Вчитель початкових класів



Дата конвертації07.03.2016
Розмір89.1 Kb.








на тему:



Вчитель початкових класів

Рогізненської СЗШ І-ІІІ ст.

Саган Марія Петрівна

Мета:

вчити стисло передавати почуте, письмово оформляти переказ;

удосконалювати вміння переказувати за планом; розвивати мовлення, збагачувати лексичний словник;

розвивати пам'ять, мислення;

виховувати дбайливе ставлення до природи.

Матеріали і обладнання: малюнки птахів, кросворди, комп’ютер, робочий зошит.

Хід уроку

І.Організація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

То ж і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

(На дошці малюнки птахів)


  1. Бесіда.

  • Хто зображений на малюнках?

  • Назвіть всіх птахів.

  • За якою ознакою ми можемо об’єднати цих птахів у дві групи.?

(В залежності від того, де вони зимують, птахи поділяються на перелітних – тих, що відлітають у вирій, і зимуючих, що зимують у рідному краю)

  • Що страшніше для пташки – холод чи голод?

(Найстрашніше голод від холоду їх захищає пір’я)

  • А що треба взимку пташці для щастя? (насіння гарбуза, соняшника, кавуна, овес.

Сало – синичці.

Насіння клена.

Зерно, горобина – снігуру.

Ягоди калини, бузини – омелюху.

Насіння шишок – шишкарю.

Просо – горобцю)

  • Як треба оберігати пташок? (Під час гніздування та насиджування птахами яєць не кричати і не шуміти в лісі. Не вбивати пташок, не руйнувати гнізда. Взимку насипати корм у годівнички, виготовляти шпаківні).

Мультимедійний проект.

  1. За описом відгадайте яка це пташка і покажіть її на малюнку. (На комп’ютері демонструється опис пташки, після того як діти відгадають хто це, на комп’ютері демонструється відповідь)

    1. Найвідоміший і водночас найнепомітніший лісовий співак. Його присутність зазвичай виявляється лише піснею. Оселяється він на узліссі, у долинах річок, парках і летить на зимівлю до Африки. (Соловей)

    2. Дрібні пташки харчуються комахами, яких ловлять просто в повітрі. (Мухоловки)

    3. Ця невелика яскрава пташечка харчується комахами, насінням і зеленими частинками рослин. Їхні гнізда схожі на маленькі кошики з травинок, прутиків і моху. (Зяблик)

    4. Це потайливі і обережні птахи. Живуть вони поодинці, харчуються комахами і личинками. Яйця відкладають у гнізда дрібних птахів. (Зозуля)

    5. Нічний хитрий птах. Полює на польових гризунів. Живе у густих лісах. Його голос можна почути в ночі. (Сова).

    6. Оселяються поблизу людських осель (а іноді і в самих оселях). Живляться комахами, яких ловлять на льоту. Народна прикмета стверджує, якщо ця пташка літає високо – це на добру погоду, якщо низько – буде дощ. (Ластівка)

    7. Міцний дзьоб та сильна мускулатура шиї дає можливість цим птахам довбати кору й деревину в пошуках комах. Їх називають санітарами лісу. (Дятел)

  2. Конкурс – гра «Ти – мені, я – тобі».

Називаєте групу, якій загадуєте загадку, якщо вони правильно відгадали мають право свою загадувати).

  1. Маленький, сіренький,

на соняшник сів,

Надзьобався добре й

далі полетів


  1. Ноги як лопати,

Хату поверх хати має,

Рахунок жабам знає (Лелека)



  1. Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мушок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)


  1. Всі в блакитнім кожушку

В рожевій сорочці,

В нас зимують, у садку

Гуляють, як гості (Снігурі)


  1. Не стулить ні на мить очей –

Вночі полює на мишей,

Зате у день відпочива

Ні, це гне пташка, це… (сова)


  1. Очі – як плошки, а не бачить ні трішки (сова)

  2. У болоті плаче, а з болота не вилазить (кулик)

  3. Два могутні крила

У господаря (орла)

  1. Ростом він маленький, сірий, чепурненький

Справжній молодець. Хто він? (Горобець)

  1. Біла латка,чорна латка,

По дереву скаче (Сорока)

  1. Дзьоб міцний і довгий маю

Шкідників ним довбаю. (Дятел)

  1. Зранку, вдень і надвечір’я

Облітаю ліс уздовж виміря

Занесу своє яєчко

У чуже якесь гніздечко. (Зозуля)



  1. Вправа «Криголам» (групова робота)

Скласти зі слів прислів’я і пояснити їх. На смужечках даються кожній групі слова і вони складаються в прислів’я.

  • Де багато пташок, там немає комашок. (Пташки їдять шкідливих комах, приносячи цим велику користь)

  • Де лелека водиться, там щастя вродиться.

  • Де багато птиць, там нема гусениць.

  • Дружні сороки і орла заклюють.

  • Сорока на хвості принесла.

ІІІ. Робота в зошитах.

До якої групи відносяться птахи.

Л
перелітні
астівки Горобці


Синиці Лелеки

С
зимуючі
ови дятли


Шпаки
Прочитайте вираз на дошці, поясніть значення.

Птахи – захисники лісів, садків, парків.

(Птахи – дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами. Вони знищують багато шкідників сільського і лісового господарства.

Птахи розносять насіння на великі відстані, де з нього виростають нові рослини. Без пташиного співу природа стала б сумною і непривітною.



ІV. Бесіда.

      • Як люди ставляться до птахів?

      • Чи доводилось вам рятувати пташок? Як?

      • Як ви гадаєте про кого ми сьогодні будемо писати переказ?

      • Так про птахів. Я от про якого саме птаха, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд, складете пазли і розшифруєте ребус.

        1. Біла латка,чорна латка,

По дереву скаче (Сорока)

        1. Занесу своє яєчко

У чуже якесь гніздечко. (Зозуля)

        1. Хто сам ростом невеличкий та співає на весь ліс. (соловей)

        2. Найчорніший з усіх птахів,

Чистить ріллю від черв’яків. (Грак)












1

C

О

Р

О

К

А







2

З

О

З

У

Л

Я




С

О

Л

О

В

Е

Й













4

Г

Р

А

К















Розгадування ребуса в зошиті.





СО


      • Як називається пташеня сови? (совеня)

V. Повідомлення теми і мети уроку.

«Совеня», саме так називається текст, який ми будемо переказувати.



  • Сьогодні ми будемо вчитися стисло передавати події, стисло переказувати.

  • Як вигадаєте, для чого треба вміти стисло переказувати?

  • Які слова можна пропустити у стислому переказі?

VІ. Підготовка до переказу

Робота в зошитах.

Прочитайте речення. Стисло передайте їх зміст.



      • Дзвінким стукотом по стовбурах дерев проголошує прихід весни дятел.

(Дзвінким стукотом проголошує прихід дятел або прихід весни дятел проголошує стукотом)

      • Високо піднімаються жайворонки – невеличкі сіренькі пташки – у прозоре блакитне небо і заливаються там чудовим співом.

(Високо в небі співають жайворонки)

      • Як ви міркували під час скорочення речень? Які словосполучення головніші при стислому переказі: прикметники з іменниками, чи дієслова з іменниками.

V Робота над переказом.

1. Робота в зошиті.

Запишіть синоніми до слова «совеня»

Совенямаленький птах, пташеня, маля, крихітка.

2. Читання тексту вчителем «Совеня»

3. Бесіда.

  • Якими словами в тексті названо совеня? (Пташеня, маленький птах, маля)

  • Де жило совеня?

  • Що з ним сталося?

  • Хто знайшов пташку?

  • Що зробили діти?

  • Куди Дмитрик вігніс кліткі?

  • Як ви гадаєте, чому мати-сова перегукувалася із совеням?

  • Що діти зробили, коли крильце у совеняти зажило?

    1. Запишіть за змістом тексту «Совеня» іменники до поданих дієслів.

  • було (гніздо)

  • знайшли (совеня)

  • забрали(птаха)

  • перев’язали (крильце)

  • виніс (клітку)

  • перегукувалась (з малям)

  • віднесли (на волю)

  1. Стисло перекажіть текст за планом.

План

  1. Знахідка у лісі.

  2. Допомога совеняті.

  3. Перегукування сови з малям.

  4. На волі.

Фізкультхвилинка.

Сплять маленькі совенята

Раз! - розкрили оченята

Подивилися навколо,

Потім вгору і додолу.

Оченята – блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята

Совенята будуть спати,

А ми будемо писати.

6. Друге читання тексту вчителем.

7. Самостійна робота.

Орієнтований стислий переказ.

Совеня.

Неподалік від будинку лісника, у дуплі старої берези було гніздо сови. Під березою Дем’янка і Миколка знайшли совеня з пошкодженим крилом.

Діти забрали пташеня до дому, перев’язали поранене крило і посадили в клітку. Дем’янко виніс клітку на ганок. Кожного вечора з’являлась сова і перегукувалась зі своїм малям.

Незабаром крильце у пташеняти зажило, і діти віднесли його до лісу.

8. Зачитування 2-3 учнями переказу, його обговорення.

VІ. Підсумок уроку.

1.Чого навчив нас цей урок

      • Стисло переказувати текст

      • З’ясовувати яку користь приносять птахи.

      • Працювати в групах.

      • Відгадувати загадки.

2. Що ми можемо на прощання пообіцяти птахам?

  1. Ніколи не зробимо шкоди ми пташці у ріднім краю.

  2. Нехай звеселять природу –

Співають для нас у гаю.

  1. Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережемо по всяк час

Пташок що відлітають у вирій,



І ти, що зимують у нас.

VІІ. Домашнє завдання. Підготувати усний стислий переказ оповідання з улюбленого дитячого журналу.







База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка