Відділ освіти Новомиргородської райдержадміністрації Капітанівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступені Методична розробка уроку з природознавства в 2-а класі з теми Прикмети осені. Осінні місяці Підготувала Левченко Олена Василівна



Скачати 102.16 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір102.16 Kb.




Відділ освіти

Новомиргородської райдержадміністрації

Капітанівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступені

Методична розробка уроку з природознавства

в 2-А класі

з теми

c:\users\руслан\desktop\осінь\images (34).jpg

Прикмети осені.

Осінні місяці

Підготувала

Левченко Олена Василівна,

вчитель початкових класів

2013-2014 н.р.

Тема Прикмети осені. Осінні місяці

Мета:Формувати уявлення про особливості погоди своєї місцевості; вести спостереження за предметами і явищами неживої природи та їх змінами; розширити поняття учнів про характерні прикмети осені; ознайомити з осінніми місяцями; розкрити історію походження назв місяців осені; вчити описувати красу природи восени ;розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам'ять; виховувати вміння працювати в парі та групі; дотримуватися народних традицій у ставленні людини до природи.

Обладнання: малюнки дітей, фотографії дітей в природі, ілюстрації, кросворд, загадки, ребуси, картки із завданням , комп'ютери.

Тип уроку: інтегрований.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Шановні колеги! Запрошуємо Вас, на відкритий урок у 2-А клас Капітанівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Проспівав веселий дзвінок –

Починається відкритий урок.

З Божої ласки, маминої казки,

Із щирого старання,

Гомінких пісень,

Добрий день, вам діти! Добрий день!

Коли сьогодні я ішла до школи,

Мені здавалось – все співа навколо.

Ошатний клен листок скинув жовтенький,

Й горобчик на долоню сів маленький,

Він попросив мене у вас спитати,

Чи любите природу ви, малята?



  1. Відповіді дітей.

2.Підсумки спостережень за змінами в природі.

Вправа " Погода" - (Робота в зошитах календарях погоди)



  • Який зараз місяць?

  • Яке число?

  • Тепло чи холодно надворі?

  • Який стан неба?

  • Чи були сьогодні опади?

  • Який напрям вітру?

  1. Гра " Збери слово"

  • Діти, горобчик передав вам чарівні листочки. І попросив скласти з них слово.

О С І Н Ь

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.



Учень

Без пензлика, без олівця

Розфарбувала деревця

У садках, гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості.


  • Діти, ви здогадалися хто до нас завітає сьогодні?

  • Осінь.

  • Давайте запросимо її в гості.

Учениця

Осінь, осінь!

В гості тебе просим.

З щедрими хлібами,

З високими снопами,

З листопадом і дощем,

З перелітнім журавлем.


  • Входить дівчинка, одягнена в костюм Осені (з дарунками в руках).

Осінь

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти бачить вас.

Як ви, вже напевно, здогадалися на сьогоднішньому уроці ми заглянемо в осінь, дізнаємося які в осені прикмети, познайомимося з осінніми місяцями та їх походженням,навчимося описувати красу природи восени.



Осінь

Не сама до вас прийшла

Я вам гостя привела.

ІІ. Вивчення нового матеріалу



Урожай

А чи знаєте малята,

Що приніс я в вашу хату:

Із садів, полів, грядок –

Повний кошик загадок.

- А загадки не парості – ці загадки чарівні. Давайте спробуємо їх відгадати і дізнатися, що нам приніс урожай.

1. Робота над загадками (КРОСВОРД)


м

о

р

к

в

а

к

а

п

у

с

т

а

о

г

і

р

о

к

ч

а

с

н

и

к

о

п

е

н

ь

к

и



  1. Сидить дівчина в коморі,

А коса її на дворі. (морква)

  1. У сто сорочок одягається,

І жодна не застібається. (Капуста)

  1. Без вікон, без дверей,

Повна хата людей. (Огірок)

  1. Що то за голова

Лиш зуби та борода? (Часник)

  1. Серед лісу на пеньочку

Закружляли у таночку

Круглі маленькі

Братики - … (Опеньки)

d:\все\документи\120___10\img_2865.jpg


  • Отже, які дарунки приготувала нам осінь у саду, в полі, на городі, в лісі?

  • Відповіді дітей.

2.Помилуймося осінніми пейзажами та пригадаймо нашу осінню мандрівку.

(Фото дітей серед природи восени)

"Мозковий штурм"

- Що вам запам'яталося, сподобалося найбільше?

- Про що захотілося розповісти своїм друзям?

- Що вразило або що здивувало?

- Діти, що ви можете сказати про осіннє сонечко?

- Яким стало повітря? Коли ми це відчуваємо?

- Чому не чути пісень пташок?

- Чи всі пташки відлетіли в теплі краї?

- Які зміни відбулися з деревами?

Вчитель музики – Діти, давайте пригадаємо пісню "Осінь," яку ми вивчали на уроці музики і прослухавши її, дізнаємося які прикмети ми ще не називали. А проспіває нам цю пісню, Надійка.

Музика М. Ведмедері



О с і н ь

  1. Осінь, осінь, осінь!..

Медом пахнуть роси.

Журавлі курличуть в небі

Та вітри голосять

Не дзвенять в садочку

Птичі голосочки.

Сняться зораному полю

Квіти й колосочки.


  1. В лузі при долині

Плаче тополина,

Загорілась над рікою

Червона калина.

Тьмяно сонце світить,

А на голих вітах

В’яже осінь рукавички

З бабиного літа.


  • То про які ж прикмети співалося в пісні?

3.Розгляд осіннього букета.

  • Діти придивіться до цього чудового листяного розмаїття. Які кольори зібрались у дружньому колі?

  • З якими кольорами асоціюють красуню осінь.

(червоним, жовтим, золотим, зеленим, багряним )

  • У осені є ще один колір – пурпуровий.

Що це за колір? (Пурпур – це темно- червоний, або яскраво-червоний з фіолетовим

  • То яка ж осінь?

(Діти записують на листочках )

4. "Асоціативний кущ"

(Чарівна, золота, щедра, холодна, урожайна, працьовита, красива, дощова.)

О С І Н Ь
5.Робота в групах – скласти речення:

І група – зі словом «чарівна»;

ІІ група – зі словом «мила»;

ІІІ група – зі словом «золота».

- А чи сама господарює осінь, зараз ми дізнаємося.

6.Розповідь про осінні місяці.



Учениця

Матінка-осінь полями іде,

Трійко хлоп'ят з собою веде:

Вересень жовтень – старшенькі,

А листопад ще маленький.

(Виходять три брати - місяці в українських костюмах, але з різними атрибутами).



Осінь

Добрий день, брати-місяці,

З чим до нас завітали?

Вересень

З дрібним дощем.



Жовтень

З хрумким грибком.



Листопад

З першим сніжком.



  • Кожен місяць свої ознаки має. А які це ознаки, ми зараз з'ясуємо , послухавши, братів місяців.

Вересень

Звуть мене вереснем.

Звозю в комори

Кавуни і помідори,

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив.

І вантажу гарбузи

На машини і вози.



Жовтень

Я – Жовтень!

Жовті фарби позичаю,

Малювати всіх навчаю.

Листя роздаровую,

Золотом розмальовую.



  • А чи знаєте, як звати третього брата-місяця?

Листопад

Я – Листопад! Дружу з вітрами.

І золото з дерев трушу.

Іду з холодними дощами.

Та землю листям вкрить спішу.

Роботу я важливу маю –

Ворота в осінь зачиняю.

7.Робота в парах – знайти на малюнках помилки та обвести їх олівцем.



c:\users\руслан\desktop\осінь\новая папка\img_0002.jpg

Підсумок: - Чим саме привабливий місяць вересень?

- Як саме жовтень прикрасив природу?

- Чим вразив місяць листопад?

- Який шлях подолала осінь, ми дізнаємося, як прослухаємо казку.

КАЗКА ПРО ОСІНЬ

Жила - була на світі Осінь. У неї були сини – Вересень, Жовтень, Листопад. Вони жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають.

Спочатку зазирнула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина – лагідного, веселого, багатого, щедрого.

Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює сни, усе в роботі.

Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Засмутилася матуся, повернулася додому стомлена й заснула міцним сном на цілий рік…


  • То що ж таке осінь?

  • Який вона подолала шлях?

  • Осінь – це шлях який природа проходить від літа до зими.

  • Чому у синів не вистачило часу поспілкуватися з мамою?

  • Не забувайте своїх мам, знаходьте завжди час для спілкування з ними.

ІV. Фізкультхвилинка

  • Що ж мабуть прийшла пора,

Трішки відпочити.

Хочу вас усіх на фізкультхвилинку запросити.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травичці позбираєм.

Пострибаєм, політаєм.

Потанцюємо ще трішки,

щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? Ой чудово!

А тепер до праці знову

ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1.На уроках " Сходинки до інформатики" ми вчилися з вами працювати за комп'ютером. І сьогодні ви продемонструєте свої вміння і навички.

Перегляд слайдів про осінь та обговорення переглянутого.

- А чому вересень називають вереснем?, жовтень – жовтнем?, а листопад – листопадом, ви дізнаєтеся коли опрацюєте матеріал в підручнику.

d:\все\документи\120___10\img_2859.jpgd:\все\документи\120___10\img_2858.jpg

2. Робота за підручником ст.39-40 - робота в групах.

І група – Вересень;

ІІ група – Жовтень;

ІІІ група – Листопад.

3.Доповнення вчителя



Сторінка цікавинка: ( таблиця)

Спершу вересень звався "ревун", тому що в цей період масово перегукувалися олені. Пізніше назвали "сівнем" – від періоду сівби озимих зернових . Ще вересень називали "вереснець", "покрійник".

Місяць жовтень раніше мав назву - "костричник ", "грязень". А оскільки із жовтня починали справляти весілля, його "охрестили" й "весільником".

У давнину листопад називали -"падолист", "напівзимник", "грунтотрус".

4.Діаграма "Вена"

Визначити спільні ознаки ( менше світла і тепла, дощі, коротші дні, достигають плоди,насіння, гриби, змінюється колір листя).









Підсумок: Осінні місяці: вересень, жовтень, листопад. Восени дні стають коротшими, а ночі довшими. Сонце піднімається на небосхилі вже не так високо, як улітку, тому його промені слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується, з'являються перші заморозки.

d:\все\документи\120___10\img_2856.jpg

5.Розгадування ребусів



c:\users\руслан\desktop\img.jpg

6.Гра "Добери риму" – робота в групах.

І група – «Осінь приходить у край непомітно, тиха у неї …» (хода).

ІІ група – « Я нагадаю прикмети охоче: зменшились дні і подовшали … (ночі).

ІІІ група – « Осінь до нас непомітно приходить, підсумок нашій роботі … (підводить).

Учениця Осінь, осінь, листопад,

жовте листя стелить сад,

за моря в краї далекі

відлетіли вже лелеки.

Хмари небо затягли,

Вітер віє з-за гори.

Ходить осінь листопадом,

жовте листя стелить садом.

V. Підсумок уроку. Рефлексія.


  • За якою порою року йде осінь?

  • Скільки осінніх місяців?

  • Який з місяців вінчає початок осені; який – середину, а який є передвісником зими?

VІ. Домашнє завдання. З метою подальшої співпраці –( диференційоване завдання)

І група – скласти розповідь на тему: "Чому ми любимо осінь";

ІІ група – знайти в бібліотеці загадки про осінь;

ІІІ група – створити малюнок.



Осінь таУрожай

З вами весело малята,

Було працювати.

А зараз буемо вас,



Своїми дарунками пригощати.

  • Осінь роздає дарунки з кошика.

VІ. Самооцінка учнів (таблиця)

d:\все\документи\120___10\img_2860.jpgd:\все\документи\120___10\img_2862.jpg



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка