Усний твір опис процесу праці за власними спостереженнями в науковому стилі



Скачати 165.67 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір165.67 Kb.
Тема: Усний твір – опис процесу праці за власними спостереженнями в науковому стилі

Мета:
  • удосконалювати мовленєво-мислительні вміння учнів. усвідомлювати тему і основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу;


  • розвивати мовленєво-комунікативні вміння, здійснювати змістово композиційний і мовний аналіз художнього тексту розповідного характеру з елементами опису процесу праці, сприймати текст, розуміти його, детально відтворювати зміст прослуханого тексту відповідно до комунікативного завдання, розвивати творчі навики та здібності;


  • формувати навички виготовлення витинанок;


  • виховувати любов до праці, культуру мовлення. Естетичне ставлення до народного мистецтва





Тип уроку: інтегрований

Техніка виконання: витинання

Методи навчання: інформаційно-рецептивний, частково-пошуковий, репродуктивний, дослідницький

Форма організації: урок


Обладнання: картка послідовності виконання витинанки, кольоровий папір, картон, ножниці, клей

Літературний ряд: уривки віршів

Музичний ряд:  аудіозапис творів 

Міжпредметні зв`язки: література, музичне мистецтво, образотворче мистецтво, українська мова.

Тема. Розвиток мовлення. Особливості побудови розповіді про процес праці. Усний твір-опис процесу праці за власними спостереженнями наукового стилю.

Тип заняття: комбінований інтегрований урок української мови та образотворчого мистецтва.

Мета: формувати вміння чітко й послідовно розповідати про трудові процеси, дотримуючись вимог стилю;



  • розвивати навички роботи із довідковою літературою;

  • згадати ремесла в Україні, їх розвиток;

  • пробуджувати усвідомлення необхідності працювати, щоб жити;

  • формувати почуття любові до культури рідного краю;

  • сприяти розширенню світогляду.

Основні завдання психосоціального розвитку

Розвивати:



  • словесне логічне мислення;

  • творчі здібності.

Формувати навички:

  • самостійних пошукових дій.

Передбачувані результати навчального заняття:

Знати:


  • особливості побудови твору-опису про процес праці.

Нормувати:

  • інформацію про розвиток витинанки в Україні.

Цінувати:

  • любов до рідного краю;

  • інтерес до навчання;

  • навички грамотного висловлювання думок;

  • почуття саморозвитку, самореалізації;

  • здобуття знань і умінь через власний досвід і самоосвіту.

Наочність, обладнання:

  • підручник;

  • тексти;

  • опорні схеми «Відоме», «Нове»;

  • кольоровий папір, ножиці, клей.

Методи навчання:

  • монологічний;

  • демонстративний;

  • пошуковий;

  • діалогічний.

Методи виявлення знань:

  • усний.

Форми організації навчального процесу:

  • фронтальна;

  • групова;

  • індивідуальна.

Методи роботи учнів:

  • частково-пошуковий;

  • творчий;

  • виконавський.

Хід уроку.




I Організаційний момент. Літа мої ,літечка, швидко летять, не наздоженеш. Зовсім недавно була молодою, а вже бач досвітчана мати, господиня, жінка, у хаті якої молодь зібралася на досвітки. Скінчилися зимові свята, відгуділи вечорниці. Та й Водохреща вже минуло. Настав час досвіток. Отоді хлопці та дівчата приходили звечора, спільно працювали та розважалися в зимовий час аж до появи денного світла. Там дівчата вишивали , пряли, витинали , готуючись до весілля, а хлопці тим часом придивлялися, обираючи собі наречену. Сьогодні на нашому уроці, який пропоную провести у формі досвіток, я буду паніматкою або досвітчаною матір’ю, а ви моїми здібними учнями.

І1.Мотивація навчальної діяльності.

Без сумніву, кожен із вас спостерігав за тим, як хтось із членів вашої сім’ї виконує домашню роботу. Та і самим доводилося справлятися із дорученням по дому чи виготовляти якусь річ. Хоча й виникають труднощі під час роботи, але швиденько ми їх долаємо і милуємося наслідком праці.

Із якою домашньою роботою ви можете впоратися без проблем? (Учні дають відповіді)

2.Рефлексія
А чи треба нам знати, як приготувати обід, як полагодити паркан, як прикрасити оселю до свят?

Правильно, діти, усі наші знання ми можемо використати в будь-який час, а от коли не вміємо чогось зробити, доведеться вчитися. Знання ніколи не бувають тягарем. Тож правильно говорить народ: «Що знаєш, що вмієш, за плечима не носити».

ІІ Робота над темою уроку.

СЛАЙД 1

Відкрийте зошити, запишіть дату і тему сьогоднішнього уроку «Розвиток мовлення. Особливості побудови розповіді про процес праці. Усний твір-опис процесу праці за власним спостереженнями наукового стилю»

СЛАЙД 2

Про ваші вміння я заговорила не випадково, бо на занятті будемо ділитися власними спостереженнями над процесом праці, формувати вміння чітко й послідовно розповідати про трудові процеси, дотримуючись вимог стилю, розвиватимемо навички роботи із довідковою літературою, згадаємо про ремесла українців та багато іншого. І все це буде сприяти розширенню нашого світогляду.

А крім цього поєднаємо теоретичні знання із практичними навичками: виготовимо витинанку.
II Актуалізація опорних знань учнів
Вчитель Дівчата намагалися якось віддячувати вечорничній матері за дозвіл збиратися в її хаті на досвітки Вони зносили продукти: борошно, крупу, зерно, квасолю, а перед великими святами і ковбасу, м'ясо, сало, курей, масло. Крім цього, дівчата гуртом пряли або шили у певні дні для досвітчаної матері, або ж котрогось дня ішли працювати у полі. А чим ви віддячите мені? Пропоную замість продуктів поділитися своїми знаннями.

Бліц - опитування
Подумати і дати відповіді на запитання.

  • Які типи мовлення ви знаєте?

  • Які стилі відомі вам?

  • Як практично відрізнити розповідь від опису? ( до тексту розповіді ставимо питання як це робиться?, а до опису – який предмет?)

Вчитель. Вдячна вам за роботу, отже, можемо розпочати наші досвітки. Будьте уважними, розумними, вдумливими, а спробую вам передати свій досвід, адже я виконую роль досвітчаної матері

Пояснення нового матеріалу

    1. Робота з тлумачним словником ( Розпочнемо наш урок з тлумачення слів процес, операція)

Отже, тема уроку «Розвиток мовлення. Особливості побудови розповіді про процес праці. Усний твір-опис процесу праці за власним спостереженнями наукового стилю»

За допомогою тлумачного словника з’ясуємо значення слова « процес»

Процес –сукупність послідовних дій, спрямованих на досягнення певного результату

Процес праці складається операцій. Протлумачимо слово «операція»

Операція – окрема дія або частина процесу.
2. Пояснення вчителя

СЛАЙД 3 Отже, процес праці – система послідовно виконуваних трудових операцій, яка обов’язково має певний результат - вихідний продукт.

Найдоцільнішою формою поінформування про процес праці є розповідь.

Речення тексту будуються так: «відоме» - вказівка на діючу особу та на час виконання певних дій, «нове» - вказівка на дію.

СЛАЙД 4 Учні на уроці образотворчого мистецтва фарбували та вирізали витинанки.

Зверніть увагу! Розповідь про процес праці відповідає на питання як це виготовили? як це виготовити? Така розповідь включає в себе перелік певних трудових операцій у тій послідовності, в якій їх виконували ( або слід виконувати), щоб одержати результат, тобто продукт праці. Назва особи, що виконують такі трудові операції, у реченнях розповіді є «відомим». Назва трудової операці є «новим». Здебільшого в таких текстах наявні вказівки на послідовність виконання трудових дій (спочатку, потім, пізніше, нарешті, насамкінець тощо). Розповідь про трудовий процес часто поєднується з описом виготовлених предметів.




3 Робота з текстом. СЛАЙД 5 Прочитати тексти.

Який тип мовлення покладено в основу кожного з уривків?

Про що саме тут розповідається?

Що стало результатом трудового процесу?

Визначити стиль кожного з уривків. Свою думку аргументувати, використавши схему опору «Особливості побудови розповіді про процес праці»

Читаємо перший текс, аналізуємо, потім другий, аналізуємо, робимо висновок
4.Робота з індивідуальною карткою ( Користуючись схемою – опору зробимо висновок) СЛАЙД 6

Картка 1

Тихими холодними вечорами, коли за вікнами лютує мороз, ми з мамою виготовляємо витинанки.  Для цього беремо папір, фарбуємо його в червоний, рожевий, синій, зелений кольори та складаємо вчетверо. Ножем або ножицями вирізаємо візерунки.

Багатокольорові витинанки виготовляємо з білого паперу, а вже потім пензликом фарбуємо окремі деталі, наклеюємо їх крохмальним клейстером. Дивуємося витворам своїх рук. ( Це текст художнього стилю, бо 1. наявні конкретні особи, 2.трудові операції виконуються в певний час, 3.тексту притаманна емоційність, 4. Створючи текст , автор намагався викликати певне ставлення до процесу праці.)
Картка 2

Витинанка – одна з яскравих і своєрідних складових художньої творчості українського народу.Щоб виготовити цю паперову прикрасу беруть папір будь - якого кольору, ножиці, олівець та клей.

Складають аркуш паперу навпіл і на одній стороні малюють малюнок. Після вирізання з’являються два однакові зображення. Треба слідкувати, щоб зображення торкались один одного, спочатку вирізають внутрішні дрібні деталі, потім контур. Після вирізання, малюнок вирівнюється та наклеюється на папір чи картон.

Українці вважають витинанку окрасою душі українця.

( Це текст наукового стилю, бо1. автор передає точні відомості про процес праці,2. Особа узагальнена, використовуються дієслова 3 особи множини, 4. Розповідь має характер інструкції)

4.Робота з індивідуальною карткою ( Користуючись схемою – опору зробимо висновок)
Отже, зробимо висновок. Розповідь про трудовий процес може бути складена в художньому, науковому чи діловому стилях.

Зверніть увагу, що особливістю наукового та ділового стилів є те, що трудові операції, про які йдеться, стосується не конкретної особи, а узагальненої, будь-якої особи взагалі. Трудові дії не стосуються і певного часу. Мається на увазі, що так слід робити всім і завжди.

Через те назва виконавця тут може опускатися, для назви дії найчастіше використовуються дієслова 3-ї особи множини: так роблять. Часто в ділових та наукових розповідях про трудові процеси використовують поєднання слів можна, треба, слід, необхідно з зазначеною формою дієслова: треба з’єднати, слід пофарбувати,така розповідь має характер інструкції.

Мета художньої розповіді про процес праці – викликати певне ставлення до самої праці, до її виконавця, до результату трудових дій. Така розповідь емоційна, образна. У ній використовуються художні засоби: епітети, порівняння тощо.

Діти, чи не забули ви, як писати твір?


  • Пригадайте, із скількох частин він складається? Назвіть їх. (Вступ. Основна частина. Кінцівка)

  • Який твір називається описом? ( Твір-опис – це текст, який дає словесне зображення ознак предмета, явищ, особи в усній або писемній формі).СЛАЙД 7
  • Яку особливість має розвиток дії у творах-описах процесу праці? (Розвиток дії відбувається за рахунок того, що кожна наступна думка додає до сказаного щось нове). ПОСЛІДОВНО



Давайте складемо план усного твору-опису процесу праці в науковому стилі. Для цього нам потрібно скористатися карткою № 2

Орієнтовний план



  1. Підготовчий етап до виготовлення витинанки

  2. Опис послідовного виконання процесу праці

  3. Оцінка результатів праці.

У. Робота в групах

До сьогоднішнього уроку готувалися групи «Дослідників-пошуковців», «Мистецтвознавців», «Майстрів-інструкторів», які підготували багато додаткової інформації про історію розвитку витинанки. СЛАЙД 8



  • (Працюючи на уроці, учасники кожної групи коротко (у вигляді тез) законспектовують інформацію, подану проектною групою, яка виступає. Додаткова інформація використовується учнями при написання твору-опису).


1.Захист проекту групою «Дослідників-пошуковців» . СЛАЙД 9 Наша творча група у складі….. і мене…, керівника групи, отримали завдання дізнатися про історію виникнення витинанки та її місце в сучасному мистецтві. Ми склали й обговорили наш план роботи:

  1. Розподілити обов’язки між виконавцями нашого міні – проекту.

  2. Першій підгрупі попрацювати в бібліотеці і знайти інформацію про історію виникнення витинанки.

  3. Другій підгрупі знайти інформацію про сучасних майстрів витинанки.

  4. Третій підгрупі з допомогою вчителя інформатики підготувати презентацію на тему:

«Витинанка – окраса душі українця». СЛАЙД 10

.Захист міні – проекту.

(Група складається з 4 учнів. Завдання: дослідити історію розвитку витинанки, проект підготувати у програмі Роwer Point)



Інформаційна довідка 1 проектної групи

Дослідники-пошуковці

Витинанки — це оригінальні фігурні прикраси, ажурно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу. 11

Ажурні візерунки зі шкіри були відомі кочовим народам уже в V ст. до н.е.12 Паперові витинанки з'явилися вперше у Китаї після винайдення паперу. Завдяки високим художнім якостям, складності, тонкості малюнка та простоті виконання витинанки поширилися і серед інших народів. У ХVст. ці прикраси через Персію та Туреччину потрапили до Європи. Там паперові витинанки були здебільшого сюжетно розповідними.13 У Німеччині витинанки використовували для оздоблення обкладинок книг.

14 В українській сільській хаті паперові витинанки з'явилися у XIX ст. Орнамент традиційних витинанок був здебільшого 15 геометричний і 16 рослинний, траплялися також 17 антропо- та зооморфні фігурки, 18, 19 зображення предметів побуту, архітектури тощо. Папір при витинанні складали вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяло створити сталі структури, композиції.

20 Найбільш поширеними вони були на Поділлі, Придніпров’ї та Прикарпатті. У кожному регіоні та в багатьох осередках вони набули своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, силуету, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, симетрії, багатства орнаментики. 21 На Придніпров’ї вони часто доповнювали хатні розписи. 22 На Прикарпатті їх наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, по сволоку, навколо вікон. 23, 24 Для Поділля властиві два типи розташування витинанок на стінах – шпалерний і килимовий.

.


Сучасні витинанки перестали бути лише селянськими виробами та хатніми прикрасами. У 20—30-ті роки їх використовували для оздоблення клубів, читалень, стіннівок і плакатів.25, 26 З 60-х років витинанки експонуються на виставках, 27.їх застосовують для оформлення поліграфічної продукції. На початку 80-х років над витинанками працювали 28 Дмитро Власійчук,29 Андрій Пушкарьов,30 Емма Левадська Дмитро Мимрик, Софія Приймак, Любов Процик, Людмила Лузгіна, Галина Хміль та ін.
2.Захист проекту групою «Мистецтвознавці» .СЛАЙД 32

Наша творча група у складі … і мене…, керівника групи, отримала завдання підготувати розповідь про види і стилі давніх та сучасних витинанок) Ми склали й обговорили план нашої роботи:



План роботи

  1. 1 підгрупі підготувати розповідь про види і стилі давніх та сучасних витинанок, дізнатися про нові матеріали.

  2. 2 підгрупі віднайти літературні твори, у яких згадувалося б про витинанки

  3. 3 підгрупі з допомогою вчителя створити збірочку на тему: «Види витинанок».

Захист міні – проекту.

Інформаційна довідка І1 проектної групи

Мистецтвознавці
За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяються на:

  • ажурні (зображення міститься у прорізах);

  • силуетні (зображення виступає силуетом);

  • складні (з кількох аркушів паперу, а тому завжди поліхромні). Складні витинанки, залежно від прийомів виготовлення,  бувають накладними (елементи накладають один  на одного "гіркою") та складеними (різноманітні твори, орнаментальні предметні і безпредметні зображення формуються шляхом складання окремих елементів один до одного).

За формою витинанки можна поділити на:

  • у смужці (аркуш паперу складається по горизонталі чи по вертикалі на декілька однакових частин - дві, чотири, шість);

  • у колі (аркуш паперу складається по вертикалі, а потім по горизонталі навпіл i обрізається по paдiycy);

  • у квадраті (аркуш паперу складається по вертикалі, а потім по горизонталі навпіл);

  • в елiпсi (аркуш паперу складається навпіл i вирізається симетрична еліпсоїдна форма).

Витинанки — одна з яскравих і своєрідних складових художньої творчості українського народу, про витинанки розповідається у віршах. Ось наприклад,

Немов відтворення серпанку,

З паперу вирізані всі,

Ось перед вами витинанки

Зразки чудової краси.

Легкі, прозорі, мов пушинки,

Цілком нагадують вони

Серветки, зірочки, сніжинки

Казковий витвір давнини.

Здебільшого їх витинають

До світлих новорічних свят.

Ялинки ними прикрашають,

Панелі залів і кімнат.

Ажурні витончені стрічки

На стіни клеять і полички.

А ті, що мають форму кіл,

Кладуть під печиво на стіл.

І.Дубинський


З листка паперу дерево звелося,

І дивно якось все переплелося:

Минувщина людська і майбуття,

Його назвали – дерево життя.

В землі коріння, крона в небо пнеться.

Хто зна, чого вже так воно ведеться –

Нитки незримі все буття сплели,

В мінливості щось стале ми знайшли

Щезає щось, щоб знову відродитись,

Живим дощем через віки пролитись.

Зернята правди, мудрості, добра,

Народна витинанка зберегла.



Слово вчителя

А зараз настала найважливіша мить: нам пощастило бути свідками таїнства створення витинанки, отож увага на екран. На нашому уроці ми маємо можливість побачити майстер – клас з виготовлення витинанки, тож завітаємо до дитячої медіа студії «Птахи» та познайомимося з учнями майстра витинанки Юлією Шинкаренко.

(Демонструється відеозапис процесу виготовлення витинанки)


  1. Який тип мовлення покладено в основу розповіді про процес виготовлення витинанки?

  2. Скориставшись схемою опору доведіть свою думку



  1. Захист проекту групою «Майстри - інструктори» .СЛАЙД 33

Наша творча група у складі … і мене…, керівника групи, отримала завдання підготувати інструкції щодо виготовлення витинанки
План роботи

1. 1 підгрупі розробити інструкційну картку щодо виготовлення витинанки - серця

2. 2 підгрупі скласти правила роботи з ножицями

Майстри-інструктори

Необхідно також згадати правила роботи з ножицями та клеєм .СЛАЙД 34



  1. Не залишати ножиці розкритими.

  2. Не тримати ножиці гострими кінцями вгору.

  3. Передавати ножиці слід кільцями вперед.

  4. З клеєм працювати обережно, щоб не потрапив до очей і рота.

Завтра 14 лютого – День Святого Валентина або всіх закоханих, тому ми маємо нагоду зробити невеличкі подарунки до цього свята – серця-витинанки. Але перш, ніж їх виготовляти, ми покроково опишемо всі наші дії. СЛАЙД 35

  1. Аркуш паперу складають удвоє, малюють половину сердечка.

  2. Усередині серця олівцем зображають п’ять краплинок від найбільшої до найменшої, дві зигзагоподібні ламані, одну місяцеподібну дугу.

  3. На згині малюють три чотирикутні половинки зірки (коли розкриють витинанку, отримають три восьмикутні зірки).

  4. Вирізають сердечко по контуру.

  5. Витинають елементи, що знаходяться всередині. Для цього обережно проколюють папір, а далі з отриманої дірочки по контуру вирізають візерунок.

  6. Розкривають роботу та клеять на чистий аркуш паперу.



  1. Який тип мовлення покладено в основу розповіді про процес виготовлення витинанки?

  2. Скориставшись схемою опору доведіть свою думку

Виготовлення учнями під керівництвом учителя витинанки.

Молодці. Із поставленим завданням ви впоралися. У всіх вийшли чудові витинанки.

А тепер давайте звернемося до плану, користуючись ним, складемо невеликий твір-опис процесу праці у науковому стилі , учасником якого ви щойно були самі (спочатку, потім, пізніше, нарешті, насамкінець тощо).



(Учні будують усно твори)
Закінчились наші досвітки, сподіваюсь, що час не минув даремно, ми добре попрацювали , дізнались багато нового А я хочу вас запитати: чи всяка робота може принести задоволення? А від чого це залежить? (Треба бути зацікавленим у результаті роботи).
1. Підсумки, оцінювання роботи на навчальному занятті.
2. Рефлексія. Ретроспективна оцінка заняття в емоційному і змістовому аспектах. Використовуємо метод «Мікрофон» (Сподобалося – не сподобалося, було добре – погано, чому? Навіщо нам потрібні ці знання?)
Завдання додому: гр.. А – вправ 430( завдання 3);

гр.. Б - вправа 430 ( завдання 4);



* скласти висловлювання на тему «Що я вмію робити найкраще?»



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка