Вчитель початкових класівСкачати 180.48 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір180.48 Kb.


Відділ освіти МРДА

Районний методичний кабінет
Відкрите додаткове заняття

2 клас

Тема:

Вчитель початкових класів

Новенської ЗШ І ступеня

Дмитрук Жанна Василівна2013

Тема : Всі квіти весняні,

Веселі, кохані,

З-під листя виходять,

Голівку підводять.Мета: Вчити дітей знаходити красиве в довкіллі. Ознайомити учнів з квітами весни нашої місцевості; розглянути їх значення, народні порівняння, будову; закріпити знання про значення квітів для природи; нагадати про призначення Червоної книги України. Розвивати вміння дітей класифікувати, порівнювати, узагальнювати. Збагачувати словник дітей. Виховувати у дітей любов до рідного краю та прививати бережливе ставлення до квітів.

Обладнання: Квіти нашої місцевості: підсніжник, мати-й-мачуха, конвалія, тюльпан, нарцис, кульбаба, барвінок. Малюнки про збереження природи, знак заборони рвати квіти. Загадки, вірші, пісні. Плакат з квітками кульбаби (рефлексія). Плакат з назвою теми уроку. Кросворд «Квіти навколо нас». Вінок «доброти». Пазли малюнків квітів.
І. Організація класу.

Любі діти у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром

- Добрий день, Вам!

Ми вам раді, гості добрі,

І вітаєм щиро вас!

І запрошуєм ласкаво

На урок у 2 клас. • Діти, погляньте, я в руках тримаю яскраву, веселу, радісну квітку. Ця квітка бажає найкращого. Ми її будемо передавати по колу друг другу, і бажати найкращих успіхів. Кирил я тобі бажаю на уроці бити веселим, радісним, сміливим, успішним, доброзичливим…


ІІ. Актуалізація опорних знань.

 • Діти, давайте пригадаємо, яка зараз пора року?

 • Ми неодноразово бували на природі, спостерігали за змінами в ній, то скажіть: які зміни відбулися в живій і неживій природі?

 • Можливо ви звернули увагу, чи є квіти які зараз квітнуть, і які саме?


ІІІ. Повідомлення теми і мети.

- Прослухайте уважно віршик, і дайте відповідь на таке запитання: «Про що в ньому розповідається?»

Весна-чарівниця,

Неначе цариця,

Наказ свій послала,

Щоб краса вставала,

І проліски, й травка,

Зелена муравка,

І кульбаба рясна,

І фіалочка ясна –

Всі квіти весняні,

Веселі, кохані,

З-під листя виходять,

Голівку підводять,

Від сну зимового

До сонця ясного!..

- Які квіти зустрічаються в цьому вірші?

- Чи хотіли б ви більше дізнатися про деякі квіти?

- Прекрасна Україна в різні пори року. Та найчарівніша вона навесні. Найбільше радіє людина першим ніжним квітам. Саме квіти ваблять у дивовижний світ природи. Скільки різних квітів є на території України. Здавна українці були чудовими травниками. Квіти, трави застосовували як ліки. Із квітами пов’язані зворушливі українські пісні, повір’я, легенди.

- Отже, тема уроку «Всі квіти весняні,

Веселі, кохані,

З-під листя виходять,

Голівку підводять.»

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з деякими квітами нашої місцевості, розглянемо їхню будову. Закріпимо знання про правильне поводження з квітами в природі.


ІV. Засвоєння нових знань.


 1. Вступне слово вчителя.

- З приходом весни в природі виникає багато змін в живій і неживій природі. З кожним днем тепліше гріє сонечко, небо стає прозорим, потепліло, розтанули сніги. Повітря насичене ароматами паруючої землі, запахами весняних квітів.

- Проходячи біля садочків, квітників, можна зустріти багато квітів. Як вони називаються, де ростуть, що цікавого про них ми можемо дізнатися.

- Кожен із вас готувався до цього заняття, приготував повідомлення про квітку, яку ми можемо зустріти в нашій місцевості. Діти будьте уважними, бо ви будете давати відповіді на запитання по даній темі.


 1. Повідомлення учнів про квіти

Підсніжник (додаток №1)

У промінцях сонця ніжних,

Край веселого струмка,

Білий, росяний підсніжник

Раптом блиснув з-під листка…

Отакий малий неначе

Ледь прокинувся від сну

Тихий-тихий, а одначе

Він привів до нас весну!...

У цієї ароматної квітки стебельце пружне і тонке, як паличка. Листочки довгі, зелені. Квітконіжка тоненька, неначе срібна голочка. Пелюстки білі, ніжні схожі на весільний віночок. Серединка зелена, а біля неї зібралися в коло біленькі волосинки в жовтеньких капелюшках. Цвіте у березні-квітні.Легенда

Одна із старовинних легенд розповідає, що в той час, коли перші міфічні люди були вигнані з раю, ішов сніг, і Єва дуже замерзла. Щоб її зігріти і подати надію на кращі часи, декілька ажурних сніжинок перетворились на ніжні квіти підсніжника – тепла, символ сподівань на краще майбуття. Так вони і лишились у народі символом надії.
Мати-й-мачуха (додаток №2)

Тільки сонечко пригріло,

Мати-й-мачуха з’явилась.

Серед чорної землі

Сяють сонечка малі.

Золотим промінням сяють,

Нашу землю зігрівають,

Щоб прокинулась вона

І до нас прийшла весна.

У лісі, в лісосмузі часто можна побачити мати-й-мачуху – перший але не єдиний первоцвіт. Квіти її подібні до кульбаби. Свою назву рослина отримала завдяки листкам – гладеньким і холодненьким зверху та пухнастим зі споду. • Починає рости ще під снігом, навколо неї сніг тане. Це значить, що рослина дихає і виділяє тепло.

Легенда

Жила злюща мачуха. Вона страшенно не любила нерідних дітей. Наприкінці зими вона вигнала сиріт з дому. Стоять бідні сирітки, мерзнуть на вітрі, оплакують гірку долю. Аж гульк – з-за обрію вийшла ніжна красуня весна, а за нею променисте сонечко. Пригріли, приголубили вони сиріт материнською ласкою. А ті розквітли чарівними весняними квітами. З того часу щовесни з’являються жовтенькі квіточки мати-й мачухи.
Барвінок (додаток №3)

Недавно ще мела метелиця,

Іще лежить в низинах сніг,

А вже барвінку листя стелиться

Зеленим килимом до ніг.

Воно під снігом і під кригою

Всю зиму зелень берегло,

І перше стрінуло з відлигою

Весняне сонце і тепло.

Із перемогою і славою,

Весна з’являється на світ

І квітне радістю яскравою

Барвінковий зірчатий світ.

Протягом всієї зими листя барвінку зеленого кольору, квіти барвінку невеличкі яскраво синього кольору. Стебла цієї рослини стеляться. Часто цю квітку можна зустріти на клумбах чи садочках.Барвінок є символом України. Барвінок – означає життя і безсмертя людської душі. Барвінок приносить щастя. Жмутки цього зілля вішали над дверима, вікнами в хаті, щоб лихе не проникло в дім.

Легенда

Заздрив барвінок фіалці й просив богиню Флору дати його квітам такий же аромат. Та не змогла богиня створити щось більш дивовижне, ніж фіалка, а тому вирішила надати барвінку дві переваги: зробила його квіти більшими, ніж у фіалки, а час цвітіння – набагато довшим. Щоб вказати на заздрісний характер барвінку, флора дала ім’я «Уіпса», що означає на латині «перемагати»
Кульбаба (додаток №4)

Загубило сонце промінь на лужку,

Виросла кульбабка в золотім вінку.

Мов маленьке сонце, квіточка оця.

Вся вона у ясних сяє промінцях.

Вчора трава зеленіла

І кульбабок не було.

А сьогодні, гляньте, скільки

Їх жовтеньких розцвіло.

Пригріло сонечко, потяглися до сонечка тонкі зелені паростки. Вилізла із землі маленька кульбаба. Квітки кульбабки жовті і пушисті, листя і стебла темно-зеленого кольору. Починає квітнути з квітня місяця. Лікарська рослина, можна вживати в салатах.


Нарцис вузьколистий (додаток №5)

Я нарцис чарівний

Мов про сніг на згадку

Все квітчав на весні

Білим цвітом грядку.

Біля наших домівок ростуть різноманітні нарциси. Одні жовті, інші білі. Та мало хто знає, що в нашій природі є й дикорослий нарцис вузьколистий. Запашні квітки цього нарциса дуже подібні до відомого нарциса, що росте на клумбах, в садочках. У нарциса вузьколистого при віночок червоний. Лінійні листочки коротші та вужчі за стебла. Квітка одна рідше дві, білого кольору.Легенда

З квітами нарциса пов’язаний цілий ряд легенд. Нарцис побачив своє відображення у воді, коли нахилився напитися. Він був на стільки вродливий, що сам закохався у своє відбиття і не міг відірватися від нього. Так і помер, перетворившись на квітку. В зв’язку з цією легендою нарцис став символом самозакоханості, і гордості.
Конвалія (додаток №6)

Із зеленої сорочки,

Що зіткав весною гай,

Білі дивляться дзвіночки.

Як зовуть їх – угадай.

Це конвалії у гаї

На галявині цвітуть.

І ніде, ніде немає

Кращих квіточок, мабуть.

В них так пахощів багато.

Цвіту свіжого, роси.

Хай ростуть, не буду рвати –

Шкода їхньої краси!

Конвалія має два, іноді три великі широкоовальні листки. Квітконосне стебло прямостояче, з китицею білих запашних квіток. Отруйна і лікарська рослина.Для того щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7-8 років.

Легенда

Один із давньогрецьких міфів стверджує, що конвалії виникли з краплин поту богині мисливства Діани. Коли богиня під час полювання забралась у глухі хащі лісу, то на неї напали фавни. Вони були безтямно закохані в Діану й хотіли забрати в полон. Діана кинулась втікати. Вона бігла так швидко, що з неї рясними краплинами стікав сріблястий піт, який перетворився на чарівні запашні квіточки конвалії.

Конвалія є символом прихованого кохання.
Тюльпан (додаток №7)

Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум’яний,

І наче яблуко, рум’яний.

В саду я квітну на весні.

Тюльпан, це є ім’я мені.

Найчастіше тюльпани можна зустріти в садочках, квітниках. Квіти тюльпанів є різноманітні: жовті, червоні, білі, фіолетові. Квітка в тюльпана крупна і одна на ніжці. Листя довге і широке. Цвіте тюльпан з квітня по травень.Тюльпан став символом кохання.

 • Давайте назвемо квіти, про які ви розповідали.Фізкультхвилинка

Ніч прийшла швиденько,

Ранок настає.

Разом із малятами

Сонечко встає.

Треба всім малятам

Разом прокидатись:

Потягнулись, повернулись,

Друзям ніжно посміхнулись,

Треба себе гартувати,

щоб здоровими зростати.

Крильця вгору піднімайте

Та додолу опускайте.

Піднімаєм дружно ніжки,

Щоб сильніше стали трішки.

А тепер кожен жучок

Повертає свій бочок

Подивились на хмаринку,

А тепер знайшли травинку.

Ось і вечір настає,

Кожного хатинка зве.

Хто скоріше у гаю

Знайде квіточку свою?


 1. Охорона квітів.

- За ніжну красу квітів, їх зривають сотнями, а то навіть тисячами. Це призводить до сумних наслідків. Поступово первоцвіти зникають, стають рідкісними. Якщо ви звернете увагу на малюнки квітів, про які ви нам розповідали, то ви побачите, що одні квіти в червоному ободку а інші в зеленому. Це говорить нам про те, що квіти які в червоній рамки зникають, їхня чисельність мала. Вони знаходяться під охороною.

- Скажіть, які квіти, що тут зображено, є зникаючими. (підсніжник, конвалія, нарцис вузьколистий)

Не завжди рослини можуть себе захистити. На превеликий жаль, багато рослин уже зникли, щоб зберегти рослини, яких залишилося мало люди впровадили Червону книгу. А знаєте, чому вона червоного кольору? Червоний колір сигнал тривоги.

У червону книгу ми занесли

Світ неповторний і чудесний.

Що поступово вимирає,

Давно рятунку в нас благає.

Квіточку кожну,

Кожну травинку

Плекай, бережи

Іншим малятам,

Усім своїм друзям

Теж накажи.

Всі первоцвіти ростуть недовго. Всього кілька тижнів радують вони нас своїми веселковими барвами. Чому ж вони так рано відцвітають? Причина в тім, що цим рослинам, поки піднімуться інші трави, треба встигнути розвинутися, відцвісти. Адже листя на деревах заступить їм сонечко, таке для них необхідне.

Не можна рвати багато первоцвітів. Під час зривання, багато з них пошкоджується. Грунт вологий і тому рослина виривається з цибулькою. Краще їх не рвати. Нехай квітнуть, радують око, прикрашають нашу рідну землю. (показує знак «Заборони зривати квіти») (додаток №8)

Зрізати квіти –

Це значить убити,

У вазі вони не живі.

Живі - що на волі,

В саду чи у полі,

У лузі рясніють, в траві.

Дивитися сумно,

Як мертво красуні,

Схиляють голівоньки вниз.

Коли б моя воля,

Була б у них доля

Тягнутись до сонечка ввись.

І були б вони щасливі,

І пахучі, і красиві,

Якби в полі, в лісі, в лузі

Бачили їх тільки друзі.

Ті, які б їх не топтали

Без потреби не зривали.

А на клумбах, вдома в школі

Висівали б їх доволі,

Доглядали поливали,

Квіти всім красу би дарували.

У квітки живая душа,

Така як твоя і моя.

Я жити хочу, й хочеш ти

А квітка хоче рости і цвісти.

Не топчімо не зриваймо квіток,

Цих природи синів і дочок.

Бо поки буде матінка природа,

В нас буде сила і життя і врода.

- Всі люди господарі природи, отже майбутнє залежить від нас. (додаток №9)

- Ми повинні насаджувати квіти і доглядати за ними.

Невже в майбутньому на світі,

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні,

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон-трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії

Жар-цвітом землю не зігріє?

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду.
Фізкультхвилинка

Дерева високі, високі,

Травичка низенька, низенька,

Вітер гойдає, колише.

З теплих країв птахи прилітають,

А учні тихенько за парти сідають.


V. Закріплення нових знань.


 1. Розгадування кросворду «квіти навколо нас»

ГТ
К
ВР
У
О

К

Н

Д


О
Л

Б

З

О

А

З
В

П

Я

Р

Ь

А

Д

Н

Р

В

Ч

О

Р

Н

О

Б

Р

И

В

Ц

І
Л

О

Д

М

А

В

К

А

И

Н
О

Л

А

А

Б

І

А

Л

С

О
Ш

І
Ш

А

Н
І
Ч
К

С
К
О
Я
К
А

О
А
К


ИК

1. Синьоока ця заброда

В полі виводить хороводи,

Де вона вінки спліта –

Пшениці рідкі й жита. (волошка)
2. Я весняна квіточка блакитна

Я тільки що розквітла

І раді всі мені,

Неначе тій весні.

Візьміть мене маленьку,

Сховайте по тихеньку

У кошик для квіток

В маленький козубок. (пролісок)


3. Королева квітів всіх

З ароматом свіжості.

Для дорослих і малих

Квітка символ ніжності.

Шипів на стеблині – гірлянда,

І зветься ця квітка … (троянда)


4. Я на сонце дуже схожа,

Золотиста, ніжна, гожа,

А щоранку розквітаю.

Промінням усіх вітаю.

Відгадати вам не важко,

Що за квітка я? (ромашка)


5. Квітка має різний колір:

Молоденька – золота,

У дворі, на лузі, в полі,

Постаріє – геть сіда. (кульбаба)


6. Цвіте синьо,

Лист зелений

Квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив –

Його не займає. (барвінок)
7. Є квітка мужності на білім світі.

Сміливим лиш її дарують, діти.

Це символ торжества Вітчизни:

Тонка стеблина, шапка пишна.

Буває садова і дика,

І зветься ця квітка … (гвоздика)


8. Вона цвіте в травневі дні

Між великим листом.

Виснуть квіточки дрібні

Запашним намистом. (конвалія)


9. Малюнок (нарцис)
10. Хто з вас, діти, нас не знає?

В лісі, в полі проживаєм,

Дзвоном сонце зустрічаєм,

Маєм гарні сині очка,

Називаємось (дзвіночки)


 1. Складання квітки, дати їй назву. (пазли)
 1. Сплести віночок доброти.

- Діти погляньте на дошці висить віночок, якщо ми пригадаємо, то з приходом весни і розпускання квітів, дівчата починають плести вінки. Цей вінок не доплетений, в нього ми повинні вплести квіти. Кожному учневі я буду задавати питання, якщо він правильно відповідає то він виходить до дошки і впліта квіточку у віночок. Таким чином ми з вами побачимо на скільки ви були уважні протягом уроку.

1. Ця квітка має дивовижні листки і теплі вони і холодні. (мати-й-мачуха)

2 Ця квітка подібна до сонечка, поки сонце світить і квітка квітне, сонце сіло – квітка закрилась. (кульбаба)

3. Про яку квітку говорять гордий, самозакоханий. (нарцис)

4. Про яку квітку говорять є символ надії. (підсніжник)

5. Є лікарською і отруйною квіткою. І щоб стати дорослою їй потрібно рости 7-8 років. (конвалія)

6. Є символом України – означає символ життя і безсмертя людської душі. (барвінок)

7. Протягом всієї зими листя цієї квітки зелені. (барвінок)VІ. Рефлексія.

Плакат з кульбабкою без квіток, квітки окремо. Квітки кульбабки одні веселі, інші сумні. Кожен учень підходить і вибирає квітку відповідну з своїм настроєм, і вішає на рослину.


VІІ. Підсумок уроку

Якщо людина добре серце має,

Вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина сонечком горить.

Будьте і ви, діти, як маленькі сонечка. Творіть добро, саджайте квіти, любіть свою землю-матінку, і вона вам відповість любов’ю і щедрістю, та й будуть на нашій Землі мир і злагода.
Додаток № 1

Додаток № 2
Додаток № 3Додаток № 4Додаток № 5
Додаток № 6


Додаток № 7

Додаток №8

Додаток № 9База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка