Уроків із теми "Числівник як частина мови"



Скачати 193.83 Kb.
Дата конвертації18.02.2016
Розмір193.83 Kb.
Система уроків із теми "Числівник як частина мови", 4 клас

Урок 1

Тема. Поняття про числівник як частину мови.

Мета. Дати учням поняття про числівник як частину мови, його функцію в мовленні; вчити правильно ставити питання до числівників; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати культуру мовлення .

Обладнання : зображення веселих цифр, ребуси, схема до "Мозкового штурму " Хід уроку

Учні сидять в групах. Кожен член групи має номер 1,2.3,4. П'яту групу складають учні-консультанти



І. Організаційний момент.

- Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви і бажаю вам я!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Який розділ ми зараз вивчаємо? (Частини мови).

- Прочитайте вірш на дошці. Продовжіть його.

Облітав журавель сто доріг, сто земель,

Облітав, обходив, крила й ноги натрудив.

- Яка головна думка вірша? Доберіть синоніми до словосполучення "рідна земля" ( Вітчизна , Батьківщина )

Розберіть вірш за частинами мови. Яке слово ви не розібрали? Сто.

2. Гра "Відгадай і доведи".

- Визначте до якої частини мови належать названі слова. Чому ви так вважаєте?

Вітер, погуляв, до, над, перед, а, але, і, сім.



3. Методичний прийом "Передбачення "

- То до якої частини мови належить слово сім? Сто ( з вірша )

- На яке питання відповідає? Що воно означає? На якому уроці ми оперуємо такими словами? ( На математиці ). Як називаються ці слова ( Числа ).

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимося зі словами, що означають кілька предметів чи порядок їх при лічбі з мовної точки зору. Такі слова об'єднуються в окрему частину мови - числівники. І про них прочитайте в правилі на стор. 10

На уроці нам допомагатимуть веселі цифри. Вони поведуть нас крок за кроком до нових знань і за кожне виконане завдання відкриють таємницю.

ІУ. Ознайомлення з новим матеріалом.

Читаю вірш "Числівник "

Число числівник назове,

У світ лічби вас поведе.

Ми навчимося рахувати,

І додавати й віднімати.

Одна на світ Батьківщина,

І матір теж одна-єдина,

Над нами сонечко одне,

Проміння шле нам золоте.

Земля одна, планет багато,

На небі тисячі зірок.

Шість буднів тижня - одне свято ,

І безліч у полях квіток.

Число числівник називає,

І всяк школяр це добре знає.

Один, два, три, чотири, п'ять -

Учімось, друзі, рахувать.

- Назвіть числівники, які почули у вірші.

- Вас вітає "Одиниця". Ось від неї завдання.

Розбийтеся на групи за номерами, які приколоті у вас на грудях. Кожна група обирається у центрі за тим же номером. Там на вас вже чекають консультанти. (Діти діляться на 4 групи). Стати до роботи в групах.

І етап. Консультанти знайомлять учнів з темами, підготовленими з учителем заздалегідь.

1 група. "Числівник в мовленні ".

2 група. "Кількісні числівники "

3 група. "Порядкові числівники"

4 група. "Прості і складні числівники "

ІІ етап. Діти повертаються в первинні групи. Іде обмін інформацією, почутою від консультантів. Кожен член групи переказує почуте у своєму центрі. Вправа "Допоможи вирішити"

У. Первинне закріплення. "Мозковий штурм"

- З якою частиною мови ми познайомилися? Що означає числівник? На які питання відповідає? Які бувають числівники? Як пишуться складні числівники?

- То тепер проаналізуйте слова "сто", "сім"

Сто - це кількісний простий числівник, що відповідає на питання - скільки?

"Одиниця" задоволена вашою роботою. Ось її секрет.

На думку вченого Красуцького В., числівник "один" походить від слів "од" і "він". Мається на увазі перший палець руки, від якого починають лічбу.



УІ. Закріплення нового матеріалу.

1. Вибірковий диктант.

Весела двійка принесла нам цікаву інформацію. Випишіть числівники.

Підраховано, що за п'ятдесят днів людина з'їдає стільки їжі, скільки важить сама . За життя людина з'їдає п'ятнадцять тонн хліба. У нашій країні людина фізичної праці з'їдає шістсот грамів хліба на добу. Для службовців, учнів денна норма - чотириста грамів.

Вдячна "Двійка" розкриває свою історію. "Два походить від займенників "твій ", "твоя". Польське слово "twa" означає "твоя". Саме другий палець вказував на іншу особу. Звідси - "тикати пальцем".

Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться.

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться.

(Показую цифри)

Стільки раз ногою тупніть,

Стільки раз в долоні плесніть.

Присідайте стільки раз.

До роботи! Все гаразд!

2. Творчі завдання ( робота в групах)

а) казкова "Трійка" принесла завдання групам.

- Прочитайте, обговоріть, виконайте, презентуйте.



Завдання І групі. Скласти прислів'я з частин. Виписати в два стовпчики кількісні і порядкові числівники (Мовно - логічна вправа )

Краще один раз побачити та на другий день продав

Ану, вставай, чоловіче. ніж сто раз почути

Березень у зими кожуха купив вже третій півень кукуріче.



Завдання ІІ групі. Відгадайте загадки, випишіть числівники, утворіть від них порядкові.

Спить у ліжку біла сплюшка, в неї аж чотири вушка ( Подушка)

Два брати у воду дивляться, а довіку не зійдуться ( Береги)

Сім братів віком рівні, але іменем різні ( Дні тижня )

Один ллє, другий п'є, третій росте ( Дощ, земля, рослина)

Завдання ІІІ групі. Робота з підручником. Вправа 13. ст. 11

Завдання ІУ групі. Ввести фразеологізми в речення. Підкреслити числівники. Усно постав питання (Вправа "Здивуй клас")

Знати, як свої п'ять пальців.

Грати першу скрипку.

б)Виконання завдань.

в) Презентація робіт.

Весела "Трійка" повідомляє, що слово "три" походить від слова "тре" - середній палець тре бічні пальці рук.



УІІ. Вдосконалення орфоепічних навичок.

1. А ось "Четвірка". Вона скаржиться на діток, які не завжди шанобливо ставляться до числівників, перекручують їх вимову. Ось послухайте і відгадайте.

( Читаю. Діти виправляють помилки). Вправа "Оцінка висновків "

Чи шістьорка їде на вокзал? Чи доїде шостий номер на вокзал?

Я получила двінадцятку! Я отримала дванадцяту !

Врач приймає з трьох годин Лікар приймає після третьої години

2. "Четвірка " задоволена вашою роботою і дарує цікаві ребуси:

Г1а Пі2л Ві3на 100лиця

(година) (підвал) (вітрина) (столиця)
УІІІ. Підсумок уроку.

- З чим познайомились на уроці?



ІХ. Домашнє завдання.

Вивчити правило ст. 10 Впр. 15. Підготувати ребуси з числівниками, записати 2 загадки і 2 прислів'я з числівниками



Урок 2.

Тема: Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні

Мета: формувати уявлення про функцію числівника в мовленні; вчити правильно ставити запитання до числівників, що означають кількість предметів і порядок при лічбі; розвивати інтерес до вивчення природознавства, заохочувати дотримуватись правильного режиму дня; виховувати бережне ставлення до пташок

Обладнання: ілюстрації пташок: соловейка, жайворонка, перепілки, зозулі, кропив'янки, горихвістки, шпака, трясогузки

Хід уроку
І. Організація класу до уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

а) фронтальна

Списати прислів'я та образні порівняння, замінюючи цифри словами.

Говорить так, як 3 дні хліба не їх.

Працював до 7 поту.

Робить 5 через 10.

7 мішків гречаної вовни.

1 рукою в долоні не заплещеш.

б) індивідуальна ( 2 учні біля дошки )

Скласти речення з числівником, записати його (чотири, четвертий)


ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Мовна загадка

Що тримає всьому лад,

Ще й полічить все підряд?

По порядку поскладає,

Бо тим числам лік він знає.

Один, два, три, чотири...

Певну кількість полічили.

Перший, другий, третій...-

Рядочками поскладали...

Про що йдеться? Відгадали? ( Числівник )

- До речі, числівник - чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків. За частотою вживання серед інших слів числівник займає у нашому мовленні восьме місце.



ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу.

- Який числівник я тільки що промовила? (Восьме ). Він кількісний чи порядковий? Чому?

1. Колективне виконання вправи 16 (усно) . Методичний прийом " Порушена послідовність"

а) Розгляд ілюстрацій пташок, згаданих у тексті вправи. ( Зона степів і лісостепу )

б) словникова робота

Біологічний годинник - властивість живих організмів орієнтуватися в часі. Грунтується на строго фізичних і хімічних процесах, які відбуваються в організмі. Біологічний годинник відіграє важливу роль у пристосуванні організмів до змін умов навколишнього середовища. Завдяки біологічному годиннику вони орієнтуються у визначенні періоду доби, зміни пір року.

в) самостійне ознайомлення учнів із текстом вправи на знаходження числівників ;

г) постановка запитань до числівників із тексту вправи

(якої? котрої?) другої години

(якої? котрої? ) третьої години;

( о котрій? ) о четвертій годині

(якої? котрої? ) шостої години

- Які ще тварини та рослини, крім названих у тексті можуть орієнтувати нас у часі?

- До наступного уроку підготуйте таку інформацію.

2. Прес - конференція на тему " Як ви знаєте річний календар?" Вправа 17. Журналісти (дівчатка ) ставлять запитання науковцям ( хлопчикам). Повні відповіді записують в зошит, числівники записують словами.

Фізкультхвилинка

( під музичний супровід вправи для голови, рук, очей )

3. Відпрацювання вимови і правопису числівників шістнадцять і шістсот за таблицею підручника на ст. 13

4. Каліграфія письма

Шіс іст стн на дцять шістнадцять

Шіст стс стсо шістсот

Для виготовлення житньої хлібини витрачається шістсот тридцять грамів борошна

Інформація: 630 г борошна - 2 900 г зерна, це 20 тисяч зернин або 1000 колосків

5. Вибірковий диктант

а) виберіть з вірша і запишіть словами числівники, які є результатом виконаної дії.

Годі вже вам дармувати -

Будем разом додавати

Добре слово вимовляти,

Наголосом проставляти:

Шість та шість то є....,

Шість та сім то є...,

Шість та п 'ять - то є...,

Сім та сім - є...,

Вісім й вісім - є....

Можна й далі рахувати,

Числівники записати...

А тепер ми ще й полічим,

Без помилочки запишем:

Двісті та триста -...,

Триста плюс триста -...,

По чотириста двічі -...,

А ще коли сто додати,

Що тоді ми будем мати?

б) перевірка диктанту. Уточнення вимови та правопису числівників одинадцять, чотирнадцять, шістнадцять, шістсот

6. Колективне складання оголошення ( за вправою 18 ).

а) ознайомлення із текстом запропонованого оголошення;

б) запам'ятайте ! В оголошенні обов"язковим є: дата, час і місце проведення заходу;

в) колективне складання і записування оголошення про свято, яке незабаром відбудеться в класі;

г) зачитування складеного оголошення.

ІУ. Підсумок уроку.

- Які числівники зустрічалися протягом уроку? Що запам'ятали про числівники шістнадцять і шістсот?

- А тепер за добру працю - винагорода.

Усмішки ( з використанням числівників ):

- Андрійку, було в нас 4 апельсини. 3 ми дали Оленці. Скільки апельсинів залишилось?

- А ми їй краще не дамо, бо в неї діатез буде!


- Васильку, назви сім хижих звірів.

- 3 леви і 4 тигри


Вчителька: - У твого братика,Семенку, є 5 яблук, а ти в нього 2 забереш. Який буде результат?

Учень: - Він мене відлупцює.


У. Домашнє завдання. Методичний прийом "Збережи останнє слово за мною". Вправа 19. Інформація про види тварин і рослин, які орієнтують нас у часі.



Урок 3.

Тема. Практичне ознайомлення з формами відмінка числівників

Мета: ознайомити учнів з формою родового відмінка числівників 50-80; виробляти вміння правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників. Прищеплювати інтерес до математики.

Обладнання: ілюстративний матеріал, плакати з математичними вправами
Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Зачитування числівників, підкреслених у домашній вправі 19.

- Назвіть орфограми у записаних числівниках.

- Назвіть інші числівники з апострофом. Назвіть правильно числа, записані на дошці ( 11, 14)

- Як правильно записати числівник, що називає число, в якому шість сотень ( Шістсот)

2. Діти зачитують інформацію про види тварин та рослин, які можуть орієнтувати нас у часі



Вправа "Уяви себе..."

3. Самостійне списування із завданням. (Вправа записана на дошці). Дайте повні відповіді на запитання , використовуючи слова в дужках. Числівники записуйте словами.

Коли прилітають перші граки? ( 17 березня )

Коли прилітають перші шпаки? ( 24 березня)

Коли з'являються перші весняні мухи? ( 28 березня )

Коли починається рух соку в кленах? ( 30 березня)

Коли день дорівнює ночі? ( 21 березня)
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

1. Ознайомлення з кількісними і порядковими числівниками.

Рольова гра.

На змаганнях по спорту треба виставити п'ятьох учасників. Виставляємо 5 учнів і прикріплюємо номери 1,2, 3, 4,5. Скільки виставили учасників? (5)

Називаємо учасників :

Андрійко - під номером 1, Сашко - і т.д.

У першій естафеті побіжать у такому порядку: перший - Андрійко, другий - Сашко і т.д.

2. Вправа 20.

а) ознайомлення із першим завданням вправи;

б) записування вправи за зразком " Дев'ять - дев'ятий";

в) складання і запис речення з одною парою числівників ;

г) висновок.

Числівники, які вказують на кількість предметів і відповідають на питання скільки?називають кількісними.

Числівники, які вказують на порядковий номер предмета і відповідають на питання який? котрий? називають порядковими

Порядкові числівники можна утворити від кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один - перший, два - другий.

3. Колективне виконання вправи 1.

а) читання прикладів різними способами:

до п'ятдесяти додати сорок п'ять;

сума чисел п'ятдесят і сорок п'ять;

перший доданок п'ятдесят, другий - сорок п'ять;

п'ятдесят збільшити на сорок п'ять ;

б) записування прикладів словами з використанням прийменників від, до ;

в) опрацювання додаткового теоретичного матеріалу про вживання числівників: п'ятдесяти, шістдесяти; сімдесяти, вісімдесяти ( ст. 14 )

г) колективне складання і записування словами прикладів на додавання і віднімання з числівниками п'ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят з використанням прийменників до, від ( завд. 2, вправа 29)

Фізкультхвилинка "Мімічна гімнастика"

4. Відпрацювання вимови числівників, записаних у рамочці на ст. 15

- Прочитайте виразно числівники, записані у рамочці, в порядку зростання ( П'ятдесят, шістдесят і т.д.)

- Прочитайте ці числівники в порядку спадання.

- Прочитайте числівник з апострофом.

- Прочитайте числівник, що починається звуком С ( сімдесяти )

- Прочитайте числівник, у якому найбільше складів (вісімдесяти )

5. Каліграфічна хвилинка.

Сім сім дес деся сімдесятий

Ві вісі вісімдесят вісімдесятий

- Складіть речення з одним із числівників каліграфічної хвилинки

6. Списування ( за вправою 22)



ІУ. Підсумок уроку.

1. Яку частину мови ми зараз вивчаємо?

- Як називаються числівники, що відповідають на питання скільки?

- Як називаються числівники, що відповідають на питання який? котрий?

2. Вибірковий диктант.

Назвіть числівники з вірша:

Непосида Вася

Непосида Вася на стільці гойдався

Перший раз гойднувся і перевернувся,

Другий раз гойднувся, - знов перевернувся,

Третій раз гойднувся - теж перевернувся.

З того часу Вася більше не гойдався.

- Дайте відповідь на текстове завдання.

- Виписані числівники є: а) кількісні, б) порядкові, в) великі

3. Вправа "Запереч мені "

Є п'ятдесят горіхів - нема п'ятдесяти горіхів.

Є шістдесят зернят - нема шістдесяти зернят.

Є сімдесят звуків - нема сімдесяти звуків.

Є вісімдесят думок - нема вісімдесяти думок

У. Домашнє завдання. Вправа 23. Вправа "Продовж речення: "Якби зникли числівники, то..."



Урок 4

Тема. Закріплення й узагальнення мовленнєвих умінь, пов'язаних з уживанням числівників. Урок - КВК

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про чисельник як частину мови; закріпити вміння правильно вимовляти числівники, передбачені програмою; розвивати інтерес до живої природи

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Перевірка готовності учнів до уроку.

Діти сидять за партами, які розташовані в класі двома рядами: один ряд - команда " Пізнайки " , другий - команда "Розумники "

ІІ. Ознайомлення з типом уроку та його темою.

Учитель: Сьогодні в нас свято -

Урок наш КВК!

Працюємо завзято,

До справи, дітвора!

"Все повторим про числівник "-

Сьогоднішня тема.

Дві команди тут присутні,

В кожної емблема.

( Представляємо команди)

Учитель: Ця команда "Розумники!"

(багато чого знають...)

А це у нас "Пізнайки",

Бо книжки читають.

КВК щоб починати,

Треба привітатися.

Про команди - суперниці

Цікаве дізнатися.

( Команди вітають одна одну )

Команда "Пізнайки": Школі рідній перемогу подаруємо

У справжнім бою її завоюємо.

"Розумники!" Батьки вчать чесними бути?

Змагаючись, просимо про це не забути.

Команда "Розумники": Ми кмітливіші за "Пізнайок",

Але їх поважаємо.

Перемогу в КВК здобути бажаємо

(Представляю журі )

Побажання журі командам:

Трудіться, діти дорогі,

До сьомого поту.

Та дістаньте нагороду

За свою роботу.

Пам'ятайте: нагорода -

Це гарна оцінка!

Тож старайтеся усі.

Роль грає й поведінка.

Учитель: Починаємо, діти, змагання.

Ось послухайте перше завдання.

1. Прочитайте приклади різними способами

Запишіть їх словами, вживаючи прийменники від, до 80- 20 = 60

50 + 10 = 60

(Журі оцінює привітання команд, а також І завдання )

Учитель: Діти! Ловіть свій шанс зірковий -

Проведемо диктант вибірковий.

2. Випишіть з тексту числівники, назвіть серед них порядкові.

Вісім ляльок дерев'яних,

Кругловидих та рум'яних,

В різнобарвних сарафанах

На столі у нас живуть

Всіх мотрійками зовуть

Перша лялечка товста,

А в середині пуста,

Навпіл ляльку огрядну

Розділити можна.

В ній побачиш другу

Лялечку порожню.

Ти мотрійку цю відкрий -

Третя вистрибне, як стій.

Половинку відчини,

Наглухо приперту,

І зумієш ти знайти

Лялечку четверту.

Вийми цю і подивись:

Може є там ще якісь?

Справді: є тут п'ята

Лялечка пузата.

А у п'ятій просто заховалась шоста,

А у шостій сьома,

Як у себе вдома.

А у сьомій - глянь-но,

Восьма і остання!

( Представники команд читають порядкові числівники ).

Учитель: Будь уважним, не зівай і загадки відгадай.

3. Конкурс "Хто кмітливіший?"

Кмітливим стає той, хто відгадає найбільше загадок.

(Відповіді діти пишуть на листках)

Граматичне завдання.

Випишіть числівники, визначте їхній розряд за значенням.

1. Сімсот невісток на одній подушці сплять ( Соняшник )

2. На одному коромислі дві змії сидять ( Брови)

3. Шість ніг, дві спини, одна голова ( Дитина сидить на стільці)

4. У двох матерів по 5 синів, а всім ім'я одне ( Пальці на руках)

(Журі підводить підсумок за 2 і 3 завданнями)

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три! Чотири! Нахилились,

Із струмочка гарно вмились.

П'ять! Шість! Всі веселі

Летимо на каруселі.

Сім! Вісім! В поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев'ять! Десять! Відпочили

І за парти дружно сіли!


Учитель: Математику щоб знати,

Треба добре рахувати,

Ви подумайте, рішіть

І відповіді запишіть.

(Веселі задачі )

1. Білка моркву посадила,

Штук сімнадцять там вродило.

П'ять зайців по три зірвали,

Скільки білочці зосталось ( Дві морквини)

2. Два зелених огірочки заховались під листочком,

Шість на сонечку лежали

І хутенько підростали.

Вісім жовтих лежебоки

Вигрівали жовті боки.

Скільки ж всіх було на грядці? Порахуй всіх по порядку ( Шістнадцять огірків)

3. Шість ведмедів по малину

Йшли у сонячну годину.

Троє там вже ласували.

Скільки всіх ведмедів стало? ( Дев'ять)

Учитель: Є цікавинок багато в світі,

Вам би їх всі знайти.

В них зустрінуться числівники,

Словами їх треба записати.

Сіра мухоловка прилітає з кормом до гнізда 300-400 разів на день.

Морські птахи щодня з'їдають корму в 10 разів більше за власну вагу

П'ятсот укусів бджоли викликають смерть людини

Бджола за день запилює 7000 квіток.

( Журі оцінює 4 і 5 завдання )


ІІІ. Оголошується підсумок гри. Визначається переможець.

- Чи сподобався вам урок?

Капітани команд: В КВК ми любим грати,

Змагатися, штурмувати.

Про числівник розмовляти

Й перемогу здобувати.



ІУ. Домашнє завдання. Повторити правила, підготуватись до контрольної роботи.


Урок 5.

Тема. Контрольна робота з теми " Числівник"

Мета: перевірити знання і рівень сформованості вмінь з теми "Числівник"; виховувати в учнів охайність та самостійність

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

ІІІ. Диктант.

Риби наших водойм

Лящ живе у ріках, озерах. Довжина його тіла п'ятдесят чи сімдесят сантиметрів. Маса - близько шести кілограмів. Голова мала. Спина темно-коричнева чи сіра, плавці сірі з чорною облямівкою.

Щука - найвідоміший хижак серед прісноводних риб. Її часто називають прісноводною акулою. Довжина тіла цієї риби нерідко перевищує півтора метра. Маса тіла досягає тридцяти кілограмів. Живе понад двадцять років



ІУ. Завдання. Підкреслити числівники і пов"язані з ними слова, позначити наголоси.

У. Підсумок.

- Чи виникли ускладнення при написанні контрольної роботи?

- У чому вони проявились?

- Які слова було складно записати?

- Які висновки ви зробили для себе після виконання контрольної роботи?



УІ. Домашнє завдання: повторіть правила з теми "Числівник"; доберіть цікаві вислови про числівник.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка