Уроку Дата Вчитель Клас Тема. Різдво. Об'єкт праці. Виготовлення масок для вертепуСкачати 210.7 Kb.
Дата конвертації06.03.2016
Розмір210.7 Kb.

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____

Тема. Різдво.

Об'єкт праці. Виготовлення масок для вертепу.

Мета. Ознайомити дітей з технологією виготовлення масок для вертепу. Поглибити знання учнів про вертеп. Вдосконалювати конструкторські навички роботи з папером. Виховувати повагу до народних традицій, бажання зберегти їх та розвивати.

Обладнання. Зразки готових виробів, таблиці, папір, картон, клей, ножиці, фарби, олівець, фольга, палиця, болт, гайка, гумка або тасьма.

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

Вертеп — це старовинний ляльковий театр в Україні. Зародився він в XVII столітті і являє собою поєднання релігійної різдвяної драми й світської гри, елементів усної народно-поетичної творчості. Вистави відбувалися в двоповерховій скриньці. Починалося дійство на верхній сцені біблійними легендами, потім переходило на нижню сцену, де розігрувались комічні народно-побутові сцени з реального життя.

Вертеп вносять у хату два пастушки, які розповідають про дивную новину (народження Бога-Сина). Потім у виставу поступово включаються живі прототипи тих героїв, образи яких вставлені у вертепі.

Вистави бувають масовими (15-20 персонажів) та малими (6 -8 чоловік). Найпопулярніші персонажі — Коза, Чорт, Смерть, Циган, Козак, Жид, Ангел.

Вертеп буває не тільки в театрі. Переодягнуті діти беруть, як правило, 8-кутну зірку і ходять колядувати по хатах. Звичай ходити, із "звіздою" існує лише з початку XIX століття. Це християнський символ, пов'язаний із Різдвом Христовим, яке возвістила зоря. Вертепники одягають маски, виготовлені власними руками. Різдвяна вистава дозволяє спрощувати одяг її учасників, пристосовуючись до місцевих умов і можливостей.

Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти маски для вертепу і восьмикутну зірку. Щоб маски і атрибути вийшли цікавими, працюватимемо в групах.

IV. Розгляд зразків виробів, технологічних таблиць.

V. Технологія виготовлення виробу.

На папері розмічають і вирізують круг діаметром 170 мм (а). Розрізають його до центра і склеюють у місці розрізування, утворивши випуклу основу (б). Залежно від персонажу, заготовляють окремі деталі з паперу. Наприклад, для маски Чорта вирізають вуха, очі, рильце, ріжки (в, г),

для Козака — вуса, чуб, вуха, ніс, очі (д). Деталі приклеюють до основи і після висихання маску розфарбовують. Прикріплюють резинку або тасьму, щоб маска трималася на обличчі.

Маски можна виготовити і без опуклої основи. Спочатку на папері малюють і розфарбовують зображення відповідного персонажу, потім обрізають маску по контуру, прорізають отвори для очей, прикріплюють резинку.

На малюнках є, є, ж бачимо маску Цигана, Кози, крила Ангела.

З картону вирізають зірку, обклеюють її фольгою, кольоровим папером і рухомо приєднують до палички (з) за допомогою болта і гайки.VI. Планування наступних трудових дій. Вибір матеріалів та інструментів кожною з груп.

VII. Правила техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота учнів.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів.

XI. Підсумок уроку.

XII. Прибирання робочих місць.

XIII. Розігрування сценок вертепу, вивчених на уроках читання та в позаурочний час.

МАСКИ ДЛЯ ВЕРТЕПУ

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____Тема. Новорічні та Різдвяні свята.

Об'єкт праці. Виготовлення ялинкових прикрас.

Мета. Вдосконалювати учнівські навички в роботі з різним матеріалом під час виготовлення ялинкових прикрас. Розвивати конструкторські здібності. Виховувати працелюбність, бережне ставлення до зелених насаджень, до природи.

Обладнання. Кольоровий папір, ножиці, клей, картон, нитки, фломастери, фарби, кольорові шерстяні нитки білого і червоного кольору, яєчна шкаралупа, олівець, лінійка, циркуль.

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (перед початком уроку).

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку. Поділ на бригади.

Сьогодні ми будемо прикрашати нашу класну ялиночку до Новорічних та Різдвяних свят.

Прикраси виготовлятимемо із різних матеріалів, тому весь клас поділимо на окремі цехи, залежно від того, з якими матеріалами працюватимемо.

1 цех — з папером;

2 цех — з яєчними шкаралупками;

3 цех — з нитками і картоном.IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технололгія виготовлення виробу.

Вогник (мал. 1).

На квадратному аркуші кольорового двостороннього паперу виконують чотири надрізи по діагоналях і чотири по сторонах. Гострі кути (за схемою) за годинниковою стрілкою піднімають вгору і склеюють між собою, кути за схемою проти ходу годинникової стрілки опускають вниз і також склеюють між собою. З нитки виготовляють петлю для підвішування.Круг з конусів (мал. 2)

Для виробу використовують різнокольоровий папір. З однакових невеликих аркушів паперу згортають конуси, обрізають нерівну сторону заготовки. Деталі склеюють між собою, як показано на малюнку. Іграшку підвішують на нитці.Підвіска з круга (мал. 3)

Використовують тонкий кольоровий папір. Готують круг, складають його навпіл і роблять надрізи по коловій лінії зі сторони згину трохи

далі від радіуса. Розрізи виконують із зміщенням. Заготовку розгортають, в центрі приклеюють нитку для підвішування.

Ліхтарики (мал. 4).

Для виробу використовують щільний кольоровий папір, або тонкий картон.

Спочатку виконують ескіз, за яким вирізають три однакові частини. На них роблять розрізи до середини наміченої лінії, як на малюнку. Після цього збирають ліхтар, поступово з'єднуючи окремі частини. Іграшку підвішують на нитці. За бажанням сторони ліхтарика можна прикрасити аплікацією.

Дід Мороз (мал. 5)

Вирізають кільце з картону (довільного розміру).

Перев'язують його посередині ниткою (для очей і носа). Нитку закріплюють.

Нарізають однакових за довжиною червоних (вгорі) і білих (внизу) ниток. Кріплять їх на кільці. Червоні нитки зав'язують вгорі вузлом (шапка). Білі нитки обрізують так, щоб надати форму бороди. Очі і ніс (червоний) приклеюють з обидвох боків нитки.

Іграшки з яєчної шкаралупи виготовте самостійно за даними схемами (мал. 6, 7, 8, 9).

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інструментів.

— Що потрібно для роботи кожному з цехів?VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота учнів.

IX. Продовження самостійної роботи. Прикрашання ялинки.

X. Оцінювання робіт.

XI. Підсумок уроку.

XII. Прибирання робочих місць.

ЯЛИНКОВІ ПРИКРАСИЯЛИНКОВІ ПРИКРАСИЯЛИНКОВІ ПРИКРАСИ

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____Тема. Світ професій "людина — знакові системи".

Об'єкт праці. Виготовлення моделі "Світлофор."

Мета уроку. Закріплювати вміння виконувати розмітку за ескізом. Вчити учнів з'єднувати рухому та нерухому частини виробів. Повторити правила дорожнього руху.

Обладнання. Кольоровий папір, ножиці, клей, технологічна карта, альбомний папір.

Хід уроку

I. Підготовка робочого місця (до початку уроку).

II. Організаційний момент.

Девіз: Правила руху мусите знати.

Ми допоможем вам їх запам'ятати.III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Вступна бесіда.

Сьогодні на урок до нас завітали дорожні знаки. (Підготовлені учні із табличками дорожніх знаків.)  1. Шлях безпечний перейти

На шумній дорозі

Три яскраві кольори

Стануть у підмозі.

2. Водії нехай всі знають

І дорогу цю минають,

Бо цей знак попереджає —

В'їзд сюди забороняє.


  1. Ната з лялькою в тривозі —

Треба лікаря в дорозі.

Не дивіться сумним оком,

Лікар є десь тут під боком.

4. Якщо треба подзвонити

І про щось поговорити,

Чи щось трапилось в дорозі, —

Стане знак цей у підмозі.

5. Не шуми, музикант,

Навіть маючи талант.

На сигнал тут заборона,

Є лікарня близько й школа.

6. Відпочити може всяк,

Хто зустріне оцей знак.

Тут стоянка — подивіться

І на хвильку зупиніться.

7. Виделка є десь близько й ложка –

Пообідаємо трошки,

Нагодуємо собаку

Та подякуємо знаку.

8. Маленький знак дорожній

Стоїть не просто так,

Він нам допомагає

Знайти потрібний шлях.

(О. Ляпіс)

Отже, сьогодні ми за допомогою технологічної карти виготовимо світлофор. З молодшими братиками та сестричками ви можете погратись у гру "Юні інспектори руху".IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення виробу.

Виготовляють виріб з альбомного та кольорового паперу. Для зовнішньої нерухомої частини іграшкового світлофора розмічають і вирізають розгортку розміром 180x130 мм (а), згинають відповідно до позначених ліній. На верхній половині вирізають круг або за малюнком контуру обличчя і склеюють нерухому частину. Для внутрішньої рухомої частини виробу розмічають і вирізають прямокутник розміром 60x220 мм(б). Наклеюють на ньому три круги — червоний жовтий і зелений (в). Малюють на ньому обличчя людини і передають його вираз залежно від кольору: червоний — тривожний, напружений; жовтий — спокійний; зелений — з усмішкою. За допомогою кольорового паперу способом аплікації діти створюють на світлофорі силует школяра, школярки, міліціонера за власним задумом (г, д).VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

Діти визначаються у виборі силуету людини.VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання робіт.

Діти випробовують іграшку у грі. (Діалог "Міліціонер перехожий".)XI. Підсумок уроку.

— Які правила дорожнього руху ми сьогодні повторили?

— Чи дотримуєтесь ви їх?

XII. Прибирання робочих місць.

МОДЕЛЬ "СВІТЛОФОР"

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____Тема. Умовні знаки передачі інформації. Об'єкт праці. Великодня писанка.

Мета. Ознайомити учнів з видами великодніх писанок. Розвивати художні здібності дітей. Виховувати повагу до традицій українського народу.

Обладнання. Зразки писанок різних регіонів України, яйце, писанок, віск, різнокольоровий порошок для фарбування яєць, електроплита, сода питтєва, оцет, фломастери.

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Бесіда вчителя.

Чудової весняної пори до нас приходить Великдень. Отже, пора писанок, дряпанок, витинанок, крашанок ...

Писанка — своєрідний символ народного живопису. Вкрите візерунками яйце провіщає свято, вселяє віру в незнищенність життя і краси. Наші предки вважали, що все на світі почалося з яйця. У ньому — минуле, теперішнє і майбутнє, воно — символ відродження світу. Як тільки на поверхню яйця лягали мазки знаків, воно ставало святою писанкою. Яйця, фарбовані в один колір, називаються крашанками. Писанки розписують знаками-символами, дряпанки — викарбовують символами, витинанки — наклеюють.

Витинанки — художнє зображення, зроблене способом вирізування складеного аркуша паперу.

Червоний колір символізує радість життя і любов.

Жовтий колір уособлює місяць і зорі та пророкує всілякі гаразди у господарстві.

Блакитний — це небо, повітря.

Зелений — весна, воскресіння природи.

Бронзовий — багата, щедра земля.

Наші земляки мандрували по далеких світах, і скрізь, де бували українці, приживалася писанка. А в Канаді їй навіть спорудили пам'ятник, бо символ добра потрібен людям у будь-якому куточку землі. Гігантська писанка у Едмонтоні стала символом української громади цієї країни.

Крутиться велетенська, неземна писанка як символ незнищенності роду і народу. (Див. фото.)

У м. Коломиї Івано-Франківської обл. існує музей народної писанки.

Сьогодні ми познайомимось із символами, які наносили на яйце, та розмалюємо яйце.IV. Розгляд зразків.

V. Технологія виготовлення виробу.

Як розмічати писанку.

1. Поділіть яйце на ділянки.

2. Тримайте яйце трьома пальцями лівої руки.

3. Писальце або олівець — трьома пальцями правої руки.

4. Мізинцем правої руки підтримуйте рівновагу писанки.

I вид писанки.

Варене яйце обітріть питною содою та обмийте оцтом (знімає з поверхні яйця жир). Простим олівцем нанесіть знаки-символи та розфарбуйте фломастерами.II вид — крашанки.

Обробіть сире яйце содою та оцтом. На мокре яйце приклейте листочки. Щоб листочки не облетіли, перев'яжіть ниткою. Киньте варити у лушпиння цибулі.III вид дряпанки.

Варене яйце обробіть содою та оцтом. Голкою видряпайте знаки-символи. Розфарбуйте фломастером або фарбою.IV вид витинанки.

Варене яйце обробіть содою та оцтом. Зробіть з кольорового паперу витинанки (так, як сніжинки). Наклейте на яйце.V вид — писанка з алебастру.

Алебастр — гіпс, порошок білого кольору, що використовується у будівництві.

У порожнє яйце насипте сирого алебастру. Долийте води і розмішайте. Досипайте порошок і доливайте воду, поки шкаралупка не наповниться. Зачекайте, поки гіпс засохне. Зніміть шкарштупку. Розфарбовуйте.VI вид воскова писанка.

Віск накладіть на поверхню яйця писачком (звідси і назва — "писанка"). Писачок вмочіть у розтоплений віск (постійно нагрівається на плитці у металевому посуді) і нанесіть ним контур перших ліній орнаменту, що мають бути білими. Потім яйце опустіть у барвник якогось певного кольору, скажімо синього. По синьому кольорі знову наведіть писачком воскові орнаментальні елементи і опустіть у барвник іншого кольору, припустимо у червоний. Поступове накладання воском нових елементів орнаменту і опускання яйця в фарбу все нових і нових кольорів утворює дуже вишукані й складні композиції. Після того, як фарби висохнуть, з писанки акуратно зніміть віск.VII вид — крапанки.

На оброблене содою і оцтом яйце нанесіть крапки гарячого воску. Як віск охолоне, покладіть яйце у фарбу іншого кольору і т. д. Після висихання крапанки зніміть віск.Писанок — дерев'яна паличка. У наконечник встроміть шпильку. Гострий кінець у палиці, а "голівкою" будете розписувати писанку.

Фарби — спеціальні для харчової промисловості. Наші бабусі використовували буряковий сік, жовту фарбу виварювали з кори дикої яблуні, зелену — з лушпиння молодого соняшника, темну — з дуба, а фіолетову — з гірської вільхи.

Однак, розмальовувати писанку не має права той, хто недавно сварився чи гнівався. Помиріться!

Символи, що ними прикрашають писанки

Безконечник S, або спіраль, є найдавнішим писанковим символом — вічності. Ще його називають баранячі ріжки, хвостики, проліски.

Вітрячки або ламаний хрест — символ сонця і вогню. Дарували на щастя та удачу.

Риба — символ здоров'я. З приходом християнства риба стала символом Ісуса Христа.

Звіздар або ружа — це символ сонця. Дарують таку писанку на щастя.

Хрест у сиву давнину символізував чотири стихії: вогонь, воду, повітря і землю.

Коники — символ сходу і заходу Сонця. За міфами Сонце по небу везли коні.

Листя дуба — символ чоловічої сили, гідності та довголіття.

Цвіт маку — символ нев'янучої молодості та дівочої гідності.

Яйце з трикутниками дарують на знак побажання достатку в оселі.VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

Увага! Діти! Хто надумається вдома розписати воском великодню писанку, то робіть це з допомогою дорослих! Пам'ятайте про правила користування газовою плитою!VIII. Самостійна робота.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

XI. Підсумок уроку.

XII. Прибирання робочих місць.

ВИГОТОВЛЕННЯ ПИСАНКИ З АЛЕБАСТРУ
ПАМ'ЯТНИКИ УКРАЇНСЬКІЙ ПИСАНЦІ

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____Тема. Робота з різним матеріалом.

Об'єкт праці. Квітковий килим України,

Мета. Виготовити карту України у вигляді квіткового килима. Розвивати вміння дивитися на знайомі речі під новим кутом зору. Милуватися красою довкілля.

Обладнання. Кольоровий папір, ножиці, клей, засушені квіти, листочки, травичка, пластилін, кольорові олівці, фломастери.

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).

II. Організаційний момент.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Звучить пісня "Це моя земля" — Н. Шестак

2. Бесіда вчителя.

Рідна мати і рідна Україна — два крила любові, що несуть українську душу через віки і не в'януть у вічному польоті, бо тримає їх на світі любов.

Образ України постає з калинових степів і глибинної чорноземної скиби, зоріє із зажури поліських озер, виростає небосяжно на повен зріст із карпатських верховин.

Є на Україні святе місце, де чисту сповідь перед Матір'ю виповідає душа.

Є на Україні Чернеча гора, яку знає весь світ і з якої видно весь світ.

Є зелена круча над Дніпром у Каневі, освячена "Заповітом", що вернувся до народу із тяжкого застійного забуття, і найменша грудка цієї землі священна для кожного українця.

Дуже хочеться, щоб ви, діти, уявили собі квітковий килим України. Побачили під новим кутом зору. Милуйтеся красою довкілля. Саме сьогодні ми помандруємо "суцвіттями" наших областей.

IV. Розгляд зразка "Квітковий килим України".

— Контури яких областей України нагадують квіточки?

— Які з областей схожі на листочки?

V. Пояснення нового матеріалу.

1. Суцвіття Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської областей.

Світло-синій, жовтоланний, Веселково-домотканий, На планеті серцю рідний Квітне килим України.

2. Суцвіття Волинської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької областей.

Квітнуть водограї В синьому потоці, Храму купол сяє У промінні сонця. Коромисло в річку Райдуга схилила — Це в дівочих стрічках Україна мила.

3. Суцвіття Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської областей.

Як на житнім лану маки, Рушникові вишиванки, Килимкові візерунки, Як мозаїка, малюнки. Різнобарвна та строката Українська наша карта.

4. Суцвіття Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей і Криму.

З пелюстками-кордонами Букетиком цвіте У вазі моря Чорного Суцвіття областей!

5. Суцвіття Київської, Житомирської, Вінницької областей.

Ой дніпровські хвилі Горнуться до схилів. Золотом пшениці Поле колоситься. Квітне край привітно, Україноцвітно.

6. Суцвіття Чернігівської, Сумської, Полтавської областей.

Ой волошки в житі,

Росами умиті,

Шлях чумацький в зорях,

І моря, і гори, Луки і долини — Пісня України. 7. Суцвіття Харківської, Луганської, Донецької областей. Квіти на калині, Хори солов'їні, Райдуг вишиванки У небесній сині, І волошки, й маки — барви України.V. Технологія виготовлення виробу.

Виготовіть схему "Україноцвіття". Перенесіть зображення областей на папір. Перетворіть області на квіти або листочки. Як?! За власним вибором. Вам допоможуть вірші про суцвіття областей. Виріжте їх, а потім попробуйте знову скласти, відповідно до карти України. Фантазуйте! Кожну область обведіть червоним фломастером.VI. Планування наступних трудових дій, вибір матеріалів та інструментів. Щоб опанувати топографією областей, розбийтеся на 7 груп. Кожна з груп за власним задумом оформляє області. Удачі!

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VII. Самостійна робота.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання виробів.

Створення єдиного квіткового килима України.XI. Підсумок уроку.

— На які квіти чи листочки подібні області?

— Яке суцвіття найбільш вдале?

— Що ви знаєте про області, які створювали?XII. Прибирання робочих місць.

КВІТКОВИЙ КИЛИМ УКРАЇНИ
уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____

Тема. Елементи топографії, топоніміки.

Об'єкт роботи. Карта-саморобка України.

Мета. Ознайомити із поняттям "топографія". Виготовити карту-саморобку

України. Розвивати фантазію. Виховувати любов до своєї держави. Обладнання. Карта України, зерна рису, гороху, клей, фарби, кольоровий папір, сірники.

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).

II. Організаційний момент.

Веселкові узори в білих українських хатах, чарівна сила степових просторів, дніпровські хвилі, карпатські гори, жовте колосся пшениці на фоні голубого неба — це наша Україна.

На минулому уроці ми робили квітковий килим України, а сьогодні ми виготовимо карту-саморобку. Для цього ми ознайомимося з поняттями "топографія", "топоніміка".

Топографія — (з грецької topos — місце і grapho —пишу) вивчення місцевості шляхом проведення робіт (наземних, з повітря), створення на їх основі топографічної карти.

Топографічні карти детальні та єдині за змістом та оформленням. Вони відображають основні природні і соціально-економічні об'єкти (рослинний і тваринний світ, населені пункти, дороги тощо).Топоніміка — (від грецького topos — місце, ім'я, назва) назви міст, сіл, областей, рік і т. д.

IV. Розгляд зразків.

V. Технологія виготовлення.

Для виготовлення карти-саморобки поділіться на три групи.I група "Житниця".

II група "Корисні копалини". /// група "Топоніміка".

(Можна придумати свої назви груп.)

/ група "Житниця ".

Користуйтесь атласом!

Намалюйте контури карти України. Нанесіть на них клей (бажано ПВА). Зверху насипте зерно (найкраще рис, бо білий), упорядкуйте його за допомогою сірника. Коли висохне — розфарбуйте карту. Подивіться на карту природних зон і зробіть так само. Дерзайте!

Світло-зелений колір — мішані ліси;

темно-зелений колір — широколисті;

салатовий — лісостеп;

жовтий — степ;

коричневий — гори.

// група "Корисні копалини ".

Користуючись картою (атласом), наклейте умовні знаки (виріжте з кольорового паперу) корисних копалин на кожну з областей.

Шгрупа "Топоніміка".

Намалюйте контури карти України. Чорним фломастером наведіть кожну з областей. Синім (або чорним) фломастером напишіть назви найбільших міст або назви областей держави.VI. Планування наступних дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

VII. Повторення техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

IX. Продовження самостійної роботи.

X. Оцінювання робіт. Захист робіт представниками кожної групи.

XI. Підсумок уроку.

— Чому Україну називають "житницею"?

— Якими корисними копалинами багата Україна?

— Назвіть області держави.XII. Прибирання робочих місць.

КАРТА-САМОРОБКА УКРАЇНИ

Для групи І "Житниця"КАРТА-САМОРОБКА УКРАЇНИ

Для групи II "Корисні копалини"КАРТА-САМОРОБКА УКРАЇНИ

Для групи III "Топоніміка"

уроку_______ Дата______________Вчитель__________________________________Клас____Тема. Узагальнююча практична робота.

Об'єкт праці. Виготовлення реквізиту для гри-вікторини "Що? Де? Коли?".

Мета. Виготовити гру-саморобку. Розвивати логічне мислення учнів. Виховувати колективізм.

Обладнання. Циркуль, картон, кольоровий папір, котушка від ниток, дерев'яна паличка, пластилін, альбомний аркуш, 12 коробок від сірників.

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Бесіда вчителя.

— "Хочу все знати!" Напевне з такою думкою кожен з нас сідає за гру. Гра — справа не проста. Це метод психологічної підготовки до майбутньої життєвої ситуації.

Мабуть, ви дивитесь по телевізору гру-вікторину "Що? Де? Коли?". В ефірі вона більше 25 років. Організатором та ведучим цієї гри був Володимир Ворошилов.

Найперша сова (символ мудрості) була не кришталевою, а дерев'яною. А старійшинами гри є Друзь, Томашов, Козлов, Бурда, Мун, Бялко.

Сьогодні на уроці ми відтворимо атмосферу цієї захоплюючої інтелектуальної гри. Що нам для цього потрібно? (Відповіді дітей.)IV. Розгляд зразка.

V. Технологія виготовлення.

Послідовність виготовлення реквізитів гри наступна. Спочатку за допомогою циркуля на альбомному аркуші паперу розмітьте і виріжте 2 круги радіусом 250 і 300 мм (а). Верхній круг поділіть на 12 частин. (Спочатку на 2 частини, потім на 4 частини. Згадайте дроби.)

Зверху на сектори (б) наклейте папір різного кольору. Відшліфуйте круглу дерев'яну паличку наждачним папером. Товщину підберіть до отвору котушки від ниток (в). Виріжте з картону стрічку (г) і насадіть нерухомо на паличку — вісь. Сову (д) можна виготовити з пластиліну (готова іграшка теж підійде).

Складаючи саморобку (б, є), приклейте під кожен сектор коробку від сірників із запитаннями. Сектори пронумеруйте і на одному з них намалюйте (або зробіть аплікацію) скрипкового ключа.VI. Планування наступних дій, відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.

Поділіться на 5-6 груп. Кожна з груп виготовляє певний об'єкт.VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна робота.

IX. Продовження самостійної роботи.

Четвертокласники випробовують гру (шестеро ерудованих дітей).  1. Перше — злак усім відомий,

Друге — ворог злій війні,

Прочитаєш все в цілому —

Вийде місто на Землі.

(Житомир.)

2. Через що ти ходиш у школу?(Через поріг.)

3. Який рік найкоротший?(Новий рік, він триває усього один день)

4. У людини 10 пальців, а скільки їх буде на 10 руках?(50 пальців.)

5. Дерева я ламаю і хвилі здіймаю.

А букву "к" додаси — у полі зростаю.

(Буря буряк.)

6. Хто бачить свої очі?

(Той, хто дивиться у дзеркало.)

7. З Києва до Львова літак летить 170 хв., а зі Львова до Києва — 2 год. 50 хв. Чому так буває?(Тому, що 170хв =2 год 50хв.)

8. Одному льотчику приснилося, наче він з літаком падає в море і нічим не вдається зарадити — літак не піднімається. Що треба зробити льотчикові, щоб не впасти в море? (Прокинутися.)

9. Кухар розрізав палку ковбаси в 4 місцях. Скільки шматків вийшло? (5 шматків.)

10. Вирішили зробити з мухи слона — нагодувати її до слонячої ваги. Скільки потрібно їжі, якщо муха важить одну десяту частину грама, а слон — 14 т?

(13 т 999 кг 999 г і ще дев'ять десятих грама.)

11. Шість восьминогів вирішили взутися у водолазні чоботи. Скільки водолазів їм потрібно роззути, щоб узути всі свої щупальця? (24 водолази.) Переможець гри стає її ведучим (портьє).X. Оцінювання виробів.

XI. Підсумок уроку.

— Чи сподобалась гра?XII. Прибирання робочих місць.

ГРА-ВІКТОРИНА "ЩО? ДЕ? КОЛИ?"

База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка