Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок



Скачати 74.17 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір74.17 Kb.
Тема: Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок.

Мета: формувати в учнів навички написання великої букви у назвах міст, сіл, вулиць, річок; удосконалювати уміння розрізняти загальну і власну назву; розвивати мовлення, виховувати любов до рідного краю, бажання вивчати його.

Обладнання: карта України, журавлик, «танграм»; таблиці, словникове слово, малюнок вулиці, картки для роботи в парах, підручник «Рідна мова» .

Тип уроку: урок – подорож.

Хід уроку

1.Організація класу

Ось і дзвоник пролунав,

Всіх до класу він зібрав.

Стали рівно, як годиться,

Чи всі готові до уроку української мови, подивіться.

І урок наш починати

Час розмови залишати


  • Сідайте, дівчатка, сідайте, хлопчики.

  • Наш девіз.

Вивчаймо українську мову,

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову,

Як материнську пісню колискову.

Під музику Бетховена «Лунная соната» учні хором читають вірш, учень в особі «Журавлика» імітує його рухи.

Облітав журавель

Сто морів, сто земель,

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:



  • Де найкраща земля?

  • Журавель відповідає:

  • Краще рідної немає. (П.Воронько)

2. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель


  • Сьогодні у нас незвичайний урок, це урок – подорож із журавликом.

  • Ми перевіримо наші знання;

  • Підготуємось до вивчення нової теми;

  • Попрацюємо в парах;

  • Зустрінемо наших постійних гостей (хвилинка каліграфії);

  • Познайомимось із новим матеріалом;

  • Розіграємо діалог;

  • Поповнимо наш словник новими словами і виразами;

  • Пограємось;

  • Підіб’ємо підсумки.

Учні

Сили в нас непереможні

Кажем правду, не жартуєм:

В рідний край ми помандруєм.

Настрій журавлика буде залежати від нашого настрою. Журавлик прикріплює маску до магнітної дошки поряд із зображенням радісного обліку.



  • Розігріємо пальчики для письма.

  • Намалюємо сонечко у повітрі, ялинку, сніжинку.

  • Які на наших долонях красиві сніжинки! Подаруємо сусідові.

  • Який ваш настрій?

  • Веселий.

  • Готові до роботи? Розгорніть зошити і запишіть дату.

3. Тестування

Перевіремо наші знання за допомогою сигнальних карток. Біля дошки працюють 2 –є учнів, вставляють пропущені орфограми.

Тест.


  1. Слова - назви предметів відповідають на питання:

а)який?, яка? яке?

б) хто? що?

2. На питання хто відповідають:

а) назви людей і тварин;

б) назви всіх предметів.

3. Одне із головних слів в реченні відповідає на питання.

а) який? скільки?

б) що робить?

4. З великої букви пишуться:

а)Назви тварин;

б) клички тварин.

- Що з орфограмами? Так! Добре!

Молодці! Який у вас настрій?

Радісний?

І журавлик радіє разом з нами.

4. Актуалізація опорних знань учнів.

- Казка – вигадка, та в ній щось навчальне розумій.

Під музику Бетховена двоє учнів по «телевізору» розповідають казку.


  • Доброго ранку. Сьогодні з вами в студії мудра тітонька Сова і мудрий дядечко Сова.

  • А тепер пригадаємо казку, яку ми розповідали вже декілька уроків.

Жила – була маленька буква. Її часто пропускали, недописували, а інколи просто не помічали. Засмутилася маленька буква і вирішила все змінити.

Подумала : «А коли я перейду з середини на початок? І сталося диво – дивне. Стали поважати малу букву, писати вже великою».

І ми вивчили таке правило. Показує опорну табличку │__ _ _.

Перше слово в реченні пишеться з великої букви. Але букві цього було замало. Задумала вона приєднатися до імен, по батькові і прізвищ людей.



Правило. Показує опорну табличку П.І.П.

Прізвища, імена, по батькові пишу з великої букви.

А потім вирішила починати клички тварин.

Правило. Показує опорну табличку із зображенням кота і підписом : кіт Сірко.


  • Клички тварин пишу з великої букви.

  • Уявіть собі, що у вашому домі з’явилася тварина. Яка? Попрацюйте в групах. Складіть тваринку з геометричних фігурок і дайте їй кличку. Бажаю всім успіхів!

  • Хай всім щастить!

5. Робота в групах.

Вмикається реле часу – 1 хвилина.

Учні сідають в 4 групи і за схемами – кресленнями складають із геометричних фігур тваринок і дають їм клички.

6. Диктант.

- запишіть назви і клички складених вами тварин. За схемою на дошці

- кролик Тишко, котик Мурко, гусачок Гага, собачка Дружок. Перевірка.

Перші слова і клички тварин Тишко, Мурко, Гага, Дружок написала з великої букви.



  • З яким настроєм виконували це завдання?

  • З ніжним милосердним. І у журавлика такий настрій.

  • Чи маєте ви тваринок вдома?

  • Піклуєтесь про них?

7. Вивчення нового матеріалу.

1. Хвилина каліграфії.

- а тепер ми зустрінемо наших гостей. Яких? Великі букви У,Б,В.



2. Повідомлення теми уроку.

- Отже, сьогодні ми продовжимо працювати над великою буквою.

Хочете дізнатися чим вона ще незадоволена, які слова ще бажає починати? Спробуйте дізнатися про це самі.

(учні по черзі коментують хвилинку каліграфії)

У Уу Ук Ба Ві

Київ – столиця України. (речення закрите)



  • У якій державі ми живемо?

  • Як ще називають Україну?

  • Запишіть слово Україна.

  • Зробіть звуковий аналіз слова Україна.

  • Придумайте речення зі словом Україна.

  • Як називається головне місто України?

  • З якої букви воно пишеться? Чому?

  • Отже велика буква пишеться у назвах міст

Правило. Показую опорну таблицю із зображенням міста і підписом: місто Донецьк.

Назви міст пишу з великої букви. Перепишіть речення. Даю 1 хвилину. Вмикаю реле часу.

Київ – столиця України.


  • Хто заснував місто Київ?

  • На честь кого назвали столицю України?

  • На берегах якої річки розташоване місто?

  • Багато в Україні великих і красивих міст. Кожне з них має свою давню назву. Одні міста називають на честь їх засновників – героїв, інші міста прибирали собі назви місцевостей, на яких вони будувалися.

  • Мандруємо до нашого рідного міста Вуглегірська. Чому його так називають?

  • Запишемо місто Вуглегірськ на дошці.

  • Які міста розташовані поряд?

  • 2. Тренувальні вправи.

  • Як ви думаєте, а з якої букви пишуться назви сіл?.

Правило. Показую опорну табличку із зображенням села і підписом: село Каютино.

  • Назви сіл пишу з великої букви.

  • Знайдіть на карті сусідні села.

  • Запишіть в зошит, які села розташовані поблизу Вуглегірська.

  • Коментоване письмо з місця в зошитах.

8. Діалог.

Робота з підручником впр. 233, с.108.



  • Прочитайте вправу мовчки.

  • Чому плаче хлопчик?

  • Допоможіть йому придумати початок і кінець тексту

  • Хто хоче розіграти діалог?

  • Що потрібно знати, щоб таке не трапилось з вами?

9. Словник.

- Наша подорож триває.

Попрацюємо в парах. Знайдіть в словничках слово вулиця. Показую ілюстрацію із зображенням вулиці.

Вулиця – простір проходу чи проїзду між рядами будинків.

Слова – синоніми.

Слова – ознаки до слова вулиця.



10. Гра «Мікрофон»

Діти з мікрофоном по черзі називають вулиці, на яких живуть.



Правило. Показую опорну табличку: назви вулиць пишу з великої букви.

11. Запис по памяті.

- запишіть назви вулиць по пам’яті, на яких живе більшість наших однокласників.

Перевірка.


  • Як написали назви вулиць?

12. Назви річок.

- Ми сьогодні дізналися, що велика буква пишеться у назвах міст, сіл, вулиць. Але на уроці ми згадували і річку. Яку?

- Як пишуться назви річок?

Правило. Показую опорну таблицю із зображенням річки і підписом річка Дніпро. Назви річок пишуться з великої букви.


  • Підкресліть назви річок, які протікають поблизу Вуглегірська.

  • А тепер підіб’ємо підсумки.

  • В яких словах пишеться велика літера?

Правило. Назви міст, сіл, вулиць, річок пишу з великої букви.

  • З яким настроєм працювали, коли вивчали нову тему?

Гра «Знайди зайве слово»

а) Дніпро, Донецьк, Харків, Одеса.

б) Ворскла, Десна, Полтава, Дністер

1в. – записати назви міст,

2в. – написати назви річок.

13.Підсумок уроку.


  • До нас завітав репортер. У місцевій газеті «Тінейджер» дізналися, що ми вивчали цікаву тему. Що ви можете розповісти кореспондентові?

Кореспондент.

  • Ви сьогодні дізналися, з якої букви пишуться назви міст, сіл, вулиць, річок.

  • Які міста розташовані біля міста Вуглегірська? А села?

  • Які вулиці є у нашому місті?

  • З якої букви ви будете їх писати?

  • Цікаво дізнатися, про які річки сьогодні йшлося? З якої букви їх треба писати?

Самооцінка роботи сигнальними блоками.

Зелений – дуже добре.

Жовтий – добре.

Червоний – задовільно.



14.Домашнє завдання

Впр. 236, творче завдання.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка