Ваше Преосвященство, всечесні отці, брати та сестри!Скачати 93.24 Kb.
Дата конвертації21.03.2016
Розмір93.24 Kb.
Ваше Преосвященство, всечесні отці, брати та сестри!

Дозвольте, стисло, поділитися досвідом роботи з сім’ями в Житомирській єпархії в 2014 році.

Єпархіальний відділ у справах сім’ї, за благословенням керуючого архієрея архієпископа Никодима, був поєднаний з молодіжним відділом і відділом релігійної освіти і катехізації. Стосовно релігійної освіти і катехізації можна поспорити. Але, що стосується поєднання з молодіжним відділом, то вважаю це цілком виправданим кроком. Особливо для невеликих єпархій, в яких роботу одного сімейного відділу налагодити складно. Крім того, ті молоді люди, з якими ми займаємося, швидко зростають, створюють свої сім’ї і, найголовніше, стають гарними, підготовленими помічниками для священиків у роботі з сім’ями.

Як ми організовували роботу відділу? Відоме твердження - кадри вирішують все. Підібрати злагоджену команду дуже складно. Ті люди, які поряд зі мною, а я служу в другому кафедральному місті, на єпархіальному рівні зробити мало що зможуть. Тому, було вирішено створити структурні підрозділи відділу по всій єпархії. У нас 15 благочинних округів. Ось, з благословення архієрея, що важливо (бо без благословення бажаючих знайти складно) в кожному окрузі є окрема людина, куратор, з якою підтримується зв’язок. Це дуже спрощує роботу.

Починалося все з парафії, на якій я служу. Гуртується община, молодь замінює старших і починається рух.

Починали з таких акцій, як «Родинне дерево» - на території Свято-Троїцького кафедрального собору Новоград-Волинського Троїцького благочиння молоді сім’ї висаджують рослини і доглядають за ними. На висаджених раніше туях, а їх більше 60, є таблички з іменами родин. Ці імена періодично зачитуються під час богослужінь. А самі члени родин дбайливо, чи не завжди дбайливо, доглядають за рослинами.

На зразок «Родинного дерева» організували «Родинний благовіст» - люди жертвують кошти на придбання дзвонів. Імена та прізвища учасників першого етапу даного проекту викарбувані на гранітній плиті, яка знаходиться на дзвіниці.

Один з важливих проектів «Стань хрещеним для сироти». Періодично вдається знаходити небайдужих людей, в нашому випадку це сімейні пари, які стають хрещеними батьками немовлят в обласному спеціалізованому будинку дитини м. Новоград-Волинський. Хрещені піклуються про духовне виховання немовлят: регулярно провідують, вітають зі святами та чотири рази на рік, під час постів, причащають своїх похресників.

«Благодійні вечори колядок» - під час різдвяних свят у кожному благочинні єпархії проводиться вечір колядок за участю церковних хорів. Мами, татка, дітлахи збираються для колядування в міських та селищних будинках культури, або храмах. Зібрані на святкових заходах кошти йдуть на оздоровлення дітей-сиріт в літній період.

Щоліта ми організовуємо дитячо-оздоровчий табір «Стежина до Бога». Діти з неповних сімей і діти сироти.

Запам’ятовуються «Хрещенські купання». Проводяться в сам день свята. Після Божественної літургії та освячення води боголюбиві люди, сім’ями, разом зі священиками Хресною ходою йдуть до берега річки для освячення і купання. Невоцерковлені ж, приходять самі у зручний для них час. На березі організовано: пірс, доріжки, намети, вогнище, шашлик, гарячий чай з солодощами. Церковний актив уважно ставиться до всіх учасників. Малечу частуємо солодощами. Одних лише бажаючих зануритися у воду цього року було більше 100 чол. Це по Новограду-Волинському.

Зустрічаємо Новий рік подячним молебнем в новорічну ніч з 31 грудня на 1 січня у Новоград-Волинському Свято-Троїцькому кафедральному соборі .

«Масляний ярмарок». На сирному тижні на території Новоград-Волинського Свято-Троїцького кафедрального собору організовуються заходи, приурочені підготовці до посту. Активісти, а це й прихожани храмів, і вихованці недільних шкіл і запрошені гості пропонують власноруч приготовлені блюда та цікаву розважальну програму. Вилучені кошти йдуть на благодійні справи, наприклад, лікування хворих дітей. Звісно, цього року, у зв’язку з трагічними подіями, що відбувалися й відбуваються в нашій країні, ярмарок проводився без розважальних програм.

«Пасхальний велопробіг». Традиційно, на другий день Пасхи наші сім’ї вирушають у 40 км. велопробіг з метою поділитися пасхальною радістю з перехожими, пропаганди здорового способу життя та дружнього відпочинку на лоні природи. Їдуть усі – діти, мами, папи, бабусі й дідусі. Звісно, разом зі священиками.

Триденний туристичний похід. Три дні найактивніші і найвитриваліші учасники долали різноманітні перешкоди, що зустрічалися їм у дикій місцевості на березі р. Случ. Незабутні враження від спільних справ, відпочинку, бесід і спільної молитви при палаючому багатті.

Ми завжди беремо участь у міських сімейних заходах, наприклад «Пробіг заради життя». В нинішньому році гаслом пробігу було: «Пробіг заради миру». Справжнє сімейне свято, організоване громадою міста.

В рамках відзначення Дня молоді, 30 червня, традиційно, наша православна молодь допомогала в організації та проведенні міської ходи молодих мам та татусів з дитячими візочками під гаслом «Малятко – світле майбутнє мами і татка». Мета даної акції привернути увагу молоді до відповідального батьківства, материнства та народжуваності дітей, а також сімейного відзначення Дня молоді.

За підсумками соціально-економічного розвитку м. Новоград-Волинського «Гордість міста - 2013» відзначено молодіжний клуб активного покоління «NIKA» Новоград-Волинського Троїцького округу у номінації «Молодіжні активісти року» (це ті люди, котрі допомагають працювати з сім’ями). Вручено диплом та пам’ятну статуетку. Привітати та підтримати молодь під час урочистого відзначення завітали батьки та друзі з сім’ями.Вважаємо доцільним при храмах вести книгу для обліку членів громади і книгу, в якій прихожани висловлювали б свої побажання щодо парафіяльного життя. Помічено, що коли людина залишає написаним своє ім’я в книзі, яка періодично відкривається і якою користуються всі члени релігійної громади, - вона стає більш чутливою до проблем парафії. Ці заходи спрямовані на зближення членів громади.

Події сьогодення не залишають осторонь наших активістів. Ми, звісно, підтримуємо сім’ї переселенців матеріально і морально. Постраждалим надається житло, одяг, харчування, організовуються паломницькі поїздки по святинях Житомира. Крім того, Житомирська єпархія нещодавно відправила зібраний, під час загальноєпархіальної акції «Любити один одного і допомагати один одному», теплий одяг мирним мешканцям, які постраждали на Сході нашої країни від бойових дій.

Маємо свій сайт (храму) і групу в Контакті.

Дитячі майданчики на території храмів.

Кімната малюка в храмі. Це практика нашого храму. Займаємо дітей під час служби.

Молодь влаштовує ярмарки української символіки, яка нині користується попитом, щоб вилучені кошти передавати пораненим військовим. Новоград-Волинський є військовим містечком, тому військових, поранених дуже багато. Їхні матері та дружини постійно потребують підтримки.Родинам загиблих військовослужбовців. Надається матеріальна допомога.

 • Клірики Свято-Троїцького кафедрального собору Новоград-Волинського Троїцького округу викладають уроки «Християнської етики» в Новоград-Волинській школі-інтернат. Діти, батьки яких не в змозі належним чином забезпечити їхнє проживання, нерідко бувають учасниками різних соціальних проектів, що їх організовує Свято-Троїцький кафедральний собор.

 • Викладачі Житомирського Свято-Покровського храму, також, один раз на тиждень проводять заняття у Денишівському дитячому будинку для дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування Житомирської обласної ради та в Обласному дитячому притулку-розподільнику. Навчальна програма для дітей притулку розрахована на 1 рік, оскільки діти знаходяться в притулку не більше року.

 • 1 раз на місяць викладачі та слухачі дорослої групи Свято-Покровського храму м. Житомир беруть участь в акціях проти абортів.

 • Священики Житомирського Свято-Покровського храму щосереди в капличці св. вмц. Тетяни при Житомирському національному агроекологічному університеті служать молебень з акафістом та спілкуються зі студентами. Двічі на місяць по середам відвідують Обласний дитячий притулок-розподільник та причащають дітей притулку. Також, щопонеділка служать Божественну Літургію у Свято-Миколаївському храмі Обласного будинку дитини.

 • В Андрушівському окрузі, в деяких храмах, проводиться робота з неблагополучними сім’ями. Таким сім'ям і дітям роздається безкоштовний одяг, той, що жертвують на храм прихожани, та проводяться виховні бесіди.

 • Священики м. Житомир долучаються до роботи з державнимиустановами, а саме - протоієрей Григорій Рогальський проводить зустрічі у школі міліції щоп’ятниці, ієрей Роман Цукало здійснює служіння у виправній колонії № 4 та проводить просвітницькі зустрічі у Інституті післядипломної освіти.

 • День сімʼї (8 липня) у нинішньому році не відзначився гучними подіями в єпархії. Обмежилися богослужіннями, бесідами з сімʼями на тему християнської родини та квестом по визначних місцях м.Новоград-Волинський, які стосуються сім’ї.

 • В День Хрещення Русі батьки приводили своїх дітей до храмів єпархії взяти участь у міжнародній акції «Слава тобі, Боже!», подзвонивши у церковні дзвони. О півдні в цей день лунали дзвони, котрі сповіщали про свято.Святковий передзвінтривав 45 хвилин.

 • Активісти молодіжного клубу «NIKA» Новоград-Волинського Троїцького благочиння приєдналися до загальноміської акції «Ветеран живе поруч». Сімʼї ветеранів ВВВ вітали віршами та дарували подарунки.

 • «Ярмарок солодощів». Під час великих свят молодь Новоград-Волинського Троїцького благочиння влаштовує благодійні ярмарки. Батьки допомагають дітям готувати прикраси та пригощання і разом вітають присутніх віршованими привітаннями та повітряними кульками.

 • Регулярно організовуються паломницькі поїздки для дітей-сиріт, сумісно з вихованцями недільних шкіл, з опікунами та викладачами

 • За підсумками 2013 року найкращим учням з недільної школи Свято-Троїцького кафедрального собору Троїцького благочиння були надані запрошення до столиці на святкові заходи біля «Головної ялинки країни». Діти їздили зі своїми батьками.

 • З метою ближчого спілкування з батьками проводимо батьківські збори у недільних школах для дітей.

 • Щорічно представники єпархії беруть участь у Всеукраїнських конференціях голів єпархіальних відділів по роботі з молоддю.

 • В єпархіальних ЗМІ на початку року було сповіщено про те, що 2014 рік оголошується в єпархії роком самоосвіти. Помітно, що прихожани частіше заходять в бібліотеки при храмах.

 • Молебень за громаду. Два рази на рік звершується молебень за активних прихожан, серед яких багато подружніх пар з дітьми – в кінці літа (день подяки за врожай) і в новорічну ніч. Згадуються поіменно всі активні члени громади.

 • За ініціативою благочинного Коростишівського благочиння перед глядачами району виступив Київський «Новий Театр на Печерському» (керівник Олена Лозович) з благодійною виставою «Цветы для Елисаветы» про життя та мучеництво св. прав. княгині Єлисавети Феодорівни. Вистава театру на сцені РБК залишила незабутнє враження в серцях тих, хто прийшов.

 • В таких акціях, які проводяться, наприклад у Всесвітній день православної молоді (15.02.) беруть участь не лише молоді активісти, а й одружені пари. Активісти молодіжного клубу «NIKA» та вихованці недільної школи Свято-Троїцького кафедрального собору Новоград-Волинського Троїцького благочиння провели флешмоб «Повітряний автобус». Активісти заходять в автобуси з кульками з написами «15 лютого – День Православної молоді», які даруються пасажирам.

 • По всій єпархії для оздоровлення дітей-сиріт проводиться загальноєпархіальний збір пожертв, окрім святкових Вечорів колядок.

 • Під час різдвяних свят православна молодь Новоград–Волинського Троїцького благочиння організовує та проводить Різдвяні флешмоби у місцях великого скупчення людей. Таким чином православні християни привертають увагу городян до свята Різдва і християнського відношення до його святкування.

Про такі речі, як матеріальна допомога нужденним, флешмоби, квести, вистави, ярмарки, відвідування інтернату, акції проти абортів, паломницькі поїздки, молебні, видавництво брошур (в День сімʼї, при катехізації), Батьківські комітети – детально говорити не буду, адже подібні заходи проводяться, мабуть, у всіх єпархіях.

На завершення хотілося б висловити деякі пропозиції для обговорення:

 1. Якщо є змога приймати участь у виборі і призначенні керівників єпархіальних відділів, то, на мою думку, треба старатися призначати священиків, чи відповідальних, котрі служать чи проживають ближче до єпархії – в першому кафедральному місті. В іншому випадку є велика складність в організації роботи відділу.

 2. Сьогодні гостро стоїть проблема реабілітації учасників АТО. Дружини і матері звертаються з проханням посприяти визволенню військовослужбовців з полону. І в цьому велика складність. Немає налагоджених контактів між єпархіями. Всі мої спроби через особистих знайомих священиків допомогти родичам у цьому, були неуспішні через те, що священики просто не хотіли розмовляти на цю тему. Таке, своєрідне, табу.

 3. Пропозиція до Вашого Преосвященства. В перші роки ми часто чули в свою адресу нарікання на те, що, мовляв, Синодальний відділ звіти вимагає, а як працювати не зовсім зрозуміло. Владико, коли між Синодальним відділом і єпархіальними відділами налагодиться співпраця на належному рівні, може нам робити адресні розсилки керівникам з поясненням офіційної церковної позиції з основних питань, що стосуються сім’ї, наприклад, - практика церковного розлучення? (Чи існує церковне розлучення?). Надавати певні методичні вказівки.

 4. Житомирська єпархія щороку відзначається дипломами та грамотами Синодального відділу УПЦ у справах молоді (в цьому році дві грамоти). У звʼязку з цим пропозиція: - Ваше Преосвященство, чому б нам, від Синодального відділу не відзначити активні єпархії. Керівники покажуть архієрею. Владика схвалить. А там, може й допомога в роботі буде краща? Це сприяло б налагодженню більш плідної співпраці між Синодальним відділом і єпархіальними відділами у справах сім’ї.

 5. Хотілося б почути священиків зі сходу нашої держави. Які особливості служіння в буремних регіонах і як вони справляються.
База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка