Узагальнення та систематизація вивченого про дієслово



Скачати 75.99 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір75.99 Kb.
Тема : Узагальнення та систематизація вивченого про дієслово.

Мета : систематизувати, закріпити знання учнів про дієслово, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль та способи творення; закріпити вміння знаходити дієслово у тексті; розвивати культуру усного й писемного мовлення, образне мислення, творчу фантазію; виховувати щирість, ввічливість, охайність, пошану до звичаїв українського народу.



Тип : урок узагальнення. У формі Пилипівських вечорниць.

Обладнання: класна кімната прикрашена елементами української хати (піч, посуд, знаряддя праці, тин, рушники, образи тощо) ; кросворд, індивідуальні картки, картки із фразеологізмами, сигнальні картки, слова для конструювання речень, картки із віршами, уривки пісень, горішки, музичний супровід.



Хід уроку:

(Під звуки музику звучать слова)

Тоді-то були вечорниці,

Лучили, бачим, як на те,

Були дівки тут білолиці

І там робили не пусте.

Весільних пісеньок співали,

Співали тут і колядок,

Палили клоччя, ворожили,

По спині лещатами били,

Загадували загадок.

Тут заплітали джерегелі,

Дрібушечки по головах.

А в комин суджених питали,

У хатніх вікон підслухали,

Ходили в північ по пусткам.

До свічки ложечки палили,

Щетину із свині смалили,

Або жмурились по кутках.

І.Котляревський «Енеїда»

І. Організаційний момент .

Добрий день, друзі, ще один урок

Прийшов до нас за розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.


  • Минула осінь. І зима стиха позирає навкруги із-за голих стовбурів дерев, дме своїм холодним подихом, ось-ось вкриє землю білою ковдрою.

8 листопада ми відзначали свято Великомученика Дмитра. Цей святий завершує землеробський рік , замикає землю і приводить зиму. Він тримає ключі до весни і 6 травня передає Святому Юрію. Після Дмитра вже не засилали сватів.

А 4 грудня відзначали перше зимове свято Введення до храму Пресвятої Богородиці. В народі кажуть : « Введення прийде, свят наведе». І дійсно після Введення йде низка популярних свят.



  • Назвіть, які саме свята відзначають у грудні?

(Катерини 7.12, Андрія 13.12, Варвари 17.12, Сави 18.12, Миколи 19.12, Ганни 22.12)

  • Так, і, нарешті, Різдво, Новий рік та Водохреща.

  • Ми зібралися сьогодні у незвичайній обстановці, а саме для того , щоб відзначити Пилипівські вечорниці. Назва їх походить від назви Пилипівського (Різдвяного )посту, який розпочинається 27 листопада, тобто від Пилипа , і триває аж до Різдва.

  • Де ж відбувалися вечорниці?

(заздалегідь підготовлені учні розповідають , демонструючи ілюстрації)

Для того, щоб дізнатися тему вечорниць , ми розгадаємо кросворд.

Додаток 1.

  • Отже мова піде про дієслово.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

(учні записують в зошит)

ІV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.


  • За хату, в якій відбувалися вечорниці, платили хлібом, пшоном, борошном. А найбільше – повагою до господині, бо вона могла потім і відмовити . Тому , щоб я впустила вас на вечорниці, розкажіть усе, що ви знаєте про вечорниці.

  1. Експрес-опитування. За правильну відповідь вчитель дає горішок

(учень відповідає, а інші завдяки сигнальним карткам або підтримують, або спростовують думку відповідаю чого і додають своє.)

1) Яка частина мови називається дієсловом?

2) Як розрізнити дієслова доконаного і недоконаного виду?

3) Які дієслова називаються перехідними? Приклади.

4) За якими формами дієслів визначаємо дієвідміну?

5) Які часові форми має дієслово? Як їх розрізнити?

6) Які способи дієслів існують?

7) Яка синтаксична роль дієслова?

(тим часом біля дошки 2 учнів розбирають дієслово як частину

мови : прийдеш, повірив)



  • Зимовими вечорами молодь не сиділа без роботи. Дівчата пряли , шили, вишивали. І ми не повинні на своїх вечорницях сидіти, склавши руки. Тож берімося до роботи . Давайте застосуємо наші знання на практиці і виконаємо різноманітні вправи.

2 . Дослідження – пошук з елементами аналізу.

(Вчитель читає поезію Д. Білоуса «Найдорожче»

Синів і дочок багатьох народів

Я зустрічав, які перетинали

Гірські й морські кордони і на подив

Багато бачили, багато знали.

Я їх питав із щирою душею:

- Яку ви любите найбільше мову? -

І всі відповідали: - Ту, що нею

Співала рідна мати колискову.

Завдання для учнів: записати в зошит дієслова, які зустрічаються в поезії, визначити в них вид, час, особу (число).



  1. Гра «Лінгвістичний театр»

  • Учень виходить до дошки, обирає картку із завданням, пантомімою показує обраний фразеологізм, інші вгадують та пояснюють.

  1. Покласти руку на серце.

  2. Дивитись крізь пальці.

  3. Шукати кістки в молоці.

  4. Засучити рукава.

  5. Лиха прикупити.

  6. Скласти руки.

(З труднощами зустрівся. Безпідставно прискіпується. Не помічала недоліки. Плідно працювали. Правду казав. Нічого не робити.)

  • Яку форму дієслова вжито у фразеологізмах?

  • Інфінітив – це…

  1. Гра « Творче конструювання речень за опорними словами»

(записати прислів’я, пояснити написання не з дієсловами)

Не, кожух, чужий, гріє. Ластівка, не, весни, робить. Мудрим, не, вродився, а, навчився, ніхто.



  • Коли не з дієсловами пишеться разом.

  • Довгими зимовими вечорами не сиділи й без діла хлопці. Вони майстрували зубки до грабель чи дерев’яної борони, плели ятері для риби, пута для коней, вирізували дерев’яні ложки, розповідали казки, загадували загадки. Отож, щоб наші вечорниці були цікавими, розгадуймо загадки.

  1. Розгадування загадок.

  • Відгадайте, замінивши кожне словосполучення чи тлумачення дієсловом, утвореним суфіксально-префіксальним способом. Вгадані слова запишіть, визначивши префікс та суфікс.

  1. Напружуючи слух, намагатися почути щось. (прислухатися, вслухатися)

  2. Захопитися читанням до самозабуття (зачитатися)

  3. Посадити літальний апарат на воду.(приводнитися)

  4. Домовитися в бесіді про спільні дії (зговоритися)

  5. Зробити безбарвним (знебарвити)

  6. Втратити свідомість, стати непритомним (знепритомніти)

  7. Зробити досконалішим (удосконалити)

  8. Досягти рівноваги у чомусь (урівноважити)

  9. Усувати відчуття болю (знеболювати)

  10. Час від часу стукати по чому-небудь (постукувати)

  11. Почати дуже кричним, здійняти голос (розкричатися)

ІІ варіант - четверте слово.

  1. Творчий відпочинок.

  • На вечорницях влаштовували ігри, змагання . тож давайте й ми позмагаємося. На кожній парті лежить аркуш із завданням. Треба скласти вірш за кінцевими словами, використовуючи дієслова.

(……………….калинонька,

………………дівчинонька.

………………білим,

………………синім.)



  1. Диктант-попурі.

  • Пилипівські вечорниці відзначалися скромно, без танців. І основним було вивчення і повторення пісень, колядокі щедрівок. Пригадаємо пісні зимового циклу. На дошці подано уривки з пісень. Прочитайте й запишіть , поставивши дієслова у відповідній формі. А також назвіть з якої пісні взято рядки.

  1. Нова рідість (стати), яка не(бувати).

Над вертепом зірка ясна світло за(сяяти). «Нова радість стала»

  1. (Сіяти, сіяти), по(сіяти)

З Новим роком вас (вітати). «Засівна»

  1. Стала собі (щебече)

Господаря (викликає):

«(Вийти,вийти), господарю,

Подивись на кошару». «Щедрик…»


  1. Ой по(просити) долі для Вкраїни,

Ой, нехай (встати) з руїни. « Ой хто, хто Миколая любить»

  1. Ой (іти) Колядка

Вулицями в місті…

Іскорки веселі

На сніг роз(сипати). «Колядка»

V. Підсумок уроку. Оцінювання

- Вечорниці добігають кінця . Приємно, що ви сьогодні плідно попрацювали , відпочили і розважились на вечорницях . Тож давайте визначимо результати ваших досягнень. Протягом уроку найактивніші отримували горішки. Підрахуйте . Яку кількість отримали , такий бал заробили .

VІ. Д/З. Підготуватися до контрольної роботи, повторити все про іменник, вивчене на попередніх уроках . Вправа 285, с.162



  • Урок хотіла б закінчити такими словами

Навчаючись, духовно ви зростіть,

Нехай лише на благо діє слово.

У пам’яті найкраще збережіть.

І в серці - материнську рідну мову.

Додаток 1

Питання до кросворду:



  1. Наказовий спосіб дієслова підійти в 2-й особі однини (підійди)

  2. Дієслово іти у 3-й особі однини чоловічого роду минулого часу ( ішов)

  3. Дієслово грати у 3-й особі однини теперішнього часу (грає )

  4. Наказовий спосіб дієслова стоїть у 2-й особі однини ( стій)

  5. Дієслово принести у 3-й особі множини минулого часу (принесли)

  6. Неозначена форма дієслова оволодіють (оволодіти)

  7. Дієслово працювати у 3-й особі однини чоловічого роду минулого часу (працював)

  8. Дієслово обрати у 3-й особі множини минулого часу (обрали)

Сховане слово : д і є с л о в о


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка