Уроки-тренінги з основ здоров'я для 5 класу Володарка 2007 р



Скачати 237.38 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір237.38 Kb.


Головне управління освіти і науки
Київської обласної державної адміністрації
Володарська загальноосвітня санаторна школа-інтернат

Учись вчитися


Уроки-тренінги з основ здоров'я
для 5 класу
Володарка
2007 р

Схвалено науково-методичною радою Володарської загальноосвітньої школи-інтернату (протокол № 4 від 27.12.2006 р)


П’яткун А. М.. Учись вчитися. Уроки-тренінги з основ здоров'я для 5 класу: Навчально-методичний посібник. – Володарка, 2007. – 35 с.

Рецензент:


Некраш Т.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Володарської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату.

У посібнику вміщено систему уроків з основ здоров'я для 5 класу із використанням інтерактивних та інформаційно-комунікаційних технологій навчання.

Адресовано учителям основ здоров'я загальноосвітніх навчальних закладів.

Зміст


Передмова



Не так важливо вчити дітей, як потрібно створити ситуацію, в якій дитина просто не може не вчитися і робить це із задоволенням.

К. Роджерс

Важливим складником шкільної освіти є формування мотивації до збереження та зміцнення здоров’я. Життя п’ятикласника доволі стресове багато нових предметів і вчителів, різні вимоги, необхідність самостійного виконання домашніх завдань (якщо учень відвідував групу продовженого дня в початковій школі) і як наслідок зниження успішності. Такі проблеми постають перед багатьма учнями. Головним завданням предмета «Основи здоров’я» у п’ятому класі є вплив на свідомість і поведінку учнів шляхом розвитку у них життєвих навичок, сприятливих для здоров’я, безпеки і гармонійного розвитку, а також розуміння того, що тривалість і якість життя людини, її здоров’я, залежать від власної поведінки і способу життя. Пропонований цикл уроків-тренінгів поєднує методики розвитку життєвих навичок та прискореного навчання на основі опорних когнітивних схем. Таке поєднання дає змогу спроектувати опорні алгоритми поведінки у типових ситуаціях та на їх основі відпрацювати базові уміння, моделюючи конкретні ситуації, й проаналізувати різні варіанти поведінки та їх наслідки. У процесі навчання життєвим навичкам передбачається широке використання інтерактивних методів навчання: моделювання ситуацій, «мозковий штурм», рольові ігри, дискусії, дебати тощо. Дуже важливе значення для засвоєння та застосування у житті є розділ «Учись вчитись», який передбачає ознайомлення п’ятикласників із впливом рухової активності на розвиток організму, формує навички запобігання перевтомі, активного відпочинку, правильного загартування. Опанування тем даного розділу допоможе дітям набути знання про вплив постави на здоров’я, сформувати навички збереження правильної постави; навички виконання вправ та процедур для збереження та зміцнення здоров’я; уникнути травматизму. Розробка уроків-тренінгів цього розділу є однією із найважливіших для здоров’я, адже пов’язана з основним видом діяльності учнів – НАВЧАННЯМ. Невдачі у навчанні є основною причиною порушення фізичного, психічного і соціального благополуччя п’ятикласників.

Урок №1. Ти - талановитий.

Тема. Ти - талановитий.

Мета: створити і підтримати мотивації до навчання; надати змогу відпрацьовувати навичку постановки мети і досягнення успіху.

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:


  • пояснювати, чому треба працювати над розвитком вроджених здібностей;

  • аналізувати і виділяти корисне для себе від вивчення різних шкільних предметів.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.
Ніколи не втрачай терпіння – це останній ключ, що відкриває двері.

А. де Сент-Екзюпері



Хід уроку

  1. Знайомство.

Продовжити фразу: «Із шкільних предметів мені найбільше подобається…»

  1. Нагадування правил поведінки на тренінгу.



слайд

У навчанні мені найбільше допомагає правило…

Приходити вчасно.

Бути позитивним.

Говорити коротко.

Бути доброзичливим.

Бути тут і зараз.

Бути активним.

Говорити по-одному.

Уміти слухати інших.

Не крутитися.

Бути толерантним..







  1. Вступ. Зворотній зв'язок:

Дорогі діти, ми починаємо новий розділ «Учись вчитись». Кожен знає, що ваше здоров’я залежить від багатьох чинників, у тому числі і від успіхів у навчанні. Той, хто добре вчиться, зазвичай спокійніший і більш врівноважений. А в кого нічого не виходить, той часто нервує, конфліктує з приводу оцінок. Він почувається нездарою або вважає, що до нього ставляться несправедливо. Через це може навіть захворіти. А коли людина втрачає віру у власні сили, то перестає цінувати саму себе і навіть може заподіяти собі шкоду, наприклад, почати палити або вживати алкоголь. Мовляв, от я «крутий»! Саме тому найкращою профілактикою стресів, конфліктів і шкідливих звичок у вашому віці є успіхи у навчанні. Ви навчитесь: підтримувати інтерес до навчання, раціонально планувати свій час, самостійно виконувати домашні завдання, уважно слухати вчителя, готуватися до контрольних, запобігати перевтомі.

  1. Очікування. «Берег сподівань – Берег звершень». На аркуші

зображена річка. Очікування записуються на стікерах із зображенням човників. Папірці кріпляться на Березі сподівань.

  1. Робота з підручником (с.50).



  1. Руханка «Горнятко знань».

Передаючи один одному горнятко, діти промовляють над ним « Я буду вчитись, щоб…»

  1. Тестування . «Мислитель чи митець».

Тест на інтелект і креативність (підручник с. 51) Він з’ясовує яка з півкуль головного мозку активніша - права чи ліва.

8. Робота у групах.

Об’єднуємо учнів у 7 груп (кольорові папірці із написами шкільних предметів)

1 група: математика;

2 група: історія;

3 група: природознавство;

4 група: іноземна мова;

5 група: укр. мова і література;

6 група: образотворче мистецтво;

7 група: фізкультура.

Завдання кожній групі: обговорити:

- яка користь від вивчення різних шкільних предметів?

- яка користь від уроків здоров'я ?

Презентація напрацювань учнів у групах.

Створення моделі « МІСТЕР ВСЕЗНАЙКО » (Додаток 1)

- яка користь від уроків здоров'я ?



9.Зворотній зв'язок .

Продовжити фразу « На цьому тренінгу я зрозумів(ла)…».



10.Прощання.

Учні передають один одному книгу зі словами «Знання - це сила».



Домашнє завдання. 1. Вивчити матеріал §9.

2. Скласти план дій для досягнення такої мети: «Як підвищити рівень знань з предмета». (Додаток 2)

Додаток 1


Додаток 2





Урок №2. Планування часу.

Тема. Планування часу.

Мета: пояснити дітям необхідність планування часу; навчити їх складати розпорядок дня з урахуванням усіх важливих елементів здорового способу життя.

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:

  • називати дві вигоди від планування часу;

  • називати два негативні наслідки неорганізованості;

  • складати режим робочого і вихідного дня;

  • навчитися щодня, крім харчування і сну, виділяти час для розваг і домашніх обов’язків.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектора.

Тип уроку: урок-тренінг.

«Силу розуму надають вправи, а не спокій.»
Хід уроку

  1. Зворотній зв'язок.

Продовжити фразу: «З минулого тренінгу мені найбільше запам’яталося…»

  1. Знайомство.

Кидаючи один одному клубок з ниток, учні розповідають про те, на що вони витрачають найбільше часу.

  1. Нагадування правил.

І
слайд

Які правила допомагають економити час?

Приходити вчасно.

Бути позитивним.

Говорити коротко.

Бути доброзичливим.

Бути тут і зараз.

Бути активним.

Говорити по-одному.

Уміти слухати інших.

Не крутитися.

Бути толерантним..





нформаційне повідомлення. «Цінуй свій час»

Максимальне використання Вами уроків у школі економить час у два, а то і в три рази. Коли ви уважно слухаєте відповіді товаришів, то ніби повторюєте за ними відповідь, доповнюєте чимось свої знання, виправляєте неточності, помилки тобто самостійно працюєш. На вчителя треба дивитися не як на няню, яка «годує» вас знаннями, як в дитинстві - манною кашею. Можна прямо сказати, що за такого настрою в школі ще можна досягти деяких результатів, але потім у житті – ні. В навчанні не треба робити подвійну роботу - бережіть час. Навчіться планувати свій час…



  1. Мозковий штурм. « Що це - крадії часу?

Обговорення малюнка за запитаннями (с. 53,підручника)

  1. Руханка – мотивація. (Додаток1)

Учні вибирають, плескаючи в долоні (один раз), корисні справи та (два рази) – справи, що шкодять здоров’ю.

  1. Робота в групах.

Об'єднання учнів у 2 групи (день-ніч). (Додаток 2)


слайд

Завдання:

1 група - СКЛАСТИ РЕЖИМ РОБОЧОГО ДНЯ

2група - СКЛАСТИ РЕЖИМ ВИХІДНОГО ДНЯ








  1. Робота з підручником.

Крос-тест «Для всього свій час» (с.55)

Ви склали свій розпорядок дня, а тепер давайте за допомогою крос-тесту перевіримо його і, можливо, щось змінимо в ньому. Запам’ятайте! У вашому віці треба спати не менш як 8 годин на добу. Харчуватися 3-4 рази на день. Крім цього, у тебе повинен залишатися час для розваг та улюблених справ.



  1. Зворотній зв'язок.

Продовжити фразу «Я викидаю в кошик для сміття те, що краде в мене час...»

  1. Прощання. «Віночок побажань»

Учні стають в коло і, по черзі, починаючи із вчителя, продовжують фразу «Я бажаю тобі…»

Домашнє завдання. 1. Вивчити матеріал підручника §10

2. Написати 3 найулюбленіших своїх занять вихідного дня (Додаток3).

Додаток 1

Додаток 2




Додаток3



Урок №3. Домашні завдання.

Тема. Домашні завдання.

Мета: навчити учнів правильно використовувати час при підготовці домашніх завдань; формувати навички оптимального облаштування робочого місця, вибору портфеля.

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:

  • називати дві ознаки правильно облаштованого робочого місця;

  • називати дві ознаки неправильно облаштованого місця;

  • називати дії, які допомагають і які заважають швидше виконувати домашні завдання;

  • називати способи відпочинку під час занять.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

«Упевненістьнаймогутніша творча сила»

М.Горький

Хід уроку


  1. Зворотній зв'язок.

Моє улюблене заняття вихідного дня.

  1. Очікування. «Сходинки».

1 сходинка-ДІМ, остання-ШКОЛА. На кольорових фантах-стікерах учні записують очікування від тренінгу та кріплять на першій сходинці.

  1. Нагадування правил.


слайд

Показати у вигляді пантоміми

Приходити вчасно.

Бути позитивним.

Говорити коротко.

Бути доброзичливим.

Бути тут і зараз.

Бути активним.

Говорити по-одному.

Уміти слухати інших.

Не крутитися.

Бути толерантним.















Знайомство. «Інтерв’ю». Запитання і відповідь по темі уроку.



  1. Інформаційне повідомлення.

«Економ свій час», «Поринь у роботу» (с.57,підручник)

  1. Рольова гра. «Усьому своє місце».

Об’єднання учнів у 3 групи (на розрахунок 1,2,3)

Завдання: «Щоб швидше зробити домашнє завдання, потрібно вибрати і облаштувати своє робоче місце»:



    • групи 1 і 2 обговорюють та демонструють;

    • 3група - спостерігачі;

    • презентація напрацювань учнів у групах, виправлення помилок.

  1. Рольова гра «Тостери-грінки».

Завдання для «трійок»: Підготувати і продемонструвати вид відпочинку під час виконання домашнього завдання.(підручник,с.57-58).

  1. Робота в групах.

Об’єднання учнів у чотири групи (сумка, портфель, рюкзак, дипломат);

Групи обговорюють:



    • 1 група «Портфель, сумку чи рюкзак».

    • 2 група «З вузькими шлейками чи широкими».

    • 3 група «З одним чи багатьма відділеннями».

    • 4 група «Шкіряний чи синтетичний».

Презентація напрацювань учнів у групах.

  1. Зворотній зв'язок. Аналіз очікувань.

  2. Прощання. «Чи важко було підійматися по сходинкам?»

Висновок: «Знання - легка ноша!»

Домашнє завдання. 1. Вивчити матеріал підручника §11.

2. Намалювати тварину, рослину чи предмет, що мали б схожу характеристику з правилами поведінки на тренінгу (Додаток1).

Додаток1

Бути активним.





Урок №4. Як стати відмінником.

Тема. Як стати відмінником.

Мета: ознайомити учнів з основними типами сприйняття інформації, які полегшують запам’ятовування і способами зниження емоційного напруження на передодні контрольної роботи, які допоможуть відпрацювати життєві навички активного слухання і позитивного мислення.

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:

  • визначати і називати власні особливості сприйняття інформації;

  • називати три етапи активного слухання;

  • пояснювати, як побороти хвилювання напередодні контрольної роботи.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

«Розумний не той, хто багато знає, а той чиї знання корисні.»

Есхіл
Хід уроку


  1. Нагадування правил за домашнім завданням попереднього тренінгу.

  2. Знайомство «Моя улюблена тварина…»

  3. Мозковий штурм.

Які з органів чуття для сприйняття інформації є важливими? (Додаток 1)

  1. Експеримент (підручник с. 61).

«Порядок сприйняття інформації з навколишнього світу».

(Наголосити, що незалежно від того, які канали сприйняття є для людини основними, вона отримує інформацію усіма можливими способами. Тому для кожного важливо розвивати навички слухання, зокрема активного.)

  1. Повідомлення «Активне слухання».

  2. Руханка «Снігова куля»

  3. Робота у групах.

Об’єднання учнів у 4 групи.«У мене контрольна робота.»

Завдання кожній групі: за допомогою підручника (с.63-64) підготувати і продемонструвати, що треба робити для зменшення хвилювання перед контрольною.



  • 1 група - за кілька днів перед контрольною;

  • 2 група – напередодні контрольної;

  • 3 група – у день контрольної;

  • 4 група – після контрольної.

  1. Зворотній зв'язок: «Щоб краще запам’ятати, я…»

  2. Прощання.

Учні стають у коло і, передаючи один одному ключ, промовляють: «Я передаю тобі ключ до знань з побажаннями…»

Домашнє завдання. 1. Вивчити матеріал підручника §12.

2. Непорозуміння. Як його уникнути? (Додаток 2)

Додаток 1





Додаток 2

Кожен хоч раз у житті потрапляв у ситуацію, коли постраждав через непорозуміння. Опиши, як і чому це сталося з тобою. До яких наслідків призвело? Які почуття викликало? Також поміркуй, як можна було уникнути цього.





Урок №5. Хочеш добре вчитися - рухайся.

Тема. Хочеш добре вчитися - рухайся.

Мета: пояснити учням переваги фізичної активності й мотивувати їх до відповідних занять, набути спеціальних умінь для надання невідкладної допомоги і самодопомоги.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

Хід уроку

  1. Знайомство.

Пригадаємо назву та вид рухової активності на одну з букв свого імені.

  1. Нагадування правил.


слайд

Які з наших правил допоможуть спортсменам?

Приходити вчасно.

Бути позитивним.

Говорити коротко.

Бути доброзичливим.

Бути тут і зараз.

Бути активним.

Говорити по-одному.

Уміти слухати інших.

Не крутитися.

Бути толерантним








  1. Мозковий штурм.

Назвіть, будь - ласка, види рухової активності.

  1. Робота у групах.

Об’єднуємо учнів у чотири групи (Баскетбол, футбол, гандбол, волейбол).

Завдання кожній групі:

1 група - обговорити, як фізичні вправи допомагають вчитися;

2 група – обговорити, як фізичні вправи допомагають рятуватися від небезпек;

3 група – обговорити, яка користь від занять фізичними вправами для фізичного, емоційного і соціального благополуччя людини;

4 група – обговорити, які є застереження під час заняттях спортом.

Демонстрація проектів, обговорення.


  1. Руханка «Ураган для тих, хто…»

  2. Інформаційне повідомлення. «Який вид спорту обрати».(с.66, підручник)

  3. Мозковий штурм: «Небезпеки під час заняттях екстремальними видами спорту» (демонстрація спорядження для катання на роликах та дошках).

  4. Робота з блок-схемою. Рольова гра.

Об’єднання учнів у три групи.

Завдання: за допомогою блок-схеми (с.70, підручник) продемонструвати надання допомоги людині під час спортивних травмах:

1 група - тому, у кого болить рука;

2 група - тому у кого болі в спині;

3 група - тому, хто підвернув ногу.

Демонстрація, оцінка спостерігачів.



  1. Зворотній зв'язок. Прощання.

Учні перекидають один одному м’ячик, називаючи при цьому вид рухової активності, який подобається найбільше і висловлюють побажання іншим бути спритними, організованими, витривалими.

Домашнє завдання. Вивчити матеріал підручника §13.

Урок №6. Хочеш добре вчитися – загартовуйся.

Тема. Хочеш добре вчитися – загартовуйся.

Мета: ознайомити учнів з принципами і методами загартування; застерегти від ризикованої поведінки в басейні і на льоду.

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:

  • називати основні способи загартування;

  • навчити вибирати особисті речі, які необхідно брати з собою у басейн;

  • навчити демонструвати способи допомоги тому, хто провалився під лід.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

«Щоб дійти до мети, треба найперше йти.»

О. де Бальзак



Хід уроку

  1. Зворотній зв'язок. Дати відповідь на запитання:

а) Чи корисно займатися спортом?

б) Які види спорту сприяють загартуванню?



  1. Очікування. Дартбоард (використовуються стікери із зображенням різних видів спорту.(Додаток1)

  2. Мозковий штурм.



  1. Інформаційне повідомлення.

Незагартована людина – легка здобич для хвороб (види загартування, основне завдання загартування, правила загартування).

  1. Робота в групах.

Об’єднання учнів у три групи (за стихіями: вода, повітря, сонце).

Завдання кожній групі:



  • підготувати плакат про процедури загартування;

  • пригадати загадки, пісні, приказки, що стосуються основних способів загартування;

  • з’ясувати, яка користь від різних способів загартування;

  • з’ясувати, яка шкода організмові від неправильного загартування.

Презентація напрацювань учнів у групах.

  1. Руханка «Море хвилюється…»

  2. Нагадування правил поведінки на тренінгу.


слайд

Які з наших правил допоможуть у загартуванні?

Приходити вчасно.

Бути позитивним.

Говорити коротко.

Бути доброзичливим.

Бути тут і зараз.

Бути активним.

Говорити по-одному.

Уміти слухати інших.

Не крутитися.

Бути толерантним.








  1. Гра «Я іду в басейн».

Об’єднання учнів у дві групи (розрахунок на 1-2).

Завдання кожній групі:

- із запропонованих речей вибрати ті, які необхідні для відвідування басейну (перша група) і ті, які зайві (друга група). Пояснити чому (наголосити про дотримання правил поведінки в басейні та необхідності брати гумові капці для запобігання зараження грибком).


  1. Робота з підручником (с.74).

Обговорення та моделювання небезпечних ситуацій на льоду.

  1. Зворотній зв'язок. Продовжити фразу «Загартовуватись треба, щоб…»

  2. Аналіз очікувань. Якщо очікування справдились - перенести стікери в центр круга, якщо ні - залишити на місці, якщо справдились на половину - приклеїти на цифрі «3».

  3. Прощання.

Учні стають у коло і промовляють «Будьте здорові!».

Домашнє завдання. Вивчити матеріал підручника §14.

Додаток 1









Урок №7. Хочеш добре вчитися – відпочивай.

Тема. Хочеш добре вчитися – відпочивай.

Мета: навчити дітей розуміти ознаки надмірного стресу, обирати ефективний спосіб відпочинку, створювати умови для здорового сну, розумно і зважено ставитися до перегляду телепередач та комп’ютерних ігор, а також ознайомити учнів з правилами ведення дебатів (розвиваються такі життєві навички як толерантність, самоконтроль, вміння вести переговори, відстоювати свої позиції).

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:

  • називати три ознаки надмірного стресу;

  • розрізняти активний і пасивний відпочинок;

  • називати переваги та недоліки впливу телебачення на здоров’я та розвиток дитини;

  • називати користь та шкоду комп’ютера на розвиток дитини.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

Хід уроку

  1. Знайомство.

Продовжити фразу: «Найкращим відпочинком для мене є…»

  1. Нагадування правил. «Для мене найважливішим є правило…, тому що…»

  2. Інформаційне повідомлення.



  1. Робота у групах. Гра «Шнурівка».

Об’єднання учнів у дві групи (день та ніч).

Завдання групам: через дві хвилини назвати якомога більше видів активного (день) і пасивного (ніч) відпочинку (групи по черзі називають види активного і пасивного відпочинку).



  1. Робота з підручником.

Обговорення умов здорового сну (с.78, завдання 1 і 3). (Наголосити на необхідності провітрювання кімнати, дотримування температурного режиму-18-20°С перед сном та тривалості сну 8,5 годин)

  1. Руханка.

  2. Проведення дебатів.

Об’єднуємо учнів у чотири групи (за моделями мобільних телефонів).

Правила проведення дебатів.

1. Протягом 10 хвилин обговорити позитивне в роботі з комп’ютером, та телебачення, шкоду від нього. (Можна користуватися матеріалом підручника с.78-81, мал.51,52.)

2. Представникам груп по черзі наводити свої аргументи.

3. Потім спростувати докази суперників, поважаючи їх точку зору.

Мета дебатів – не перемога, а з’ясування всіх вагомих точок зору і навчання ведення дискусії з повагою до опонентів.



  1. Оголошення дебатів «Телебачення: «за» і «проти». Групи 3 і 4 будуть суддями.

  2. Оголошення дебатів «Комп’ютери та Інтернет: «за» і «проти». Групи 1 і 2- судді.

  1. Зворотній зв'язок. Виступи суддів. Підсумок: «Яка з команд була переконливішою?»

(відповідають за ті дебати, де групи були суддями).

  1. Прощання. «У нас сьогодні всі переможці, тому давайте візьмемось за руки і разом скажемо: «Дякую тобі», (звучить пісня групи «Океан Ельзи»).

Домашнє завдання. Вивчити матеріал підручника §15.

Урок №8. Профілактика «шкільних хвороб».

Тема. Профілактика «шкільних хвороб».

Мета: мотивувати школярів до профілактики порушень власної постави і гостроти зору; навчити ефективним вправам і прийомам , які знижують ризик «шкільних хвороб».

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:

  • демонструвати правильну поставу;

  • розрізняти ситуації, які можуть призвести до порушень постави;

  • виконувати вправи на зміцнення м’язів торса;

  • розрізняти ситуації, які можуть призвести до зниження гостроти зору;

  • виконувати гімнастику для очей;

  • показувати як правильно писати, дивитись телевізор і працювати за монітором комп’ютера.

Обладнання та матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

«Без постави - кінь – корова»

Народне прислів’я.



Х
слайд

Які з наших правил допоможуть у профілактиці «шкільних хвороб»?

Приходити вчасно.

Бути позитивним.

Говорити коротко.

Бути доброзичливим.

Бути тут і зараз.

Бути активним.

Говорити по-одному.

Уміти слухати інших.

Не крутитися.

Бути толерантним.





ід уроку


1. Нагадування правил.

  1. Знайомство.

«Я ховаю на нижню поличку…» (що заважає вести здоровий спосіб життя).

  1. Вступ. «Постава і здоров’я»

  • визначення «постава»;

  • формування постави;

  • правильна постава.

  1. Тест «Чи правильна в мене постава

Завдання:

  • стати у звичному положенні і визначити, якими частинами тіло торкається стіни;

  • порівняти результати із нормами правильної постави.

  1. Робота в групах.

Об’єднання учнів у три групи (ходити, сидіти, спати).

Завдання кожній групі:

на аркушах паперу учні малюють і обговорюють у групах правильне і неправильне положення тіла, коли людина:


  • 1 група - ходить;

  • 2 група - сидить;

  • 3 група - спить.

Групи обмінюються інформацією, показуючи пантоміму.

(Наголосити про необхідність правильного положення за робочим столом і носіння рюкзака, а також про небезпеку сну у надто м’якому або у надто твердому чи нахиленому ліжку).



  1. Демонстрація і відпрацювання вправ формування постави і зміцнення м’язів спини (с.54, підручник)

  2. Ігри із заплющеними очима (с.85, підручник)

  3. Робота в групах. «Як зберегти зір».

Об’єднання учнів у чотири групи (за видом діяльності: писати, читати, дивитись, працювати). (Додаток1)

Завдання кожній групі:



  • підготувати та продемонструвати, як правильно читати, писати, дивитись телевізор, працювати за комп’ютером.

  • презентація напрацювань учнів у групах.

  1. Гімнастика для очей.

Учні виконують вправи для очей («потренуйся», с.87, підручник).

  1. Зворотній зв'язок.

Що означає прислів’я «Бережи як зіницю ока»?

  1. Прощання.

У колі учні беруться за руки, стають рівно, заплющують очі і за мить промовляють «Ми - молодці!»

Домашнє завдання. 1. Вивчити матеріал підручника §16.

2. Скласти вірш про очі.

Додаток 1



Урок №9. Учись вчитись.

Тема. Учись вчитись.

Мета: озброїти дітей аргументами на користь старанного навчання; надати змогу відпрацювання навичок ведення дискусії з повагою до опонента.

Навчальні завдання. Учні повинні вміти:


  • називати три аргументи на користь старанного навчання;

  • спростовувати аргументи противників старанного навчання.

Обладнання і матеріали:

  • підручник Воронцова Т. В., Пономаренко В. С.,. Репік І. А, «Основа здоров’я». – К.: «Алатон», 2005;

  • аркуші паперу формату А2 і А3;

  • олівці, фломастери, маркери;

  • скотч, ножиці, клей;

  • мультимедійний проектор.

Тип уроку: урок-тренінг.

«Початок є – кінця пізнанню немає.»

К. Левітан


Хід уроку

  1. Знайомство. Продовжити фразу: «У майбутньому я оберу професію…»

  2. Вступ. Слово вчителя:

ДОРОГА ЗНАНЬ НЕ ЗНАЄ МЕЖ,

ТОМУ ОБРАТИ МАЄТЕ ЇЇ ВИ ТЕЖ.

ЦИМ ШЛЯХОМ ТРЕБА ВСІМ ПРОЙТИ

ЩОБ ДОСЯГНУТИ ПЕВНОЇ МЕТИ.

Інколи можна почути, як хтось каже: «…Навіщо мені добре вчитися? Я обійдуся і без цього, тому що…». Вам тяжко іноді спростувати це, хоча й розумієте, що успішне навчання дуже важливе для вас. У наш час різні науки так тісно переплелися, що без невеликого підмурку, який отримується в школі, просто неможливо оволодіти сучасною професією. Нема такого шкільного предмета, який би не ліг в основу професійних знань людини будь-якої спеціальності. Шкільна програма - необхідний мінімум знань, який необхідний всім.


  1. Очікування. «Берег сподівань – Берег звершень».

Давайте пригадаємо, які очікування ви записали і прикріпили на Березі сподівань, коли ми з вами тільки почали вивчати розділ «Учись вчитись».

  1. Підготовка і проведення дискусії

  • Об’єднуємо учнів у чотири групи: («Знання», «Світло», «Незнання» «Темрява»).

  • Правила проведення дискусії (слайд)

    1. Говоріть по черзі, а не всі одночасно.

    2. Не перебивайте того , хто говорить.

    3. Критикуйте ідеї, а не особу, що їх висловила.

    4. Поважайте всі висловлені думки(точки зору).

    5. Не смійтеся, коли хтось говорить, за винятком, якщо хтось жартує.

    6. Не змінюйте тему дискусії.

    7. Намагайтеся заохочувати до участі в дискусії інших.

Мета дискусії: визначення власної позиції з обговорюваного питання, формування навички аргументації та відстоювання власної думки, поглиблення знань з обговорюваної теми.

  • Запитання для обговорення.

Завдання для груп.




слайд

  • Прочитайте в голос запитання.

  • Обговоріть їх у групі.

  • Знайдіть спільне рішення. Час на виконання за 5 хв.









  1. Презентація напрацювань.

Кожна група презентує напрацювання. Інші учасники оцінюють дану інформацію за такими критеріями:

- чи погоджуєтесь ви з думкою групи?

- чи достатньо їх думка аргументована?

- який аргумент є найбільш переконливим?



  1. Підсумок.

Учитель оцінює роботу кожного з учасників дискусії, використовуючи:

а) заохочувальні бали (один жетон за один логічний аргумент, цікаву та вчасно подану інформацію);

б) штрафні бали (один жетон за перебивання виступу свого товариша, відхилення від теми).


  1. Зворотній зв'язок.

Аналіз очікувань, які були сформульовані на початку вивчення розділу «Учись вчитись». (Якщо кораблики залишились на Березі сподівань - очікування не здійснились; на середині річки – очікування реалізувались наполовину; кораблики на Березі звершень - очікування реалізовані.

  1. Прощання.

Учні стають в коло, переплітають руки.

Вчитель. У світі безліч таємниць


Учись – і зможеш їх відкрити

Учні. Ми обіцяємо творити,


Хай завжди нам усім щастить!

Література

  1. Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Репік І. А. Основи здоров’я: Підручник для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Алатон, 2005. - 176с.

  2. Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. Основи здоровя. 5 клас: Посібник для вчителя. – К.: Алатон, 2005. - 264с.

  3. Воронцова Т В., Пономаренко В.С. Основи здоров’я: Зошит-практикум для учнів 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Алатон, 2005. - 72с.

  4. Коростелев Н.Б. От А до Я.- 2-е изд., перераб. и доп. М.:Медицина, 1987. - 288с.: (науч.-попул. Мед. Література. Детям о здоровье.)

  5. Пометун О.І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-мед. Посіб./ О.І.Пометун, Л.В. Пироженко. За ред.. О.І.Пометун. – К.: ВидавництвоА.С.К. ,2004. - 192с.:іл..



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка