Утворення Галицько Волинської держави за Романа МстиславовичаСкачати 47.37 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір47.37 Kb.
Тема уроку: Утворення Галицько – Волинської держави за Романа Мстиславовича.

Мета: Ознайомити учнів із географічним положенням та утворенням Галицько – Волинської держави; Сформувати уявлення про діяльність Галицького князя Романа Мстиславича. Розвивати вміння аналізувати матеріал, робити висновки, давати характеристику історичній особі використовуючи історичні джерела. Виховувати любов до історії своєї Батьківщини.

План уроку

І. Організаційна хвилина

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вступне слово вчителя. Сьогодні ми з вами будемо вивчати історію Галицько – Волинської держави. Держави, яка увійшла до складу Русі ще за часів правління Володимира Великого і проіснувала до кінця 14 ст., ставши спадкоємцем колись могутньої держави.

Тому Галицько – Волинську державу називають ще Спадкоємицею Київської Русі.

Відкрийте атласи і відшукайте в них сторінку, яка відповідає нашій темі.  • В якій частині України знаходилася Галицько – Волинська держава?

  • Які річки там протікають?

  • З якими країнами вона межує?

  • Якби ви оцінили географічне становище цієї території Русі? Чи вдало вони були розташовані?

Утворення Галицько – Волинської держави

Саме Галицько – Волинське князівство сформувалося близько ХІІ ст.

Це була густонаселена територія яка знаходилася на вигідних торгівельних шляхах. Крім того Галичина мала великі поклади солі – товару який був потрібен усім. Обидва князівства були вдало розташовані. Їх не досягали напади кочівників зі степу. Однак їм доводилося вести постійну боротьбу зі своїми сусідами Польщею і Литвою. Центром Галицького князівства було місто Галич. Галицьке князівство ввійшло до складу Русі в Х ст.,а вже в кінці ХІ ст.воно відокремлюється від Києва. Набувая своєї могутності за часів правління Ярослава Осмомисла (1153 – 1187), після його смерті частково попадає під владу іноземних держав, переживає боярські міжусобиці.

Волинське князівство. Центр місто Володимир названий на честь засновника Володимира Святославовича.

До складу Русі входить в Х ст, а в ХІІ ст відділяється від Києва. Найбільшої могутності досягає за правління Романа Мстиславовича, котрий у 1199 році об’єднав обидва князівства в одну державу

Причинами об’єднання були постійні напади сусідніх держав, свавілля місцевих бояр які підривали могутність краю і щоб їх припинити потрібна була сильна влада князя.

Князь Роман Мстиславович

Сьогодні ми спробуємо скласти історичний портрет цього князя спираючись на різні історичні джерела.

Опрацювавши всі запропоновані вам історичні джерела, спробуйте дати характеристику князю за поданим планом.


  1. Внутрішня політика

  2. Основні напрямки зовнішньої політики

  3. Моральні якості

  4. Ставлення до князя в його країні та за кордоном. Характериситку обгрунтуйте.

Перед початком роботи звернути увагу учнів на авторів істориних джерел. Підготувати пам’ятку про те, як потрібно давати характеристику історичній особі.

Після опрацювання учні дають характеристику князю за поданим планом.

Опрацюйте схему і вислови про нього і складіть хронологічну таблицю його походів і завоювань.

В підручнику знайдіть детальнішу інформацію про його загибель

Боротьба синів Романа Мстиславовича за відродження Галицько – Волинської держави.

Розповідь учителя

ІY. Закріплення матеріалу. Бесіда за запитаннями: ст 99 Дидактичні матеріали 7 кл.

Y. Домашнє завдання. Опрацювати текст параграфа 15 ст. 147 – 151

Підготувати повідомлення про Данила Романовича Галицького.

З „Галицько – Волинського літопису” (ХІІІ ст)

„По смерті ж великого князя Романа, вікопомного самодержця всеї Русі, який одолів усі поганські народи, мудрістю ума додержуючись заповідей божих. Він бо кинувся був на поганих, як той лев, сердитий же був, як той рись, і губив їх як той крокодил, і переходив землі їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха...”

В. Татищев, автор «Історії держави Російської», користувався багатьма джерелами, що згодом були втрачені. Він дає таку характеристику князеві Роману:

«Сей Роман Мстиславич, онук Ізяславів, на зріст був хоча не дуже великий, але широкий І понад міру сильний: з лиця гарний, очі чорні, ніс великий з горбом, волосся чорне і коротке; вельми ярий був у гніві, за­пинався, коли сердився, довго не міг слова вимовити; багато веселився з нельможами, але п'яним ніколи не був. Багатьох жінок любив», але жод­на ним не володіла. Воїн був хоробрий і вмілий на військові вправи; найпаче [це] він показав, коли угрів велике військо з малим своїм розбив. Усе життя своє у війнах провадив, багато перемог здобув, а в одній був переможений. Через те всім навколишнім був страшний. Коли йшов на поляків, то сказав: «Або поляків подолаю і підкорю, або сам не вернусь!» І збулося останнє*.З *Великопольськоїхроніки* (кін* ХІІІ — поч, ХІУст.)

«Хоч галичани і вагалися у своїх роздумах..-, однак мусили прийняти князем Романа, якого страхалися, як блискавки. Адже вони вже добре зна­ли, яку витончену тиранію і криваву жорстокість виявляє пін до своїх під­данців. Звідусіль вони терплять утиски, І немає жодної надії на можливість повстання-,.

...Роман, як увійшов у роль жорстокого тирана, захопив найвидатніших галицьких достойників, які його не сподівалися. Кого вбиває, кого живим закопує в землю, з інших здирає шкіру, розриває на шматки, ба­гатьох простромлює стрілами. А вдекотрих вириває нутрощі, а вже потім убиває. Використовуючи всі види катувань, він являє собою для своїх громадян жахливішого ворога, ніж для недругів. А тих, кого він не може одразу схопити, тому що вони, нажахані, повтікали в інші краї, викорис­товуючи дарунки, лестоші, всілякі хитрощі, кличе назад, обдаровує їх шаною і підносить. А потім наказує стратити їх з найжахливішими, ней­мовірними катуваннями, щоб цим викликати жах у сусідів і, нищачи могутніх, правити безпечніше. Звідси і походить відоме прислів'я: «Не можна безпечно скуштувати меду, доки не винищено бджіл», І завдяки нещдастям інших він сягнув добробуту і за короткий час став могутнім настільки, шо панував всесильно майже над усіма руськими князями, провінціями*".

Запитання до тексту

Опрацювавши всі запропоновані історичні джерела, дайте характеристику князю за поданим планом:

1.Внутрішня політика князя. 2. Основні напрямки зовнішньої політики князя. 3. Моральні якості. 4.Ставлення до князя в своїй країні та за кордоном.(Обгрунтуйте свою думку)
„Ой Романе, Романе, лихом живеш, Литвою ореш...”

(Полонений литовець)
„Високо плаваєш ти, Романе

В подвигах ратних,

Як той сокіл на вітрі ширяючи,

Птицю долаючи відвагою”

„Слово о полку Ігоревім” – невідомого автора.
„Як був князем, так і буду, а ламати свою віру заради королівської корони не стану” ( Промова Романа у зв’язку з пропозицією Папи Римського отримати корону в обмін на перехід до католицтва)

„Не задавивши бджіл, не їсти меду”(Промова Романа в боротьбі з боярами)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка