«Від козацьких старшин до спортивних вершин» Розробив: Панчишин ВалерійСкачати 146.34 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір146.34 Kb.

План

виховного заходу присвяченого Дню захисника України«Від козацьких старшин до спортивних вершин»

Розробив:Панчишин Валерій

Євгенійович– викладач вищої

категорії Міжрегіонального

вищого професійного училища

автомобільного транспорту та

будівництва м.Львова

Львів-2015
Мета:

- систематизувати та узагальнити знання учнів про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі та збройних сил України • сприяти формуванню історичного мислення учнів на основі розвитку їх пізнавальної активності і творчих здібностей;

 • виховувати повагу до історичної спадщини рідного народу; формувати навички командної роботи.

 • розвивати інтерес до занять фізичною культурою; сприяти розвитку фізичних умінь та навичок.

Методи навчання та виховання за Ю. К .Бабанським:

 • методи стимулювання інтересу до учіння (пізнавальна гра, створення ситуацій емоційно-етичних переживань);

 • методи усного контролю (індивідуальне опитування);

 • методи стимулювання обов'язків і відповідальності під час учіння (переконання в значущості навчання, заохочення успіху в навчанні)

Науково-методичний підхід - інтегративний:

- вертикальний (на рівні історії);

- горизонтальний (на міжпредметному рівні)
Місце проведення: спортивний зал МВПУ АТБ м.Львова

Учасники: учні 12, 13.14,15,16 груп, серед яких 2 учні – ведучі, по 10 з кожної команди – учасники. Решта –глядачі і вболівальники. До проведення заходу залучаються педагоги в якості членів журі.

Засоби навчання та виховання:

інформаційне табло, музичні інструменти, аудіо записи української музики; спортивний інвентар (скакалки (5 шт.), мішки(5 шт.), національні костюми, літери українського алфавіту.Сценарій

Ведучий 1. Доброго дня, шановні присутні! Сьогодні ми зібралися, щоб відсвяткувати День захисника України. Ми, вдячні нащадки, хочемо схилити голови перед нашими батьками та дідами, які виявили високе почуття патріотизму, національної гідності, мужність, жертовність та героїзм у боротьбі за незалежність Батьківщини. Слава захисникам Батьківщини! Слава Україні!

Учасники: Героям Слава!

Ведучий 2.  Учні нашого навчального закладу - майбутні захисники рідної землі. Немає жодного хлопця, який би не мріяв стати мужнім, хоробрим, надійним захисником Батьківщини.

Ведучий 1. Та щоб стати надійним захисником рідної землі, потрібно готуватися заздалегідь. Адже воїн має бути дужим, спритним, кмітливим, мужнім, розумним, винахідливим: він повинен уміти приготувати їжу в складних умовах, а за необхідності вправно господарювати. Ми маємо впевнитися, що ви до цього готові.

Ведучий 2. 14 жовтня є особливим днем у житті українського народу, адже в цей день відзначають три великі свята.

Ведучий 1. Це велике релігійне свято православних християн – Покрова, день українського козацтва, день створення УПА.

Ведучий 2. Свято Покрови прийшло в Київську Русь разом із християнською

релігією з Візантії у 988 році. Воно встановлено на честь події, що сталась у 910 році в Константинополі, який русичі називали Цареградом.Ведучий 1. Тоді у війні з сарацинами Цареграду загрожувала смертельна небезпека. Але саме цього дня захисники побачили видіння – Божа Матір простягла біле покривало над містом, ніби захищаючи християн, зі словами молитви про спасіння світу від біди та страждань.

Ведучий 2. Підбадьорені цим видінням греки-візантійці розбили сарацинів. Ідея покровительства Богородиці й є суттю свята.

Ведучий 1. Козаки за часів існування Запорозької Січі вважали Святу Покрову заступницею. Вони були охоронцями православного християнства й української національної державності.

Ведучий 2. Свято Покрови користувалось у запорожців особливою повагою. На честь Покрови Пресвятої Богородиці вони на Січі завжди будували церкву.

Ведучий 1. Крім того, 14 жовтня прийнято вважати днем заснування Української Повстанської Армії, яка була створена наприкінці 1942 року за рішенням політичного проводу ОУН для захисту мирного населення України від знущань Німецької окупаційної влади. Впродовж понад 10 років ця багаточисельна військова сила потужно протистояла німецьким і радянським каральним військам.

Ведучий 2 Також 14 жовтня є днем Захисника України. Саме Президент України Петро Порошенко у своєму виступі під час військового параду в Києві 24 серпня 2014 року відзначив:
«Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!»

Ведучий 1. Тож вшануймо пам’ять наших предків, показавши, що ми гідні називатися їхніми нащадками

Ведучий 2. А для цього ми проведемо змагання між учнями ІІІ курсів МВПУ АТБ м.Львова та виявимо, хто з них найспритніший та найсильніший.

Тож, привітаємо їх! (Аплодисменти).Викладач(Панчишин В.Є) представляє команди

Ведучий 1. Сьогодні наших конкурсантів дивиться й оцінює компетентне журі. Саме члени журі будуть уважно спостерігати за грою команд, а потім визначати найбільш знаючих, дотепних та спритних козаків.

- А зараз познайомтесь із членами журі(Михаськів Галина Василівна, Тибель Галина Ярославівна, Шавель Ольга Володимирівна, Завербна Ірина Дарівна)

Вітаємо……..

Конкурс № 1. «Привітання куренів»

Ведучий 1. Як відомо, робочий день козаків починався досить рано. Вставши до сходу сонця, вони купалися в Дніпрі: літо чи зима – то для козака звичайна справа. Сніданок – гаряча саламаха: житнє борошно зварене з водою і засмажене олією.

Наші козаки «на сніданок» почнуть перше конкурсне завдання «Привітання куренів». За козацьким звичаєм черговість виступів визначається жеребкуванням, яке традиційно проводять виборні курінні отамани.Викладач(Панчишин В.Є) про умови конкурсу

Ведучий 2:

Дозвольте представити наших козаків .

( Команди по черзі проголошують свої назви та девіз)

А) Курінний отаман: Курінь «Запорожці»! Рівняйсь! Струнко! Наш девіз! Козаки: «Сам п’ю, сам гуляю, сам стелюся, сам лягаю!»

Б) Курінний отаман: Курінь «Гайдамаки»! Рівняйсь! Струнко! Наш девіз!

Козаки: «Степ широкий- то мій сват,

Сивий коник- то мій брат!»

В) Курінний отаман: Курінь „Козацька воля”

„Рівняйсь, струнко! Наш девіз!”

Козаки: «Душу й тіло ми положим

За нашу свободу

І покажем, що ми браття козацького роду».

Ведучий 1


 1. Нарешті наші курені привітались і познайомились. Дякуємо усім командам. Судді належним чином оцінять виступи учасників.


Ведучий 2

Події, які відбуваються в нашій країні, не залишають нікого байдужими. Тому наступний конкурс буде полягати в тому, щоб оригінально, стисло і лаконічно викласти побажання захисникам України. Конкурс називається


«Напиши листа захиснику України». Командам дається 5 хвилин. Враховується оригінальність, змістовність, чіткість викладу.

Конкурс № 2. «Лист захиснику України»

Ведучий 1.

Кожна команда знайомить присутніх із своєю версією листа.

Виступ куренів.

Ведучий 2. Дякуємо за цікаві листи. Судді оцінять вашу оригінальність.

Конкурс № 3 «Козацький словник»

Ведучий 1

Зараз команди отримають листочки з буквами.У кожного учасника є лише одна буква. Конкурс полягає в тому, що ведучий буде називати питання, а учасники конкурсу за допомогою букв повинні вказати правильну відповідь, тобто команди, знаючи правильну відповідь повинні стати в ряд з тими буквами, щоб відповідь була правильною.


Запитання:

1.  Центральний орган управління Запоріжської Січі, у віддані якого перебували адміністрація, фінанси, суд і т.ін. (Кіш)

2. Військово-політична організація українського козацтва, укріплений козацький табір за дніпровськими порогами (Січ)

3. Автор першої української Конституції (Орлик)

4. Найвідоміша козацька страва.( Куліш)

5. Як називалося житло січовиків? (Курінь)


Ведучий 1 Судді підбивають підсумки конкурсу і оголошують результати

Ведучий 2.

Є і нам про що згадати,

Пісне, душу возвелич.

Ой, була в нас ненька-мати

Запорозька славна Січ.

Ведучий 1.

З піснею волі славна Січ

Ворогам ішла навстріч,

Рідну землю захищала

І народ наш прославляла

Конкурс № 4. «Козацька пісня»

Ведучий 2. Як ви зрозуміли, наступний конкурс – «Козацька пісня», що завжди піднімала бойовий дух запорозького лицарства, січового стрілецтва

Завдання полягає в тому, щоб переспівати один одного.Виступ куренів.
Ведучий1

Усі молодці, дякуємо. Судді визначають переможців.Конкурс № 5 «Історичний бій»

Ведучий 2. Козаки були освіченими людьми. Багато з них навчались в єзуїтських колегіумах та братських школах, вивчали давньогрецьку, латину, знали татарську мову. Могли вільно спілкуватися з багатьма іноземцями. І, звичайно, добре знали свою, тоді ще неписану історію. А як наші джури обізнані в історії козацтва? Курінний отаман має витягнути номер завдання і разом з командою дати відповідь – чітко й однозначно. Якщо відповіді команда не знає, то питання переходить до наступної команди. Отже, кому, яка судилася доля?

Отамани по черзі дістають з шапки номери запитань. Журі зачитують питання згідно з номером. Команди відповідають. Правильна відповідь - 1 бал. На таблицю наклеюють наліпку відповідного кольору(кожна команда має наліпку різного кольору), щоб краще було розуміти скільки правильних відповідей дала команда.


А

Б

В

Г

1

2

3

4

1 А – Мандрівний співець, який мандрував від села до села і співав народні козацькі пісні, акомпануючи собі на бандурі чи кобзі. (Кобзар)
1 Б - Загальна козацька рада (17-18.061663р.) на околицях Ніжина, в якій брали участь не лише козаки, але й селяни та міщани -"чернь" (звідси і назва ради) (Чорна)
1 В - Що таке гопак? (український національний танець; давнє бойове мистецтво козаків-запорожців)


1 Г - З якою твариною або птахом козаки відправлялись у морські походи?(півнем)

2А - Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари)

2 Б - Що означає для козака слово «чайка»? (Човен)
2 В – Що було найважливішою ознакою влади в козацькому війську? (гетьманська булава)

2Г – Що означає слово – козак? (вільний)

ЗА - -Веслово-вітрильне військове судно, одне з найпоширеніших типів суден у басейні Чорного моря і зокрема у військовому флоті Туреччини (довжина від 40 до 50м, ширина близько 6м). (Галера)
3Б - На яких музичних інструментах грали козаки? (кобза, скрипка, цимбали)

З В - Яку річку найбільше поважали запорізькі козаки? (Дніпро)

З Г - Холодна зброя з вигнутим лезом, яку виготовляли безпосередньо на Запорізькій Січі (шабля).

4А- Дорогоцінні військові знаки, регалії, атрибути українського

козацтва, що використовувались у ХVІ-ХІХст. (Клейноди)

4Б- Хто заснував Запорозьку Січ? (Дмитро Вишневецький)

4В- Який святий вважається покровителем козацтва? (Архангел Михаїл)

4Г- Голова козацького уряду. (Гетьман)

5А- Як називалась козацька зачіска? (Оселедець).

5Б- Що козаки обов’язково будували на Січі? (Церкву)

5В- Який колір мала січова корогва? (Малиновий)

5Г- Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам)Ведучий 1. Ось і завершено конкурс знавців козацької історії. Судді підбивають результати
Ведучий 1:

А для сміху і добра

Є у нас чудова гра.

Показати хочем нині,

Як колись на Україні

Веселились козаки,

Наші прадіди й діди.

Ведучий 1: отже, розпочинаємо козацькі змагання! Із незапам’ятних часів в Україні козаки славилися силою та спритністю.
Конкурс № 6 «На винахідливість».

Запрошують по одному учаснику з кожного гурту.

Справжні козаки, солдати повинні вміти знаходити вихід із будь-якої ситуації. Не завжди поруч з ними зможуть бути дівчата — гарні господині. Проте наші хлопці-козаки також вміють ліпити таку гарну українську страву, як вареники. Ось вам завдання: у вас є мука, тісто, качалка. За 10 хвилин кожен з вас повинен зліпити якнайбільше вареників.

Конкурс № 7 Стрибки зі скакалкою

Ведучий 1. Щоб стати справжнім козаком, юнак повинен уміти вправно їздити на коні. Зараз перевіримо це вміння в наших учасників. Хто більше разів прострибає на скакалці за 30 секунд, той переміг.

Ведучий 2. Участь беруть по одному гравцю від команди. Кожному учаснику видається скакалка. За сигналом ведучого учасники починають стрибати на місці. 4 асистенти рахують кількість стрибків. Виграє та команда, представник якої зробив більшу кількість стрибків протягом 30 секунд.

Конкурс № 8 «Переправа».

Ведучий 1: наступний конкурс «Переправа»

(4 представники від кожної команди вишиковуються в лінію, а за ними стоять 4 їхні побратими, які за сигналом журі вискакують на спину. Учасники мають переправити своїх побратимів на протилежну сторону, а в зворотньому напрямі - помінятися місцями, тобто, той хто переправляв, тепер має бути на спині того, хто був на спині. Коли учасники добіжать на протилежну сторону, те саме робить наступна пара учасників.Конкурс № 9 «Маскування козаків»

Ведучий 1: А хто ж знає, якими кмітливими були козаки в розвідці! Чого тільки не вигадували, як тільки не маскувалися! Зараз вам доведеться маскуватися. Хто піде в розвідку? Наступний конкурс «Маскування козаків» (конкурс проводиться із використанням жіночого одягу. Перемогу здобуде команда, яка швидше переодягне свого представника в одяг, який відповідає певному образу)

Конкурс № 10 «Біг у мішках»

Ведучий 2: Наступне завдання, козаки! Іноді траплялося козакам із полону тікати. Тому наступний конкурс «Біг у мішках»

( проводиться у вигляді естафети, учасники шикуються у колону(по 4 особи). Перший тримає в руках мішок. За сигналом він повинен ускочити в нього, дістатися до позначки, повернутися в такий самий спосіб і передати мішок наступному учасникові. Перемагає команда, яка першою подолає дистанцію)Конкурс № 11 “Подоїти корову”
Ведучий 1 Хоч Січ і вважалась козацькою вольницею, але й там життя підпорядковувалось неписаним звичаям, яких всі сумлінно дотримувалися протягом майже 300-річного існування Запорозької держави.

Тому одним із таких неписаних конкурсів для наших козаків буде конкурс «Подоїти корову»

На палицю, стілець (як вам зручніше) закріплюються по 1 медичній звичайній рукавичці для кожного учасника конкурсу, робимо малесенькі дірочки на кінці кожного пальчика і заливаємо в рукавичку воду. Завдання учасників – видоїти рукавичку.

Конкурс № 12 Домашнє завдання:

Танцювальний конкурс “Гопак”Ведучий 1: Ну, і останній, танцювальний конкурс на краще виконання козацького танцю- «Гопак».

- Виконується танцювальний конкурс членами куреня по черзі.Ведучий 2: Отже, ми з вами переконалися, що наші козаки є гарними нащадками козацької слави. Вони знають історію своєї Вітчизни, уміють жартувати, а також продемонстрували свою силу та спритність. Тому ми на сьогоднішньому святі насправді побачили, що «Козацькому роду- нема переводу».

- Це був останній конкурс нашого сьогоднішнього змагання. А зараз журі підбивають бали.Слово журі.

Ведучий 1:

Кращі наші побажання

Ви прийміть від нас,

І у вас, і у нас

Хай все буде гаразд!

Щоб ви і ми здорові були!

Низький вам уклін!

Щастя та здоров’я зичимо усім!Підбиття підсумків.

Список використаних джерел:

 1. “Вертикаль” № 2 1997 р. “Козацькі забави”.

 2. Г. Литвинюк, І. Олійник. Сценарії, рольові ігри, бесіди. - Тернопіль, 2006.

 3. Позакласний час № 23-24 2001 р. “Козацькими стежками”.

 4. Позакласний час № 2-3 січень 2001 р. “Козацькі забави”.

 5. Позакласний час № 1 січень 2000 р. “Козацькі забави”.

 6. Н.Яременко Клуб інтелектуальних ігор.-К: Вид.дім «Шкіл.світ»: Вид.Л.Галіцина, 2005

База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка