Узагальнення знань учнів за темою «Козацька Україна»



Скачати 141.96 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір141.96 Kb.
Стенятинська ЗШ І-ІІІ ступенів

МЕТОДИЧНИЙ ТИЖДЕНЬ

28.02 -04.03.2011р.

Дорога на Січ

(Узагальнення та систиматизація знань учнів за темою « Козацька Україна »)
5 клас




Вчитель: Дзядик Олена Мар’янівна


Тема: Узагальнення знань учнів за темою «Козацька Україна»

Мета: повторити, закріпити й узагальнити матеріал теми, розвивати вміння,

навички, які формувалися на уроках; виховувати в учнів почуття

патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї

держави.


Тип уроку: повторювально-узагальнюючий.

Форма уроку:урок-гра «Дорога на Січ».

Обладнання: підручник, робочий зошит, ілюстративний матеріал .
Структура уроку

І.Організація навчальної діяльності.

ІІ.Повторення та узагальнення знань учнів.

ІІІ.Підсумки уроку.

ІV.Домашнє завдання.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Вступне слово вчителя

Ми закінчили вивчати тему «Козацька Україна» і сьогодні на уроці ще раз повторимо та підсумуємо все що вивчили протягом останніх 6 уроків.Для цього пропоную вам здійснити подорож, яка має назву « Дорога на Січ». До свого товариства козаки могли прийняти будь-кого, але за однієї умови – він повинен визнавати православ’я. Крім цього, щоб стати козаком потрібно було пройти ряд випробувань.Саме про це збереглося дуже багато легенд. Давайте з вами пригадаємо одну з легенд про те, як козаки випробовували новоприбулих і приймали їх в козаки.


Завдання

Пригадайте одну з легенд про звичаї козацького товариства


ПРО ПОБУТ І ЗВИЧАЇ КОЗАЦЬКОГО ТОВАРИСТВА

Спочатку, випробовуючи новоприбулого, йому пропонували зварити кашу:

- Гляди ж, вари так, щоб і не сира була, і щоб не перекипіла. А ми підемо косить.

Однак, козаки замість того щоб косити, заберуться в копни та й лежать. Хлопець, зваривши кашу, зачне гукати, а вони й чують да не озиваються. То він гукав, гукав да й давай плакати:

- От занесла мене нечиста сила між сії запорожці! Лучче б було дома сидіти при батькові да при матері. А то ще перекипить каша, то прийдуть да битимуть, вражі сини! Ой бідна ж моя голівонька!

То вони, лежачи в траві, вислухають усе да й кажуть:

- Ні, се не наш!

А далі вернуться до куреня, дадуть тому хлопцеві коня і грошей на дорогу і кажуть:

- Їдь собі к нечистому! Нам таких не треба!

А як же котрий удасться розторопний і догадливий, то вийде й кликне разів зо

1

два:


- Гей паниве-молодці! Ідіте кашу їсти!

Да як не озиваються, то він:

- Чорт же вас бери, коли мовчите! Буду я й сам їсти.

Да затягнувши на весь степ козацьку пісню, і піде собі до куреня, і давай уплітати тую кашу. То запорожці, лежачи в траві, і кажуть:

- Оце наш!

Да поберуть коси, і йдуть до куреня. А він:

- Де вас у біса носило, панове? Гукав, гукав, аж горло розболіло; да щоб каша не перекипіла, то я почав сам їсти.

То запорожці глянуть один одного да кажуть йому:

- Ну, чуро, вставай! Годі тобі бути хлопцем. Тепер ти рівний козак.

І приймають у своє товариство.



Розповідь вчителя

Отже, з цієї легенди зрозуміло, щоб стати козаком потрібні були не лише фізичні якості, але й кмітливість. І сьогодні на уроці, під час подорожі на Січ, ми з вами позмагаємося у своїй кмітливості та вирішимо чи могли б ми з вами стати козаками.

Для гри нам потрібні кубик та фішки щоб зробити хід. Для того щоб продовжити гру потрібно розгадати завдання і продовжити гру.

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Гра «Дорога на Січ»

2

Робота на стрічці часу


1.Обчислити та показати на стрічці часу, скільки минуло років від першої згадки

про українських козаків у писемних джерелах до спорудження козаками на чолі

з князем-гетьманом Дмитром Вишневецьким першої Запорізької Січі.

2.Відомо що Роксолана перебувала і Стамбулі 41 рік – аж до самої смерті. У

неволю вона потрапила близько 1520 р. В якому році прекрасна Роксолана

пішла з життя? Вкажи на стрічці часу обидві дати.(Познач на стрічці часу

дати відомих подій XVI ст. про які довідався. Хто з відомих тобі історичних

постатей був сучасником Роксолани?)


3.Про яку подію йдеться?

« Якби не козаки, польське військо було б розбите за 3 – 4 дні. Перемога сталася

лише завдяки Богові та запорізьким козакам».

Скільки років минуло від тієї події? Познач на стрічці часу.

4.На стрічці часу познач роки створення Київської братської школи, Лаврської

школи та рік, коли ті навчальні заклади об’єдналися в Київську колегію,

незабаром названу Києво-Могилянською академією. Цікава доля цього

навчального закладу, адже у 1992 р.(після 175-літньої перерви) діяльність

Києво-Могилянської академії була відновлена. Скільки років славетному

університетові?

5.Французький інженер Г.Боплан перебував у польського короля з 1630 по 1674 р.

У 1651 р. вперше видав у Руані (Франція) карту та сотню примірників книжки

«Опис України», яка містила надзвичайно цікаві свідчення очевидця про

природу України, становище й побут селян та козаків, морські походи

запорожців тощо.

Познач на стрічці часу всі наведені дати. Обчисли, скільки років Боплан

провів в Україні, через скільки років після повернення до Франції була

надрукована книжка?

6. У Мосві 1654 р. було підписано рівноправний договір між козацькою Україною

та Московією про військову допомогу. На думку істориків, цей договір втратив

силу в 1659 р. Обидві дати познач на срічці часу.

3

На який рік війни припадає підписання договору? Скільки він діяв? Яке це



було століття, яка його половина?

______________________________________________________________________


7.Гетьманування Петра Дорошенка на Правобережній Україні розпочалося 1665 р

а закінчилося 1676 р. Обидві дати познач на стрічці часу. Скільки років

Дорошенко тримав гетьманську булаву?

______________________________________________________________________


8.Пересопницьке Євангеліє, що зберігалося в книгозбірні Мазепи, було передане

у 1701 р. в Переяславський Вознесенський собор, збудований коштом гетьмана.

полічи, скільки років було книзі, коли Мазепа передав її у Переяслав, якщо

написано її було в 1561 р. Скільки років їй зараз?

Познач усі дати на стрічці часу.

Кросворди

9.

1.Український лицар-хлібороб, у перекладі – вільна, озброєна людина. 2.Козацький хутір. 3.Козацька зброя. 4.Підводні скелі, що перетинають течію річки. 5.Хлопець-підліток, що перебував у козацькому товаристві, готуючись стати козаком. 6.Територія за Дніпровими порогами, де мешкали українські

козаки.


4

10.


.
1.Головний, старший у козацькому товаристві, командувач козацьких військ. 2.Найпопулярніший в Україні танець, що виник на Січі. 3.Символ влади військового писаря. 4.Символ довбаша; срібні котли з натягнутою на них шкірою, які використовувалися для скликання козаків на ради. 5.Козацькі відзнаки – символ влади. 6.Символ гетьманської влади. 7.Найбільша святиня на Січі, символ усього козацького війська.

11.


5

1.Українська полонянка, яка стала дружиною турецького султана.2.Змінене турецьке слово, яке означає тяжке ув’язнення, виснажлива праця. 3.Віддане султанові військо, виховане з полонених хлопчиків. 4.Творець та виконавець дум. 5.Цим словом турки називали людей-бранців, «живий товар». 6.Ім’я турецького султана, дружиною якого була українська полонянка.7.Місто, звідки була родом героїня народнопоетичних творів, яка, ставши дружиною турецького паші, врятувала багато українських бранців. 8.Бранець, полонений, раб. 9.Народний музичний інструмент, поширений серед кобзарів. 10.Місто, в якому народилася майбутня дружина султана.



12.

1.Український гетьман, який з усім Військом Запорізьким записався до Київського братства й забезпечив йому захист і підтримку. 2.Український першодрукар. 3.Творець та виконавець дум. 4.Український першодрукар кінця XVI століття, який працював у Львові та Острозі. 5.Видатний український маляр кінця XVI – початку XVII ст. 6.Видатний церковний діяч, засновник славетної академії в Києві. 7.Український князь, засновник першого українського вищого навчального закладу. 8.Київська шляхтичка, яка подарувала Київському братству

власний маєток на Подолі для створення школи.

6

13.


1.Столиця Лівобережної України. 2.Українське місто біля якого відбулася битва між військами московського царя та шведського короля й українського гетьмана. 3.Московський цар проти влади якого в Україні спалахнуло повстання, очолене гетьманом І.Мазепою. 4.Полковий старшина, який зрадивши гетьмана, відчинив царським військам браму козацької столиці. 5.Українське місто, куди за царським наказом було перенесено гетьманську столицю. 6.Гетьман Лівобережної України, призначений всупереч козацьким традиціям московським царем. 7.Шведський король. 8. Гетьман Лівобережної Гетьманщини, котрий, прагнучи незалежності для рідної землі, очолив повстання проти влади московського царя.

14.

7

1.Російська цариця, за правління якої було остаточно ліквідовано гетьманство та знищено Запорізьку Січ. 2.Притока Дніпра, яка омивала півострів, що на ньому розташовувалась остання Запорізька Січ. 3.Наказний гетьман, закатований у Петропавловській фортеці. 4.Український гетьман, котрий посів гетьманство після відновлення права обирати гетьманів у 1727 р. 5.Український гетьман у вигнанні, автор першої конституції України. 6.Російський цар, за правління якого було придушене антимосковське повстання Мазепи й жорстоко обмежувалися права українців. 8.Останній кошовий отаман.



15.

1.Славне рицарство, що стало на захист свого народу у війні 1648 – 1654 років. 2.Список, до якого заносили прізвища козаків. 3.Ім’я батька Богдана Хмельницькоо. 4.Столиця Польщі. 5.Одна з посад, яку обіймав Богдан Хмельницький до обрання його гетьманом. 6.Особа, до якої звертався Богдан Хмельницький по допомогу у боротьбі проти Польщі. 7.Козацька держава.8.Родинний хутір Хмельницького.


Загадки

16. «Може, птах, а може, ні:

Ледь торкається води,

Бо легкий і прудкокрилий,

Має човен той вітрила.

А в негоду просто так

Веслуватиме козак.

Човен морем знай гуляє,

8

Бранців з каторг визволяє.»




ч

а

й

к

а

17. Звитяжець, лицар, вправний воїн –

Стрілу знаходив він у полі,

Що, вирушаючи в похід,

Вперед впускав як оберіг;

Ворожі кулі під час січі

Ловив за хмарами й у вічі

Своєму кривдникові кидав.

Сто битв з ординцями він виграв,

Зі смертю тричі зустрічався

Й щоразу жартом відкуплявся –

Прожив, казали, двісті літ,

Бо був чаклун і ворожбит.

А ще казали, що від Бога

Наказ він мав: допоки змога

Країну рідну захищати,

З неволі бранців визволяти.




І

в

а

н




Б

о

г

у

н

18.Майнула блискавка. Гроза,

А може долі

Застереження.

Ех земле, страдниця моя,

Примарне щастя,

А ще вернеться.

По перших буквах рядків вірша прочитайте прізвище одного з гетьманів.


19.Був борцем за Україну,

За свободу, рівність прав.

Він народ підняв до бою

І багато слави мав.

Це Мойсей народу свого

Був незламним до кінця;

Переяславська угода

Надламала лиш борця.

Надламала – не зламала –

Не закінчена ще путь:

«Україна, рідна ненька.

Незалежна має буть.»




Б

о

г

д

а

н




Х

м

е

л

ь

н

и

ц

ь

к

и

й

20.Ця цариця славнозвісна

І безжальна, й дуже грізна.

9

Вона славу України



Тої ніжної

Калини


Надламала ... потоптала ...

Як же ту царицю звали?




К

а

т

е

р

а

н

а




ІІ

21.З Криму гості завітали:

Турки, а також татари.

Найгрізніші вороги

Набігають ... Вирушають

По українській землі ...

Топчуть землю калинову

Знову й знову, знову й знову.

Повний келих наливають

Материнських гірких сліз;

Люд у рабство забирають

Як це рабство називають?


я

с

и

р

22.Його принцом називали

За манірність, тонкість рис;

У Росії й Польщі знали –

При дворах ось цих він «ріс».

Був освідченим і мудрим,

Мав до всього гарний хист –

Одні кажуть, що він зрадник,

Інші кажуть: «Це не лис, -

Це борець за Україну

Вільну, горду і єдину».

Хто ж такий цей чоловік,

Що пройшов буремний вік?




І

в

а

н




М

а

з

е

п

а



Ребуси

23

.


10

к

і

ш

24.






к

у

р

і

н

ь

25.






о

т

а

м

а

н



Головоломки

26. У головоломці приховане ім’я легендарного героя. Щоб прочитати його, з’єднай спочатку нижні, а потім верхні літери, не перериваючи лінію. Впиши відгадку в клітинки.


11


К

о

з

а

к




М

а

м

а

й

27. Розгадай назву документа, що її зашифровано.





Криптограми

28.На раді козаки обирали козацьку старшину: кошового отамана ( або гетьмана ), суддю, писаря, осавула, обозного.




29.Битви Національно-визвольної війни під проводом Б.Хмельницького – під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями.

12

30.Гетьман І.Мазепа скористався з війни між Росією та Швецією щоб відновити козацькі права в Україні.

31.




13

32.


.
33

.

14

34.Ілюстрація та уривок з вірша відображають ту саму подію. Назви її. Розкажи, що довідався про неї.

«Стогне Київ старий, аж здригається,

на Подолі луна розлягається,

і гармати ревуть,

і гукає поспільство завзято:

в славнім Києві свято.

Суне з міста народ лава лавою,

Бо йде в Київ Богдан, вкритий славою…»

35.

15

36



.

37. Хто на портреті. Кого із зображених діячів стосується твердження.




1.Обрний козацькою старшиною наказним гетьманом.

2.Звертався до московського царя з проханням відновити гетьманство.

3.Був ув’язнений у Петропавлівській фортеці,

де і помер. 4.Був обраний гетьманом на чужині.

5.Домагався об’єднання зусиль володарів наймогутніший європейський держав, аби вкупі вибороти незалежність Україні.

6.Був творцем першої Конституції України.
Малюнки

38.Згідно з описом у підручнику домалюй зображення Запорізької Січі.



16

39. Розфарбуй зображення козака. Які риси характеру були притаманні українським козакам? Поясни, чому ти так вважаєш.



.

ІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Заключне слово вчителя

Отже, сьогодні ми переконались, що достатньо кмітливі і варті того, щоб стати козаками. Разом з тим, ми пригадали й узагальнили матеріал теми «Козацька Україна». Упродовж неї ви познайомились з найвизначнішими подіями та іменами діячів цієї трьохсотлітньої доби. Проте, звичайно, дуже багато цікавого залишилось поза сторінками підручника. Для того, щоб дізнатись більше, варто прочитати історичні повісті й оповідання, написані письменниками та істориками про героїчні часи.



IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Підготуватися до тематичного оцінювання. Повторити 12 – 17. Опрацювати завдання на с.137 – 139.


17




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка