Уроку для учнів 5 класів з розділу «Синтаксис і Пунктуація», оскільки кожного року знання «скарбів нашої мови й народного досвіду»



Скачати 95.85 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір95.85 Kb.
Шановна редакціє!

Дозвольте привітати Вас із таким гарним Святом Нового року! Міцного здоров’я Вам, успіхів, добра, злагоди і сонячного щастя! Нехай ваша праця завжди буде натхненною, радісною, піднесеною.

Мені хочеться поділитися з колегами розробкою уроку для учнів 5 класів з розділу «Синтаксис і Пунктуація», оскільки кожного року знання «скарбів нашої мови й народного досвіду» ми зустрічаємо у завданнях олімпіад та конкурсів. Тим паче, що і програмові вимови як учнів основної, так і учнів старшої школи ставлять завдання знати основні відомості про синтаксис і пунктуацію і вміти пояснити значення термінів, розставляти розділові знаки в простих реченнях, правильно використовувати їх у мовленні та визначати їх синтаксичну роль.

Зразки різних форм роботи вчитель зможе використати на різних етапах роботи, у тому числі й для індивідуальних завдань з обдарованими дітками. Практика переконує, що постійна та безперервна робота з синтаксичними одиницями приводить до свідомого й умілого використання учнями різного роду синтаксичного розбору.

Буду дуже рада, якщо цей матеріал ви надрукуєте у своєму журналі.

З повагою, Санжарівська Н.В.

Тема: Подорож країною Синтаксису та Пунктуації



Мета: - повторити й поглибити вивчені учнями відомості з синтаксису та пунктуації;

  • закріпити уміння і навички визначати члени речення, правильно ставити розділові знаки при однорідних членах;

  • Розвивати зв’язне мовлення п’ятикласників, творчу увагу, пам'ять, уяву, логічне мислення; поглиблювати культуру мовлення;

  • Виховувати любов і повагу до рідної мови.

Тип уроку:повторення й поглиблення знань.

Обладнання: проектор, презентація до уроку, роздатковий матеріал, тестові завдання.

Форми, методи та прийоми роботи на уроці: урок-подорож, психологічний тренінг, робота з картками.

ХІД УРОКУ:

  1. Організація та мотивація класу:

Закінчилася перерва,

Продзвенів чаклун-дзвінок

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

Доброго дня, мої сонечки! Сьогодні, до нас на урок, завітало багато гостей. Привітайтеся з нашими гостями, посміхніться один одному, потисніть руку товаришеві. Дякую, сідайте. Молодці! Ви отримали заряд енергії на цілий урок. І не забувайте:

(психологічний тренінг)

Вчитель учні

Ви – найкращі ми – найкращі

Ви – активні ми – активні

Ви – розумні ми - розумні

Ви – винахідливі ми – винахідливі

Я люблю Вас! Ми любимо Вас!



  • І зараз, вирушаючи на урок, виберіть ті слова, які будуть потрібні нам на уроці та прикріпить їх до нашої квіточки.

  • Молодці!

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Відкрийте свої зошити, запишіть число, класна робота, тема.

  • Сьогодні ми продовжуємо нашу мандрівку до Країни Простого речення, подорож на один із континентів рідної мови, де правлять король Синтаксис і королева Пунктуація. Шлях буде довгим, але у дорозі ми будемо допомагати один одному. Ми уважно слухаємо і розуміємо один одного. Я запрошую вас працювати під девізом: «Пишу грамотно! Читаю виразно! Говорю правильно!».



  1. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

У будь-яку подорож вирушають із поставленою метою. Чи є вона у нас. Подивіться ще раз на тему уроку. Давайте разом визначимо, що ми повинні зробити, вирушаючи у подорож під назвою «Синтаксис і пунктуація».

  • Вірно.

  • Отож, сьогодні ми повторимо і поглибимо наші знання про синтаксис і пунктуацію.

  • закріпимо уміння і навички визначати члени речення, правильно ставити розділові знаки при однорідних членах, УС

Про роль синтаксису говорили і українські, і російські письменники. М.Т.Рильський писав: «Синтаксис – це душа мови», а А.Чехов говорив: «Розділові знаки – ноти при читанні».

Молодці, правильно, ви впоралися із визначенням мети уроку.





  1. Перевірка домашнього завдання.

Звивиста стрічка маршруту пролягає через океани й моря. Щоб вийти у відкритий океан Мовлення, треба обминути мілину Безсистемності. А для цього ми маємо з вами перевірити домашнє завдання. Пограємо в гру «Ти – мені, я - тобі». (я роздаю вам картки з питаннями і відповідями, якщо ви відповідаєте правильно, коло замкнеться).

  1. Тренувальні вправи.

  • Молодці! Ви вдало обійшли мілину й вивели наш вітрильник у відкрите море! Щоб подорожувати далі, ми маємо обминути острів Помилковий. На картках, які лежать на ваших партах, ви повинні розставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення та пояснити уживання розділових знаків.

  • А перш ніж ми приступимо до виконання даного завдання, давайте пригадаємо:

  • В яких випадках між однорідними членами речення ставимо кому? (якщо вони не з’єднані сполучниками; якщо вони з’єднані сполучниками а, але, та; якщо вони з’єднані повторюваними сполучниками і, й, та, або, чи)

  • А коли між однорідними членами речення не ставимо коми? (якщо вони з’єднані неповторюваним сполучником і або та)

  • А якщо УС стоїть перед однорідними членами речення, після нього ЯКИЙ розділовий знак необхідно поставити? (двокрапка)

  • А якщо УС стоїть після однорідних членів, ЯКИЙ розділовий знак ставимо? (тире). Молодці! Тож, давайте попрацюємо з картками. Хто впорається з цим завданням швидше, отримає оцінку.

  • Рідні місця, знайомі хатки, садки, доріжки – все миготить у очах. (Панас Мирний) (після однорідних членів перед УС «все» ставиться тире)

  • Біля хати ростуть квіти: мальви та жоржини. (І.Складанний) (якщо УС стоїть перед однорідними членами речення, після нього ставимо двокрапку)

  • Реве та стогне Дніпр широкий. (Т.Шевченко) (однорідні члени речення з’єднані неповторюваним сполучником та)

  • Творче завдання: (показую слайд з мальвами)

  • Хто знає, що це за квітка? – Правильно, це мальви.

  • А хто може пригадати, що називається легендою? (придумана оповідь про якусь подію, особу, явище, походження назв тощо, що сприймається як достовірна). – Правильно!

  • Ось, прослухайте легенду про мальви, яку підготувала вам Влох Любов.

  • А хто знає, як інакше називається ця квітка? (калачики, просвирник, рожева рожа).

  • А як називаються слова, близькі за своїм значенням, але різні у написанні?

  • Синоніми, - правильно!

  • Добре, ви швидко впоралися із цим завданням. Відкладаємо картки на край парти.

  • Вирівняли спинки. Встали рівненько, подивилися на стелю, знайшли оченятками червону крапочку (вліво, вправо, вліво, вправо, а тепер спіймали його долоньками хлоп-хлоп). Молодці, сідаймо.

  • Мандруємо далі. Ось на горизонті берег Кресляндії. Наше завдання зробити повний синтаксичний розбір речення і визначити, якими частинами мови є слова в реченні. А для цього нам необхідно повторити деякі відомості з синтаксису й записати «Термінологічний диктант». Я буду зачитувати розгорнуті відповіді, а ви відповідати одним словом та без помилок, старанно записуючи їх у зошити, через кому. Після написання, разом перевіримо, як ви впоралися із цим завданням. Готові? Тож, почнімо!

  1. Другорядний член речення, який називає різні ознаки дії – місце, час, причину, мету, спосіб, ступінь. Відповідає на питання: як? Де? Куди? Звідки? З якою метою? – Обставина

  2. Головний член речення, який означає, що говориться про предмет, і відповідає на питання: що робить підмет? Що з ним робиться? Який він є? хто він таке? Що він таке? – присудок

  3. Розділ науки про мову, який вивчає будову сс і речень – синтаксис

  4. Другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання непрямих відмінків - додаток

  5. Розділ науки про мову, який вивчає вживання розділових знаків у реченні й тексті на письмі – пунктуація

  6. Головний член речення, який означає предмет, про який говориться в реченні, і відповідає на питання: хто? що? – підмет

  7. Другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання: який? Котрий? Чий - означення

Перевіряємо: Хто зачитає?

Обставина, присудок, синтаксис, додаток, пунктуація, підмет, означення. Як завжди, впоралися на відмінно!

  • Наступне завдання: підібрати схеми до заданих речень

  1. Тут в кожній ягоді натхненна праця струмує. (М.Рильський). 2. Над зеленими ярами вставав легесенький туман. (І.Нечуй-Левицький). 3. Опівночі айстри в саду розцвіли…(О.Олесь)



  • Ще раз нагадую завдання: зробити повний синтаксичний розбір речення і визначити, якими частинами мови є слова в реченні.

  • Відкрийте підручник на стор.110 і ще раз пригадайте послідовність синтаксичного розбору (речення, заздалегідь, записані на дошці) - один біля дошки, весь клас самостійно, хто швидше зробить, до мене за оцінкою!



  • Мама вишила мені квітами сорочку. (В.Крищенко).

  • Щось квіткам шепоче вітер загадково. (В.Сосюра).

  • За новим столом сидять діти: Оленка, Світланка, Василько. (В Полянецький).

  • Молодці, ви чудово впоралися і з цим завданням.

  • Дайте відповідь на питання: Чому ми побували на острові Кресляндії? – Правильно!!!

  • Вирівняли спинки, - встали рівненько, - і так, я називаю колір ведмедя, а ви шукаєте його і плескаєте у долоні.

  • Дякую, відпочили і до роботи!

Словниковий диктант (прочитала слова, помінялися зошитами, слайд-діти перевірили)

  • У кого які помилки, в яких словах?

Зелений (бо зелень) – ненаг.

Берег (завжди пишемо е у сполученнях –ере-, -еле-)

Кошеня (ненаг е виступає у суфіксі –ен-)

Лимон (написання ненаг и не можна поставити під наголос, слід звернутися до орфографічного словника)

Молотити (ненаг о пишеться у звукосполученнях –оло-)

Лопата (написання о не перев. наголосом, тому слід запам’ятати)

Горох (звукосполучення –оро-)

Життя (у корені після шиплячих та г, к, х пишемо и)

Шість (шести) чергування

Гірський (гора) і з о або е

  • А розберіть це слово за будовою -



  • Сонечки мої! Перед нами столиця країни Синтаксису й Пунктуації – місто Контрольград. Тут на вас чекає остання пригода – тестові завдання (висвітлити на екрані):

  1. Словосполучення та речення вивчає такий розділ науки про мову:

а) фонетика; б) морфологія; в) синтаксис.

2. Речення висловлює:

а) закінчену думку; б) запитання; в) спонукання до дії.


  1. Граматична основа речення складається з:

а) підмета і додатка; б) додатка і означення; в) підмета і присудка.

4. Другорядні члени речення це:

а) додаток, означення, обставина;

б) підмет, додаток, обставина;

в) присудок, означення, обставина.
5. Між однорідними членами, що не з’єднуються сполучниками, ставиться:

а) тире; б) кома; в) крапка.



  1. Після УС, що стоїть перед однорідними членами, ставиться:

а) кома; б) двокрапка; в) тире.

- Молодці! Впоралися і з цим завданням. Після уроку я зберу ваші зошити на перевірку. Результати тестів повідомлю на наступний урок.



  1. Підсумок уроку-подорожі:

  • Мої розумники й розумниці! Залишилося дізнатися, який скарб приготувала для вас володарка Мова.

  • З поданих слів складіть і запишіть прислів’я про мову. Поясніть значення кожного прислів’я.

  • Скільки, стільки, ти, знаєш, разів, мов, людина.

  • Скільки ти знаєш мов – стільки разів ти людина. (вивчаючи мову певного народу, ми знайомимося з його історією, культурою, традиціями, стаємо духовно багатими людьми)

  • Доберіть епітети до слова мова. (незнищенна, непереможна, рідна, могутня, велична, джерельна, багата, розкішна, чарівна, ніжна, дорога, унікальна, п’янка, безмежна, чиста, неосяжна, дивовижна, чутлива, точна, влучна, жива, барвиста, веселкова, загадкова, свята, велика, ніжна, кохана, народна, стійка, незламна, мрійна тощо).

  • Хочу, щоб цей мовний скарб, супроводжував вас завжди!




  • Наша подорож закінчилася, ми знову в звичній обстановці класу.

  • Залишається тільки сказати, що ви були сьогодні –

  • Сміливими, бо знали правила!

  • Мужніми, старанними – і виконали всі завдання!

Мені сподобалося, як ви усі сьогодні працювали: були активними, брали участь в усьому, що відбувалося на уроці. Відчувалася зацікавленість у набутті практичних умінь.


А тепер подумайте і висловіть коротко свої враження від роботи на уроці (вправа «Мікрофон»):

  • Мети уроку досягнуто?

  • Чи сподобалася подорож? А що допомагало вам? Правильно, знання (читаємо з квітки)!

  • Що запам’яталося?

  • Над чим ще необхідно попрацювати?

  • А ще хочете подорожувати планетою Мови?




  • Підніміть бали, які ви отримали на уроці, це і є ваша оцінка за урок

Розгорніть свої щоденники і запишіть д/з

На отримання оцінки високого рівня – прочитайте §10 і виконайте вправу 184. Відкрийте підручники, зверніть увагу на 184 вправу.



Достатнього рівня – прочитайте §10 і виконайте вправу 180. Вам необхідно виразно прочитати Державний Гімн України, текст якого вміщено на початку підручника. Указати у його тексті звертання, пояснити їхню роль.

Середній рівень - вдома прочитайте §10, виконати вправу 177.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка