Узагальнення й систематизація вивченого з розділу



Скачати 93.25 Kb.
Дата конвертації06.03.2016
Розмір93.25 Kb.
Комунальний заклад «Нікопольська середня загальноосвітня школа 1-3 ступенів »

Урок української мови на тему: «Дієслово»

Підготувала:

вчитель української мови

Носик Н.С.

2014рік

Конспект уроку з української мови

у 7 класі

Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з розділу «Дієслово».

Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про дієслово, як частину мови,удосконалювати вміння визначати морфологічні ознаки дієслова,його синтаксичну роль, визначати морфологічні ознаки дієслова; розвивати логічне мислення, культуру мовлення, уважність, вдумливість, увагу, пам*ять, творчі здібності учнів; удосконалювати орфографічну грамотність; виховувати любов і повагу до мови та традицій свого народу.

Обладнання: сигнальні картки, презентація «Узагальнення і систематизація знань про дієслово», проектор.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

Епіграф уроку:

«Знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього».

(Народна творчість).

Хід уроку


  1. Організація класу

  • Добридень всім: всім учням і гостям,

  • Здоров*я щиро зичу Вам.

  1. Повідомлення теми і мети уроку. Ознайомлення з епіграфом. Мотивація навчальної діяльності.

-Любі учні! Ще один урок

До вас прийшов за розкладом сьогодні.

Отож озброймось книгою й пером,

Щоб упірнуть у мовну нам безодню!!!

Ми закінчили вивчати тему «Дієслово» з великого розділу мовознавчої науки «Морфологія».

Сьогодні урок узагальнення й систематизації знань із цієї теми. Ми повторимо та закріпимо вивчене, будемо розпізнавати дієслова, визначати їх граматичні ознаки, правильно використовувати дієслова в мовленні.

Гадаю, під час сьогоднішньої роботи ви не загубитеся в часі, подолаєте перехідність, не спіткнетеся через дієвідміну, впораєтеся з видом, для вас не стане перешкодою стан. І взагалі, робота з дією буде корисною і цікавою. І ви з нею справитеся легко.

Листопад надворі,

В класі тиша й лад.

Там кружляє листя,

Тут - всі парти в ряд.

Не лінуйтесь, діти,

Дійте словом,

Адже ми повторюємо «Дієслово».

-Сьогодні у нас незвичайний урок….урок-змагання.

Запишемо у зошит сьогоднішню дату та класна робота.

-Запишіть, будь ласка, тему і епіграф у зошити.
А девізом нашого уроку будуть слова:

Не намагайся бути першим,

А намагайся бути кращим!!!

-У нас є дві команди. Успіх команди буде залежати від кожного із вас. Тож протягом змагання підтримуйте один одного, будьте уважними та активними.

Підніміться капітани та оголосіть назву своєї команди.

Команда «Розумники» -

Команда «Знавці» -

Бажаю успіху командам, і хай переможе сильніший!!!


III. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок

1. Лінгвістичний двобій. Робота у парах.

  • Що називається дієсловом і на які питання він відповідає? Навести приклади.

  • Які є особливі форми дієслова?

  • Що таке інфінітив?




  • 1. Що таке перехідні дієслова? Навести приклади.

  • 2. Які це неперехідні дієслова?

  • 3. Які є два види дієслів? Навести приклади.




  • Які часові форми дієслова ви знаєте?

  • Назвіть особові закінчення дієслів 1 та 2 дієвідмін? Наведіть приклади.

  • Скільки способів має дієслово? Назвіть іх, наведіть приклади.




  • 1. Які дієслова називаються безособовими?

  • 2.Скільки існує способів творення дієслів?

  • 3. Розкажіть правила написання не з дієсловами? Наведіть приклади.


Гра "Хто зайвий.

Вилучити з кожного ряду "зайве" слово. Свою думку обґрунтувати.

1 група

• Жити, щасливчик, ходити.

• Їхати, летіти, чарівний.

2 група

• Сміятися, розмова, хвилюватися.

• Розум, думати, розуміти.
Гра «Упізнай мене»

Почувши дієслова, які є неозначеною формою(інфінітив), плещіть у долоні.

Малює, малювати, намалював, читати, співати, стрибає, будує, вірити, зрадіти, стає, відмовляють, відходити, скасував, наголосив, старіти.

Гра «Мій день»

-Скласти розповідь (жарт) на тему «Мій день», використовуючи тільки дієслова минулого часу.

(Прокинувся, вмився, поснідав, пішов, запізнився, вибачився, покуняв, повернувся….)

Конкурс капітанів

Вправа з лінгвістичним ключем

Завдання: виписати безособові дієслова. Якщо правильно випишете слова, то з других букв отримаєте ключове слово.

Одягає, малює, смеркає, працює, оглядає, хочеться, рухається, обманює, світає, допомагає, вітає, замело, гріє.



Ключ: МОВА.

Гра “Веселі перегони


  • Перевірка знань за допомогою сигнальних карток. Відповідь “так” – зелений колір, відповідь “ні” – червоний.

  • Всі дієслова недоконаного виду:

  • Писати, писав, пишу, написав?

  • Всі дієслова доконаного виду:

-Перевірити, пройти, купити?

  • Всі дієслова вжито в майб.часі I.ос.мн.:

-Звикатимемо, малюватимемо, увікмнемо?

  • Кожне з дієслів має форму теперішнього часу:

-Знайомимось, несемо, зеленіють?

  • Кожне дієслово належить до I дієвідміни?

  • Берегти, співати, стояти?

  • Всі дієслова пишуться без м*якого знака?

- Дізнаєшся, цікавишся, признаєшся?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Гра "Кодований диктант".

Я читаю текст, а ви записуєте не слова, а цифри: якщо почули дієслово I дієвідміни – пишете цифру 1, а якщо II- цифру 2.

Дієслово - слово діє:

Ходить, робить, носить, сіє,

Слово плаче і радіє,

Усміхається і мріє.

Вірить, любить і жаліє.



Відповідь: 1,

2, 2, 2,1,

1,1,

1,1,


2,2,1.

Гра «Час»

Я називаю слово, а ви записуєте у три стовпчики , який це час.



Пишається, присягнем, розмолотив, буду малювати,зустрічає, думав, сказав,радію, буду мріяти.

Відповідь: Минулий час: розмолотив, думав, сказав.

Теперішній час: пишається, зустрічає, радію.

Майбутній час: присягнем, буду малювати, буду мріяти.

Гра « Ерудити»

Замінити фразеологізми дієсловами.



-Плутатись під ногами- заважати.

-Читати проповідь- критикувати.

-Пекти раків-червоніти.

-Мозолити руки- працювати.

-Розсипати кислиці- плакати.

-Задирати ніс- зазнаватися.
-До якої форми дієслова належать записані відповіді(дієслова)?

(Інфінітив)
Вправа «Способи дієслів»

Завдання: Виберіть по 1 гравцю і біля дошки запишіть дієслова тільки умовного способу.

Осипається, працюйте, робив би, сказала б, падає, працюйте, ріжте, трудиться, бриніла б, аналізуй, ходив би.

Відповідь: робив би, сказала б, бриніла б, ходив би.
Словниковий диктант із поясненням орфограм.

2 учні працюють біля дошки, інші – у зошитах.

Хочу вам прочитати ось таку лінгвістичну казку.

Частка НЕ і Дієслово.

Жило-було собі Дієслово. Воно дуже любило читати, мріяти, гуляти, знайомитись, товаришувати, і було слухняним-слухняним. Одного разу на прогулянці Дієслово зустрілось із часткою НЕ. Так вони здружились, що стали не розлий вода. Але з того часу Дієслово перестало бути слухняним: воно вже не читає, не мріє, не гуляє, не допомагає, не слухає нікого. Розсердилась мати Морфологія і покликала до себе сестру Орфографію на раду. Що робити з Дієсловом? Воно зовсім від рук відбилось!

Я знаю, що треба зробити! - сказала Орфографія. - Я видам закон, за яким частка НЕ з Дієсловом буде писатися окремо. А щоб не зруйнувати зовсім їх дружбу, дозволю НЕ писатися разом із Дієсловами тоді, коли вони не зможуть вживатися без частки НЕ, або тоді, коли НЕ буде частиною префікса НЕДО-.

На тому й порішили. І з тих пір Дієслово знову стало слухняне, товаришує з часткою НЕ, ллє не зловживає цим, робить все за законами Орфографії.



Не виконав, нездужати(=хворіти), недочути, не написав, непокоїтися, недослухати, не пише, надобігти.

КРОСВОРД

1. Розгадування кросворду.



Д - у якому стані використано дієслово бачу?(дійсний)

І - як ще можна назвати початкову форму дієслова? (інфінітив)

Є - замініть синонімічним слово маю

С - що буває умовним, наказовим і дійсним? (стан)

Л - поставте слово лити у форму 3 ос. дн. теп. часу: (ллє)

О - коли рід не визначається? (у множині)

В - що можна визначити, поставивши слово у форму 3 ос. мн. теп. часу? (дієвідміну) О — до якого виду відноситься слово намалював? (доконаний)

6. Підсумок уроку

Підрахування балів на дошці та вручення грамот і призів.

Оцінювання учнів та виставлення оцінок.

- А закінчити наш урок хотілось ось такими словами:



Ви вдало, друзі, всі попрацювали,

Ще розумнішими на кілька кроків стали,

Тож хай осінній смуток вас минає,

А наша зустріч добрий слід лишає.

7. Домашнє завдання.

(підготуватися до к.р.)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка