В. Горовий. Редакційна колегіяСторінка1/14
Дата конвертації25.03.2016
Розмір1.38 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Засновники: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Національна юридична бібліотека. Заснований у 2011 році. Видається раз на два тижні.

Головний редактор В. Горовий. Редакційна колегія: Н. Іванова (відповідальна за випуск), Ю. Половинчак,
Т. Дубас.

Адреса редакції: НБУВ, просп. 40-річчя Жовтня, 3, Київ, 03039, Україна.
Громадська думка

про правотворення
/Інформаційно-аналітичний бюлетень на базі оперативних матеріалів/
2 (84)

(січень 2015 р.)
ЗМІСТ

АКТУАЛЬНА ПОДІЯ 3

Звернення Верховної Ради України до міжнародної спільноти про визнання Російської Федерації державою-агресором 3

ІНФОРМАЦІЙНІ АКЦЕНТИ 6

Інформаційна картина місяця 6

Підготовка і виконання проекту: 6

А. Берегельський, мол.наук. співроб НЮБ НБУВ 6

АНАЛІТИЧНИЙ РАКУРС 11

І. Беззуб, мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ 11

Національна стратегія у сфері прав людини в Україні: 11

оцінки експертів 11

О. Ворошилов, старш. наук. співроб. СІАЗ НБУВ, канд. іст. наук 21

Антикорупційне бюро України: створення і виклики 21

Т. Миськевич, спецкор НЮБ НБУВ 27

Зміни правил оподаткування нерухомості в Україні 27

Ю. Стаховська, бібліотекар І кат. «СІАЗ» НБУВ 32

Мобілізація в контексті підвищення обороноздатності країни 32

Л. Присяжна, наук. співроб. НЮБ НБУВ 37

Государственные программы по онкологии. Взгляд на проблему 37

У ЦЕНТРІ СУСПІЛЬНОЇ УВАГИ 41

М. Грет, мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ 41

Дотримання прав жителів Криму в умовах окупації 41

О. Пестрецова, мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ 46

Зона АТО: особливості правового режиму 46

ЕКОНОМІЧНІ РИЗИКИ ТА ПРОГНОЗИ 50

Огляд валютного ринку 50

Моніторинг економічного законодавства 54

ПРАВО: ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА 65

О. Єфімов, адвокат, аудитор, канд. юрид. наук 65

Для чого потрібен сертифікат з перевезення товару EUR.1 65

ЩОДЕННИК БЛОГЕРА 68


КИЇВ 2015

АКТУАЛЬНА ПОДІЯ

Звернення Верховної Ради України до міжнародної спільноти про визнання Російської Федерації державою-агресором

В ході позачергового засідання 27 січня у зв’язку з погіршенням ситуації в зоні АТО Верховною Радою було ухвалено низку важливих документів. Зокрема, народні депутати затвердили Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського парламенту, Парламентської асамблеї Ради Європи, Парламентської асамблеї НАТО, Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентської асамблеї ГУАМ, парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором.


ЕКСПЕРТНИЙ КОМЕНТАР:
Андрій Парубій, народний депутат України, фракція "Народний фронт":

– Наша заява визначає процедуру розгляду на міжнародному рівні, згідно міжнародних статутів, Росію як країну-агресора. Тому в цій заяві ми звертаємося до міжнародних інституцій, щоб вони розпочали процедуру визнання РФ країною-агресором. Дана заява дає старт і початок цьому процесу.Ігор Мосійчук, народний депутат України, фракція Радикальної партії:

– Наші дипломати у ПАРЄ і наші делегати можуть наполягати на подальших санкціях щодо Російської Федерації, а наші представники в ООН будуть вимагати і вже почали вимагати, спираючись, в тому числі, на це звернення, виключення Російської Федерації з Радбезу ООН.Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

– Це рішення мали ухвалити ще на початку анексії Криму, відразу, тільки-но з’явилися перші ознаки військової агресії Росії. Всі інші випадки могли б бути лише додатковими аргументами для того, щоб визнати Росію агресором. Заява Верховної Ради зі зверненням до світу про визнання Російської Федерації країною-агресором – це початок нового, серйозного етапу, як у стосунках між двома країнами, так і у врегулюванні конфлікту, який виник. Однак негайних наслідків від цього рішення не варто очікувати. Далі потрібно вибудувати алгоритм кроків, які призведуть до того, що Росію буде визнано країною-агресором на міжнародному рівні.Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій:

– Ухвалення Верховною Радою рішення визнати Росію країною-агресором необхідно, у першу чергу, для впливу на міжнародну громадськість. На відносинах між Україною і РФ, воно поки не відіб'ється. Після прийняття цієї заяви українська влада повинна буде донести кожному лідеру країни G7 та ЄС, ЗМІ цих країн і їхнім громадянам інформацію про причетність Росії до конфлікту на Донбасі. Це необхідно, у першу чергу, для того, щоб ці країни потім виділили гроші на відновлення Донбасу та реформування країни. Щоб мешканці країн не були здивовані, що їхні уряди просто дають нам гроші. Тут говориться не про кредити, а саме про допомогу.Григорій Перепелиця, експерт з питань міжнародної безпеки:

– Верховна Рада прийняла надзвичайно важливе рішення – це визнання Російської Федерації агресором. І як раз це рішення є набагато більш перспективним, ніж наше намагання визнати "ЛНР" і "ДНР" терористичними організаціями, тому що дії Росії підпадають під визначення воєнної агресії згідно резолюції Генеральної асамблеї ООН, яке було прийнято у 1974 році. По-друге – це відповідає також і нашим законам. А по-третє – це дає нам реальну можливість отримувати воєнну допомогу. Наступним кроком ми маємо визнати себе жертвою агресії, і ми маємо багато прикладів, як війна у Перській затоці, коли Ірак був визнаний агресором в 1991 році, а Кувейт як жертва агресії, в результаті Кувейту була надана безпосередня воєнна допомога. І другий шлях, по якому ми маємо йти – це ставити питання перед міжнародною спільнотою про організацію антипутінської коаліції, як це було у 1991 році з антиіракською коаліцією.Юрій Якименко, заступник генерального директора - директор політико-правових програм Центру Разумкова:

Це рішення прийнято згідно з документами ООН, які кваліфікують поняття "агресії". По більшості критеріїв немає підстав, щоб не визнавати Росію країною-агресором. Взяти хоча б факт анексії частини території суверенної держави і приєднання її до Росії. Тобто тільки факту анексії Криму вистачило б для того, щоб прийняти таке рішення.

Що дає визнання Верховною Радою Росії країною-агресором? Це дає можливість залучити більше міжнародно-правових інструментів, зокрема ООН, а також механізмів, які застосовуються стосовно країн-агресорів. Це дозволить приймати рішення щодо держави-агресора, не враховуючи той факт, що Росія є членом Ради безпеки ООН і може блокувати рішення. Тобто в такому випадку рішення можуть прийматися Генеральною асамблеєю, що дає більше можливостей міжнародного правового, політичного та іншого впливу на державу, яка визнана агресором.

Чого тепер чекати від світової спільноти? У цьому випадку справа була за українською стороною, яка ніяк не могла досягти правової визначеності, як кваліфікувати дії Росії. А в лексиконі лідерів інших країн вже давно звучить слово "анексія". Оскільки серед світової спільноти вже існувала така оцінка дій Росії, є підстави очікувати, що це рішення Верховної Ради буде сприйнято у світі.Володимир Цибулько, політолог:

Визнання Верховною Радою Росії країною-агресором дозволить нашим союзникам діяти згідно з міжнародним правом, дозволяє почати проти неї судові переслідування. Це фіксація реального стану речей, що дозволяє здійснювати наступні кроки: звертатися в міжнародні суди та інститути, звертатися за допомогою до союзників. Тобто тепер розгортається новий етап боротьби. Думаю, що П. Порошенко зважився на цей крок, переконавшись у позиціях основних гравців: останні заяви Китаю говорять про підтримку територіальної цілісності УкраїниІгор Козій, військовий експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва:

– Існує певна юридична процедура, яка передбачає, яким чином потрібно визнавати ту чи іншу державу агресором. Радше за все, спочатку в України не було достатньо доказів, щоб довести цей факт. Окрім того, бракувало політичної волі та політичних процедур: не все, що може зробити Президент України, зробить виконувач обов’язків глави держави.

Якщо цю заяву підтримає міжнародне співтовариство, то Україна зможе вимагати міжнародної контрибуції. Тобто ми зможемо заарештовувати літаки Російської Федерації за кордоном, продавати і кошти спрямовувати в бюджет України.

Володимир Фесенко, політолог:

– Анексія Криму, звичайно, була вагомою підставою, щоб оголосити Росію країною-агресором. Однак тоді, коли відбувалося захоплення Криму, в нас був інший парламент. Це був парламент, в якому формальну більшість мали люди, які були або членами Партії регіонів, або її союзниками. Тому тоді не було політичного рішення Верховної Ради. Ідея про визнання Росії державою-агресором з’явилася вже давно, однак цілеспрямовані ракетні обстріли Маріуполя – ринку та житлових кварталів – був останньою краплею.

Звернення Верховної Ради про визнання Російської Федерації державою-агресором наразі є політичною декларацією. Її спрямовано більше на зовнішній напрямок, на те, щоб продемонструвати міжнародній громадськості, що Україна знову стала об’єктом агресії з боку Росії і потребує допомоги. А реальні кроки будуть прийняті тільки у випадку ще більшої ескалації на сході України.

Якщо послідовно йти цим шляхом, то треба розривати дипломатичні, економічні відносини, до чого ми зараз не готові. Так само саме і Росія не готова. Тому, підкреслюю, поки це тільки політична декларація. Але якщо ескалація посилиться, тоді виконання цих пунктів неминучеВадим Карасьов, політолог:

– Обстріл Маріуполя – трагедія, яка стала останньою краплею, і Верховна Рада вимушена була відреагувати.

Крім того, такий документ передбачає розрив економічних зв’язків із країною-агресором. Раніше для України було економічно ризиковано йти на такий крок, бо великий обсяг українського експорту було прив’язано до Росії. Але останнім часом цей обсяг постійно падав, тому для нашої країни тепер уже не є критичним розрив торговельних та економічних зв’язків із Російською Федерацією.

Також варто зазначити, що Україна наполягала на нових санкціях від Заходу проти Росії, на більшій політичній солідарності світової громадськості із собою. Тому їй самій потрібно було продемонструвати відповідні кроки, вводити санкції проти РФ.(За матеріалами видань: Вголос (vgolos.com.ua), Київ.TV (www.kievtv.com.ua), Голос Америки (ukrainian.voanews.com), Уніан (www.unian.ua), Главред (glavred.info).


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка