Вчимося бути добрими людьми



Скачати 50.43 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір50.43 Kb.
Урок-свято на тему:

«Вчимося бути добрими людьми»

1 клас

Перший урок. Конспект

Т. О. Мельник, учитель початкових класів КЗ «Навчально-виховне об’єднання № 25 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, природничо- математичний ліцей, центр позашкільного виховання «Ліра» Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області», переможець обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року»


ВЧИМОСЯ БУТИ ДОБРИМИ ЛЮДЬМИ
(урок-свято для учнів 1-го класу)
Мета: ознайомити учнів із сутністю понять «добро», «доброта»; учити
дітей цінувати добро; формувати вміння оцінювати власні вчинки та вчинки
інших людей, формулювати оціночні судження; розвивати вміння та навички
підтримання міжособистісної злагоди, а також вміння, які допомагають
запобігати виникненню конфліктів чи мирному їх урегулюванню; виховувати
любов і повагу один до одного, бажання творити добро.
Обладнання: надруковані вислови про добро, клубочок ниток, уривок з
мультиплікаційного фільму «День народження кота Леопольда», сигнальні
картки червоного та зеленого кольорів, ілюстрації казкових персонажів,
стікери.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вправа «Долоньки».
Завдання: потрібно доторкнутись долоньками один одного та щиро
посміхнутись, даруючи гарний настрій і «тепло свого серця». При цьому слід
промовляти рядки вірша:
Сонце встало із-за гаю –
Промінцями росу сушить.
Я здоров’я вам бажаю
І добра у ваші душі.
2. Вправа «Павутинка дружби».
Завдання: діти повинні передавати клубочок ниток один одному,
називаючи кілька позитивних якостей або даруючи комплімент.
ІІ. Мотивація та оголошення теми і мети уроку
1. Перегляд уривку з мультиплікаційного фільму «День народження
кота Леопольда» (акцентувати увагу на пісні «Добрим будь!»).
Який персонаж вам сподобався найбільше? Чому?
Якими якостями він володіє?
Чому він завжди перемагає?
Які висновки допомагає зробити персонаж мультиплікаційного фільму?
2. Вибір якостей для себе.
(На дошці – зображення хлопчика і дівчинки, а також стрічка, на якій
надруковані якості людей. Учитель чи один з учнів зачитує написані на стрічці
риси характеру, а інші з допомогою сигнальних карток «семафорять» про те,
чи необхідна їм ця якість.)
Якості людини: мужність, благородство, відвертість, великодушність,
відповідальність, вірність, делікатність, милосердя, співчутливість, добро,
скромність, правдивість, працелюбність, порядність, добродійність,
безсоромність, грубість, заздрість, підступність, зарозумілість, доброта,
лицемірство, лихослів’я, брехливість.
3. Вправа «Мозковий штурм».
Завдання для дітей у групах: пояснити тлумачення слів «добро»,
«доброта».
Один учень з’ясовує тлумачення слів за словником.
4. Висновок: сьогодні на уроці ми познайомимось із такими важливими
якостями, як добро та доброта. А також з’ясуємо, чому вони мають таке велике
значення для нас, спробуємо зрозуміти, як дарувати добро іншим.
ІІІ. Новий матеріал, осмислення
1. Слухання притчі про мудреця та метелика.
Багато років тому в одному місті жив дуже мудрий чоловік. До нього
часто приходили люди за порадою. Кожному з них йому вдавалося дати дуже
хорошу і правильну пораду. Слава про його мудрість рознеслася всюди. Одного
дня його слава дійшла до ще одного чоловіка, який теж був мудрим і відомим в
окрузі. Цей чоловік теж допомагав іншим людям. Йому подобалося те, що його
вважають наймудрішим і прислухаються до його порад. І коли він дізнався, що
є ще один мудрець, то став злитися на нього за те, що втрачає свою
популярність. І став думати, як довести іншим людям, що насправді мудрішим
є він. Довго він думав і вирішив: «Я візьму метелика, заховаю його між долонь,
підійду на очах у всіх до мудреця і запитаю його: «Скажи, що в мене в руках?».
Він, звичайно ж, великий мудрець, тому він здогадається і скаже: «У тебе в
руках метелик». Тоді я його запитаю: «А який це метелик: живий чи мертвий?».
І якщо він скаже, що метелик живий, тоді я легенько притисну його своїми
долонями так, що коли я їх розкрию, то всі побачать, що тваринка мертва. А
якщо мій супротивник скаже, що метелик мертвий, тоді я відпущу його і він
полетить. І таким чином усі побачать, що мудрець виявився не правий». Так він
і зробив. Узяв метелика, підійшов до мудреця і запитав його:
Скажи, що у мене в руках?
Мудрець подивився і сказав:
У тебе в руках метелик.
Тоді він запитав мудреця:
Скажи, який він: живий чи мертвий?
Мудрець пильно подивився йому в очі, подумав і сказав:
Все буде так, як ти захочеш.
2. Обговорення.
Як ви розумієте вислів: «Усе у твоїх руках?».
Яку пораду ви дасте героям притчі?
Який висновок ви зробили?
3. Гра «Казкова лікарня».
(На дошці – ілюстрації негативних персонажів із казок.)
Завдання для учнів: об’єднавшись у групи, указати негативну якість
персонажа, казку, з якої персонаж завітав до лікарні, та запропонувати
рекомендації для лікування.
Персонажі: Лисичка, Баба Яга, Змій Горинич, Вовчик-братик.
4. Дискусійна сітка.
Ми допомогли розібратися в ситуації іншим, допомогли їм, а як би ми
вчинили самі? Як би ви вчинили, якщо вас образили? Вибачити чи дати здачі?
Яку якість вважаєте важливішою: «доброту» чи «справедливість»?
(Діти відповідають на питання з допомогою стікерів, які прикріплюють
на дош ці біля обраного слова.)
Доброта Справедливість
Давайте спрогнозуємо результати, наслідки кожного з виборів.
Які висновки ви зробили?
Чи змінив хтось свою думку щодо питання дискусійної сітки?
5. Запропонуйте для розгляду інші ситуації, які траплялися з вами чи
вашими друзями, коли ви були невпевнені, що зробили правильний вибір.
(Слухання та обговорення ситуацій.)
6. Гра «Збери прислів’я».
Перед вами конверти, у яких ви знайдете слова про добро. Ви повинні
скласти з цих слів речення, а точніше прислів’я про добро.
Добрі діла тихо ходять, а злі, як дзвони дзвонять.
Від добра добра не шукають.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
З добрим дружись, а злого й лихого стережись.
Без доброго діла немає доброго імені.
Роби добро, скільки можеш, і від того не занеможеш.
За добро добром і платять.
18
ІV. Рефлексія
1. Гра «Семафор доброти».
Дітям пропонуються твердження, ситуації, а вони повинні зреагувати
на них підняттям картки: червоної, якщо вислів правильний, та чорної, якщо
вислів хибний.
Добрі хлопчики завжди смикають дівчат за волосся.
Не можна ледарювати, коли всі працюють.
«Дайте мені хлібину!», – звертається хлопчина в магазині до продавця.
Мої черевики чистить мама.
Якщо товариш запросив тебе на день народження, залиш подарунок
удома. Він тобі і самому згодиться. У гостях ні з ким не розмовляй, тільки
вибирай, що смачніше, та їж.
Я поважаю батька свого і дуже люблю свою маму.
Я ніколи нікому не заздрю.
Дівчаткам дуже подобається, коли їх лупцюють та ставлять підніжки.
Я завжди допомагаю старшим.
Якщо твій товариш упав, покажи на нього пальцем, смійся голосно,
щоб він бачив, що ти не засмучуєшся.
«Я трохи порвала цю книжку, підклейте її самі», – сказала дівчинка
бібліотекарю.
Люби ближнього свого, як себе самого.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка