Уроку №4 з української мови (навчання грамоти) в 1-му класі



Скачати 78.33 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір78.33 Kb.
Коченгіна М.В.
Орієнтовний конспект уроку № 4

з української мови (навчання грамоти)

в 1-му класі

(адаптаційний період)

Тема. Голосні та приголосні звуки. Наголос. Розучування лічилки та вірша.

Мета. Перевірити знання учнів про голосні та приголосні звуки, наголошені та ненаголошені голосні, уміння визначати голосні та приголосні звуки в складі та в слові, наголос у слові.

Розучити скоромовку та вірш.

Розвивати зв’зне мовлення.

Обладнання: обладнання та наочність для проведення фронтальної звукової роботи над словами (предметні малюнки, реальні предмети, м’яч; картки на позначення голосних та приголосних звуків), картки з буквами; індивідуальний дидактичний матеріал для виконання звукового аналізу слів.

Стислий організаційно-методичний супровід уроку. У перші дні навчання першокласників учителю необхідно знайти час для визначення особливостей дошкільної підготовки учнів з навчання грамоти.

На уроці № 4 можна перевірити, чи вміють школярі виокремлювати голосні та приголосні звуки в слові, визначати наголошений звук (у межах держстандарту дошкільної освіти).

У конспекті наводяться орієнтовна схема роботи з визначення вмінь дітей розрізнювати голосні та приголосні звуки, чути наголошений голосний звук. Порядок роботи в конкретному класі може бути зовсім інший, ураховуючи специфіку дошкільної підготовки дітей.

Під час звукової роботи треба використовувати тільки ігрові прийоми та вправи, стежити за посадкою дитини за партою.


Хід уроку
І. Організаційний момент: учні займають місця за партами, перевіряють наявність індивідуального дидактичного матеріалу.

ІІ. Актуалізація компетентностей дітей щодо голосних та приголосних звуків – знань про особливості голосних та приголосних звуків, умінь їх визначати в слові (відповідні компетентності повинні були сформовані в дошкільному дитинстві).

2.1. Бесіда.



Учитель. На попередньому уроці ви вчилися малювати півника. У вас вийшли дуже красиві малюнки. Молодці!

Пригадайте, як півник співає. («Ку-ка-рі-ку!») Діти, назвіть перші звуки в складах «ку» та «ка». Який останній звук у складі «ку», у складі «ка»? Пригадайте, як називаються звуки [к], [р’]. Як називаються звуки [а], [о], [у], [і], [и], [е]? (Учитель, ураховуючи дошкільну підготовку дітей, проводить роботу з розрізнення учнями голосних та приголосних звуків, використовує при цьому ігрові прийоми, лінгвістичні казки. Можна продемонструвати учням зображення букв голосних звуків А, О, У, и, І, Е і запитати, як ці букви називаються, можна утворити буквосполучення і запропонувати колективне читання разом із учителем.)

2.2. Вправляння у побудові звукових моделей складів.

Учитель. Звуки не можемо побачити, не можемо їх прочитати. Але їх можна позначати позначками. Хто з вас ходив до дитячого садка, той знає, що голосні звуки позначаються червоним кружечком, а приголосні – однією або двома рисочками. (Учитель демонструє відповідні картки).

Учитель. Давайте позначимо за допомогою позначок склад КА та склад РІ. (Учитель викладає схеми складів на наборному полотні, учні – на партах.)

2.3. Вправляння у побудові звукових схем 1 – 2 слів.



ІІІ. Розвиток усного мовлення: розучування лічилки «від півника».

3.1. Бесіда.



Учитель. Пам’ятаєте, їжачок казав, що вони з півником – великі друзі. А друзі часто грають одне з одним. Діти, у які ігри вам сподобається грати? (Відповіді дітей.) З ким ви граєте? (Відповіді дітей.) Яка іграшка є у вас найулюбленішою? (Відповіді дітей.) Які вірші про іграшки ви вивчали в дитячому садочку? (Відповіді дітей.)

3.2. Розучування лічилки (за допомогою рухів).


Біжить півень

Біжить півень з причілку,

Нагукує лічилку:

Раз, два – курчата,

Три, чотири – зайчата,

П’ять, шість – гусаки,

Сім, вісім – їжаки,

Дев’ять, десять – йде лисиця,

Нам – ховаться,

Їй – жмуриться.



Тамара Коломієць
Фізкультхвилинка
3.3. Демонстрація окремими учнями використання вивченої лічилки у процесі гри.

ІV. Актуалізація вмінь учнів визначати голосний звук та наголошений звук у слові.

4.1. Уточнення знань дітей про наголошені голосні звуки, перевірка рівня сформованості вмінь визначати наголошений голосний звук.



Учитель. Послухайте слово: «півень». (Учитель вимовляє слово декілька разів, не поспішає.) Який голосний звук звучить в слові з більшою силою, гучніше, – [і] чи [е ]1? (Учителі два-три рази вимовляє слово «півень», по черзі наголошуючи на перший голосний звук, а потім – на другий голосний звук.) (Діти називають наголошений звук)

Учитель. Один голосний звук у слові (якщо голосних звуків у слові хоча б два) ми вимовляємо з більшою силою. Такий голосний звук називається наголошеним. Повторюємо всі разом: «наголошеним», «наголошеним»… Решта голосних звуків називається ненаголошеними. Повторюємо всі разом: «ненаголошеними», «ненаголошеними»…

4.2. Колективне визначення наголосу в словах «школа», «діти». «квіти».



V. Розучування уривку з вірша Ірини Сонечко «КУКУРІКУ».

5.1. Слухання-розуміння уривку.



Учитель. Сьогодні на уроці нам допомагав працювати півник. Послухайте про нього вірш:
Гарний в півня голосочок –

Він лунає, мов дзвіночок.

Скажем дружно співаку:

– Молодець! Ку-ку-рі-ку!

За необхідністю вчитель повторює вірш два-три рази.

Учитель. З чим порівнюють голос півника у вірші?
Фізкультхвилинка
5.2. Розучування вірша.

5.3. Розповідання вірша окремими учнями.

VІ. Підсумок уроку.

Учитель. Що ми сьогодні вивчали на уроці напам’ять? (Відповіді дітей.) Відповідайте, так чи ні: «Наголошений звук – це голосний звук, який вимовляється з більшою силою, гучніше, ніж інші голосні звуки» - так чи ні?

Орієнтовний конспект уроку № 5

з української мови (навчання грамоти)

в 1-му класі

(адаптаційний період)
Тема. Обведення фігури по контуру, розфарбовування кольоровими олівцями фігури всередині.

Мета. Учити обводити фігуру, розмальовувати її.

Вправляти у частковому звуковому аналізі слів.

Розучити вірш.

Обладнання: наочний матеріал для демонстрації етапів послідовного малювання коня на основі контуру руки; простий олівець, кольором олівці, альбомний аркуш, гумка; плакати типу «Сиди правильно за партою», «Сиди правильно під час письма».

Стислий організаційно-методичний супровід уроку. У конспекті наводиться пояснення вчителя для дітей, які пишуть правою рукою. Якщо в класі є діти-лівші, треба пояснювати їм паралельно, ураховуючи їхні особливості письма, малювання, посадки за партою.

Коли діти малюють, учитель ходить по класу, допомагає школярам правильно тримати олівець, правильно розмальовувати. Дуже добре, якщо педагог візьме олівець сам і щось також розфарбує (якщо дитина не проти).

Учитель постійно стежить за посадкою дітей під час письма, не забуває проводити зарядку для очей.
Хід уроку
І. Організаційний момент: учні займають місця за партами, перевіряють- наявність індивідуального дидактичного матеріалу.

ІІ. Робота з визначення голосних звуків, наголошеного звуку в слові, «збирання» слова зі звуків, частковий звуковий аналіз слів (використовуються ігрові прийоми).

Фізкультхвилинка
ІІІ. Формування позитивної мотивації навчально-ігрової діяльності. Визначення теми уроку.

Учитель. На попередньому уроці ми згадували, у які гри вам сподобається грати, які іграшки є у вас найулюбленішими. У багатьох дітей найулюбленішою іграшкою є іграшковий кінь, лоша або поні. Агнія Барто склала такий вірш про іграшкового коня:
Лошатко

Я люблю свої лошатко,

Причешу його спочатку,

Гребінцем пригладжу хвостик –

Ми ж ним поїдем в гості.

(Переклад з російської В.Г.Германа, Н.В. Кирян)


Учитель. На попередніх уроках ми зробили малюнки для їжачка і півника. Пропоную сьогодні намалювати коня (або лоша, або поні).
ІV. Малювання коня.

p9010334


Учитель. Наші руки – чарівники. Раніше вони допомогли нам намалювати їжачка та півника, а сьогодні допоможуть намалювати коня (або лоша, або поні) – залежно від того, яким кольором потім ви будете розмальовувати малюнок. Подивіться, наприкінці уроку у кожного з вас буде малюнок, схожий на такий. (Учитель демонструє малюнок.)

p9010341

Учитель. Починаємо малювати. Покладіть руку долонею на альбомний аркуш. Тільки подивіться: раніше у вас пальчики були в різні боки, а зараз чотири пальчики треба тримати разом, а «великий» пальчик треба відвести вбік – потім з нього вийде вухо коня. (Учитель демонструє готовий малюнок, показує, як треба покласти руку на аркуш.) Починаємо обводити. Не поспішаємо.

p9010341


Учитель. Зараз треба альбомний аркуш перегорнути. Ось так.

p9010340

Учитель. Намалюємо око, рот та шию.

Фізкультхвилинка
Учитель. Починаємо розмальовувати. Подумайте, яким кольором буде кінь у кожного з вас. Можна розмалювати голову коня коричневим олівцем, а гриву – оранжевим, як на малюнку, що я вам показувала. Можна і по-іншому. p9010335

Не поспішаємо. Намагаємося не виходити за контур.


Після того, як кінь розмальований всередині, можна обвести її фломастером коричневого або іншого кольору (але це не обов’язково).

V. Розучування вірша А. Барто (якщо є час).



VІ. Виставка дитячих робіт з їх позитивним коментуванням.

VІІ. Підсумок уроку.

Учитель. Чи гарні вийшли у вас малюнки? Хто майже не виходив за контур? Хто зовсім не виходив за контур?

1 Шановні колеги! Немає технічної можливості позначити звук «звук [е], який наближається до [и]».


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка