Уроків математики у 3 класі з теми " Нумерація трицифрових чисел. Міри довжини і маси. "



Сторінка1/3
Дата конвертації26.02.2016
Розмір0.57 Mb.
  1   2   3
Система уроків математики

у 3 класі з теми

Нумерація трицифрових чисел.



Міри довжини і маси. “

УРОК 56
Тема. Лічба в межах 199. Попереднє й наступне числа до поданого

Мета: формувати знання про нумерацію чисел у межах тисячі, опрацювати

задачі на сумісні дії першого і другого ступенів, розвивати обчислювальні

навички учнів, виховувати працелюбність, любов до природи.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця для усної лічби, набір па­личок.
ХІД УРОКУ

І. Контроль, корекція і закріплення знань
1. Математичний диктант


  • Записати дев'яту частину від 72.

  • Записати розв'язок рівнянь: х · 9 — 54, 45 : х = 9.

  • Записати значення виразу а : 9, якщо а = 81.

  • Ділене — 63, частка — 9. Знайти дільник.

  • 3 м 6 дм зменшити у 9 разів.

Перший множник - 9, добуток - 18. Записати другий множник.

2. Усна лічба «Годинник»

На дошці - макет годинника, на ньому — числа. Вчитель вказує на число і

називає цифру. Діти перемножують ці два числа і називають відповідь.



3. Порахувати десятками до 60, двадцятками до 60.


4. Є числа 8 і 4. Яка арифметична дія над ними дасть результат, найбільший з

можливих? Найменший ?


II. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовча робота

Учитель відраховує з учнями 10 паличок і зв'язує їх у пучок.

— Як називається ця одиниця для лічби? (Десяток)

Далі вчитель з дітьми складає з 10 пучків-десятків пучок-сотню.

2. Опрацювання нового матеріалу

2.1.Розповідь учителя.

— За допомогою пучка-десятка можна утворювати нові числа, біль­ші за сто. Один пучок з 10 пучків-десятків є сотня. Будемо користуватись зараз цим пучком. Візьмемо 1 пучок-сотню і ще одну паличку. Яке число утворилось? (101) Можна так складати різні числа: 102, 103, 104 тощо.


2.2. Називання чисел.

Розглянемо малюнок № 460. У верхній частині зображені числа за допомогою пучків-десятків і окремих паличок. Назвіть ці числа.( 11, 20,21)

У нижній частині малюнка додано пучок-сотню. Тут зображено такі числа: сто одинадцять, сто двадцять, сто двадцять один.

Отже, якщо число містить одну сотню ще кілька десятків і одиниць, то спочатку називаємо сто, а потім число утворене з десятків і одиниць.


3.Фронтальне виконання вправи № 461.

Розглянемо нумераційну таблицю. Прочитайте перше число.( 99). Це число містить 9 десятків і 9 одиниць. Наступне число містить 1 сот.1 од. Десятків у ньому немає, нуль. Це число 101. Число записане в останньому рядку таблиці, містить 1 сот.2 дес. 1 од. Це число 121.


4. Робота біля дошки.

У нумераційну таблицю вписати числа 85,100,108,112,134.

Учні аналізують склад кожного названого числа.
5. Робота з підручником № 462.

Кожне число має наступне і попереднє. Щоб дістати наступне число,треба додати одиницю. Щоб дістати попереднє- треба відняти одиницю.


Виконайте завдання на додавання і віднімання одиниці.


  1. Фізкультхвилинка

«Каченята»

Раз-два — всі пірнають,

Три, чотири — виринають,

П'ять, шість — на воді

Кріпнуть крильця молоді,

Сім, вісім — що є сили

Всі до берега поплили,

Дев'ять, десять — обтрусились

І за парти опустились.
III. Закріплення вивченого матеріалу
1. Усне обчислення виразів № 463

135 + 1 181-1 169+1 180+1

140-1 180-1 170+1 190+1
2. Називання чисел, що передують кожному з поданих, і чисел, що йдуть
за ними №464

90,100,115,120,189.

— Як отримати від числа попереднє число? А наступне?

ІV. Розвиток математичних знань

1. Самостійна робота


Розв'язання прикладів № 466.

4. Диференційована робота над задачею № 467
Садівники посадили 80 дерев. 44 дерева вони посадили уздовж тротуару, а решту — в парку, в 4 ряди, порівну в кожному. Скільки дерев було в кожному ряду?
КАРТКА 1

  1. Прочитай задачу № 465.

  2. Розв'яжи задачу, склавши вираз.

  3. Склади обернену задачу, в якій невідомим було б число 4.

  4. Розв'яжи обернену задачу, склавши вираз.


КАРТКА 2

  1. Прочитай задачу № 465.

  2. Заповни пропуски в короткому записі задачі.

Всього — 80 д.

Уздовж тротуару —  д.

Решта — в  ряди, по  д.


  1. Розв'яжи задачу окремими діями з поясненням.

  2. Склади вираз за схемою ( - ) : 


КАРТКА 3

  1. Прочитай задачу № 465.

  2. Заповни пропуски в короткому записі задачі.

Всього — 80 д.

Уздовж тротуару —  д.

Решта — в  ряди, по ? д.

З. Розв'яжи задачу за планом.

План


  1. Скільки дерев посадили в парку?

  2. Скільки дерев було в кожному ряду?

IV.Підсумки уроку

- Над якими завданнями працювали на уроці?

- Що виявилося складним?

- Що було складним?

- Що було пізнавальним, цікавим, для вас?

- Дякую всім за сумлінну працю.



V. Домашнє завдання

№ 467, 468.



УРОК 57

Тема. Утворення числа 200. Назви чисел третього розряду. Задачі на дві дії.

Мета: ознайомити з прийомами утворення другої сотні; ознайоми­ти з назвами

круглих сотень; опрацювати розв'язання задачі, що містить знаходження

невідомого зменшуваного; розвивати логічне мислення учнів; виховувати

інтерес до математики.



Обладнання: палички для утворення числа, таблиці для усної лічби, картки

чисел.
ХІД УРОКУ


І. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання

1.1. Усне називання результатів обчислення виразів №467

1.2. Пояснення розв’язку задачі № 466
Вчитель записує на дошці

Було-


Відрізали-

Залишилося-

Учень вписує дані задачі, пояснює, що невідомим є зменшуване, пригадує спосіб знаходження зменшуваного і записує на дошці відповідний вираз.
2.Завдання для опитування
• Назвати число, в якому 1 сотня, 3 десятки, 6 одиниць; 1 сотня, 2 де­сятки; сотня і 8 одиниць.

• Назвати попереднє число для 131; наступне для числа 129.


• Назвати «сусідів» чисел 170, 189, 151.
3. Індивідуальна робота за картками

1



  • Записати «сусідів» числа 138, 100.

  • Знайти значення виразу 24 : а, якщо : а) а =3, 4, 6, 8

2

• Записати числа, що передують таким числам: 135, 159, 170.

• Знайти значення виразу а : в, якщо а) а=64, в=8; б) а=72, в=9; в) а=63, в=7.
4.Усна лічба


  • Вставити пропущені числа. 111 114... 116 120...

  • Полічити від 95 до 105, від 157 до 165.

  • Полічити десятками від 70 до 120, від 150 до 190.

  • Розкласти на розрядні доданки числа: 83, 127, 107, 190.




  1. Обчислити приклади.

100 + 8 100 + 60+1 100 + 20

100 + 70 100 + 40 + 7 100 + 2


  1. Робота з таблицею розрядів № 472

Прочитати числа, записати їх.


Сотні

Десятки

Одиниці

1

0

4

1

4

0

1

9

5

1

9

9

— Скільки в числі 199 сотень, десятків, одиниць?
II. Вивчення нового матеріалу


  1. Пояснення учителя (за завданням № 473)

Учні повинні усвідомити, що після числа 199 іде число 200, тобто число 200 є наступним до числа 199.

— Ми навчились лічити і читати числа до 200. Кожне наступне число ми одержували способом додавання одиниці до попереднього числа. Таким способом можна лічити до 300,400, 500 і т. ін. Але це забере багато часу. Далі будемо утворювати числа із сотень, десятків і одиниць.

Одноцифрові числа від 1 до 9 назвемо числами першого розряду; 10, 20... 90 — числами другого розряду, а до чисел третього розряду належать ті, що складаються з 1, 2,... 9 сотень.




  1. Робота з рівностями (завдання № 474)

Розгляньте рівності . якщо до числа 900 додамо 100, то одержимо число, яке називається тисяча.

Тисяча - перше число четвертого розряду.
3.Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки - раз! потягування

На носках стоїть весь клас.

Два - присіли, руки вниз, присідання

На сусіда подивись. повороти головою вправо-вліво

Раз! — І вгору. потягування

Два! - І вниз.

На сусіда подивись.

Будем дружно присідати, присідання

Щоб ногам роботу дати.

Раз! - Піднялись.

Два! - Присіли.

Хай мужніє наше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.



III. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Коментоване письмове виконання завдання № 476

Один учень записує на дошці, решта - у зошитах.





  1. Вправа на закріплення знань про сотні, десятки, одиниці




  • Записати число, яке утвориться, якщо до 199 додати 1.

  • До 500 додайте 300.

  • 4 пучки по 10 паличок — яке це число?

  • Яке число утворять 4 пучки по 2 сотні паличок?



  1. На дошці записано приклади

700+100 300+100 800+ 100 500+100 100+100 900+100.

Учні самостійно записують обчислення у зошити.
ІV. Розвиток математичних знань
1.Диференційована робота над задачею № 475

Для походу туристи купили консерви. Коли вони витратили 9 банок, то залишилось у 3 рази більше, ніж витратили. Скільки банок консервів купили туристи?
КАРТКА 1


  1. Прочитай задачу № 475.

  2. Розв'яжи задачу, склавши вираз.

  3. Склади задачу, подібну до попередньої, про помідори в банках за виразом

7 + 7 · 5

  1. Розв'яжи її окремими діями з поясненням.


КАРТКА 2

  1. Прочитай задачу № 475.

  2. Заповни пропуски в короткому записі задачі.

Купили — ? б.

Витратили —  б.

Залишилось — у ...


  1. Розв'яжи задачу, склавши вираз.

  2. Склади задачу, подібну до попередньої, про помідори в банках за виразом

7 + 7·5.

  1. Розв'яжи цю задачу окремими діями з поясненням.


КАРТКА 3

  1. Прочитай задачу № 475.

  2. Заповни пропуски в короткому записі задачі.

Купили — ? б.

Витратили —  б.

Залишилось —у ...

3. Розв'яжи задачу окремими діями з поясненням.


V. Підсумки уроку

Називання розрядних трицифрових чисел хором.




VІ.Домашнє завдання

№477,478.




УРОК 58

Тема. Утворення трицифрових чисел із сотень, десятків та одиниць. Назви

розрядних чисел. Творча робота над задачею.



Мета: ознайомити учнів з утворенням трицифрових чисел з розряд­них чисел; опрацювати розв'язання задачі на спільну роботу; розвивати логічне мислення, вдосконалювати обчислювальні навички.

Обладнання: нумераційна таблиця, геометричний матеріал для ус­ної лічби.
ХІД УРОКУ
І. Контроль, корекція і закріплення знань учнів


  1. Перевірка домашнього завдання

Записати вираз до задачі № 477.

Вибрати з поданих чисел ті, що підходять до прикладів домашньої роботи.

5,4,9,7,8,6,52,8,9.




  1. Усні обчислення

1) Гра «Перевір себе».

Учні розв'язують приклади, що записані на фігурах, знаходять подіб­ну і звіряють

свою відповідь з тією, що написана на зворотній стороні фігури.



2) Вставити пропущені числа.

157,...,..., 160, 161,..., ..., 164, 165, 166,..., ..., 169,....



  1. Назвати «сусідів» чисел. 95,111,105,120.

  2. Робота з розрядною таблицею. Прочитати й записати число.




Сотні

Десятки

Одиниці

І

0

6 .

1

2

5

1

8

0

1

3

2




  1. Скільки всього копійок: в 1 грн. 25 к.? у 3 грн.? у 3 грн. 80 к.? у 5 грн. 07 к.?

у 9 грн. 12 к.?

  1. Урок закінчився о 12 годині 50 хвилин. Коли розпочався урок, якщо його

тривалість 40 хвилин?

  1. Полічіть від 135 до 147, від 152 до 161. Полічіть у зворотному по­рядку від 900

до 888, від-790 до 775.

  1. Скільки у числах 293, 609, 850 сотень, десятків, одиниць?

  2. Яке число утвориться, якщо до 199 додати 1; до 100 додати 10; до 100 додати 1;

до 100 додати 100?
II. Вивчення нового матеріалу


  1. Утворення трицифрових чисел .

Усне виконання завдання №479.

Розгляньте малюнки пучків паличок і окремих паличок. Що зображує великий пучок паличок? Менший пучок паличок?Назвіть число зображене на малюнку у кожному рядку.


  1. Читання чисел за нумераційною таблицею (завдання 2 , № 479)

У першому числі є одиниці всіх розрядів. У другому –немає одиниць першого розряду. А в третьому-немає одиниць другого розряду.При читанні чисел пропущені розряди не називають( чотириста п’ять). З назви цього числа видно, що що в ньому немає одиниць другого розряду, тобто десятків.

Щоб швидко і правильно читати і називати трицифрові числа, треба добре знати назви розрядних чисел кожного з трьох розрядів.

Число 1 є одиницею першого розряду. Число 10- одиницею другого розряду. Число 100- одиницею третього розряду.




  1. Фронтальна робота над вправою № 480

Спочатку вчитель з учнями з’ясовують розряди. Потім учні, що сидять в одному ряду, один за одними читають підряд усі числа кожного розряду. Далі діти називають три числа, підкреслені у таблиці, і записують їх на дошці.




  1. Фізкультхвилинка

Раз, два - дерева. встати,

Три, чотири - вийшли звірі, ходьба на місці

Пять, шість - пада лист. нагнутися

Сім, вісім - птахи в лісі. помахи руками, як крилами

Дев'ять, десять - це сунички підняти руки і голови догори

Підняли червоні личка.




  1. Називання і запис чисел (завдання № 481).


III. Закріплення вивченого матеріалу


  1. Повторення одиниць довжини

Усне виконання завдання № 482.



  1. Самостійне виконання в зошитах вправи № 483

  2. Перевірка самостійної роботи

  3. Робота над задачею на спільну роботу № 484

Перший токар виготовляє за годину 4 деталі, другий — 3. Скільки часу мають разом працювати обидва токарі, щоб виготовити 42 такі деталі?

Вказівка. Щоб знайти відповідь, потрібно спочатку визначити, скільки деталей виготовляють обидва токарі за годину.
Зі слів учнів учитель записує зміст задачі в таблицю.





Кількість деталей за 1 год

Час роботи

Загальна кількість деталей

1 токар

4

?

42

2 токар

3

?




У багатьох задачах йшлося про три взаємопов'язані між собою ве­личини: ціну, кількість, вартість; загальну масу, масу 1 предмета, кількість предметів.Усі ці величини між собою пов’язані так, що коли значення першої з них помножити на значення другої, дістанемо значення третьої. Сьогодні ми знайомимось із задачею на спільну роботу. В усіх таких задачах теж є три взаємопов’язані величини: робота, виконана за одну годину,кількість годин і вся робота. Ці три величини так само пов’язані між собою.

Подивіться на таблицю. Якщо 1 токар за годину виготовляє 4 деталі, а другий — 3, то що звід­си можна дізнатись? (Скільки деталей він виготовляє разом)

— А якщо ми будемо знати, скільки деталей вони виготовлятимуть разом за годину, і знаємо, що їм треба виготовити 42 деталі, про що тепер можна дізнатись? (Скільки часу вони працюватимуть разом)


    1. Диференційована робота над задачею


КАРТКА 1

  1. Прочитай задачу № 484.

  2. Першою дією знайди, скільки деталей виготовляють обидва токарі за 1 годину.

  3. Другу дію задачі виконай самостійно. Запиши пояснення до кож­ної дії,

  4. Склади вираз.


КАРТКА 2

  1. Прочитай задачу № 484.

  2. Першою дією дізнайся, скільки деталей виготовляють обидва токарі за 1 год.

  3. У другій дії знайди, скільки годин мають разом працювати обидва токарі, щоб виготовити 42 деталі. Запиши пояснення до кожної дії.

  4. Склади вираз за схемою  : ( + ).


КАРТКА 3

  1. Прочитай задачу № 484.

  2. Першою дією дізнайся, скільки деталей виготовляють обидва токарі за 1 год разом.

  3. У другій дії знайди, скільки годин будуть працювати разом 2 токарі, щоб виготовити 42 деталі. Для цього виконай дію ділення.

  4. Запиши пояснення до кожної дії.

  5. Склади вираз за схемою 42 : ( + ).

Запис розв'язання задачі на дошці й у зошитах.



IV.Підсумки уроку







V. Домашнє завдання

№ 486, 487.



УРОК 59

Тема. Читання трицифрових чисел, записаних у нумераційній табли­ці.

Додавання розрядних чисел



Мета: Вправляти учнів у читанні й утворенні трицифрових чисел; опрацювати

задачу на спільну роботу; вдосконалювати обчислюваль­ні навички;

виховувати працелюбність.

Обладнання: нумераційна таблиця, предметні малюнки, картки для

індивідуальної роботи.


ХІД УРОКУ
І. Корекція, контроль та закріплення знань учнів


  1. Перевірка домашнього завдання

1.1.Фронтальне пояснення розв’язання задачі № 486


  1. Усні обчислення

2.1. Гра «Склади іграшки».

На скриньках — відповіді до прикладів, написаних на іграшках. Діти повинні дібрати відповідні пари.

2.2.Усні відповіді за завданнями № 488, 489.

2.3.Усна лічба

- Скільки гривень у 300 копійках? Скільки копійок у 7 гривнях? Скільки

копійок у 5 грн. 05 копійках?



  • Назвати 5 послідовних чисел, починаючи зі 197.

  • Скласти задачу, яку розв'язують так: (6 + 8): 2.

  • Скласти кілька прикладів на ділення з відповіддю 6.

  • Скласти кілька прикладів на множення з відповіддю 12.

  1. Робота за картками.

1



  • 6 м = ? см; 5 м 08 см = ? см; 652 см = ? м ? см.

  • За 12 день майстер робить 3 віконних рами, а його учень — 1. За скільки днів вони зроблять 20 рам, працюючи разом?

2



  • 10 м = ? см; 5 м 09 см = ? см; 500см = ? м.

  • Варення розклали у дволітрові банки. Спочатку розклали 6 кг варення, а потім — 12 кг. Скільки знадобилось банок?


II.Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1.Робота з нумераційними таблицями №490
2.Самостійна робота над прикладами № 491

Під час перевірки учні зачитують лише відповіді: спочатку ті числа, в яких є одиниці у кожному розряді, потім числа, в яких відсутні оди­ниці другого розряду, нарешті, числа, в яких немає одиниць першого розряду.


3.Перевірка самостійної роботи.
4.Робота над задачею № 492

4.1.Фронтальна робота


Перший оператор набирає на комп'ютері за годину 3 сторінки тексту, а другий 4. Скільки годин їм треба працювати разом у такому ж темпі, щоб набрати 49 сторінок?


Виконавець

За 1 год набирає

Потрібно набрати

Кількість годин

Перший оператор Другий оператор

3 с.

4 с.


49 с.

?

За таблицею вчитель проводить бесіду :

На яку задачу схожа ця?( Ту, що виконували вчора).Тут теж є три взаємопов’язані величини: робота, виконана за одиницю часу, весь час і загальна робота. Який зв’язок між цими величинами?Можна знайти значення будь-якої величини, якщо відомі відповідні значення двох інших величин.

Подивимося на нашу таблицю. Усі три відповідні значення мають бути розміщені в одному якомусь рядку. Значення першої величини відомі в обох рядках: 3 ст. ,4 ст. Оператори працюють одночасно, тому кількість годин, які вони працюють однакова, вона і є шуканою. При якій умові її легко знайти?( Якби була відома окремо робота першого і другого оператора.)Давайте подумаємо чи не можна знайти значення першої величини, відповідне даному значенню другої величини. Що таке 49 сторінок?( Це вся робота виконана обома операторами). Чи можна знайти роботу за одну годину обох операторів разом?( Так, дією додавання). А тепер, коли буде відома робота обох операторів за одну годину і відома за умовою задачі вся робота обох друкарок, про що можна дізнатися?( Про кількість годин, які вони працювали разом).
4.2.Диференційована робота
КАРТКА 1


  1. Прочитай задачу № 492 і розглянь таблицю.

  2. Склади усно план розв'язування задачі.

  3. Розв'яжи задачу, склавши вираз.

  4. Перевір правильність виразу за схемою : ( +  ).

  5. Додатково дізнайся, скільки сторінок тексту набрав кожен оператор за час їх спільної роботи.


КАРТКА 2


  1. Прочитай задачу № 492 і розглянь таблицю, дану в підручнику.

  2. Розв'яжи задачу окремими діями за планом.

План

  1. Скільки сторінок тексту набирають обидва оператори разом за 1 год?

  2. Скільки годин їм треба працювати, щоб набрати 49 сторінок тексту?




  1. Склади вираз.

  2. Перевір правильність виразу за схемою  : ( +  ).


КАРТКА 3


  1. Прочитай задачу № 492, розглянь таблицю, дану в підручнику.

  2. Розв'яжи задачу за планом.

План

  1. Скільки сторінок тексту набирають обидва оператори разом за 1 год?

  2. Скільки годин їм треба працювати, щоб набрати 49 сторінок тексту?

3. Склади вираз за схемою  : (3 +  ).
5.Фізкультхвилинка
«Зозуля»

Облітала я лісок вздовж, Махають руками в сторони,

ушир і навкосок. вперед, навкоси.

Відпочила в холодку,

на кленовому листку.

І росинок з тирличу Імітують пиття води.

напилася досхочу.

Діти йшли через лісок — Ходьба по кімнаті.

подала їм голосок.

Налічила їм літа: двадцять, Піднімаються на носки, руки

тридцять, аж до ста. вгору, дивляться на них.

Щоб ні горя, ні біди,

щоб росли як із води.
6.Робота над завданнями № 493, 494
Учні розглядають розв'язання діями задачі № 493 і формулюють по­яснення до кожної дії. Після цього вони складають усно кілька подібних задач і записують на дошці їх розв'язання виразом. Вчитель узагальнює структуру усіх цих виразів:

 • +  або a-6+а

— Цей вираз є розв'язанням кожної такої задачі.
5.Завдання з логічним навантаженням (за вибором вчителя)
Назвати 12 трицифрових чисел, користуючись словами

двісті сорок сімсот п'ять двадцять




  1. Підсумки уроку




  1. Гра “Мікрофон “

  • Що робили на уроці?

  • Чи досягли ви особисто очікуваних результатів?

  • Що могло б бути організовано краще ?

  • Над яким навичками, уміннями ще треба працювати?




  1. Домашнє завдання

№496,497.

УРОК 60

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка