносили дари, співали і танцювали, вимовляли хвалебні слова. Для цього люди звільнялися від роботи в певні дні. Так виникли свята.

Святами відзначали все нове. У такі дні всі люди збиралися разом, щоб відчути підтримку, допомогу, радість через те, що кожен з них не самотній.

Так створювалися традиції - досвід, український одяг, традиційна їжа, звичаї, норми поведінки, смаки, що склалися історично й передаються з покоління в покоління! ( Слайд 2)


  • Ось ми сьогодні розпочали урок народною традицією: зустріч гостей хлібом-сіллю.

Зустрічати хлібом-сіллю дорогих гостей — цей звичай, що має глибоке коріння та дійшов до нашого часу.

Хліб-сіль і рушник — одвічні людські символи. Хліб-сіль на вишиваному рушнику були ознакою гостинності українського народу. Кожному, хто приходив з добрими помислами, підносили цю святиню. Прийняти рушник, поцілувати хліб та з"їсти шматок з сіллю — символізувало духовну єдність, злагоду, глибоку пошану тим, хто її виявив.



  • Які звичаї та традиції українського народу ви знаєте ще?

Розповідь про національний одяг. (слайд3)

Розповідь про традиційну українську кухню.

Робота за підручником.

  • Які свята зображені на малюнках?

  • А зараз ми побачимо, хто з вас добре знає традиційні українські свята і вміє поводитися на них.

Подорож до свят.

На слайдах з’являються сюжети різних свят, а діти називають свято і правила поведінки під час їх проведення.



Варіанти відповідей учнів.

(слайди 4,5)c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1060516.jpg



(Це свято Нового року. Ми його відзначаємо 1 січня (взимку). На ньому треба бути уважними під час ігор, запалювання бенгальських вогнів, хлопавок, салютів. Запускати піротехніку можуть тільки дорослі, а дітям близько підходити заборонено.)
Фізхвилинка. Новорічний хоровод «Підемо у двір гуляти»»
c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1060520.jpg


(слайд 6)

(Це Різдво. Під час цього свята діти ходять вулицями і співають колядки та щедрівки. Діти повинні бути обачними на дорогах та під час вживання солодощів, які нащедрували.)

(Смакуємо кутею)


  • А ось мама Тетянки готується до якого свята?c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1060532.jpg

(Це Великдень. Його святкують навесні. До цього свята печуть смачні паски та фарбують яйця. Фарбувати яйця можна разом з дорослими. Не можна багато вживати пасок та яєць.)

(Батьки пригощають дітей

пасками та крашанками)

Великодні ігри з писанками.

«Бій яйцями»

Кожен гравець вибирає собі яйце. Затискаючи яйця в руці так, щоб стирчали тільки їхні гострі кінчики, гравці б'ють яйця один об одне. Коли одне з яєць розбивається з гострого кінця, його перевертають у руці і підставляють під удар тупий кінець (гармату). Розбите яйце (з двох сторін) віддається на поталу переможцю.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1060536.jpg


  • Яке свято ми з вами святкували?

(слайди7,8)

(Свято 8 Березня. Ми вітали своїх мам, бабусь , сестричок, дівчаток і жінок нашої школи. Висловлювали найщиріші побажання всім жінкам. А своїм виступом їх звеселили. Дотримувалися правил поведінки під час масових заході.)



  • Яких правил безпеки дотримувалися?

(Це свято Івана Купала. Його святкують влітку ввечері біля води та з вогнищем. Діти повинні бути з батьками ) (слайд 9)

(Це свято Першого дзвоника. Тут багато дітей, тому треба бути обачним, не бігати, не штовхатися, слухати виступаючих) (слайд 10)

  • Дорогі діти, це пройшло перше наше спільне свято. Ми його будемо святкувати 11 років у цій школі. І це вже стала класна традиція – зустрічати новий навчальний рік з радістю: радість від зустрічі друзів після літніх канікул, радість від бажання здобувати нові знання.

  • А хто це нам залишив стільки різок? (Це святий Миколай залишає для неслухняних дітей. А для слухняних приносить подарунки.) (слайд 11)

  • А який же подарунок найкращий?

Анатолій Костецький «Найкращий подарунок»

– Не вгадать тобі нізащо,

Який подарунок найкращий!

– Знаю! Трактор заводний!

– Зовсім ні!

– Електрична залізниця!

– Помилився!

– Ну, тоді це – пароплав!

– Не вгадав.

– Зрозуміло: це – літак!

– Знов, не так.

Добре, відповідь я дам:

Той, який зробив ти САМ!


  • На наступному уроці ми будемо вчитися створювати подарунки до свят своїми руками.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1060524.jpg

  • Які ж свята ви відзначаєте вдома з своєю родиною.


Розповіді дітей. (слайди 12-14)

ІІІ. Заключна частина.

Гра «Яке свято»

  • Яке свято постає у вашій уяві, коли ви чуєте такі слова:

«Зима, діти, різки, подарунки, ніч»

«Сніг, подарунки, ялинка, Дід Мороз, хоровод »

«Сестричка, мама, бабуся, весна, подарунки »

«Весна, паска, писанки, крашанки»

«Річка, вогонь, віночки, дівчата, хоровод»

  • Кожна родина має дотримуватися заповітів батьків і дідів: добре знати рідну мову, вивчати історію народу й родоводу, жити за принципами народної моралі.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1060538.jpg

Вправа «Очікування».

  • Якщо ствердилися ваші сподівання , прикріпіть кольорові стрічки до «Віночка надій».

(Діти висловлюють свої враження від уроку)
c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\пн.jpg


З гарним святом, добрі люди!

Сподіваюсь, з Вами буде

Запашна, смачна хлібина,

Щастям сповнена година,

Сіль жадана на столі,

Лад і спокій на землі!
Тема. Практична робота. Як влаштувати веселе свято.

Мета. Вчити першокласників прикрашати подарунки власними руками.

Формувати навички в організації веселих свят. Повторити правила

поведінки під час родинних свят. Розвивати зв’язне мовлення учнів,

логічне мислення, фантазію дітей. Виховувати дружні стосунки в

колективі, гостинність, щедрість, доброту, творчу і активну особистість.

Обладнання. Ноутбук, відеозапис місцевого Вертепу, фрагмент мультфільму

«Чебурашка» , кольорові стрічки, скатертина, посуд, атрибути

для ігор.

Очікувані результати. Злагоджена робота учнів, активна участь в іграх,

бажання дітей приносити радість рідним.



Хід уроку

І. Вступ.

Звучить весела музика

  • Сьогодні на уроці ми з вами змінимо свої імена.

  • Але своє ім'я треба вгадати, ставлячи питання друзям.

Вчитель закріплює паперові смужки на спині учнів з новими іменами.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перегляд фрагменту мультфільму «Чебурашка».

- Яке свято відзначає Крокодил Гена?

- Хто його привітав З Днем народження?

- Що подарував Чебурашка Крокодилові ?

2. Перегляд фрагменту місцевого Вертепу.

- Коли і яке свято проходить в нашому селі?

3. Самостійна робота у зошитах з друкованою основою.

- Які свята ви позначили в зошиті?

- Що ми називаємо народними традиціями?



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Готуючись до уроку ми з вами прикрашали наш клас.

  • Для чого ми це робили?

  • Але свято стає веселим не тільки від прикрашеної оселі, а і від того, як ми зможемо його провести. От і сьогодні ми будемо вчитися проводити весело свята.

Вправа «Припущення»

  • Що, на вашу думку, ми будемо вчитися робити.

(Висловлювання дітей)

ІІІ. Практична робота.

  • Кожна добра господиня велику увагу приділяє святковому столу.

  • Що, на вашу думку , повинно бути на ньому?




  1. Дидактична гра «Святковий стіл».

c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000267.jpgc:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000283.jpg
2. Сервірування святкового столу.

(Вчитель координує діями учнів)

c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000272.jpgc:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000269.jpg
c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000273.jpg



  1. Гра «Вгадай ім’я»c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000306.jpg

Ведучий запитує у друзів про своє ім’я, а діти говорять «так» чи «ні». Вчитель починає ставити питання про своє ім'я.

Можна вгадувати по буквах.


  1. Оздоблення подарунків

Вчимося зав’язувати святкові банти різними способами.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1000322.jpg

c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1000337.jpg
c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000320.jpg


c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1000339.jpg


  1. Вчимося дарувати подарунки друзям.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1000342.jpgc:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000325.jpg

  2. Розучування ігор.

«Сліпа хода»

Розставити кеглі в один ряд. Учаснику зав’язати очі хустинкою і направити на перешкоди. Треба переступити кеглі так, щоб не жодна з них не впала. Так робить 1-2 учасника, а далі кеглі тихенько прибираємо і спостерігаємо за учасником.c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1000316.jpg

c:\documents and settings\евгения\рабочий стол\p1000309.jpg

«Риба кит»

Діти стають у коло. Ведучий говорить пошепки кожному учаснику два слова, одне з яких «кит». Потім говорить «кит» , а всі намагаються зловити того, у кого таке слово, але самі ухиляються від сусідів.



«Мій подарунок»

Учні жестами та мімікою дарують один одному уявний подарунок , а ті вгадують предмет.



«Суходіл - вода»

Учасники гри стають в одну лінію. Коли ведучий говорить слово «СУХОДІЛ» усі стрибають вперед , на слово «ВОДА» - назад. Гра проводиться у швидкому темпі . Ведучий має право вимовляти замість слова «ВОДА» вимовляти інші слова , наприклад : море, річка океан, а замість слова «СУХОДІЛ» - берег, земля, острів. Хто помилився – вибуває з гри. Переможцем стає останній найуважніший гравець.



ІV. Підсумок уроку.

Гра «Торт для гостей»

Діти об’єднуються в групи і малюють на шаблоні торт для гостейc:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000292.jpgc:\documents and settings\евгения\рабочий стол\новая папка\p1000290.jpg



  • Так ви зможете прикрасити торт, який спече ваша мама чи бабуся.

Вправа «Мікрофон»

- Що вас сьогодні найбільше вразило?

- Які ігри сподобалися?

- Які ігри будете проводити в своїй родині?



- Чого ви навчилися на уроці?

- Що про цей урок ви розкажете вдома?


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка