Усний журнал ПідготувалаСкачати 88.36 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір88.36 Kb.
Новоєгорівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Новоукраїнської районної ради

Кіровоградської області
Усний журнал

Підготувала:

Класний керівник 3 класу

Єфтодій Ірина Валеріївна

2015 рік

Усний журнал

«Народні символи України»

Мета: ознайомити учнів із відомостями про народні символи України; пробуджувати інтерес дітей до знань, до пошуку відповідей на запитання; розвивати логічне мислення, творчі здібності; збагачувати словниковий запас; формувати читацькі Інтереси; виховувати пізнавальний інтерес до історії та культури українського народу.

ХІД ЗАХОДУ

1-й учень

Сьогодні у нас незвичайний урок, Сьогодні ми зробимо ще один крок В країну чудову, в країну відому, Що нас чекає й збагачує мову.

2-га учениця

Сідайте, гості, сідайте, діти,

У гурті зустрілися ми знову.

Про символи нашої країни Ми поведемо розмову.

3-й учень

Гостей дорогих ми вітаємо щиро, Стрічаємо ми їх з любов'ю і миром. Хліб хай буде в хаті, сяють очі щирі, Щоб жили по правді, щоб жили у мирі.

4-та учениця. Народи світу різняться між собою одягом, звичаями, традиціями. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини. Українці мають свої традиції, що споконвіку шанують і бережуть.

Сьогодні ми погортаємо сторінки усного журналу «Народні символи України».

Як ви розумієте значення слова символ?

— Прочитайте, як тлумачать це слово в тлумачному словнику. (Символ умовне позначення якогось предмета або поняття.)

► ► Перша сторінка «Хліб у вашому домі»

—З сивої давнини люди вважали, що все в світі від хліба; і радість, і життя, і зростання, і посміх матері, і кроки дитини, і щаслива доля.

—Прочитайте прислів'я за верхніми частинами літер.

• Хліб — усьому голова.

—Як ви розумієте його значення?

—Так, найголовніше, тобто голова на землі для людини — це хліб. —Прочитайте друге прислів'я.

• Сила від хліба, хліб — від землі.

—Чи можна сказати, що це прислів'я пояснює попереднє? —Як саме?  • Земля родить хліб, а хліб дає людині силу у житті.
    —Прочитайте третє прислів'я. Чому так говорять?

  • Якщо хліб і вода — не страшна нам зима.

Якщо нічого буде їсти, а будуть лише хліб і вода, людина не знесилиться, усе одне зможе продовжити своє життя.

—У народних прислів'ях підкреслюється шанобливе ставлення до хліба. А,тепер, продовжуючи розмову про хліб, прочитаємо оповідання Тамари Коломієць « Хліб». Спочатку з'ясуймо значення слова рілля, що зустрінеться у тексті. (Рілля — виоране поле)Читання тексту.

ХЛІБ


Принесли хліб. На столі поклали. Пахучий, теплий ще. Зі шкоринкою золотавою. Це від вогню позолота в нього.

Та не тільки від вогню. Золоте зерно на борошно мололи. А зерно в золотому колоску на стеблині золоченій гойдалося, срібною росою вмивалося. Золоте проміння сонячне в себе увібрало. Від сонця позолота в хліба. Та чи тільки від нього? Золоті роботящі руки зерно в ріллю посіяли. Урожай доглянули й зібрали. Роботящі руки зерно змололи, тісто замісили, хліб спекли. Роботящі руки в дім його принесли, на вишивану скатертину поклали. І лежить на столі хліб, теплий, пахучий, руками роботящими подарований. Лежить ясний, як сонечко і нібито примовляє: «Любіть мене, шануйте, їжте та здоровими будьте ».

—Якими ознаками наділяє автор руки, що виростили хліб?

—Яким повинне бути ставлення кожної людини до хліба? Відповідь можна знайти у тексті.

—Чому автор називає і руки, і проміння, і хліб золотими?

—З якими словами звертається до вас хліб?

—Де лежить хліб? Знайдіть відповідь у тексті.

—Так, на столі. Накритому вишитою скатертиною, лежав хліб, а біля нього в

СІЛЬНИЦІ СІЛЬ.

В українського народу існує стародавній звичай — зустрічати гостей хлібом-сіллю.

—На чому приносять хліб-сіль? (На вишитому рушнику)

—Хліб і сіль на вишитому рушнику підносили шановним гостям. Це було ознакою гостинності.

Про українські рушники ми дізнаємося із другої сторінки «Рушники, рушники...».

► ► Друга сторінка «Рушники, рушники...»

— В українській хаті рушники скрізь: над вікнами, на стінах над портретами, над дверима...

Вишитий рушник належить до родинних оберегів.

—Що ми називаємо оберегами? (Обереги предмети, що, як уважалося, охороняли від хвороб, лютого звіра, неврожаю.)

—Рушник належить до родинних оберегів. Він завжди був символом життєвої дороги. Ним прикрашали найпочесніше місце в хаті, де висіла ікона, чільні або видні місця при вході, над сімейними портретами, над вікнами тощо.Читання тексту «Рушники, рушники...»

РУШНИКИ, РУШНИКИ...

Український рушник! Хто з вас не бачив його? Він пройшов крізь віки і зараз символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею. Рушник передавали як оберіг із роду в рід, з покоління в покоління. А який він гарний! Його можна порівняти з піснею. Без рушника, як і без пісні, не обходилося жодне сімейне свято. Найбільше обрядових сюжетів пов'язано з рушником.

Рушник був важливою частиною вінчання (символ щастя, згоди), ними сповивали немовля, його брали у мандрівки; він був символом гостинності, на ньому відносили давню слов'янську святиню — хліб і сіль.

—Що цікавого ви дізналися із тексту?

—Якщо ви захочете комусь побажати щастя, то як про це можна сказати?

—Хліб і рушник — одвічні людські символи. Хліб і сіль на ви шитому рушнику були високою ознакою гостинності українського народу. Кожному, хто приходить і чистими помислами, підносили цю давню слов'янську святиню.

Учениця


І ось що хочеться сказати:

Шануйте, друзі, рушники,

Квітчайте ними свою хату,

Та обереги від біди.

Хай здоров'я ніколи не зраджує вам!

Будьте завжди такі ж ніжні, рідні і милі,

Щоб вам радість і щастя, й любов Вишиваним цвіли рушником.

—Кажуть, в українській хаті, як у віночку, адже вона так красиво прикрашена рушниками.

—А між тим віночок містить усю Силу і вроду сонечка, а його стрічки — промінчики сонця.

—Ми перегортаємо третю сторінку нашого журналу «Дівочі віночки».

► ► Третя сторінка «Дівочі віночки»


  • Віночок — це плетене коло із квітів, листя, гілок. Дівочий віночок символізує
    молодість і кохання. Недаремно віночок є складовою українського народного
    костюма.

  • Прочитаймо текст «Дівочі вінки».

Читання тексту.

ДІВОЧІ ВІНКИ

Найкращою оздобою голови дівчини є вінок. Наші дівчатка плели собі віночки з квітів маку, синіх волошок, білого ромен-зілля, чорнобривців та дикої рожі... Іноді вплітали й інші квіти.

Вінок із жовтих квітів захищав колись дівчинку від напасників.

До віночка в'яжуть кольорові стрічки. Першою посередині — світло-коричневу. Це наша земля-ненька. Обабіч — дві жовті. Це ясне сонечко. За ними — із різних боків світло-зелена і темно-зелена — жива природа, краса і юність. За ними в'яжуть синю і блакитну — небо і вода: вони дають нам силу і здоров'я. Тоді з одного боку — оранжеву. Це хліб. З іншого — фіолетову стрічку. Вона означає людський розум. А потім — малинова стрічка (щедрість) і рожева (багатство, достаток). По краях вінка в'яжуть білі стрічки. Вони означають чистоту душі.

—Якого кольору в'яжуть стрічки? Що вони означають?

— Скільки стрічок має бути у віночку? (1 3)

—А ще віночок — це не просто прикраса, це оберіг. Уважалося, що він володіє надприродною силою, що позбавляє болю, зберігає волосся.

—Український віночок був і є одвічним символом добра і надії. Це обов'язковий атрибут майже всіх свят.

—Любі дівчатка, плетіть віночки, кладіть їх на свої голівки і будьте гарними, адже квіти прикрашають наше життя. Цю красу подарувала нам природа.

—А ще природа подарувала нам рослинні символи.

► ►Четверта сторінка нашого журналу присвячена рослині-символи. А якій саме — ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку! У вінку зеленолистім, У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду. (Калина)

—Прочитайте статтю мовчки. Підкресліть символи, що має ця кущова рослина.

Читання тексту.

КАЛИНА


Одним із найулюбленіших образів у народнопоетичній творчості є калина. Стільки символів, скільки має ця кущова рослина, не має в Україні жоден інший представник рослинного царства. Цвіт калини — символ дівочої вроди і чистоти. Червоні грона калини —символ здоров'я і багатства, сили та мужності.

Кущ калини — символ вічного кохання, вірності та відданості, адже під ним так люблять зустрічатися закохані. Посаджена на могилі калина — символ пам'яті, туги за померлими.

Калина є найпершою і найвизначнішою ознакою України. Вона є символом неперервності, нескінченності роду, символом рідної землі, отчого краю, батьківщини. «Моя Україна — червона калина», — так співається у пісні. Усе найкраще порівнюють у народі з калиною, тож і Україна наша - «диво калинове».

Гарний був звичай у наших пращурів: біля коленої хати обов'язково висаджували куш, калини. Таким же обов'язковим був кущ калини і біля криниці — щоб вода солодкою була.

Калина була і прикрасою, і ліками, і їжею... Навесні вплітали дівчата її цвіт у коси та віночок; кетягами червоних ягід прикрашали хату: вішали під стріхою, клали у вікна між рамами на зиму.

Калина — цілюща рослина, і & народі її плоди слугували за ліки. Обов'язково в кожній родині на довгу та сувору зиму зберігали Грона калини, аби лікуватися нею від нежитю, кашлю., серцевих захворювань, підвищеного тиску. А дівчата, щоб мати свіже і вродливе личко, протирали його соком стиглих калинових ягід.

Українська народна кухня знає чимало страв, де використовується калина: пиріжки з калиною та маком, калиновий квас, калинове варення. Смачна та поживна, красива і корисна, калина особливо шанована в нашому народі.

Неймовірно жаль, що нині цю чудову рослину ми рідко зустрічаємо в лісі та в лузі. А між іншим, розмножити її зовсім неважко: знайдіть у лісі куш, калини, пригніть до землі кілька гілок і прикопайте їх, а восени відокремте вже з корінням і перенесіть до своєї оселі. І буде навесні вона вас чарувати запашними квітами, а восени милувати око ґронами коралових ягід.

—Які символи має калина?

—Ось і добігла кінця наша зустріч.

—Вам сподобався журнал?

—Ви все запам'ятали?—Що нового дізналися, читаючи наш журнал?
База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка