УзагальненняСкачати 109.08 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір109.08 Kb.
УЗАГАЛЬНЕННЯ

про результати комплексної перевірки

стану організації правової освіти бібліотечних закладів

Черкаської області
Одним із аспектів всебічного розвитку особистості є висока правова культура. Здатність людини розуміти правила співжиття і вимоги законів та відповідно поводитися формується під впливом спеціальних виховних заходів та є наслідком спілкування з іншими людьми, участі в різних видах діяльності.

Необхідність організації правового виховання учнівської молоді зумовлена розбудовою правової держави, трансформацією правової системи, необхідністю подолання правового нігілізму.

Сьогодні в молодіжному середовищі виникає величезний практичний інтерес до права і правових інститутів, змінюється ставлення до права, як механізму безконфліктної реалізації своїх інтересів у сучасному світі, право набуває конкретні риси і значення для кожного.

     Основним завданням правового виховання в бібліотеці є допомога підростаючому поколінню у набутті елементарних знань про найважливіші закони нашої держави. Реалізується це завдання через: допомогу у засвоєнні відповідних курсів шкільної програми; показ в доступній для конкретної вікової групи формі практики застосування законів; сприяння виробленню у дітей почуття власної гідності й відповідальності за свої вчинки, поваги до закону та його вимог; підтримання формування у дітей внутрішніх бар’єрів до порушення закону і моральних норм, тобто формування правосвідомості – сукупності правових поглядів, які відбивають власну оцінку дитиною права, існуючого суспільного й державного ладу, а також відповідності своїх дій нормам права.

На виконання Національної програми правової освіти населення, затвердженої Указом Президента України від 18.10.2001 № 992/2001, програми правової освіти Черкаської області, рекомендацій Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення, повноважень щодо координації діяльності територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, а також державних підприємств, установ, організацій та державних господарських об'єднань, навчальних закладів з питань правової освіти населення, відповідно до наказів Головного та територіальних управлінь, протягом І півріччя 2012 року проведено комплексну перевірку стану організації правової освіти в бібліотечних закладах Черкаської області.

Так, Головним та територіальними управліннями юстиції перевірено 528 бібліотечних закладів (із 740 діючих на території області), що становить 71% від загальної їх кількості .

З них: обласних – 3; районних - 24; міських – 30; бібліотек-філій – 471.

     Найбільше бібліотечних установ створено та діє у місті Умань та Уманському районі (63), смт. Чорнобай та Чорнобаївському районі (47), смт. Драбів та Драбівському районі (44), місті Золотоноша та Золотоніському районі (42).

Основна мета діяльності бібліотек полягає у забезпеченні права молоді на вільний доступ до інформації, наданні комплексу бібліотечно-інформаційних послуг населенню, а також фізичним і юридичним особам тощо.

В ході проведення комплексної перевірки бібліотечних закладів області встановлено наступне.

У переважній більшості бібліотечних закладів завідуючими є працівники, які мають відповідну фахову освіту.

Робота бібліотечних закладів області здійснюється відповідно до затверджених планів роботи.

Слід зазначити, що проведення правоосвітніх заходів документально підтверджується, матеріали формуються у відповідні теки.

Ефективною є робота окремих бібліотечних закладів, які під час організації та проведення правоосвітніх заходів для користувачів бібліотечними послугами, залучають органи виконавчої влади, представників правоохоронних органів та громадські організації.

Зокрема, партнерами Черкаської обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка є понад 80 організацій і установ – державних і громадських. Ділова, творча співпраця склалася з навчальними закладами різних рівнів акредитації, закладами культури, туризму, державними та громадськими організаціями, що опікуються молодіжними питаннями, недержавними молодіжними організаціями, творчими спілками, тощо.

При проведенні правоосвітніх заходів бібліотека співпрацює з: Черкаським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; Черкаською обласною організацією Всеукраїнської спілки краєзнавців; Черкаською обласною організацією Національної спілки письменників України; Черкаською обласною організацією ВЕЛ (Всеукраїнської екологічної ліги); Черкаським жіночим центром; Черкаською міською організацією ветеранів тощо, про що свідчать плани спільної діяльності та договори про співробітництво, які затверджуються керівниками відповідних громадських організацій та погоджуються директором Бібліотеки.

Кам’янською районною бібліотекою імені О.С. Пушкіна під час проведення правоосвітніх заходів забезпечується співпраця з наступними громадськими організаціями: Кам’янською районною громадською організацією «Всеукраїнської спілки «Берегиня України», Кам’янською районною громадською організацією «За майбутнє дітей України», Кам’янською районною громадською організацією Спілка дитячих та юнацьких організацій «Берегиня», Кам’янською районною громадською організацією «Діти Чорнобиля», Кам’янською районною громадською організацією «Захист» тощо.

Бібліотечні заклади області діють на підставі Положень, якими визначено повноваження, щодо проведення заходів, спрямованих на підвищення рівня правових знань населення.

У бібліотеках організовуються постійно діючі тематичні книжкові виставки, стенди, правові куточки, викладки літератури, присвячені видатним подіям. Такі заходи експонуються як окремо, так і можуть бути складовою різних форм масової роботи. У бібліотеках області проходять Тижні правових знань в рамках яких організовуються виставки книжкових полиць, викладки літератури та проводяться уроки права, правові диспути, засідання «круглих столів» тощо.

Черкаською обласною бібліотекою для юнацтва імені Василя Симоненка, в рамках проведення Декади правових знань в Черкаській області, присвяченої Міжнародному жіночому Дню – 8 березня, в період з 1 березня по 10 березня 2012 року організовано книжкову виставку на тему: «Про ваші права і обов’язки».

Крім того, в рамках Всеукраїнського тижня права, в період з 5 грудня по 10 грудня 2011 року, організовано книжково-ілюстративні виставки на теми: «Про твої права і обов’язки», «Право – математика свободи», «Твої права і свободи» та тематичний перегляд літератури на тему: «Книга консультує».

Протягом 10 – 16 жовтня 2011 року в рамках Європейського Тижня місцевої демократії організовано книжкову виставку літератури на тему: «Європейський кодекс свободи і демократії».

В рамках Декади правових знань в Черкаській області з нагоди відзначення Міжнародного жіночого дня – 8 березня» з 1 березня по 10 березня 2012 року, Івахнянською сільською бібліотекою Монастирищенського району оформлено: книжкову виставку на тему: «Знай свої права», виставку літератури на тему: «Знання – це сила».

Бібліотекою-філією № 5 Смілянської міської централізованої бібліотечної системи, в рамках Тижнів правових знань присвячених річниці прийняття Конституції України та до Дня Незалежності України оформлено: перегляди літератури на теми: «Основний Закон країни», «Герб, прапор, гімн – державні символи України», виставку-імпульс «Твоя країна - Україна» тощо.

Традиційно, в усіх бібліотеках області значна увага приділяється популяризації літератури з питань державотворення, історії України. Щорічно з нагоди чергової річниці незалежності України, Дня Конституції України, Дня молоді, інших визначних подій проходять ряд заходів, зокрема, юнацькою кафедрою для молоді Жашківської центральної районної бібліотеки для дорослих, протягом 2011-2012 років проведено: науково-практичну конференцію на тему: «Молодь у правовому полі: час нових підходів», дискусію на тему: «Права людини, моя власна думка», цикл лекцій на теми: «Інтернет, як бібліотечна послуга», «Багато доріг – життя одне», «Сила добра і зла» тощо.

Чигиринською центральною бібліотекою при проведенні правоосвітніх заходів, для користувачів бібліотечними послугами, застосовуються такі форми, як брейн-ринги, правові ігри, інтелектуально-правові шоу. Зокрема, протягом 2011-2012 років проведено наступні заходи: Матвіївською бібліотекою-філією правовий брейн – ринг на тему: «Права дітей в школі»; Боровицькою бібліотекою-філією: брейн – ринг правознавців на тему: «У мене є право»; інтелект – шоу на тему: «Подорож у країну права»; Стецівською бібліотекою-філією правовий брейн – ринг на тему: «Закон. Право. Мораль»; морально – правові ігри на тему: «Подорож законами права і моралі», «Умій захистити себе»; інтелект – шоу «Подорож у країну права»; дитяча бібліотекою: ерудит-ігри «Клуб детективу» з читачами дитячої бібліотеки; «Україна – моя Батьківщина»; юридичні ігри «Магістри юстиції»; Суботівською бібліотекою-філією: інтелект – шоу на тему: «Подорож у країну права»; Медведівською бібліотекою-філією: турніри знавців права на тему: «Перед лицем закону».

З метою проведення профілактичної роботи з неповнолітніми сільськими бібліотеками-філіями Шполянської централізованої бібліотечної системи протягом 2011-2012 років проведено ряд заходів, зокрема: інформаційну годину на тему: «Час. Закон. Молодь»; годину спілкування на тему: «Злочин – як його обійти» (Буртівська сільська бібліотека-філія); годину цікавих повідомлень на тему: «Кожен повинен знати свої права» (Антонівська сільська бібліотека-філія); годину інформації на тему: «Обери життя без наркотиків» (Васильківська сільська бібліотека-філія); бесіду діалог на тему: «Права дитини» (Лозуватська сільська бібліотека-філія).

Бібліотеками-філіями Золотоніської централізованої бібліотечної системи протягом 2011 - 2012 року проведені наступні заходи: урок - дискусію для учнів 5-6 класів на тему: «Права дітей в Україні»; урок - суд з учнями 9 - 11 класів на тему: «Захист прав людини та громадянина»; тренінг для батьків учнів 9-11 класів на тему: «Сімейне виховання в родині»; інформаційну годину для учнів 3 - 5 класів на тему: «Права та обов'язки для маленьких громадян України» (Бубнівсько-Слобідська сільська бібліотека-філія); засідання круглого столу для учнів 6-9 класів на тему: «Не будьте собі ворогом»; правову вікторину для учнів 9-11класів на тему: «Небезпека «зеленого змія» (Чапаєвська сільська бібліотека-філія); годину права для учнів 8-10 класів на тему: «В чому сенс життя?»; інформаційну годину для учнів 7 - 9 класу на тему: «Алкоголізм - ворог здоров'я»; ділову гру для старшокласників на тему: «Закон і ми» тощо.

Також, в ході проведення комплексної перевірки з’ясовано, що в переважній більшості бібліотек відсутні клуби, гуртки правового спрямування, розширення мережі яких визначено Рекомендаціями Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення.

Поряд з цим, слід зазначити, що заслуговує на увагу робота молодіжного правоосвітнього клубу «Право плюс», який створений на базі Жашківської центральної районної бібліотеки для дорослих за ініціативою Жашківського районного управління юстиції. Молодіжний клуб діє на підставі Положення про правоосвітній клуб «Право плюс», затвердженого наказом Жашківського районного управління юстиції від 21.01.2008 № 10-О. Здійснює свою діяльність відповідно до плану роботи на І півріччя 2012 року. Формою роботи клубу є засідання, які проводяться один раз на місяць.

Протягом 2011-2012 років проведено засідання на теми: «Чи бути Україні в НАТО», «Українська мова, як державна», «Громадянське суспільство сьогодні і на майбутнє», «Чи знаю я Конституцію України», «Попередження торгівлі людьми», «Гендерна політика в Україні», «Законодавчі засади захисту прав дитини», «Обов’язок захищати Вітчизну», «Соціальний захист Чорнобильців» тощо. До участі в засіданні запрошуються громадські організації та інші зацікавлені установи, зокрема РВ УМВС, служба у справах дітей райдержадміністрації, районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, представники закладів охорони здоров’я.

При Шполянській центральній районній бібліотеці для дітей з 2004 року працює правовий клуб «Юний правознавець». Керівником клубу є бібліотекар абонементу 5-9 класів. Членами клубу є учні 8-х класів. Формою роботи клубу є засідання, які проводяться не рідше ніж один раз на квартал.

Протягом 2011 року, в рамках роботи клубу проведено заходи на теми: правознавчий калейдоскоп - «У злочинності дитяче обличчя»; годину спілкування - «Шкідливі звички – шлях у безодню»; правову годину - «Діти – майбутнє нації»; вікторину - «На терезах Феміди»; годину цікавих повідомлень – «Юристом можеш ти не бути, але повинен знати».

До участі у засіданнях клубу запрошуються: навчальні заклади міста, представники закладів охорони здоров’я, правоохоронних органів тощо. За участі зацікавлених установ протягом 2011 року, в рамках роботи клубу проведено інформаційні роз’яснення законодавства на теми: «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»; «Права дитини»; «Не допусти лихо в своє життя»; «Конституція – Основний Закон України»; «З дитинства знай свої права»; «Умій сказати – НІ!»; «Злочин і кара»; «Дітям про їх права» тощо.

Крім того діяли інформаційні куточки на теми: «Діти і злочинність: факти»; «Твої права та обов’язки»; «Закон і право».

Відповідно до Рекомендацій Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, які були ухвалені в ході виїзного засідання, що відбулося 20 травня 2011 року в Кіровограді під головуванням Міністра юстиції Олександра Лавриновича, у бібліотеках України мають бути створені публічні центри та спеціальні інформаційні куточки, що міститимуть необхідну для населення правову інформацію, в тому числі регіонального значення.

Також, за наслідками засідання рекомендовано розглянути можливість організації на базі бібліотек правових громадських приймалень, забезпечити проведення правових навчань з населенням регіонів.

Створені та діють публічні центри та куточки регіональної інформації на базі: Чигиринської районної бібліотеки, Шполянської центральної районної бібліотеки для дітей; Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка; Черкаської обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка; бібліотеки-філії № 1 для дорослих; бібліотеки-філії № 2 для дорослих; бібліотеки-філії № 6 для дорослих; бібліотеки-філії № 7 для дорослих Черкаської міської централізованої бібліотечної системи; Маньківській центральній бібліотеці та Маньківській центральній районній бібліотеці; Михайлівській сільській бібліотеці-філії Кам’янської централізованої бібліотечної системи.

При з’ясуванні питання щодо наявності створених на базі бібліотечних закладів правових громадських приймалень встановлено наступне. На базі Червоно-Слобідської сільської бібліотеки Черкаського району, відповідно до наказу Черкаського районного управління юстиції від 12.08.2008 № 62-О, створена правова громадська приймальня.

Завідуючим громадською приймальнею визначено спеціаліста районного управління юстиції. Графік прийому громадян погоджено з відділом культури та туризму райдержадміністрації та сільським головою с. Червона Слобода.

Громадська правова приймальня працює згідно з затвердженим графіком кожну останню п’ятницю місяця з 14 до 17 години.

Крім того, під час проведених перевірок, з’ясовано, що бібліотечний фонд бібліотечних закладів області містить застарілу правову літературу. Останні надходження літератури відбувались у 2010 році.

При з’ясуванні питання щодо наявності в структурі бібліотечних закладів читальних залів, встановлено, що переважній більшості бібліотечних закладів області наявні читальні зали (структурні підрозділи Бібліотеки з приміщенням для читання), які надають можливість користуватися друкованими виданнями та іншими документами в межах Бібліотеки.

У більшості перевірених сільських, селищних бібліотек-філій області відсутнє підключення до мережі Інтернет, що унеможливлює доступ користувачів до електронної нормативної бази.

Наявний доступ до мережі Інтернет у районних, міських бібліотечних закладах області; 2 бібліотечних закладах Маньківскої централізованої бібліотечної системи (Подібнянська та Потаська сільські бібліотеки-філії); Вербівській, Жаботинській, Коханівській, Михайлівській, Радиванівській сільських бібліотеках-філіях Кам'янської централізованої бібліотечної системи; Богуславецькій сільській бібліотеці-філії Золотоніської централізованої бібліотечної системи.

Слід зазначити, що 2011 році Антонівська та Васильківська сільські бібліотеки-філії Шполянського району прийняли участь та стали переможцями ІІ раунду конкурсу: «Організація нових бібліотечних послуг з наданням вільного доступу до мережі Інтернет», започаткованого Радою Міжнародних наукових досліджень та обмінів (ІREX) та організованого програмою «Бібліоміст». Завдяки отриманій перемозі дані бібліотеки отримали сучасну оргтехніку та підключення до мережі Інтернет, що дало змогу відвідувачам вільно користуватися Інтернет послугами.


ВИСНОВОК: в ході проведення комплексної перевірки стану організації правової освіти бібліотечних закладів Черкаської області з’ясовано, що роботу з даного напрямку, в цілому, можна визнати такою, що здійснюється на належному рівні.

Відділ державної реєстраціїта правової роботи


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка