Уроку. Шарль Перро «Кіт у чоботях»



Дата конвертації26.02.2016
Розмір96.2 Kb.
ШАРЛЬ ПЕРРО

Скарбниці казкарів світу.



Де сила не може, там розум допоможе.
Матеріал уроку. Шарль Перро «Кіт у чоботях».
Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та

літературного аналізу твору, уміння самостійно працювати;

вчитися захоплюватися силою розуму; розвивати допитливість

кмітливість.



Обладнання. Портрет Шарля Перро, виставка казок автора,

виставка книг «Казкове царство – мудре

господарство», карта.
ХІД УРОКУ
I. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

1. Відновлення запису.

- Відновіть слова знаменитої шведської казкарки Астрід Ліндгрен, авторки казок про Карлсона, Пеппі Довгупанчоху. Для цього з’єднайте слова колонок.

Спочатку було в книжках

Потім додумались,

що з слів можна скласти слово.

А потім – що казки можна друкувати казки.

- Що таке казка? Я книжки на виставці «Казкове царство – мудре господарство» вам знайомі?




- Які казки ви читали?

2. Розповідь з елементами бесіди.

- Від самого народження і до кінця життя нас супроводжують казки.

Казки – це безцінна скарбниця, з якої ми черпаємо діаманти та самоцвіти. Це нетлінні коштовності навчають нас любити добро і ненавидіти зло, вони веселять і засмучують, виховують нас.

- На які дві групи можна розділити усі казки, що на виставці? (Народні і ті, що мають автора, літературні.)

- Так, незалежно від того, хто створив казку, хто її автор, вони поділяються на народні і літературні, або авторські. А яких відомих казкарів ви знаєте?

(Іван Франко, Леся Українка, Віктор Нестайко, Г.К.Андерсен, Р.Кіплінг,

Дж.Родарі, П.Єршов.)
3. Розгадування кросворда.

- Пригадати ім’я ще одного відомого казкаря світу вам допоможе кросворд, який ви повинні розгадати. (Діти відгадують загадки або предмети, які учитель витягає з казкової скриньки, називають казки, в якій вони зустрічаються).

1) Що за казка, друже мій? 2) Чоловічок з дуже веселим характером, в міру

Незнайомка живе в ній, годований, у розквіті сил, з пропелером на

Одяг весь у попелі,- спині. (Карлсон.)

мачуха все свариться,

Сестри насміхаються.

3. Чоловічок цей маленький

Ключ шукає золотий,

Гострий, довгий , дерев’ний

Всюди ніс встромляє свій.

Поміркуйте, поспішіть,

Як же звуть його? Скажіть? (Буратіно.)

4) Назвіть казку за опорним блоком слів :

«Море, принцеси,табунці рибок, поверхня моря, корабель, красень – принц, врятувала життя, боляче, морська піна, безсмертна душа». (Русалонька.)
5) Він звірят усіх лікує,

Від халеп різних рятує,

І зайчат,і мавпенят,

Вилікує він за мить

Наш добрий лікар . . .(Айболить.)

6) він веселий і незлобний,

Цей хороший дивачок,

З ним господар хлопчик Робін

І товариш П’ятачок.

До прогулянки він ласий,

І на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий пухнастий

Цей ведмедик….(Вінні – Пух.)

7) Назвіть казку за опорним блоком слів :

«Качка,хутір, яйце, індича, пташине подвір’я, глузували, кіт, пестили,

хазяйка, прекрасні птахи, пестили, такий чудовий, не мріяв про таке

щастя». («Гидке каченя»).

8) Із казкової торбинки вчитель витягає ляльку, яка зветься ….

(«Червона шапочка».)

9) Троє веселих братиків із чудернацькими іменами: Ніф – Ніф, Наф – Наф. Нуф – Нуф. («Троє поросят».)


10) Із казкової торбини: шкарлупа горішка (« Дюймовочка».)



- Прочитайте, що вийшло у горизонтальному рядку. (Шарль Перро.)






А










П



й

Д

о

б

В




ю

п




р

о

і

Г




й

е

у

л




н

и

м

л




б

с

и

н

д

Ч




о

ю

к

у

а

т

і

к

е

Т

в

ш

а

р

л

ь

П

е

р

р

о

к

р

а

о




у

к

в

о

ч

а

л

т

н

х

а

о

є

к




с

і

ь




ч

н

п

а

о

н

к

е

а

о




н

о

а

н

ш

р










я

а

о










п

с




о

я




ч

т







к







а




4. Розповідь про письменника.

Я хочу запропонувати вам подорож на батьківщину Шарля Перро. Країна, в якій народилися казки «Попелюшка», «Червона Шапочка», «Хлопчик – мізинчик». – Франція – розташована у Європі. Столиця Франції – Париж – одне з найбільших і найкрасивіших міст у світі.

Саме тут найбільше як триста років тому народився відомий учений і письменник Ш.Перро. А оскільки він був винохідцем із багатої родини, то служив при королівському дворі, був чиновником і поетом.

Світову славу йому принесли 8 казок, об’єднанні у збірку під назвою «Казки моєї матінки гуски». Ш. Перро був першим у Європі, хто почав писати казки.

- Подивіться на виставку книг казкаря. Які з них ви читали?




II. Повідомлення теми і мети уроку.

- А сьогодні на уроці ми прочитаємо ще одну казку Ш. Перро під назвою «Кіт у чоботях».



III. Опрацювання першої частини казки Ш. Перро «Кіт у чоботях».

1. Словникова робота.

Вправа на розширення поля читання. Робота у парах.

Так біда

король шворка

мірошник поважний

легковажний величносте

недосвідчений переконаєтесь

задоволення попрощався

спадщина ввічливо

хазяїн маркіз

час самі

2. Читання частини «буксиром» за вчителем. Відповіді на запитання.

Учні починають читати мовчки одночасно із вчителем, який читає вголос.

- Хто головна дійова особа?

- Кому кіт попався у спадок? Над чим розмірковував молодший син?

- Прочитайте, яку обіцянку давав хазяїну кіт?

- Які були перші дії кота? Для чого, по-вашому , він носив дичину королю?

- У чому кіт хотів переконати короля?

- Які риси кота проявилися у цих вчинках? Доведіть словами тексту.
IV. Опрацювання другої частини казки (с.100 – 101).

1. Словникова робота.
НА

йвродливіша віщо наказав казав дзвичайно


порад зроб проїзд вискоч принос

+ + + + +

ив ив ив ив ив

2. Читання частини вголос «ланцюжком».

- Про що довідався одного разу кіт?



3. Аналіз змісту частини. Вибіркове читання.

- Що придумав кіт? Чи послухався його хлопець?

- Чи повірив їм король? Як принцеса віднеслась до маркіза Карабаса?

- Прочитайте, яким він став у новому одязі?



V. Опрацювання третьої частини казки (с.102-103).

Читання мовчки, ставлячи запитання за змістом частини одне одному.


VI. Опрацювання четвертої і п’ятої частин частини казки (с.102-105).

Читання частини «луною» (за вчителем, сильнішими учнями), читання «ланцюжком».

- Як кіт у чоботях закінчив усю свою вигадку?

- Чи здогадався про неправду і хитрість король?

- Чим закінчилася казка?

- Чи сподобалася вам розв’язка, чи сподівалися іншого?


VII. Вправа на розвиток швидкості читання.

Гра «Хто швидше».

- Знайдіть абзаци з такими словами: «кіт удається до різних спритних витівок», «гарний і стрункий хлопець», «належав страшному людожерові», «здерся на ринву», «людожер саме чекав своїх друзів».
VIII. Складання плану (диференційовано).

Група 1 складатиме словесний план,

група 2 – малюнковий.
IX. Творче завдання (диференційовано).

Група 1. Уявіть себе режисерами. Розкажіть, як би ви зняли діафільм за змістом казки.

Група 2. Уявіть себе режисерами – постановниками. Які б ви поставили сценки за змістом прочитаного.

X. Висновок – узагальнення з прочитаного.

- Завдяки чому кіт зрозумів розправитися з людожером? Яким він був?

(Хитрий, розумний, кмітливий, винахідливий.)

- А що ви можете сказати про хазяїна? Як він віддячив коту?

- Що хотів автор нас навчити своєю казкою?

- Прочитайте з дошки прислів’я. Яке з них виражає головну думку казки?

Не чинидругомутого,щобтобінемило.

Мудримніхтоневродився,анавчився.

Десиланеможе,тамрозумпереможе.
XI. Підсумок уроку.

- Казка «Кіт у чоботях» відноситься до казок про тварин чи чарівних?

- Які ознаки чарівності є у казці?






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка