Артемівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10
Артемівської міської ради Донецької області
Розробка уроку
«Природні чинники здоров’я»
(3 клас)
Автор розробки
Крупка Ірина Миколаївна
учитель початкових класів
Артемівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №10
Артемівськ, 2013
Здоров`я величезною мірою залежить від духовного життя,від гармонії здорового тіла і здорового духу.
Здоров`я – це повнота духового життя, радість, ясний розум, що залежить від особистості
В.О.Сухомлинський
«Основи здоров’я»
Тема: Природні чинники здоров`я
Мета. Ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню здоров`я людини. Розвивати вміння використовувати природно-кліматичні фактори для загартовування організму. Виховувати бережне ставлення до природи, до свого здоров’я.
Обладнання. Екологічна карта України, малюнки фітонцидних рослин, ілюстрації до теми уроку, кліп « Згадуючи літо», кліп « Музика і море», презентація « Природні чинники здоров’я».
План уроку
-
Вірш
-
Загадки (сонце,повітря, вода – ілюстрації)
-
Розповідь учителя про загартовування (фрагмент купання в морі, ігри на свіжому повітрі, обтирання, обливання…)
-
Проблемна ситуація: - Чи можуть сонце,повітря і вода бути шкідливими?
(фрагмент опіків, обмороження)
-
Розповідь про фітонцидні рослини (цибуля, капуста, часник, морква)
-
Робота з висловами про користь овочів.
-
Кросворд «Аптека» (свіжі овочі на столі)
-
Гра «Приготуй смачну страву» (назвати страви, які можна приготувати з цих овочів).
-
Фізкульхвилинка.
-
Гра «Гострий розум»: назвати народні приказки, прислів`я про людину та її здоров`я.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
П. Повторення вивченого матеріалу. « Мозковий штурм»
- Які бувають мікроби?
- Для чого використовують корисні мікроби?
- Як називаються хвороби, що спричиняються мікроорганізмами?
- Назвіть інфекційні хвороби.
- Як захистити себе і родину від інфекційних хвороб?
- Які правила захисту членів родини від грипу ви знаєте?
Ш. Повідомлення теми і мети уроку.
а) - Послухайте вірш і скажіть, про що він.
Поглянь, дитино, все довкола
Так щиро посміхається тобі:
І сонце, й небо, ліс і поле –
Ти теж у відповідь їм посміхнись.
Ти привітайся з днем чудовим,
З пташками, травами, струмочком голубим.
І знай: усе це є природа,
Її люби, примножуй, бережи.
- Як природа впливає на людину?
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із чинниками природи, що сприяють збереженню здоров`я.
А які це фактори, ми дізнаємося, коли відгадаємо загадки.
- Голуба хустина, жовтий клубок:
По хустині качається, людям усміхається. (Сонце)
- Чисте, напоєне запахом квітів.
Дихати без нього неможливо… (повітря)
- Вона прозора, як сльоза,
І кольором, мов бірюза,
На все вона спроможна,
Без неї жити не можна…
Тепер відгадайте, хто вона –
Ота звичайна рідина. (вода)
б) « Асоціативний кущ»:
- Що асоціюється у вас з цими поняттями?
Сонце Повітря Вода
Тепло тепле спрага
Світло холодне речовина
Добро настрій прозора
Життя кисень життя
Радість пахощі прохолодна
Вічність чисте тепла
Настрій життя джерело
Здоров`я здоров`я здоров`я
IV. Вивчення нового матеріалу.
-
Розповідь учителя.
-
Ще в давні часи вчені зрозуміли необхідність використання людиною природно-кліматичних факторів, які загартовують: сонце,повітря,вода. Досвід показує,що тільки за допомогою загартовування природними факторами можливо лікувати багато хвороб.
Починати загартовування треба поступово. Сонячні ванни сприятливо впливають на м`язи. Ігри на свіжому повітрі, спорт, прогулянки, екскурсії кріплять здоров`я, піднімають настрій. Обтирання, обливання, душ,купання у водоймах – зміцнюють організм.
Загартований організм не боїться хвороб і холоду.
-
Створення проблемної ситуації.
-
Чи можуть сонце,повітря і вода бути шкідливими?
-
Розв`язування проблемної ситуації за допомогою підручника і
власного досвіду.
4. Виступи дітей.
5. Кліп « Згадуючи літо».
6. Розповідь про фітонцидні рослини.
Учитель: - У лісі, полі, на городі нас оточує безліч цілющих рослин.
а) Відгадування загадок. « Загадковий марафон»: ( Учень, який відгадує загадку, отримує малюнок цієї рослини).
На городі молода
Пишні коси розплела
У зеленій хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
Він довгенький, зелененький,
Соковитий і смачний.
Під листячком ховається,
З нами в жмурки грається. (Огірок)
Шкір має сім,
А сльози випускає всім. (Цибуля)
Червона ягідка корисна,
Росте до землі близько. (Полуниця)
Маленький, гіркий,
Цибулин брат. (Часник)
Сидить Марушка
Уся в кожушках.
Зайці прибігають,
Кожушки знімають. (Капуста)
Вона на сонці сонцем сяє
І родичів багато має.
Гарбузову господиню
Усі знають! Хто це? (Диня)
Стою стрункий, високий,
В зелених шатах я.
І золотом прикрашена
Голівонька моя. (Сонях)
б) Розповідь учителя.
- Багато рослин виділяють легкі захисні речовини, що пригнічують ріст бактерій, грибків – фітонциди. Це ніби повітряна оборона рослин.
Фітонциди цибулі, часнику, хрону знищують усі відомі бактерії – збудники інфекційних хвороб. Соки рослин теж вбивають мікроби. Ця властивість рослин використовується під час лікування деяких захворювань.
в) Робота з висловами.
- Їж по одному яблуку на день, лікар тобі не знадобиться.
- Морковка покращує кров.
- Зелень га столі – здоров`я на 100 років
г) Розв`язування кросворда.
7. Робота з підручником.
1) Текст «Природні чинники здоров`я»
2) Аналіз змісту малюнків до тексту.
3) Опрацювання тексту про обтирання, обливання, літні купання.
4) Робота за малюнками.
5) Відповіді на запитання до тексту.
-
Релаксація. ( Кліп « Музика і море»)
Учитель: – Сідайте вільно, розслабтеся, подумки повторюйте за мною.
-
Я лежу на теплому березі моря.
-
Тихо плескають хвилі. Вода прозора,чиста.
-
Світить сонечко.
-
Я спокійний(а).
-
Я лежу на спині й дивлюсь на море.
-
Хвилі набігають одна на одну.
-
Мені легко дихається.
-
Я ніби перебуваю у стані невагомості.
-
Моє тіло відпочиває.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
-
Робота у друкованому зошиті (с.13).
Завдання 1. Колективна робота. ( Відповіді на запитання до теми уроку).
-
Гра « Гострий розум» (Хто більше знає прислів’їв, приказок та загадок про людину та її здоров`я).
-
Не золото, а найдорожче (здоров`я).
-
Його хочеш – не купиш, а що хочеш продати – не продаси. (здоров`я, хвороби).
-
Здоровий не знає, який він багатий.
-
Хто день починає із зарядки, в того здоров`я в порядку.
-
Найбільше щастя у житті – здоров`я.
-
Здоров`я – найдорожчий скарб.
-
Багато ходити – довго жити.
3. Гра « Приготуй смачну страву з цих овочів» ( Назвати страви, які можна приготувати з овочів, зображених на малюнках).
4. Корисні поради: ( Читають підготовлені учні)
1-й учень. - Якщо хочеш здоровим бути,
Правило запам`ятай:
Сам про своє здоров`я дбай,
На лікарів цю турботу не перекладай.
2-й учень. - Перш за все – не лінуватись
І здружитися із спортом,
Рідко ласувати тортом,
Воду крижану не пити
І ніколи не палити!
3-й учень. - Щоб знешкодити мікроби,
Руки мий щоразу чисто,
Не забудь щоденно їсти
Овочі і фрукти різні –
Всі вони тобі корисні.
4-й учень. - Вранці й ввечері, мій любий,
Завжди - завжди ти чисть зуби.
VI. Підсумок уроку.
-
Які природні фактори впливають на здоров`я людини?
-
Чи можуть вони бути шкідливими?
-
Чим корисні фітонцидні рослини?
-
Як ви бережете і охороняєте навколишнє середовище?
Учитель. - Все на землі нам треба берегти:
І птаха, й звіра, і оту травинку.
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо, врешті, ти – лише її частинка.
VІІ. Домашнє завдання:
Опрацювати текст « Природні чинники здоров’я», використовувати поради щодо загартовування у повсякденному житті.
Висновок.
- Діти, пам`ятайте!
Нема більшого багатства,
Як здоров`я ваше.
На радість всім – і тату й мамі
Ростіть усі здорові й гарні.
Додатковий матеріал.
Загартовування – комплекс методів, спрямованих на підвищення функціональних резервів організму і його стійкості до несприятливої дії фізичних факторів навколишнього середовища шляхом систематичного впливу цих факторів.
Корисні поради:
-
Розпочинати процедури загартовування треба лише з дозволу лікаря і за умови, що дитина здорова.
-
Найкращий час для процедур загартовування – після ранкової зарядки. Можна обтирати тіло мокрим рушником, обливатися водою або приймати контрастний душ.
-
Температуру води слід знижувати поступово.
-
Якщо дитина захворіла, процедури загартовування треба припинити до повного одужання.
-
Для контролю за результатами загартовування бажано вести записи, де фіксувати характеристики процедур, самопочуття дитини упродовж дня.
Література :
-
Велика сучасна енциклопедія. Том 4. Е –К. / Уклад. Івченко А.С. Симферополь: Таврида, 2013.
-
Митохір Н.Б., Янусь С.В. Уроки з курсу «Основи здоров’я». 3 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль: - Богдан, 2007.
-
Наумчик М. та ін. Новий універсальний довідник «Хочу все знати». – Тернопіль: Підручники та посібники, 2005.
|