Уроків з теми «Українські народні казки»



Скачати 324.29 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір324.29 Kb.
Система уроків

з теми

«Українські народні казки» 2 кл.

Урок 1. Світ казковий, світ прекрасний.



Українська народна казка «Вовк та козенята».

Урок 2. Казкові пригоди.



Українська народна казка «Рукавичка».

Урок 3. Потрудись, побігай, а тоді вже обідай!



Українська народна казка «Лисиця та Їжачок».

Урок 4. Яке частування – таке й дякування.



Українська народна казка «Лисичка та Журавель».

Урок 5. Хто ледарює, той голодує.



Українська народна казка «Колосок».

Урок 6. Добре того вчити, хто хоче все знати.



Українська народна казка «Дрізд і Голуб».

Урок 7. Узагальнення знань за розділом



«Українські народні казки».


Урок 1. Світ казковий, світ прекрасний.

Українська народна казка «Вовк та козенята»
Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити розрізняти такі тори серед інших, орієнтуватися в їхніх особливостях; вчити визначати головну думку казки, розвивати навички правильного читання, уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати любов та читацький інтерес до народних казок.

Обладнання: запис казки «Вовк та козенята», ілюстрації до народних казок, картки для читання, картка «Лабіринт», малюнки кози та вовка, картки до гри «Який склад загубився?».

Форми роботи: індивідуальна, у парах, колективна.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Вчитель. Ось і дзвоник продзвенів

Для маленьких школярів,

Він покликав на урок

У чарівний світ казок.

У сиву давнину із сонячного проміння, аромату квітів і таємниці живої води народилася казка. І світ Божий одразу повеселішав. Бо казка навчала людей любити красу, творити добро, дарувати натхнення.

І ми, діти, читаючи казки, станемо добрішими, щирішими, навчимося співчувати, переживати.



ІІ. Мовна розминка.

- Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі. Тому ми повинні постійно їх тренувати.



  1. Тренуємо легені

  • У кого найбільша кулька (імітують надування кульки).

  • Читання на одному диханні

шип кішка

шило шишка

шина кришка

машина кашка – каска

кішка – кіска


  1. Тренуємо очі





  • «Шифрувальники»

Шк…л…р с…р…к…

Вч…т…ль в…р…н…

Л…к…р бдж…л…

Дзв…н…к г…р…б…ць


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Казок є дуже багато. І всі вони різні. Але у них є одна мета. А яка, ви дізнаєтесь, коли прочитаєте прислів’я у «лабіринті».

Лабіринт

к в , я с ж .


а а ч ь к а в і и ь
з к и т н і т т

Мозкова атака

- А зараз перевіримо свої знання. Впізнайте, з яких казок уривки, які я вам прочитаю.


  • Старенька бабуся у лісі жила ,

Гостинці для неї онука несла.

Вовк дівчинку цю по дорозі зустрів.

Як казка зветься? Хто б відповів?

(«Червона Шапочка»)


  • А мишка бігла, хвостиком зачепила

І яєчко розбила.

(«Курочка Ряба»)

  • На городі виростала,

Сили набирала,

Непомітно, дуже швидко,

Великою стала.

Став тут дід усіх гукати

Ту красуню рвати.

А цю казку, діти, ви

Встигли відгадати?

(«Ріпка»)


  • Ой, набридло на віконці

Все на сонечку сидіть.

Я візьму і покочуся,

Щоб побачити весь світ.

(«Колобок»)

(Демонстрація ілюстрацій)



ІV. Оголошення теми уроку.

- А про кого ми будемо читати сьогодні казку, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки.

З рогами, а не бик, По полю, по лісу гасає,

Доять, а не корова. Овечок хапає, усіх лякає.

Кору здирає, (Вовк)

А кошиків не плете.



(Коза)
- Де живуть ці тварини?

- Як виє вовк?

- Як мекає коза?

- Чи можуть вони говорити?

- А от на сторінках нашого підручника ви побачите, що тварини говорять і з ними відбуваються різні цікаві пригоди.
V. Робота над казкою.

1. Робота над заголовком (читають учні).

- Які ще назви цієї казки ви знаєте?

2. Читання вчителем казки.

3. Перевірка первинного сприймання.

- Скільки було козенят?

- Що коза наказувала діткам?

- Чи слухали вони свою матінку?

- Чому козенята не відчинили дверей вовкові?

- За що коза похвалила діток?

4. Фізкультхвилинка.

Дружно в ліс ми всі пішли,

Скільки тут грибів знайшли.

В кошики ми їх збирали,

Поки повним не стали.

Ще й побігали ми трішки,

Утомили свої ніжки.

- А тепер присядемо на лісовій казковій галявині.


5. Словникова робота.

- Прочитайте колонки слів.






- Що означає слово «відчинітеся»?

- Доберіть слова, близькі за значенням до слова «матінка».

- Прочитайте трискладові слова.

6. Читання казки учнями («ланцюжком»).

- Чому коза залишила козенят вдома самих?

7. Вибіркове читання.

- Що наказувала коза діткам?

- Де жила коза і козенята?

- Прочитайте пісеньку вовка.

8. Вправляння у виразності читання.

- Чим відрізняються пісеньки кози та вовка?

- Як козенята дізналися, що то була не їхня мати?

- Які слова підказують, як слід читати слова кози і вовка?

9. Робота з ілюстраціями.

- Розгляньте малюнки і відшукайте в тексті речення до них.

10. Творча робота в парах.

Словесне малювання.

- Які б ще малюнки ви намалювали до казки?

- Гра «Який склад загубився» (картка на кожну парту)

Поверну…ся ко… до до… і похва…ла ді… за те, що вов…ві две… не від…нили.


VІ. Підсумок уроку.

- Який розділ ми почали вивчати?

- Як називається твір, над яким ми сьогодні працювали?

- Хто його написав?

- Поясніть прислів’я: «Казки маленькі, а розуму в них багато».

- Сьогодні ми починаємо творчу проектну роботу зі створення колективного класного альбому «Сторінками улюблених казок». Проект буде індивідуальним.

Із всіх казок нашого розділу обираєте дві казки, які вам найбільше сподобалися і малюєте до них ілюстрації і підбираєте підпис з казки. Проект триватиме два тижні, поки будемо вивчати тему «Українські народні казки».
VІІ. Домашнє завдання.


  1. Виразно читати казку «Вовк та козенята».

  2. Намалювати ілюстрацію до казки.


Урок 2. Казкові пригоди

Українська народна казка «Рукавичка»
Мета: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості. Працювати над виразним, правильним читанням; розвивати навички читання тексту в особах; правильно інтонувати речення, переказувати казку близько до тексту, розвивати зв’язне мовлення, мислення, артистичні здібності учнів. Виховувати дружбу, любов до природи.

Обладнання: запис казки «Рукавичка», індивідуальні складові таблиці для розчитування, картка для читання «Без зупинок», картка з анаграмами, бутафорний мікрофон, картка з ребусом, з малюнками рукавичок, ілюстрації до казки.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас.

Тож, і ми часу не гаймо –

Працювати починаймо.


  • Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)

  • Так, спочатку краса, а потім – сила.

  • А тепер пригадайте правила роботи на уроці.

  • Сидимо – (учні доповнюють: рівно).

Працюємо – (старанно).

Читаємо – (правильно і виразно).

Відповідаємо – (чітко).
ІІ. Вправи для вдосконалення навичок читання.

Мовна розминка.

Фонетична зарядка.


  1. – А де ж наш пустун-язичок?

Заховався за біленький тиночок,

Ліг на бочок і мовчок.

А ми його зараз розбудимо.

- Поплямкали губками.

- Поклацали зубками, щоб міцнішими були.

- Посичали гускою: с – с – с.

- Подзижчали комариком: дз – з – з.

- Подирчали трактором: др. – р – р.

- Пошуміли вітерцем: ш – ш - ш.


  1. Читання слів «Без зупинок»:

рис – приз кіт - кріт

сук – стук оси - коси

мак – смак зал- залп

тук – стук рис – приз .



  1. Робота над скоромовкою.

Щіткою чешу щеня,

Буде чистим пес щодня.


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Тести


  1. Твір «Вовк та козенята» є:

а) оповідання;

б) казка.

2. Хто головні герої твору?

а) вовк, коза, козенята;

б) вовк, лисиця, козенята.

3. Як козенята дізналися, що то була не їхня матір?

а) козенята впізнали вовка за зовнішнім виглядом;

б) козенята впізнали вовка по голосу.

4. Скільки у кози було дітей?

а) шестеро;

б) семеро.

5. Куди ходила коза?

а) у поле відпочивати;

б) у ліс за їжею.

6. За що коза похвалила дітей?

а) за те, що вовкові дверей не відчинили;

б) за те, що до вовка не відзивались.

7. Чому козенята залишились живі?

а) тому що вовкові вони не смакували;

б) тому що вони були слухняними і виконували вказівки мами.

8. Чому цей твір казка?

а) тому що її люблять розповідати бабусі;

б) тому що вона розпочинається словами: «Була собі…».
ІV. Повідомлення теми та визначення завдань уроку.


  • Сьогодні м з вами завітаємо до нової казки. Якої? Розшифруйте анаграму і дізнаєтеся.

к а р к у а ч и в

  • Подумайте і скажіть, чого б ви хотіли навчитися на уроці?




  1. Фізкультхвилинка.

Руки-лапки розвели, Щоб іще набратись сили –

Догори їх підняли, На підлогу дружно сіли,

Кулачками покрутили, Лапки-ніжки підтягли,

Разом руки опустили. І руками обняли.


Опустили на коліна, Піднялися, рівно стали,

Хай рівненькі будуть спини. Нахилилися помалу,

Головою покрутили, Нижче, нижче, як один,

Вправо, вліво подивились. Щоб дістатись до морквин.



VI. Робота над казкою «Рукавичка».

1. Читання казки вчителем.

- Яких героїв казки ви запам’ятали?

- Де взялася в лісі рукавичка?



  1. Словникова робота.

шкряботушка біжить

скрекотушка де не взявся

побігайчик вилазить

сестричка суне

братик влізла

іклан плигає

набрідь прибіг

- Прочитайте слова, правильно наголошуючи.



  • Що об’єднує слова першого стовпчика?

  • Що об’єднує слова другого стовпчика?

  1. Читання казки учнями (мовчки).

  • Чи в повному об’ємі казка у підручнику?

  • Якої частини немає?

  1. Логічний розбір казки.

  • Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.

  • Кого звірі вже не хотіли впускати?

  • Прочитайте, хто третім попросився в рукавичку?

  • Прочитайте анаграми і розплутайте порівняння:

дужий, як силиця

вірний, як цаєзь

швидкий, як імдевдь

кучерявий, як басока

хитрий, як ранба

голодний, як квов

- Які з цих тварин не є героями казки «Рукавичка»?


        • Так кажуть дорослі. Щоб це означало?

Накивати п’ятами -

Спіймати облизня –

Сушити голову -


        • Прочитайте ребус.



        • Чи можна в рукавичці помістити дідову собачку?




  • Пригадайте, як закінчилася казка. Розкажіть її кінець. А тепер давайте продовжимо казку. Куди ж тваринки пішли зимувати? (З тих пір ведмідь зимує в барлозі, лисиця - в норі тощо).

- Хто з героїв казки заховався за слова?

- Скільки всього звірів було в рукавичці? Назвіть їх.

- Хто прийшов перед вовком?

- Хто прийшов п’ятим?

- Хто прийшов перший, а хто останній?

- Назвіть всіх тварин у порядку збільшення: від найменшої за розміром до найбільшої.

- Молодці! Ви змогли! Ваш клас дружний, а дружба гори верне!


  1. Розвиток зв’язного мовлення.

- Розгляньте малюнки. Кого з героїв художник не зобразив?

- Пригадайте, як закінчилася казка? Розкажіть її кінець.



VІ. Підсумок уроку.

  • Яку казку ми прочитали?

  • Чого вона нас вчить?

VІІ. Домашнє завдання.

Виразно читати казку в особах.




Урок 3. Потрудись, побігай, а тоді вже обідай!

Українська народна казка «Лисиця та Їжак»
Мета: вдосконалювати навички правильного і виразного читання; вчити давати характеристику дійовим особам; розвивати увагу, кмітливість, уяву, інтерес і любов до казок.

Обладнання: маски героїв казки «Рукавичка», «Лисиця та Їжак», картка зі словами словникової піраміди, картка для швидкого читання слів, малюнки їжака та лисиці.
Хід уроку

І. Організація класу.

Сьогодні у нас незвичайний урок:

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітає у клас.

В казках є завжди перешкоди, та знаю,

Для творчих дітей їх ніколи немає.


  • Я рада за вас! Ми знову в королівстві казок і будемо пізнавати нове, цікаве, незнане. Ну що ж, починаємо!


ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Загадка


Що воно за хатка є у лісі,

Вся ворушиться, дрижить,

Де не взявсь, кабан біжить,

Тут і вовк іде, й ведмідь,

Й кожен в хатці хоче жить.

Так вже тісно їм усім –

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить?

І ворушиться, й дрижить.

(Рукавичка)

- Хто загубив рукавичку?

- Де він її загубив?

- Хто першим побачив рукавичку?

- Хто ще прийшов жити в рукавичку?

- Як кабан просився до рукавички?

- Що сталося з рукавичкою?

- Скільки звіряток було в рукавичці?



Гра «Рукавичка».

Діти стають у коло і співають:

- Ось у лісі на стежині

Рукавичка лежить.

Вона тепла і велика,

Всіх до себе манить.

Мишка заходить в коло і каже: «Тут я буду жити». За нею жабка і т. д.

(Можна для перевірки домашнього завдання використати тести.)

1. Хто написав цю казку?

а) автор;

б) народ.

2. Де загубив дід рукавичку?

а) у лісі;

б) у полі.

3. Хто першим оселився в рукавичці?

а) жабка;

б) мишка.

4. Хто поліз в рукавичку останнім?

а) ведмідь;

б) кабан.

5. Продовж речення: «Ведмідь вліз в рукавичку…»

а) п’ятим;

б) шостим;

в) сьомим.

6. Кого в казці називають Іклан?

а) вовка;

б) ведмедя;

в) кабана.

7. Чим закінчилася казка?

а) звірі залишилися жити в рукавичці;

б) прийшов дід та забрав рукавичку.

8. Яке з прислів’їв розкриває головну думку кожної?

а) Чуже переступи та не бери.

б) Хто не працює, той не їсть.
ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.

Чистомовки

Ди – ди – ди – дай напитися … (діти добавляють: води).

Жа – жа – жа – ми знайшли … (вужа).

Жи – жи – жи – ти мені … (допоможи).

За – за – за – гарна в діда … (коза).

Лю – лю – лю – я тварин .. (люблю).

- Ну, а зараз тренуємо наш ротик і очі.

Читання словникових пірамід

- Дивлячись на крапку, читаємо ціле слово.

пів · ник го · лод

сес · тра здо · ров

клю · вав ста · ра

річ · ка шу · бовсть

м'я · та віль · ха
Гімнастика для очей

«Маятник» - рух очей вправо - вліво.

«Стовпчик» - рух очей вгору - вниз.

«Котимо м’ячики» - по колу вправо – вліво.


Гра «Встигни прочитати»

(Показується слово і закривається, а учні повинні прочитати.)



ІV. Повідомлення теми й завдань уроку.

Героями сьогоднішньої казки будуть… Відгадайте, хто?



  1. Вона руденька, ще й хитренька,

Не велика, не маленька.

Вона – вовчику сестричка,

А зовуть її … (лисичка).
2. Дивний звірок, круглий, мов клубок,

Голки стирчать, спробуй узять. (Їжак)

- А тепер прочитаємо на дошці прислів’я: «Більше вір своїм очам, ніж чужим речам»,

- В кінці уроку скажете, кому з головних героїв підходить це прислів’я.


V. Робота з казкою.

1. Читання казки вчителем.

- Звідки йшла лисичка?

- Кого вона зустріла?

- Чому їжачок не повірив лисичці?

- А кому ви довіряєте?

2. Словникова робота.

- Хто розуміє значення цих слів?

Невдале – погане.

Позирає – розглядається довкола, дивиться.

Тугіше – щільніше.

Потупав – пішов.

Солодкими оченятами – улесливо, нещиро дивиться.

3. Читання казки учнями.

4. Фізкультхвилинка.

Пташка високо літає.

Зайчик високо стрибає.

Тихо лис десь пробіжить.

Кабан під деревом сидить.

Десь в барлозі сить ведмідь.

Всіх звіряток цих любіть.

5. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.

- Де зустрілися їжак і лисиця?

- Що зробив їжак після привітання? Чому?

- Чи повірив їжачок лисиці?

- Чи справді вона не їсть м’яса?

- Причитайте, про що повідомив їжачок лисиці? А для чого він це зробив?

- Як змінився настрій лисиці?

- Поясніть вислів «як і не було». Куди ж побігла лисиця?

- Чому лисиця обманювала їжака?

- А їжачок був правдивим? А чому ж обманув лисичку?

- Чий обман був хижий, корисний, а чий – схожий на хитрість?

6. Читання в особах.

- Як читати слова лисички?

- Як читати слова їжачка?

7. Телепередача «В гостях у казки»



(Діти одягають маски і читають в особах без слів автора.)

8. Мовно-логічне завдання (у парах).

Лисичка (яка?).

Їжачок (який?).

Слова: підступна, зла, винахідливий, розумний, безсоромна, улеслива, хитрий, кмітливий, хижа, ніжна, злий.

- Які слова не підійшли ні до кого?

- Давайте пошлемо термінову телеграму їжачку. Якою вона буде?
VІ. Підсумок уроку.

- Повертаємось на початок уроку. Згадаємо запитання, на яке ви мали відповісти. Дайте свій варіант відповіді. Обґрунтуйте її.

- Що дав вам цей урок?

дізнався

навчився

Я допоміг

навчив


дякую



VІІ. Домашнє завдання.

Читати і переказувати казку.



Урок 4. Яке частування – таке й дякування

Українська народна казка «Лисичка та Журавель»
Мета: вчити визначати в тексті найсуттєвіше, удосконалювати вміння вибірково переказувати прочитане, визначати настрій героїв, виразно читати в особах; розвивати зв’язне мовлення учнів», виховувати інтерес до усної народної творчості, зокрема казок.

Обладнання: картка (казка), Читайлик, аудіо касета з музикою, таблиці, схеми для мовленнєвої зарядки, шифрограма, малюнки лисиці та журавля, малюнковий кросворд, ілюстрації до казки «Лисичка та Журавель».

Хід уроку

І. Організація класу.

Сьогодні я запрошую вас у подорож до чарівної країни. Прочитайте її назву:


К З А

А К
Казок країна чарівна

У гості нас чека вона,

Отож, часу не гайте,

У подорож рушайте!

Казкова скарбниця нашого народу невичерпна, мов криниця. Скільки казок породила українська земля! Та яких. Їх так багато, як зірок на небі! І кожна казка по-своєму гарна.



Учитель. Перша наша зупинка – це мовленнєва зарядка.
ІІ. Мовленнєва зарядка.

Вправи для розвитку артикуляційного апарату.

- Вимовте голосні звуки мовчки, пошепки, звичайним голосом, досить голосно.

- Дмухніть на кульбабу.

- Як мукає корова?

- Як гелгоче гуска?

- Як ірже коник?



Гра «Ромашка».

Утворіть речення зі словом літає та поданими словами. Прочитайте.



Робота над скоромовкою.

Лис малий і більший лис по гриби ходили в ліс.



Гра «Відшукай початок».

Ридають літери у кожному рядочку:

Від слів лишилися лише шматочки.

Початок треба відшукати,

Щоб всі слова ті врятувати.

КОР- КАР-

-топля, -пус, -тон, -дон, -низ, -тик, -тина, -зина, -навал, -пус

Учитель. Наступна зупинка ерудитів
ІІІ. Зупинка ерудитів.

Розповідь дітей про життя лисиці та їжака в природі.

Загадування складених вдома загадок.

Переказування казки «Лисиця та Їжак» ланцюжком.

Переказавши лише один епізод, учень називає свого наступника, який повинен продовжити розповідь.


ІV. Визначення теми уроку та робота над нею.

Учитель. Наступна наша зупинка – нова казка. Та казковий Король зашифрував її назву, щоб ми не змогли з нею познайомитися. Спробуємо її розшифрувати.

17 14 12 7 9 13 2 4 11 15 1 16 3 5 6 8 10

Ь В Р А А А И И У Е Л Л С Ч К Т Ж

- То яку казку ми будемо читати?

- Чи відома вона вам?

Слухання казки.(Казку читають підготовлені учні).


  • Чи вдалося Лисичці перехитрити Журавля?

Словникова робота.

- Прочитайте казку самостійно і випишіть ті слова, значення яких вам незрозуміле.

Розбір незрозумілих слів.

- Як інакше можна замінити ці слова у реченнях?



Читання казки ланцюжком.

Звернути увагу на інтонування речень.



Вправи на розвиток уваги.

- Знайдіть у казці слова-звертання.

- Чи змінився настрій Лисички після пригощання Журавля? Знайдіть це в тексті.

- Розкажіть, як Лисичка запрошувала до себе Журавля в гості. А Журавель Лисичку?

- На що сподівався кожен з гостей, прийшовши до приятеля?
V. Творча зупинка.

Учитель. Наступна зупинка – творча. Працюємо парами.


  1. Придумайте нову назву казки.

  2. Продовжіть казку так, щоб Лисиця подружилась з Журавлем.

  3. Підберіть риси характеру Лисичці та Журавлю.



VІ. Підсумок уроку.

Учитель. Так, нам залишилося підбити підсумки й отримати домашнє завдання.

Малюнковий кросворд

(Біля малюнків тварин стоять цифри.)

1.


2.








3.


5.


4.


- Прочитайте слово, що утворилося у виділених клітинках

- Прочитайте тему нашого уроку і скажіть, кому з героїв казки пасує це прислів’я. Обґрунтуйте відповідь.

- З ким зі своїх друзів ви хотіли б помиритися після читання цієї казки?


VІІ. Домашнє завдання.

Читати й переказувати казку: дівчатка – від імені Лисички, а хлопці - від імені Журавля.



Урок 5. Хто ледарює, той голодує

Українська народна казка «Колосок»
Мета: вчити правильно читати в особах; аналізувати вчинки дійових осіб; давати їм елементарну характеристику; розвивати навички акторської гри, вміння переказувати за малюнковим планом; виховувати працелюбність, доброзичливість, бажання допомагати один одному, викликати негативне ставлення до ледарів.

Обладнання: таблиці складів для розчитування, малюнок з ребусом, малюнок для гри «Хмаринка», ілюстрації до казки «Колобок», картки з прислів’ями, малюнки півника та мишенят.

Хід уроку

І. Організація класу та емоційний настрій на урок.

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні в нас урок незвичайний,

Навчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний,

За це подякуєм йому.

А що ми будемо робити?

Про кого будемо читати?

Ви можете усі сказати,




з ’’’’

Як спробуєте ребус відгадати.


’’’’



(Казка)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

- З якою казкою ми знайомилися на минулому уроці? (З українською народною казкою «Лисичка та Журавель».)

Тестові завдання


  1. Цей твір є:

а) оповідання;

б) казка.

2. Цей твір починається словами:

а) в одному царсті-государстві;

б) були собі Лисичка і Журавель.

3. Хто першим запросив приятеля в гості?

а) Лисичка;

б) Журавель.

4. На що сподівався кожен з гостей?

а) Що прийде у гості і гарно поговорить;

б) що прийде у гості і гарно поїсть.

5. Чим пригощала Лисичка Журавля?

а) Кашею;

б) курочкою.

6. Що зварив Журавель, коли запросив до себе в гості Лисичку?

а) Кисіль;

б) борщ.

7. Чи можна так приймати гостей?

а) Так;

б) ні.


8. Від чого народ застерігає у цій казці?

а) Від лінощів;

б) від скупості.

9. Чи підійде до казки такий заголовок?

а) Так;

б) ні.


10. Яка головна думка твору?

а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;

б) комусь можна робити як-небудь, аби тобі робили добре.
ІІІ. Мовна розминка.

«Щоб ротик був слухняний»



Чистомовки

1. Ди–ди–ди-ди – йшли качата до води,

Иця-иця-иця – а назустріч їм лисиця.

Ити-ити-ити – та качат не треба вчити:

Юсь-юсь-юсь – вони з розбігу у воду – плюсь.


  1. Ато-ато – чистомовок є багато.

Ті-ті – та найкращі будуть ті,

Ята-ята – що поможуть нам, малята,

Ув-ув – ротик щоб слухняний був.

4. Скоромовка.

На печі, на печі смачні

Та гарячі пшеничні калачі.

Хочеш їсти калачі –

Не сиди на печі.


ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Молодці! Ви гарно працюєте! А уявімо собі, що раптом усім захотілося нічого не робити… всі лежать, сплять, граються… зупинилися заводи, фабрики, ніхто не випікає хліба. Та й нема х чого його пекти, адже зерна ніхто не виростив, землю вчасно не обробили, нічого не посіяли… лінувалися всі, нічого не робили, але ж їсти хотілося. Що ж його робити?

Міркування учнів.
V. Робота над казкою «Колосок».

1. Слухання казки (Використовую комп’ютерну презентацію казки).

- Як звали героїв казки?

- Чому їх так називали?

2. Словникова робота.

Пояснення слів ціп, млин, нероба. (Показ малюнків ціпа, млина.)

- Кого називають неробою?

3. Читання казки. Аналіз змісту.

- Де відбуваються події? В яку пору року? Чому так думаєте?


  • В яку гру любили грати мишки?

  • Чим займався півник?

  • Що вийшло із пшеничного колоска?

  • А що робили весь цей час мишенята.

  • Чи справедливо вчинив півник, коли не почастував мишенят пирогами?

5. Фізкультхвилинка.

Пісенька «Два півники»

(Діти стають та імітують рухи.)

6. Вибіркове читання.

- Доведіть або заперечте мою думку словами із тексту.


  • Мишенята знайшли пшеничний колосок.

  • Півник поніс мішок із зерном молоти.

  • Мишенята замісили тісто, принесли дров, розпалили в печі.

  • Півник не пригостив мишенят пирогами.

7. Переказ за малюнковим планом.

- Розкладіть малюнки відповідно до змісту казки.

- Розкажіть казку.

8. Творча робота.

- Подумайте, де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
10. Характеристика героїв казки. Визначення головної думки.

Мишки (малюнок) Півник (малюнок)

слухняні роботящий

веселі розумний

ледачі лінивий

нероби невдячний

працьовиті жадібний

хитрі справедливий

- Знайдіть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.

- Кого з героїв казки вам шкода?

- Що б ви порадили мишенятам?

11. Вибрати прислів’я, які виражають головну думку.

Робота спільна – як пісня весела.

Без трудів не їстимеш пирогів.

Хто нічого не робить, той ніколи не має часу.
VІ. Підсумок уроку.

- Як ви вважаєте, чи добре вчинив півник щодо мишенят? Чому?

- А ви завжди допомагаєте, коли вас просять?

- Для чого людині потрібно працювати?

Міркування учнів.

Вчитель. Як хочеш завжди у достатку жити,

То поважай роботу, труд люби,

Старайся вчитися усе робити.

І як почав, то не лінуйся, а роби.

Щоб у світі жити радісно й щасливо,

Добро твори у світі кожну мить.

Робота, праця – це велике диво,

Вона людину учить в світі жить.

Довкола глянь! Он пташечка літає,

До квітів бджоли й оси понеслись.

Поживу кожен на обід шукає,

Бо хто не робить в світі, той не ість.

Так і в людей воно завжди буває –

Хто трудиться, достаток в того є,

Хто байди б’є, нічого не встигає,

Сам у житті своєму все псує.

Поглянь довкола – он будинки, школи,

Машини по дорогах їдуть вдаль.

Без праці не було б цього ніколи

Й нічого іншого в нас не було б, на жаль.

Бо тільки труд людський – всьому основа,

Від нього і добробут, і прогрес,

Достаток в домі, у дітей обнова

І безліч рукотворних див, чудес.


VІІ. Домашнє завдання.

  1. Читати казку «Колобок».


Урок 6. Добре того вчити, хто хоче все знати.

Українська народна казка «Дрізд і Голуб»
Мета: вдосконалювати навички читання казок, вчити інтонувати мову дійових осіб, вживати логічні наголоси в речення, розвивати фантазію і уяву, артистичні здібності; виховувати доброзичливість, шанобливе ставлення до оточуючих, до природи, потребу піклуватися про тварин, позитивне ставлення до знань.

Обладнання: малюнок сонечка з промінцями-словами, конвертики із завданнями кожному учневі, «віконце» - віконце.

Хід уроку

І. Організація класу.

Ясне небо голубе,

А на ньому сонце золоте пливе.

І хмаринки-човники пливуть.

Нам хороший день вони несуть.

Сонце шле свої вітання

І найкращі побажання,

Щоби ви скоріш міцніли,

Гарно всі читати вміли.

А для того вам усім

Сонце посила уклін.


(На дошці вчить кріпить малюнок сонечка з промінцями. Кожен учень знімає собі промінець і отримує завдання.)

- Отже, сьогодні у мене на уроці працюють розумні, старанні, ввічливі, уважні, наполегливі і працелюбні учні. Вони ж бо, напевне, швидко впораються із завданням, яке їм надіслало Сонечко.



ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Двоє сірих мишенят

Працювати не хотять.

Все пустують, все танцюють,

Півника прохань не чують.

До роботи - геть не годні,

То ж лишилися голодні.

Як же звати мишенят?

Хто ж бо знає із малят?

(Круть і Верть)

Тестові завдання

1. Де знайшов півник колосок?

а) На полі;

б) у дворі.

2. Що треба було зробити з колоском?

а) Обмолотити;

б) висушити.

3. Куди відніс Півник зерно?

а) В дім;

б)до млина.

4. Що зробили з зерна?

а) Тісто;

б) борошно.

5. Що пік Півник?

а) Бублики;

б) пиріжки.

6. За що були покарані мишенята?

а) За заздрощі;

б) за ледарство.

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку.

- Подивіться в чарівне віконце і спробуйте назвати тему сьогоднішнього уроку.




- Розгляньте запропоновані на урок завдання. Що б ви ще хотіли доповнити?

ІV. Мовленнєва зарядка.

  1. Фонетична зарядка.

  • Як співають пісеньку без слів?

  • Як колише мама дитятко?

  • Як співає півень?

  • А як соловейко?

  • А як співають риби?

  1. Фонетичні вправи.

«Понюхай квіточку».

«Задмухай свічку».

«Зігрій в руці пташечку».


  1. Розчитування (за таблицею складів).

4. Складання чистомовки з наступним доповненням.

На-на-на – бачив я … (слона).

Ні-ні-ні – посміхнувся він … (мені).

Ну-ну-ну – дуже вдячний я … (слону).



V. Робота над казкою «Дрізд та голуб».

Довідкове бюро

  1. Розповідь про дрозда і голуба.

- Як ви турбуєтесь про птахів?

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже там втомився

І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Сонце спить, небо спить,

Навіть річка не шумить.

Рано-вранці сонце встало

І проміння нам послало.

Читання казки вчителем до слів «Коли знаєш, то навіщо просиш?»


  • Як ви гадаєте, чим закінчиться казка?

  • Придумайте кінцівку (працюють в парах).

Дочитування казки учнями.
Мовно-логічні завдання

  • Чому голуб попросив дрозда навчити його гніздо мостити?

  • Чому дрізд розгнівався на голуба?

  • Як він проявив свій гнів?

  • Чи навчився голуб гніздо мостити? Чому?

  • Як би ви закінчили речення?

Дрізд розгнівався, бо:

а) голуб не хотів слухати;

б) голуб був розумніший за нього.

- Навчіть голуба, що треба йому зробити, щоб дрізд показав, як гніздо мостити.



Розвиток уяви та поетичного слуху

  • Яку б картину ви намалювали?

  • Які використали б фарби?

  • Яку б музику ви написали?

  • Допишіть вірш.

Голуб у гнізді… (сидів)

І весело … (воркотів).

Знаю, як гніздо … (мостити) ,

Досить, дрозде, мене … (вчити).



  • Прочитайте в особах казку «Дрізд і Голуб».

Розвиток мислення

  • Яке з цих прислів’їв може бути заголовком до казки?

«Доброго тримайся, поганого цурайся»,

«Добре того вчити, хто хоче все знати».

«Добре в світі тому жити, хто працьовитий».
VІ. Підсумок уроку.


  • На уроці ви всі плідно працювали. Подякуймо один одному за співпрацю. Хто, на вашу думку, працював найкраще? (Діти називають учнів, ті кладуть руку долонькою догори, а усі інші дякують їм, приклавши свої долоньки до їхньої).

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Читати казку «Дрізд і Голуб».

  2. Принести ілюстрації до казок для створення класного альбому «Сторінками улюблених казок».

Урок 7. Узагальнення знань за розділом

«Українські народні казки»
Мета: узагальнити знання учнів про казку як художній твір, у якому вигадка і фантазія служать засобом вираження суджень народу про життя; розвивати увагу, мислення, пам'ять, читацький інтерес до казок; створити атмосферу радості і насолоди від творчості; виховувати прагнення до добра і справедливості.

Обладнання: слова на картках, паперова клавіатура, ілюстрації до казок.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель. Ось і дзвоник продзвенів

Для маленьких школярів,

Він покликав на урок

У чарівний світ казок.

Казковий світ!

Він збереже людей без бід.

І бути добрими завжди

Навчає казка!



ІІ. Мовна розминка.

  1. Гра «Виправте помилки радіомовлення»

- Щоб нам не було сумно їхати, машиніст увімкнув радіо. Але у ньому щось зіпсувалося. Давайте слухати і виправляти помилки.

Дужий, як лисиця.

Вірний, як вовк.

Швидкий, як ведмідь.

Кучерявий, як собака.

Хитрий, як баран.

Голодний, як заєць
2. Гра «Друкар»

Ви повинні «надрукувати», ввести в комп’ютер назву країни про казки. А центральний комп’ютер перевірить чи всі виконали завдання.

- Повторіть ще раз назву країни. (Країна добрих казок.)

(Діти зафарбовують відповідні букви.)
3. Гра «Блискавка»

(Слова на картках: колосок, голуб, рукавичка, їжак, журавель.)


  1. Відгадування загадок

  1. Ця хатинка така мила,

Всіх у себе приютила:

Мишку, зайчика, лисичку,

Вовка, жабку невеличку,

І кабанчика Ікла на,

І ведмедя велика на.

Ця хатинка невеличка

Зветься просто - …

(Рукавичка)


  1. Підробив він голосок,

Став на маминім співати,

Здогадайтеся малята:

«Вовк – не наша мати!»

(Вовк та козенята)


  1. Двоє сірих мишенят

Працювати не хотять.

Все пустують, все танцюють,

Півника прохань не чують.

До роботи - геть не годні,

То ж лишилися голодні.

Як же звати мишенят?

Хто ж бо знає із малят?

(Круть і Верть)


  1. Хто Журавлика вітав,

Ще й кашкою пригощав?

Пригадайте-но, будь ласка,

Із якої герой казки?

(Лисичка та Журавель)
ІІІ. Розгадування кросворду «Казка».





  1. «От так півник! От так молодець!» (Колосок)

  2. «Куди тебе пустимо, коли й так тісно.» (Рукавичка)

  3. «Вовк підслухав, як коза співає.» (Вовк та козенята)

  4. «Іди, бабо, сюди, ріпку рвати поможи.» (Ріпка)

  5. «А я м’яса уже не їм.» (Лисиця та їжак)

- Гарно, діти, працювали,

Вірно всі казки згадали.

Будем щиро ми співати

Клас свій дружній прославляти.


ІV. Зупинка «Театральна».

Інсценізація казки «Колосок».
V. Зупинка «Добрих казок».

1. Конкурс «З якої казки»

(Діти називають казку за малюнками).

2. Робота з виставкою книг українських народних казок.



(Діти складають свою книжку-альбом «Сторінками улюблених казок», ілюстрації до якої малювали вдома.)
VІ. Підсумок уроку. «Повернення додому».

- час повертатися додому. Для того, щоб допомогти машиністу швидше нас довести, давайте відновимо прислів’я, в яких загублено кінцівки. Це додасть швидкості потягу.

Без труда нема … (плода).

Як підеш, так і … (знайдеш).

Де сила не візьме, там розум … (допоможе).

Мудрим ніхто не вродився, а … (навчився).



  • До яких казок підходять ці прислів’я?

  • Хто автор цих казок?

  • Чому ці казки усі добрі?

- Як тепер вам потрапити в Країну Добрих Казок? По-перше – читати. Під шелест сторінок ви перенесетесь у казковий світ. Вивчайте казки, переказуйте! Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують синів і доньок нашої землі, нашого народу, вчать, як треба по правді жити. Нехай для вас і для всіх дітей так само близьким і рідним з дитинства буде чарівне слово маминої пісні, бабусиної розповіді, і від колиски через усе життя супроводжуватиме вас казка.












База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка