Уроку «Робота в графічному редакторові paint: копіювання, масштабування, відображення. Орнаменти української вишивки»



Скачати 116.96 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір116.96 Kb.


ВИКОНАВЧІЙ КОМІТЕТ БЕРДЯНСЬКОЇ МИСЬКОЇ РАДИ Відділ освіти Бердянського міськвиконкому

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 3

Розробка уроку

«Робота в графічному редакторові PAINT: копіювання, масштабування, відображення. Орнаменти української вишивки»

Із досвіду роботи вчителя інформатики та ОТ вищої категорії, старшого учителя ЗОШ № 3

Погорело Андрія Олексійовича

Бердянськ 2012

Тема: Робота в графічному редакторові: копіювання, масштабування, відображення. Орнаменти української вишивки.

Мета:

  • повторити основні поняття будови і функції графічного редактора;

  • закріпити уміння копіювати, збільшувати і зменшувати та відображати фрагменти малюнка в графічному редакторові Paint|;

  • узагальнити й систематизувати знання, отримані на уроках курсу «Я й Україна», про особливості орнаментів української вишивки та використання їх в різних регіонах України;

  • формувати уміння грамотно викладати свою точку зору;

  • розвивати уміння слухати вчителя|учителя|, посидючість, акуратність, систематичність, увагу.

Тип уроку: інтегрований урок.

Устаткування: персональні комп'ютери.

Структура уроку:

  1. Організаційний етап.

  2. Етап цілепокладання.

  3. Повторення вивченого матеріалу.

  4. Виконання практичних завдань|задавань| на комп'ютері.

  5. Фізкультхвилинка.

  6. Продовження виконання практичних завдань задавань на комп'ютері.

  7. Домашнє завдання. Підведення підсумків уроку.

1. Організаційний момент

Добрий день. Сідайте. Я радий привітати всіх. Сьогодні у нас дещо незвичайний урок. Ми спробуємо поєднати два предмети: «Я й Україна» та інформатику та використати знання, отримані на них. Тема сьогоднішнього уроку «Робота в графічному редакторові: копіювання, масштабування, відображення. Орнаменти української вишивки». (1 слайд)

2. Етап цілепокладання

Діти, ви почули тему уроку. А як ви вважаєте, яка його мета? Чим ми будемо займатися на уроці? Які знання зможемо показати?

Відповіді учнів.



Давайте поглянемо на екран та переконаємося у правильності визначення мети. (2 слайд)

Що ж, тему ми знаємо, з метою визначилися, починаємо працювати.

3. Повторення вивченого матеріалу

Скажіть, будь ласка, як ви вважаєте, яка вона, наша Україна?

  • Гарна

  • Багата

  • Доброзичлива

  • Гостинна

  • Квітуча

Згоден з вами, але, я думаю, вірш, який зараз прозвучить, об’єднає всі ваші думки. Слухаємо й дивимось на екран. (3 слайд)

МІЙ КРАЙ
Україна — край мій рідний


Від Кавказу по Карпати,
І веселий, і свобідний,
І великий, і багатий.

Де є в світі кращі ріки,


Як Дністер, Дніпро-Славута?
Хто покине їх навіки,
Тому в серці вічна смута.

Де є в світі кращі гори,


Де таке повітря свіже?
Де шумлять так гарно бори
І хвилює спіле збіжжя?

Де ясніше сонце світить,


Де гарніше зорі сяють?
Де ж солодше пахнуть квіти —
Як у нашім любім краї!

І на цих безмежних просторах з давніх –давен люди захоплювалися вишивкою. Різнокольорові ниточки, переплітаючись у руках майстринь, створювали на полотні чарівні узори, відображаючи в них світобачення, традиції, вірування.

Давайте згадаємо, які узори використовувалися найчастіше. (текст презентації)

(4-16 слайди)



Берегиня


Берегиня – це важливий символ, що зустрічається в багатьох орнаментах вишивки. Її створив народ загадковою, багатоликою та могутньою квіткою, що символізує материнську силу жінки.





Виноград


У народній культурі винограду притаманні ознаки святості: сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка повинна ростити і плекати дерево їхнього роду.





Голуб


У народній уяві голуб – свята, жертвенна, «божа пташка» (як ластівка, жайворонок, соловей), символ чистоти, очищення та весільно-ритуальних обрядів.





Дуб


Дуб - це священне дерево, втілення Світового дерева-прадуба, що росте в раю чи поєднує світи.





Зозуля


Зозуля – одна з «найміфічніших» птахів. Зозуля-ворожка сповіщає про весну і пророкує людині, як довго вона буде жити.





Калина


Калина, як і дуб, є втіленням сили і краси, але сили незвичайної, а краси безсмертної.





Лілія


Таємницю життя приховує в собі квітка лілії. Крім квітки, невід’ємною частиною орнаменту є листок і пуп’янок складають нерозривну триєдину композицію.





Мак


З давніх-давен мак святили і ним обсівали людей і худобу, бо вірили, що він має чарівну силу, яка захищає від усякого зла.





Пава


Пава за красу свого пір’я є символом розквіту, молодості. Про струнку, гарно одягнену дівчину кажуть: «Пливе, наче пава». Пір’ям пави прикрашали головні убори.





Троянда


Троянда – улюблена квітка українців, її дбайливо вирощували під вікнами домівок і вишивали на сорочках та рушниках, адже ця квітка нагадує Сонце.





Хміль


Візерунки, які нагадують листя хмелю, відносяться до молодіжної символіки. «Хміль» дуже близький до символіки води та винограду, бо несе у собі знак розвитку, молодого буяння, родючості та любові.



Ромб є, найпоширенішим елементом геометричного орнаменту української вишивки. Ромби, по древніх слов'янських повір'ями, символізували богиню землі, служили оберегом, який приносить щастя й захищає родючість.

У будь-якій українській вишивці зустрічаються знаки Води і Сонця . Сонце часто зображується восьмикутною розеткою чи квіткою, а знак Води нагадує згорнутого вужа. Дві стихії, що утворили земне життя - їх можна вважати основою всього.


А тепер я пропоную вашій увазі невелику подорож регіонами України, за допомогою якої ви розкажете про різноманітні техніки вишивки. Будь ласка, починаємо. (презентація з дитячими коментарями) (17-27 слайди)


  1. На Буковині крім рослинних та геометричних мотивів використовуються зооморфні, що вишиваються лише гладдю (білою), дрібним хрестиком, крученим швом. Вишивальний матеріал - бісер, шовк, вовна, срібні та золоті нитки

  2. Сорочки на Полтавщині вишиваються переважно білими нитками, зрідка червоними та сірими. Манишка білих сорочок оздоблювалася білим узором, що виконувався гладдю. Візерунок обводився чорними або кольоровими смугами. Техніка вишивання - стебнівка, хрестик, шов "позад голки".

  3. Техніка вишивання Харківської області має багато спільного з формами вишивки центральних областей України, але їй властиві й цілком своєрідні і орнаменти, що виконуються півхрестиком чи хрестиком.

  4. Вишивки Полісся прості й чіткі за композицією. Ромболамана лінія геометричного мотиву повторюється кілька разів. Вишивка червоною ниткою по біло-сірому фону лляного полотна графічно чітка.

  5. Своєрідною вишивкою здавна відома Волинь. Візерунки геометричні, дуже чіткі й прості за композицією. Вишивки північної Волині вражають своєю вишуканою простотою. У південних районах області переважають рослинні мотиви у доборі квіток, ягід, листочків.

  6. Для Чернігівщини характерні білі вишивки. Геометричний або рослинний орнамент вишивається білими нитками або із вкрапленням червоного та чорного.

  7. Вишивкам Київщини властивий рослинно-геометризований орнамент із стилізованими гронами винограду, цвітом хмелю, восьмипелюстковими розетками, ромбами, квадратами. Основні кольори вишивок - білий, коралово-червоний, відтінений чорним.

  8. Велике багатство технік вишивання характерне для Вінниччини: низь, хрестик, стебнівка, настилування, верхоплут, зерновий вивід, вирізування; різноманітні види чорних, білих та кольорових мережок.

  9. Характерною рисою Карпат та Прикарпаття є різноманіття. Кожне село відрізняється від інших своєрідністю вишивання, багатством орнаментальних композицій та неповторністю кольорів.

  10. Гуцульські вишивки характеризуються різноманітністю геометричних та рослинних візерунків, розмаїтістю композицій, багатством кольорів, здебільшого червоного з жовтим та зеленим.

  11. Практично на всіх козацьких рушниках відображується зміст стародавнього міфу про Світове Дерево. Світове Дерево в спрощеній формі зображує Всесвіту: коріння символізує собою нижній світ, Наву; стовбур – видимий світ, Яву; крона – верхній світ, Праву.

4. Виконання практичних завдань задавань на комп'ютері

Вам сподобались вишивки? Тоді давайте зараз за допомогою графічного редактора Paint спробуємо оздобити українські вишиванки. Перед початком роботи давайте ще раз повторимо, як працювати в графічному редакторові.

  1. Давайте згадаємо, які кроки необхідно виконати, для того, щоб:

  • Скопіювати фрагмент зображення

  • Виконати масштабування зображення

  • Зробити відображення об’єкта

  1. Давайте переконаємося, що Ви нічого не забули ( Увага на екран) (28-29 слайди)

Сідаємо за комп’ютери та починаємо роботу. Вам необхідно правильно розташувати фрагменти зображень орнаменту на сорочках та рушниках.

РОБОТА УЧНІВ... На екрані під музику демонструються приклади вишивки на сорочках (30-50 слайди)



Діти, ви вже досить довго працюєте за комп’ютерами, а тому необхідно зробити перерву. Як завжди, вас очікує фізкультхвилинка. Оскільки незабаром новорічні свята, допоможе нам у проведенні фізкультхвилинки очікувана гостя – ялинка. Приготувались! Увага на екран! Починаємо! (презентація) (51 слайд)

Продовження роботи на комп’ютерах. На екрані під музику демонструються приклади вишивки на сорочках (52-72 слайди)



Я бачу, що ви майже закінчили свою роботу. Давайте подивимось на результати.

(За допомогою учителя діти демонструють свої роботи на великому екрані та читають вірші)

Знайду бабусин рушничок,
На ньому хрестики з піснями,
Казок барвистий потічок
Й молитви слід поміж гаями.

Історії смішні, сумні


І гладь квіток на білій ниві,
Бог губи мочить у вині,
І зелень тішиться у зливі.

На рушничкові кров і піт,


Ще й десь сльозинка заховалась.
У тих роботах цілий світ,
Душа бабусина зосталась.

  1. Сорочку-вишиванку

До самого світанку

Вишивала дівчина в сиву давнину.

Схрещувались ниточки,

Розквітали квіточки:

Ружі та барвінок, вздовж по полотну.
2. Вишивала з піснею

Яблука барвистії.

Чи на дворі дощ був, чи холодний сніг.

Вишивала ружу

Та вкладала душу,

Щоб на довгі роки вийшов оберіг.


3. Барви кольорові:

Зелень – то діброви,

Молодість, надія, злагода і мир;

Жовтий – то колосся,

Й плодовита осінь,

І ласкаве сонце, що встає з-за гір.


4. Синії стежини –

То морські глибини,

До людей довіра й безкінечність вся.

Ну а чорний килим –

Туга по загиблим,

Що за землю рідну віддали життя.


5. Хрестики червоні –

То калини грони,

І вогонь гарячий, і пролита кров,

Але ще й родина,

Ненька-Україна,

І родинне щастя, й вічная любов.


6. Я візьму льон білий,

Нехай рух несмілий,

Але ж вишить спробую сорочку таку.

Ниточка до ниточки,

Квіточка до квіточки,

Щоб нащадки згадували на довгім віку.



7. Домашнє завдання. Підведення підсумків уроку
Ви задоволені результатом своєї роботи? Я теж вважаю, що ви сьогодні відмінно попрацювали.

А зараз домашнє завдання:

  • Дома розробити пам'ятку «Порядок копіювання, відображення, масштабування»

  • Використовуючи отримані знання, створіть свій варіант орнаменту вишивки та принесіть його на наступний урок

  • Результати нашої сьогоднішньої роботи можливо буде переглянути на шкільному сайті berdschool3.ucoz.ru

Але у мене залишилося до вас ще декілька питань. Скажіть, будь ласка, як ви гадаєте, чи цінується сьогодні вишивка?

Дійсно, так. У наш час проходить безліч конкурсів, виставок і навіть фестивалів української вишивки, адже в ній – душа нашого народу. (вірш на фоні музики) (74 слайд)

Вічна пісня барв і кольорів.


Неповторна музика натхнення,
Шепіт трав і шелест яворів,
І дзвінкі турботи сьогодення.

Хрестиком укладено в рядки,


Поспліталось, блиснуло веселкою,
Ніжність материнської руки,
Пісні щем сумної та веселої.

Дух народу в колір заплете,


Проросте і піснею, і цвітом,
А над світом, гляньте, а над світом —
Українська вишивка цвіте!

На цьому наш урок закінчено. Дякую за співпрацю. А на згадку про сьогоднішній урок усім невеликі солодкі подарунки. До побачення. (75 слайд)





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка