Узагальнення знань про іменник



Скачати 52.22 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір52.22 Kb.


Тема: Узагальнення знань про іменник.

Мета: Повторити і узагальнити знання за темою « Іменник»;

розвивати і збагачувати мовлення,логічне мислення школярів;

сприяти творчій активності;

виховувати інтерес учнів до уроків рідної української мови.



Обладнання: Мультимедійна презентація, таблиці, картки, малюнки.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Оголошення теми і мети уроку У чарівній Мовній Країні жили Слова – Частини мови. Пропоную пригадати їхні імена.



ІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів

1. В одинадцятитомному словнику української мови нараховується близько 135000слів. Проте для опанування мови не досить знати її словниковий склад. Як у годиннику пружина чи якийсь інший механізм рухає стрілки, так і мову приводить у рух граматика, яку називають Царицею, Княгинею.

Граматика – це невидимий геніальний диригент, який без відпочинку керує велетенським оркестром слів, змушує їх виконувати найрізноманітніші мелодії думки.

Таким чином,наша мова – це океан слів і граматика, мудрий господар, володар цього океану. Сила граматики в тому, що вона групує нескінченну кількість слів у певні групи, класи.

Один із таких найважливіших класів – це ….( іменник).



2. Девіз уроку.

Не просто слухати , а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати. ( Слайд 3 )

3. Каліграфічна хвилинка.

- Підготуйте пальчики до письма ( Вправи для пальців під музику).

У У У у у у Уу Україна держава

- Назвіть іменники

ІV. Узагальнення знань про іменник

1. Тести.

Що означає іменник? ( Слайд 4 )

а)назву предмета;

б) ознаку предмета;

в) дію предмета.

2. На які питання відповідають іменники? ( Слайд 5 )

а)хто? що робить?

б)хто? що?

в) який?, яка; які?



- Отже, іменники означають назви істот і неістот. ( Слайд 6 )

3. Знайди зайве слово. ( Слайд 7 )

Кінь, верблюд, дочка, будинок, брат, гетьман.

(Хто?)

Замок, вежа, річка, міст, князь, підземелля.



(Що?)

4. Скажи іншими словами: ( Слайд 8 )

Будинок - хата, дім, хатина, хижка.

Тин – пліт, огорожа, паркан,штахети.

А
5. Геометричні анаграми: (Слайд 9)


І5
І К Ч Р (що?)

Н



И

А

Д

Ч

В

І

І (хто?)

- Який висновок зробимо про іменник? Іменники бувають власні і загальні.

(Таблиця « Власні та загальні іменники» ( Слайд 10 )



6. Робота в парах. «Дивні слова» ( Слайд 11, 12 )

Розкрийте дужки і запишіть слова.

( У,у) країна; (М,м)істо ( К ,к )иїв ; ( Р;р)ічка (Д,д)ніпро; (В,в)улиця (Ш, ш)евченка,

(М; м) иколаївський ( С; с)обор; ( В, в) олошка; (К,к)інь (К,к)аштан.



7. Гра « Знайди пару» (Слайд 13 )

дітвора кохання

радість капості

любов малюки

пустощі втіха


  • Визначте число іменників.

  • Назвіть ті іменники, які вживаються тільки в однині? ( дітвора, радість, кохання, любов)

  • Назвіть ті іменники, які вживаються тільки у множині? (пустощі)

  • Назвіть іменники, які змінюються за числами? (малюки, втіха, капості). Отже, іменники вживаються в однині і множині. ( Слайд 14)

8. Робота зі словниковими словами. Правильно вимовляй і пиши. ( Слайд 15)

конверт мі...сто

вересень неді…ля

телегра…ма по…шта

ти…ждень ву…лиця

Читання слів таблиці «луною» за вчителем.

Уважно подивіться на слова, запам’ятайте, « сфотографуйте» і відтворіть у пам`яті.

Назвіть по пам`яті слова з таблиці.

Запишіть три іменники в зошит.

9. Стежинкою загадок. (Слайд 16 )

Червоний колір, кисло – солодкий смак.

Камяне серце. Чому це так?

( Вишня – ж. р.)

Що то за голова,

Що лиш зуби й борода.

( Часник – ч. р.)

Маленьке, кругленьке, а весь світ бачить.

( Око –с. р.)

Іменники змінюються за родами. ( Слайд 17 )



10. Відмінковий ланцюжок. ( Слайд 18 )

Я називаю іменник у називному відмінку, а ви по черзі - у подальших.



11. Орудний відмінок. (Слайд 19 )

- Поставити іменники в орудному відмінку однини:

медаль, область, вісь, справедливість, сіль, ртуть, юність.

12. Цікаво знати. ( Слайд 20 )

- В українській мові 7 відмінків. В Індії діти вчать лише 2 відмінки, у Румунії – 16, а в Дагестані аж 48.



13. Розбір іменника як частини мови. (Слайд 21 )

Розібрати за зразком

Молодіє місто.

V. Підсумок уроку.

Склади прислів’я ( Слайд 22)

- Хто багато робив, той багато і вміє.

- Зробив діло – гуляй сміло.

- Добрий початок – половина роботи.

VI. Домашнє завдання. (Слайд 23)

- Щоб вогник до пізнання у вас не згас, хочу познайомити вас ще з однією цікавинкою у світі мови. Прочитайте ці рядки в різних напрямках:



На ринок дід Конирон сіно ніс.

Такі слова, навіть цілі речення називають паліндромами.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка