Вчимося мудрості



Скачати 109.57 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір109.57 Kb.


УРОК З ОСНОВ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ

4 КЛАС
на тему:
Вчимося мудрості

Підготувала і провела

вчитель ОХЕ

Зарубинської

ЗОШ І-ІІ ст..

Лесик Світлана

Володимирівна

Тема: Вчимося мудрості.

Мета:

ознайомити дітей з поняттям мудрість і що означає діяти мудро в житті;

сприяти розвитку мовленнєвої діяльності учнів, вмінню висловлювати свої судження та аргументовано їх доводити;

виховувати шанобливе ставлення до батьків, старших за віком людей, до вчителів.

Ключовий вірш: «Діти, - будьте слухняні в усьому батькам, бо це Господеві приємне!»

Обладнання: Біблія, ікона Спасителя, свічка, роздатковий матеріал, плакат з прислів’ями.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційна частина

1. Християнське привітання.

- "Слава Ісусу Христу".

- "Слава навіки".

2. Молитва.

Вчитель веде вступ до молитви:

Ісус знову запрошує нас до зустрічі з Ним, до життя у Святому Дусі; скріпимо нашу класну родину теплом Божої любові, яку отримуємо через Святого Духа.

«Боже, Господи Ісусе,

Я до Тебе щиро молюся.

Всі гріхи мої прости,

І від лиха захисти.

Просвіти моє серденько,

Щоб я вчилася гарненько,

Щоб і вдома, і у школі -

Не робила зла нікому.

Щоб я тата шанувала,

Щоб матусі помагала,

Щоб жили ми всі здорові –

Завжди в шані і в любові.

Зглянься, Боже, на малі діти,

Що всім серцем вміють любити:

Тата, неньку і всю родину,

Край любити і рідну Вкраїну.




  • А зараз тихесенько сідаємо за парти.


ІІ. Актуалізація знань
- Наше щоденне життя складається з буднів та свят. Свята, які ми відзначаємо, багаті на традиції, звичаї, на радість, веселощі та різноманітні зустрічі чи то з рідними, чи то з друзями. Усі вони різні за своїм характером. З одними людьми нам приємно зустрічатися, інших ми тримаємося осторонь, уникаємо. Як ви думаєте, від чого це залежить? (від того, якою є ця людина).

- З якими людьми нам приємно зустрічатися? ( добрими, милосердними, ввічливими, люблячими, справедливими, мудрими, послушними).



ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.


  • Сьогодні ми з вами познайомимося ще з однією рисою характеру – мудрістю. Отже тема сьогоднішнього уроку "Вчимося мудрості". Спробуємо з’ясувати, що таке справжня мудрість і що означає діяти мудро в житті. Познайомимося з особистостями, які є для нас прикладом справжньої мудрості. А допоможе нам в цьому наш путівник життя «Біблія».

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  • Діти, а хто може мені сказати, що означає слово мудрість? ( вміння знаходити вихід із важких життєвих ситуацій; давати пораду)

  • Молодці.

  • А зараз послухайте притчу «Мудра відповідь» і подумайте чому така назва?

"Старший чоловік запитав на вулиці у першого зустрічного хлопця, де можна побачити Бога:

Ось маєш яблуко і покажи мені, де тут є Бог, бо я кажу, що Його немає.



На що хлопець сміливо відповів:

Дідусю, я дам вам цілий кошик гарних яблук, а ви покажіть мені, де Бога немає.



Чоловік відійшов без слів, бо не мав, що сказати на мудру відповідь юнака."

  • Чому така назва притчі?

  • Чи мудрою була відповідь юнака? (так)

  • В чому проявилася мудрість хлопця? ( хлопець мудро відповів тому, що, все що є на землі є - створене Богом. )

- Отже, ми можемо сказати, що МУДРІСТЬ діти — це вміння розрізняти добро і зло, давати пораду самому собі та іншим, знаходити вихід із важких життєвих ситуацій, не нехтувати порадами тих, хто має більший життєвий досвід. Наймудріший Учитель — Творець світу. Свою мудрість Творець залишив у Слові Божому — Святому Письмі, або Біблії. Хто шукає МУДРОСТІ, той звертається до Біблії. Саме вона розповідає нам про справжню мудрість та про те, як проявляти мудрість у щоденному житті. Вона дає нам яскраві приклади, на яких ми маємо можливість вчитися. Прикладом справжньої мудрості для нас є уже відомий нам Цар Соломон.

- А зараз відкриємо Біблію і прочитаємо про царя Соломона.


(Презентація біблійної історії (або вчитель розповідає, показуючи ілюстрації до історії). Можна зачитати з Біблії: 1 книга Царів 3 розділ)

Бесіда:

  1. Чим був відомий Соломон?

  2. Що Соломон попросив у Господа?

  3. З якою проблемою дві жінки прийшли до царя?

  4. Як би ти вчинив на місці Соломона?

  5. Чи ти звертаєшся з проханнями до Бога?

  6. З якими проханнями ти звертаєшся до Господа?

- Мудрість дитини зростає від послуху батькам та вчителям. Ісус був слухняним Небесному Отцеві та земним батькам.


- Діти, а що означає бути послушним?

Послушна людина - людина яка не суперечить батькам, старшим, поступається у власних егоїстичних бажаннях; це слухняність, смиренність перед Богом та людьми.

Послухом ми заслуговуємо на Божу нагороду. Найнезначніший вчинок, здійснений із послуху, цінується Богом більше, ніж найбільша добровільна покута.

Майже всі люди від природи володіють даром мовлення, але мало хто вміє по-справжньому вислухати. Послух вимагає жертви власної волі, людина мусить чимось поступитися, особливо тоді, коли отримує наказ, котрий суперечить її переконанням та інтересам.

Послух береже нас перед багатьма гріхами, а особливо перемагає над гординею.

Ми часто виконуємо накази, але робимо це неохоче. Такий послух не є добрим, бо до нього примішана злість. Взірцем послуху став Авраам, коли готовий був пожертвувати своїм сином Ісааком.

Навіть син Божий був слухняний, бо був відданий людям, Марії і Йосифові. Христос в усьому слухав свого небесного Отця аж до смерті на хресті. Ще на горі оливній говорив: «Отче не Моя, а Твоя воля нехай буде!». Завдяки одному послуху багато людей стали оправданими.

Неслухняним є той хто не хоче виконувати справедливих наказів своїх батьків, старших. Першим непослухом був непослух наших прародичів. Непослух є причиною тимчасового або й вічного нещастя людини. Непослух робить людину нещасною вже тут, на землі. Згадаймо про сумні наслідки первородного гріха! Непослух Адама зашкодив усьому людському родові.



  • Пригадайте, кого не послухав Адам?

  • І що з ним сталося?

- Непослушного чекає і вічне нещастя. Непослушна людина повинна бути готовою до суворого суду, коли вона зневажає своїх батьків, родичів, старших людей, вчителів.

Непослушний втрачає всі свої заслуги перед Богом. Непослушний втрачає багато Божих милостей.

- У кожного з вас на парті є слова вірша, давайте прочитаємо і постараємося запам’ятати їх.

Слухай, дитино, батька і неньку, —

Бог так навчає в Святому Письмі.

Ти закарбуй це в своєму серденьку,

Щоб довголітньому бути тобі.

Слухай, дитино, батьків повеління,

Словом лукавим ти їм не груби.

Стань на коліна і Богу молися,

Щоб Він дав силу і поміч тобі.

ІІ. Робота в парах.

1. - А тепер погляньте на дошку. Перед вами є завдання. Потрібно замінити кожну букву на наступну за алфавітом і скласти та записати речення. Працювати ви будете парами. Котра пара швидше впорається із завданням та і запише речення на дошці.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

А Д Ж ОН Р КТФТ МДЛЯ ЛТ ГП НРС И

( Без послуху нема мудрості)



Фізкультхвилинка

2. Робота з прислів’ями



  • Про знання, про мудрість народ склав багато приказок та прислів’їв. Давайте пригадаємо їх.

(Учні читають з дошки прислів’я про мудрість)

  • Борода не робить мудрим чоловіка.

  • Вченому світ, а невченому тьма.

  • Гарно того вчити, хто хоче все знати.

  • Голова без розуму, як ліхтарня без свічки.

  • Знання робить життя красним.

  • І з сивою бородою не все розум приходить!

  • Кожна пригода — до мудрості дорога.

  • Людей питай, а свій розум май!

  • Мудрий не все каже, що знає, а дурень не все знає, що каже.

  • Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

  • Навчай інших — і сам навчишся.

  • Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.

  • Не питай старого, а бувалого.

  • Один розум добре, а два ще краще!

  • Шануй учителя, як родителя!

  • Що в молодості навчишся, то на старість як знайдеш.

  • Як голова сивіє, то чоловік мудріє.

  • Які літа — такий розум!

  • Красу — бачать, мудрість — чують, доброту — відчувають

  • Людям дай, та й про себе дбай.

3. Творча вправа

Завдання. До початку прислів’я, поданого у правій колонці, знайди закінчення у лівій.

Голова без розуму, … … а розум ще далі.

Око далеко бачить, … … той мур зламає.

Пташка красна пір’ям, … … що ліхтар без свічки.

Хто знання має, … ... а людина знаннями.

Не красен проповідник викладом, … один раз відріж.

Подумай двічі, … а живим прикладом.

Сім раз відмір,… а тоді скажи слово.

  • Кожному із нас дається чудовий дар – безмежний світ, сповнений краси та мудрості. А щоб знайти в ньому своє місце – потрібні знання, освіта. Знання – великий людський скарб, який може мати кожна людина, якби тільки хотіла цього.

Кажуть люди недарма:

Учення – світ, невчення – тьма.

Мудрими ж не народились,

А всього самі навчились.

Гра "Слова розсипались"

- А зараз пограємо гру "Слова розсипались". А дороговказом є слова зі Святого Письма. Але вони розсипалися. Відновіть втрачений порядок.

(Виконавши завдання, читають: "Сину мій! Від юності твоєї віддайся навчанню, і до сивини твоєї знайдеш мудрість.")

V. Розповідь вчителя оповідання «У пошуках мудрості»


  • А зараз послухайте оповідання «У пошуках мудрості» і подумайте де можна знайти МУДРІСТЬ.

« В одному містечку жив собі чоловік. Він був багатий, усе в нього було. Проте нічого його не тішило, а в душі була порожнеча, яку він не міг нічим заповнити. Одного разу чоловікові приснився сон, що йому потрібно знайти мудрість, яка вкаже йому шлях до радості. Прокинувся чоловік і вирішив відправитися на пошуки мудрості. Але з чого почати він не знав. Було у нього п’ятеро друзів, і він звернувся до них за допомогою.

  • Мені приснився сон, що я повинен знайти мудрість. Що мені порадиш?

  • Гадаю, що тобі, Остапе, потрібно відправитися у навколосвітню подорож. ЇЇ можна здійснити кораблем, - сказав перший товариш.

Придбав чоловік квиток на корабель і відправився у подорож. Мандрівка сподобалась, адже багато побачив, чимало дізнався і навіть перестав деякий час відчувати порожнечу в душі. Та через деякий час йому знову стало неспокійно. Вирішив він звернутися за допомогою до другого товариша.

  • Я думаю, що, можливо, старий будинок навіює сум. Тобі потрібно купити новий будинок і облаштувати в ньому велику бібліотеку, - сказав другий товариш.

  • Ця порада припала мені до душі. Куплю собі новий будинок. У ньому з новими знаннями я і заживу по-новому. Але і це не допомогло Остапові. Третій товариш порадив йому піднятися і подивитися на нашу землю з висоти. Та чи зникла порожнеча й цього разу?. Ні. Дізнавшись, що чоловік повернувся додому, прийшов до нього четвертий товариш. Він запропонував Остапові полетіти на ракеті й у космосі знайти мудрість.

Проте і в космосі. Серед зірок, порожнеча в душі не зникла. Чоловік повернувся на землю і, нарешті, знайшов спокій. Адже до нього прийшов ще один товариш і подарував книгу, в якій можна знайти відповіді на всі запитання.

Остап розгорнув книгу і прочитав: «Бо хто йому до вподоби, тому дає він мудрість, знання й радість…»

Він так захопився читанням Біблії, що з кожною хвилиною відчував, як його серце наповнювалося радістю. Хоч не все було йому зрозуміло, але він отримав усе, що хотів.


  • Як ти розумієш це оповідання?

  • Де можна знайти мудрість?

VI. Закріплення матеріалу.

а) Робота з Біблією.

  • У Святому Письмі можна знайти безліч гарних і мудрих висловів. Це цілий океан мудрості. Нехай кожний з вас у свою хвильку з корабликом (вчитель роздає дітям паперові хвильки – голубі, білі) впише якусь мудрість з Біблії. Після цього всі ваші хвильки приклеїмо на плакат і разом створимо «океан мудрості» в класі. і мудрих висловів.

«Діти, слухайтеся батьків у всьому, бо це Господеві приємно»

(Послання до колосян 3:20)(Новий завіт)

«Слухайте, діти, батьківське навчання, і зважайте, щоб розуму набрались»

(Приповістей Соломонових 4:1) (Старий Завіт)

«Коли ж комусь із вас мудрості бракує, нехай просить у Бога, Який

дає всім щедро й за це не докоряє, - і вона йому дається»

(Послання Якова 1:5)

"Початок премудрості – мудрість здобуть, а за весь свій маєток,

здобуть собі розум"

(Приповістей Соломонових 4:7) (Старий Завіт)

" Не розумного гнів пізнається відразу, розумний же мовчки ховає

зневагу"

(Приповістей Соломонових 12:6) (Старий Завіт)

"Приховує мудра людина знання, а в серце безумних глупоту

викликає."

(Приповістей Соломонових 12:23) (Старий Завіт)

"Тільки сварка пихою зчиняється, а мудрість із тими, хто

радиться."

(Приповістей Соломонових 13:10) (Старий Завіт)

б) У кожного з вас на парті є листочки. Вам потрібно написати відповідь на питання «У чому полягає ваш послух?» ( Діти зачитують відповідь)

VII. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці? (Про мудрість, послух, непослух)

- Діти, то що таке послух? (бути слухняним, вміти вислухати, смиренність перед Богом та людьми).

- Чи важко бути послушним?

- Які є причини непослуху батькам?

- Що означає бути послушним Богові?

VIIІ. Висновок

- Сьогодні на уроці ми зробили ще кілька кроків «дорогою мудрості». Один мудрець сказав:



«Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай!.»

Хай оживає істина стара: людина починається з добра.

Любі діти, виростайте

Мудрими і щирими.

Гріхів у душу не пускайте

І будете щасливими!

Бог послав нас у цей світ

Лиш добро творити.

Ви – Його творіння квіт.

Вам бажаю – у Його любові жити.



IV. Домашнє завдання:

  • Подумайте на питанням: «Чи важливий послух у наші дні?»

Подяка Богові

А зараз подякуємо Богові молитвою «Отче наш» за ту мудрість яку Він посилає нам щодня.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка