Уроки з довкілля з використанням інтерактивних методів навчання Підготувала Р. В кожухівська



Скачати 267.83 Kb.
Дата конвертації20.02.2016
Розмір267.83 Kb.
Городецька загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів

Уроки з довкілля з

використанням інтерактивних методів навчання

Підготувала

Р.В Кожухівська,

Учителька І категорії початкових класів

Городецької ЗОШ І-ІІІст.

2009 р

Зміст
1. Довкілля Сонечка (1 кл,)

2. Повітря (2 кл)

3. Горючі корисні копалини (3 кл)


Тема. Довкілля Сонечка


b6781822aad1d8c97985aacfcca.jpg

Мета уроку. Дати уявлення про Сонячну систему,довкілля Сонця,планети Сонячної системи. Вчити працювати в групах,поважати думку товаришів.

Хід уроку

  1. Психологічне налаштування на доброзичливе ставлення один до одного:

Я прокинусь рано-рано,

Коли над нами сонце встане,

Привітаюсь з ластівками,

З кожним променем ласкавим,

Усміхнуся всім навколо –

Небу, сонцю, квітам, людям

І тоді обов’язково –

День мені хорошим буде.

Добрий день!


  1. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні об’єктом нашої розмови буде…. А щоб дізнатися,про що ми будемо говорити потрібно розгадати кросворд:

с

н

і

г




В

о

д

а



в

о

с

Е

н

и




м

і

с

Я

ц

ь




д

е

Р

е

в

о




  1. Я падаю на ваші хати,

Я білий – білий волохатий,

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто….(сніг)


  1. Текло-текло , та й лягло під скло.(Вода)

  2. Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить,

Сонце вже не припікає

Коли це буває? (Восени).


  1. Буває кругленький,

Буває з рогами,

Вночі його видно,

А вдень він зникає.(Місяць)


  1. Хто на зиму роздягається

А на літо одягається?(Дерево)

Отже, сьогодні ми будемо гостювати у Сонця. Воно входить в довкілля планети Земля.

Отже,Земля-планета, а що таке планета? Звернемося до довідкового бюро.(планета – небесне тіло, що рухається навколо Сонця, в грецькій мові означає «мандруючий»)

Висновок. Земля - планета, бо рухається навколо Сонця.

2. Гра «Згадай»

- Куди сідає Сонце? (Воно не сідає. Це Земля повертається навколо своєї осі і день змінюється на ніч).

- За скільки часу Земля повертається навколо своєї осі? (За добу, 24 години).

- Чи можна зробити, щоб доба була довшою (коротшою)? (Треба щоб Земля оберталась повільніше (швидше)).

3. Гра «Продовж речення».

- День і ніч буває тому, що… (Земля обертається навколо своєї осі.)

- Зміни пір року відбуваються тому, що…. (Земля обертається навколо Сонця.).

- Земля обертається навколо…(своєї осі та Сонця).



  1. Робота над новим матеріалом.

  • А чи знаємо ми, що входить до довкілля Сонця? (Ні).

  • Що треба зробити щоб його вивчити? (Треба полетіти до нього).

  • На чому ми доберемось до Сонечко?

  • Літаком? Чому?

  • Автомобілем? Чому?

  • Полетимо ракетою. А як називаються люди, що мандрують Космосом? (Космонавти).

  • Хто був першим космонавтом? (Юрій Гагарін.)


Фізькультхвилинка.

Сідаємо в крісла, пристібаємо ремені.(Об’єднуємось в групи)



Перекличка.

  • Команди «Сонечка» готові до польоту?

  • Готові!

  • Команда «Промінці»?

  • Готові!

  • Команда «Сонячні зайчики»?

  • Готові!

Розпочинаємо рахунок!

10 9 8 7 …. 1 0 Пуск! (Звучить космічна музика)

Подивіться в ілюмінатори. ( На моніторі комп’ютера) Що ви бачите?

(Відповіді дітей)

Космос…він не має ні кінця, ні краю, він безмежний. У ньому все рухається. Всесвіт складають безліч зоряних систем. А коли ми бачимо зорі? (Вночі). І ще «світить» вночі нам Місяць.

- Чому ми бачимо зорі? (Бо вони випромінюють світло). Справді на

вечірньому небі багато яскравих зірок. Але серед них є найяскравіша, яку ми бачимо вдень. Це - Сонце.(На моніторі Сонячна система).

Сонце, як і інші зірки – величезна вогняна куля. Земля – холодна тверда куля. Сама світитись не може. Її освітлює Сонце. Отже, Земля – планета.

Відкриваємо свої бортові журнали (робочі зошити) і замалюємо планети.

Сонце і планети складають Сонячну систему.

Найближча планета від Сонця Меркурій, потім Венера, Земля, Марс, Юпітер, Уран, Нептун.

Найвіддаленіша планета – Плутон.

Ми побачили Сонячну систему і повертаємось на Землю. Курс – «Земля»!

Зореліт наближається до планети Земля. Погляньте, якого вона кольору?

(Учитель крутить глобус). (Голубого, бо більшу частину планети займає вода).


  • Вітаємо вас на планеті Земля! (Виключити комп’ютер).




  1. Закріплення набутих знань.

1.Робота в групах. (Елемент інтерактивної технології «Вчитись навчаючись»).

- Капітани привезли свої спостереження з Космосу і хочуть ними поділитися. (Капітани використовують картки, завчасно підготовлені вчителем (кожна група інформується окремо)).



  1. Марс – четверта планета від Сонця. Має червоний колір, бо покрита іржею. Багато мільйонів років тому була дуже схожа на Землю. Слідів життя не виявлено.

  2. Сонце – палаюча зоря. Настільки розпечена, що складається лише з газів. З його надр викидаються язики розпечених газів, що називаються протуберанцями.

  3. Юпітер – найбільша планета Сонячної системи. Вона складається з газу. Ця планета обертається швидше за інші. Ззовні - холодна, а всередині – дуже гаряча.

Підсумок:

  • Яка планета є найбільшою в Сонячній системі?

  • Якою планетою по рахунку від Сонця є Марс?

  • Чому планета Марс червоного кольору?

  • Сонце – це зоря чи планета?

  • Яку температуру має планета Юпітер?

2.Гра «Так чи ні»

Земля - зірка? (Ні)

Сонце – гаряче? (Так)

Сонце – більше за Землю? (Так)

Місяць – супутник Землі? (Так)

На Сонці є життя? (Ні)

Земля крутиться навколо Сонця? (Так)


  1. Підсумок уроку.

  1. Назвіть планети Сонячної системи:Лев, Місяць, Сонце, Меркурій, Діва, Венера, Юпітер, Марс, Сатурн, Земля, Уран, Нептун, Плутон.

Отже, довкілля Сонця складають планети: Земля…

2.Сенкан.

Що? Сонце - зоря.

Яке? Розжарене, гаряче.

Що робить? Крутиться, притягує.

Синоніми: зоря, розпечена куля.

Сонце - джерело життя на Землі.


Література.

1. Авдеев Ю., Горьков В. Косм1чна азбука. Видавництво дитячої літератури. Москва. 1990.

2. Велика енциклопедія школяра. Видавництво «Махаон - Україна», 2000.

3. Волошин О. Цікаві завдання з природознавства. Тернопіль. 2001.


Тема.Повітря


scan10002.jpg
Мета уроку. Дати уявлення про існування повітря, про властивості повітря, як необхідну складову довкілля, необхідтсть збереження чистоти довкілля.

Обладнання. Малюнки частин довкілля, колби, nanip для виготовлення віяла, гумова груша, миски з водою, склянки, чайник, м'яч, повітряні кульки, сірникові коробки, скельця, таблиця «Властивості повітря».

Хід уроку

1. Організація класу.

II. Актуалізція опорних знань

1. Чому взимку падає сніг?

2. Чому бувае роса вранці на траві?

3 .Що таке туман? Чи ввдрізняеться туман від хмари?

4.Як ви доведете, що без води життя неможливе?

5.А ще без чого неможливо прожити i кількох хвилин?

б.Скільки людина може витримати не дихаючи?

Ш.Оголошення теми i мети уроку

- Сьогодні ми будемо вивчати властивості повітря, необхідність збереження його чистоти, проводити досліди на виявлення повітря. ІV. Вивчення нового мaтepiaлy.

1. Розповідь учителя:

Ми познайомимося ще з одним чарівником, який може підняти з морських глибин затонулий корабель, робить можливим плавний політ дерижаблів i стрімким pyx літаків, руйнує вибухом скелі для прокладання тунелів, не обходиться без нього людина i в повсякденному житті та i життя без нього не було б на планеті Земля.

Хто ж це такий всемогутній? Звичайно ж це - повітря.


  1. Створення асоціативних кущиків

П О В I Т Р Я

(Газоподібне, безбарвне, вітер, вітрильник, бульбашка, млин i т. д.) Класифікація інформації.



  1. Усвідомлення змісту (власне читання)

а) Ознайомлення з позначками:

+ я це знав;

- це для мене нове;

! про це я хочу дізнатися більше.

б) Читання тексту з інтерактивними позначками.

в) Обговорення

- Що підтвердилося, а що нi?

- Що нового дізналися?

- Що схвилювало, зацікавило?

Фізкультхвилинка


  1. Робота в групах

Діти працюють в постійних групах «Думайте -досліджуйте - обговорюйте - доповідайте»

Досл1д 1. 3 аркуша паперу складіть віяло i помахайте ним перед собою. Що ви відчуваєте?

Дослід 2. Стисніть гумову грушу. Що ви відчули?

Дослід 3. Склянку перевертаемо догори дном, запитуємо: «Що є в склянці?» (Учні найчастіше відповідають: «Нічого».)

Перевернуту склянку опускаємо в миску з водою. Вода не повністю заповнює склянку - повітря займає певний об'єм.



Дослід 4. Кидаємо грудочку землі, цегли, крейди у воду - з них виходять бульбашки. Чому? Висновок. Повітря заповнює вci порожнини. Воно є в грунті, воді, навколо нас.

  1. Повітря, як і вода, має свої властивості. Щоб дізнатися про них, проведемо низку дослідів (робота в групах проводиться за інструкцією).

Властивості повітря.

  1. Завдяки якій властивості повітря ми бачимо оточуючі нас предмети?

  2. Який запах має повітря?

  3. Надміть повітряну кульку, зав’яжіть її кінець. Стисніть кульку в руках Відпустіть її, чи змінився вигляд після стискання?

  4. У склянку з водою опустіть догори дном колбу так, щоб в неї не зайшла вода. Нагрійте колбу руками. Що ви помітили?

  5. Не виймаючи колби з води,покладіть на неї холодну,вологу тканину. Що станеться з водою?

  6. Наповніть дві склянки гарячою водою і накрийте їх скельцем. Одну склянку поставте на стіл, а іншу на порожню сірникову коробку. Цю склянку накрийте порожньою банкою. Наприкінці уроку доторкніться до обох з них. Як пояснити цей дослід?

Повітря має такі властивості:

  • Прозоре.

  • Безбарвне.

  • Без запаху.

  • При нагріванні розширяється.

  • При охолодженні стискається.

  • Пружне.

  • Затримує тепло.

  1. Робота в групах над питаннями

  1. Чому під час морозів птахи настовбурчують пір’я?

  2. Коли в кімнаті краще зберігатиметься тепло: якщо вікно засклене товстим склом чи коли воно з подвійними рамами? Чому?

  3. Чому підстрибують гумові м’ячі. Коли ви ними ударяєте по землі?

  4. Сирою чи перевареною водою слід поливати кімнатні рослини? Доведіть свою думку.

Захист ідей.

  1. Розв’яжіть кросворд, відгадуючи загадки.

2










1



































































3

















По вертикалі:

  1. Градусна шкала скляну сорочку одягла. По шкалі вперед бігла рідина. На тепло і холод реагує вона.

По горизонталі:

  1. Воно таке велике, що займає весь світ, воно таке маленьке,що в найменшу щілину зайде.

  2. Воно немає форми, зате має властивість розширюватися від нагрівання і стискатись під час охолодження.


V. Підсумок уроку.

Методика «Сенкан»



  1. Повітря

  2. Прозоре, безбарвне, пружне.

  3. Розширюється, стискається.

  4. Без повітря загине все живе на землі.

  5. Повітря потрібно охороняти від забруднення.

  1. Домашнє завдання.

  1. Намалюй вітер(середній і достатній рівні).

  2. Склади власну програму з очищення повітря(високий рівень).

Література.

1. Волошин О. Цкаві завдання з природознавства 3 (2) клас. - Тернопіль, 2001.

2.1льченко В. Р., Гуз К. Ж., Водолазька Т. В. Викладання довкілля в 2 кдасі. Полтава - 2002.

3. Стребна О.В.,Соценко А.0. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи. -X., Видавнича група «Основа», 2005

4.Сучасний урок у початковій школі 33 уроки з використанням технології розвитку критичного мислення. - Х.,Видавнича група «Основа», 2004.

Тема.

Горючі корисні копалини.



scan10004.jpg

Мета.Ознайомити д1тей з горючими корисними копалинами.Розвивати дослідницьку складову у світогляді учнів. Формувати вміння здобувати знания на основі дослідів. Виховувати самостійний інтерес до здобуття знань, бережливе ставлення до природних ресурсів.

Обладнання. Карта корисних копалин України, колекція корисних копалин,картки завдань - інструкції, загадки, ребуси, кросворди, склянки з водою.

Хiд уроку

I. Організіція класу

Пролунав дзвінок,

Починається урок,

Попрацюемо старанно,

Щоб почути у кінці:

«Діти нaші молодці!».

Сьогодні у нас особливий урок. Ми будемо з вами досліджувати, спостерігати, аналізувати, як справжні науковці. Ви готові?

Вправа «Очікування»

- Я очікую, що будете уважними, працьовитими i одержите rapні знания.

- А що ви очкуєте від уроку? ( Діти садять насінинки i розповідають про те, що вони очікують від уроку ).

П. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Мозкова атака»

Ми знову подорожуємо по нашій планеті Земля. Закрийте oчi i уявіть нашу чарівну планету. Що ви бачите? ( Відповіді дітей).

А тепер ми на машині часу повернулися на мільйони років назад i на планеті немає ні грунту, ні рослин, ні тварин. Що ж ви бачите? (Гірські породи).

- Які є гірські породи? (Граніт, вапняк, nicoк, глина, кам'яне вугілля,торф, нафта, природний газ, залізна руда).

- А вода теж гірська порода? Xi6a гірська порода може бути рідкою? (Гірськими породами називають природні тіла, з яких складається земна поверхня. Вода - корисна копалина).

- Якими бувають природні тіла? ( Тверді, в яких молекули міцно пов'язані між собою. Рідкі, в яких молекули слабше пов'язані, можуть міняти своє взаєморозташування. Газоподібні, в яких молекули знаходяться далеко одна від одної, не мають взаємозв'язку.)

-Як називаються riрські породи, які люди використовують для своїх потреб? ( Корисні копалини ).

- Які корисні копалини ми вивчили? Де вони використовуються? (Відповіді дітей )

III. Повідомлення теми та завдань уроку

Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Корисні копалини», познайомимося з горючими корисними копалинами. Наше головне завдання усвідомити що корисні копалини - безцінне багатство, їx запаси вичерпуються, тому корисні копалини треба берегти i економно використовувати.

Створення асоціативних кущиків.

IV. Усвідомлення змісту нового матеріалу

1. Робота з книжкою методом інтерактивних позначок. Учитель починає читати, а діти продовжують ( мовчки ),ставлячи інтерактивні позначки.

+ я це знав;

- це для мене нове;

! про це я хотів би дізнатися більпе.

- Пам'ятайте: потрібно зробити не більше 1-2 позначок на абзац.

2. Обговорення прочитаного тексту, спираючись на позначки, зроблені учнями.

- Які вaшi знания знайшли підтвердження в тексті?

- Які нові знания ви одержали?

- А про що ви ще хотіли б дізнатися?

3. Знайомство з горючими корисними копалинами (Метод «Джигсоу-1» - «Мозаїка»)

- Знайомитись з корисними копалинами ми будемо, працюючи в групах - постійних та експертних. Вам доведеться читати статтю, проводити досліди i робити висновки.

Виконуйте свої обов'язки старанно i сумлінно, тому що від результатів вашої роботи залежатимуть результати роботи ваших товаришів.

1) Учні об'єднані в постійні групи ( 4 чл. ). Кожен учень обирає co6i фішку.

2) Формування експертних груп

1-а експертна група - Bci діти з жовтою фішкою;

2-а експертна група - Bci діти з зеленою фішкою;

3-я експертна група - Bci діти з червоною фішкою;

4-а експертна група - Bci діти з синьою фішкою.

3) Вибір експертними групами корисної копалини за відповідями на загадки

* Буре, м'яке, із рослин складається, легко загоряється. (Торф ).

* Глибоко в землі ховається ... називається . (Кам'яне вугілля ).

* У землі лежить, по трубах біжить i машинам дає жить. ( Нафта ).

* Ну та й плитка в нас чудова!

Не потрібні плитці дрова.

Встане мама вранці - рано,

Лиш поверне вгору крана,

Cipником терне i враз

Загориться в крані ... (газ).

Фізкулътхвилинка

4) Робота експертних груп

Учні вивчають свою корисну копалину, готуються розповісти про неї своїм товаришам з постійної групи. Таким чином кожна дитина вивчає частину матеріалу. Але за допомогою товаришів (експертів з інших груп) учні опановують весь матеріал у цілому.

Завдання - інструкція



1 Проведіть досліди.

Дослід 1. Розглянь корисну копалину. Визнач її колір.

Дослід 2. Понюхай корисну копалину. Визнач її запах.

Дослід 3. Якщо корисна копалина тверда, спробуй її розламати. Визначи твердість.

Дослід 4. Укинь корисну копалину у воду. Плаває вона на поверхні чи опускається?

Завдання - інструкція 2

1. Прочитайте статтю ( кожна група свою )

2. Заповнпъ понятійну таблицю:

Назва корисної копалини

Стан (твердий, рідкий, газоподібний)

Колір

Властивості (горить, виділяє тепло)

Використання

Повернення експертів до постійної групи. Взаємне навчання.



V. Перевірка засвоєння матеріалу

1. Гра «Вгадай корисну копалину»

* Масляниста рідина темно-бурого кольору з різким запахом, легша за воду.

* Безбарвна речовина, легка, горить синім полум'ям, виділяє багато тепла.

* Тверда речовина чорного кольору, крихка, важча за воду, яскраво горить,

виділяє багато тепла.

* Тверда, крихка речовина, бурого кольору, складаеться з решток рослин, легша за воду.



2. Вільне письмо

«Що з відомостей про якусь корисну копалину мене вразило, здивувало, запам'яталося? Чому?» (Складання тексту-міркування).

Чи безмежні цi ресурси? Прийде час i корисні копалини зникнуть з нашої планети.Тому їx потрібно берегти.

3. Перевірка правильності асоціативних кущиків.



VI. Підсумок уроку

Який вид роботи найбільпе сподобався? Чому?



VI.Домашне завдання. Скласти розповідь «Як берегти корисні копалини?»


Література:

1 .Волошин О. Цікаві завдання з природознавства 3 клас-Тернопіль. 2001.

2. Ільченко В.Р., Гуз К. Ж., Водолазська Т. В. Викладання довкілля в 3 кnaci.

Полтава 2003.

3. Мантула Т. I. Дослідницька робота в довкіллі. Кіровоград 2004.

4. Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використанням технології розвитку критичного мислення. - X., «Основа» 2004





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка