Відділ освіти ставищенської районної державної адміністрації районний методичний кабінет бесідський навчально-виховний комплекс I-IIІ ступеня дитячий садок



Скачати 123.46 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір123.46 Kb.


ВІДДІЛ ОСВІТИ СТАВИЩЕНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ

АДМІНІСТРАЦІЇ РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

БЕСІДСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС

I-IIІ СТУПЕНЯ ДИТЯЧИЙ САДОК.

Ставище 2014 р.

Тема. Рідний край. Назва рідного краю.

Мета: формувати у дітей первинне уявлення про Україну, сприяти усвідомленню своєї приналежності до цієї держави, прищеплювати бажан-

ня вчити традиції, історію свого народу; розвивати увагу, пам’ять, творчі

здібності, сприяти розвитку усного мовлення; виховувати повагу до свого народу.

Обладнання: презентація, аудіозапис української народної пісні; фотографії квітів; фотоколаж; виставка малюнків; плакат з українською символікою; карта України; на столі: хліб на рушнику, писанка, свічка, віночок, калина, підручник, зошит.

Хід уроку



  1. Організація класу.

1.Привітання дітей.

Доброго ранку – вчительці рідній,

Доброго ранку – днині погідній,

Доброго ранку – сонечку ясному

Нашим гостям і усьому прекрасному.


  1. Привітання вчителя.

Продзвенів уже дзвінок

Він покликав на урок

Кожен з вас приготувався

На перерві постарався?

Зараз сядуть всі дівчата,

А за ними і хлоп’ята.

-Діти, до якого уроку ви приготувалися? (до природознавства)

-Яка пора року зараз у нас? (весна)

-Який зараз місяць? (березень)

-Яка сьогодні погода? (сонячно, тепло)

3. Вправа для психологічного настрою.

-Діти, подивіться один на одного,посміхніться. Молодці! У вас гарний настрій, бачу, ви налаштовані на плідну працю на уроці. Отже, розпочинаємо урок. А на уроці ми будемо… (Діти хором читають слова)… Уважні, розумні, організовані, кмітливі.



ІІ. Актуалізація опорних знань.

-Діти, як називається село, де ви народилися, живете? (Бесідка)

-Звідки походить назва нашого села? (У нашому селі козаки вели бесіду і

від цього слова утворилася назва села Бесідка)

А що знаходиться в центрі нашого села? (Пам’ятник воїнам, які загинули в роки війни)

Як зветься головна вулиця нашого села? (вулиця Леніна)

-Назвіть свою домашню адресу?(Учні називають адресу, на виставці малюнки їхніх будинків і вулиці, які вони намалювали разом з батьками)

- Я хочу запропонувати вам переглянути фотографії зроблені в різних куточках нашого села.( Перегляд фотографій)

-Діти, вам сподобались фотографії? (так) Це фотографії нашого з вами рідного краю, тієї частинки України де ми народились і живемо. Ви

також дуже любите ходити на екскурсії. Це засвідчує наш фотоколаж.

-Чим відрізняється місто від села? (площею, будинками,у містах люди користуються різними видами транспорту)

- То яке місце на Україні вам найрідніше? (Бесідка)

-Діти, давайте прочитаємо у книжці, що ж називається рідним краєм?



(діти читають з книжки на сторінці 92)

-Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилась, де промайнуло її дитинство, затишну батьківську оселю з дивосвітом казки. То маленька батьківщина кожної людини.

А коли скласти разом маленькі батьківщини кожного з вас, вийде наша велика держава Україна. Сьогодні ми будемо розмовляти про Україну, так як тема нашого уроку «Рідний край. Назва рідного краю.»

ІІІ Повідомлення теми, мети уроку.



  1. Відгадайте загадку, зверніть увагу на перші букви кожного рядка і ви

прочитаєте назву нашої країни.

У червоному намисті

Коло річки в зелен листі

Розпишалася калина

А із нею й тополина

Їде візник, тихо стане,

На калину ніжно гляне,

А в уяві щось постане.

-Діти, що в уяві постане? ( Україна)

2. Так Україна, наша Батьківщина, незалежна держава. Найголовніше місто,столиця нашої країни-місто Київ. Головна вулиця Києва – Хрещатик. Річка Дніпро – гордість, слава, найбільша річка України. Вона протікає через усю Україну.

Я пропоную до слова ’’Батьківщина’’ дібрати слова, які з ним пов’язані (складання асоціативної павутинки )

БАТЬКІВЩИНА

Хліб мама тато родина

верба калина Бесідка мова

3.Подивіться, будь-ласка, хто до нас завітав? (хлопчик і дівчинка)

-Давайте дамо їм імена. (Оля і Коля)

- А в чому вони одягнені? (в українських національних костюмах)

- Що ви бачите на голові у дівчинки? (віночок)

- А чи знаєте ви, що таке віночок?



ВІНОЧОКце сплетене коло з квітів, листя, гілок. Він – не просто прикраса дівчини, а й оберіг, що має цілющі властивості.

А зараз я хочу дізнатися, чи знаєте ви з яких рослин сплітають вінок. Я загадуватиму вам загадки, а ви відповідайте.(відгадування загадок і показ малюнків до загадок)

1.Рослина з дрібненькими біленькими квіточками, схожа на деревце. символ нескореності. ( Деревій )

2.Рослина, яка зберігає синій колір квітки і під снігом. Символ пам’яті й

життя. ( Барвінок )

3.Кущ, який є символом України, краси і дівочої вроди. ( Калина )

4.Лікарська рослина з білими пелюстками і сонячною серединкою. Символ здоров’я й ніжності . ( Ромашка )

5.Рослина зі своєрідним запахом і жовтими або червонувато-жовтими квітками. Символ вроди. ( Чорнобривець )

6.Пахуча рослина, яка вміє любити. Символ людської відданості.(Любисток)

7.Рослина, квітка якої нагадує блакитне плесо води. Символ кохання.



( Волошка )

- А що не вистачає у нашому віночку? (стрічок)

- Сьогодні на уроці ми дізнаємося чимало цікавого про свою Батьківщину.

А виконавши завдання, які принесли нам маленькі українці, будемо вплітати у віночок стрічки.

ІV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Сьогодні, люба дітвора

У нас цікава буде гра

Уявіть, що ми, малята,

Вирушаєм мандрувати

Вирушаємо ми нині

В подорож по Україні.

Давайте подивимось, фотографії яких міст є у нашій книзі (с. 93)

Зараз ми з вами ще завітаємо до деяких міст України.


  1. ПРЕЗЕНТАЦІЯ «Міста України»

  2. Україна, це наша земля, рідний край, наша країна зі славною багатовіковою

історією і мудрими талановитими людьми, з чарівною піснею, що дивує весь світ, багатющими народними традиціями з мальовничою

природою.(Діти приготували кілька віршиків про Україну)

1)Моя Україна – зоря світанкова

Пшеничні лани, голубі небеса,

Її солов’їна калинова мова

Світиться, наче на сонці роса.

2) Співуча моя Україно

Хай буде щасливим твій шлях,

Хай пісня твоя солов’їна

Лунає, як нині, в віках.

3) Нехай все лихеє минеться

Щоб знала ти лише добро.

Хай щастям до берега б’ється,

Ласкавий і дружній Дніпро.

Молодці, ви дуже гарно виконували завдання, тому вплетемо у віночок

коричневу стрічку – символ землі годувальниці.

4.На вас чекає друге завдання від наших гостей. Вони хочуть дізнатися, чи знаєте ви символи України? (Герб, Гімн, прапор)

Кожна країна має свої символи. Український народ має також герб –тризуб.

Наш герб – тризуб.

Тризуб немов сім’я єдина,

Де мама, тато і дитина

Живуть у мирі і любові

На Україні вільній, новій.

Гімн – це урочиста пісня країни. Слова Гімну України виражають думки і прагнення нашого народу. Всі знають, що Державний Гімн треба слухати стоячи, на знак поваги до рідної Вітчизни.

Наш Прапор України – синьоокий стяг.

Прапор наш, як літо, в сонці майорить:

По долині -- жито, по горі – блакить.

Молодці! Ви добре справилися із цим завданням, давайте вплетемо у віночок голубу стрічку – символ неба і води.

5.Крім державних символів на Україні існують обереги – наші добрі, давні символи. Діти вдома приготували розповіді, послухаємо їх. (домашнє завдання учнів)



ХЛІБ здавна є символом добробуту, гостинності. Його вшановують як святиню і називають святим. Хлібом і сіллю зустрічають дорогих гостей, без нього не обходиться жодне свято.

ЯЙЦЕ. ПИСАНКА є символом весняного відродження природи. На ній намальовані й знаки сонця,і небо із зорями, і древо життя з оленями та птахами, і засіяне поле.

СВІЧКА – один з оберегів українського народу. Вона допомагала у народній медицині,відвертала лихо, відганяла нечисту силу.

ВІНОК – носять дівчатка, це знак долі й життєвої сили. В Україні вважали, що вінок-оберіг захищає дівчину від недоброго ока, нечистої сили.

РУШНИК – один з найдавніших символів. Наші предки вірили, що він захищає людину від лиха, тому рушник традиційно давали із собою в далеку дорогу.

ПІЧ – оберіг тепла і затишку, домашня лікарня . Вогонь у печі – це символ добрих стосунків у родині. Він очищує душу від усього злого, наділяє її силою й здоров’ям. У печі готували різні страви. Але найбільше шанованою з них був коровай.

Дуже гарно розповідали про обереги, вплетемо у вінок рожеву стрічку –

символ щирості і привітності.

6) Настав час відпочинку. Тому про здоров’я подбаймо – фізкультхвилинку розпочинаймо.

Молодці! Тож вплетемо у віночок синю стрічку – символ сили і здоров’я.

7)Діти, послухайте будь-ласка загадку, яку підготували Оля і Коля.

Загадка

вінку зеленолистім,



У червоному намисті,

Видивляється у воду,

На свою хорошу вроду. ( Калина)

-Чому я загадала вам цю загадку?

Існують ще рослини – символи ( Верба і калина )

- А яку приказку ви знаєте? ( Без верби і калини нема України)

8.Гра «Продовж прислів’я» (учитель називає початок, учні кінець прислів’я)

Пишна та корисна, мов червона калина

Убралася в біле плаття, як калина в білий цвіт.

Щоки червоні, як кетяги калинові.

Калина хвалилась, що з медом солодка.

Немає в народній медицині кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай.

Калиною обмивають дівчата обличчя, щоб було рум’яне. Коли випікають

весільний коровай, то його теж прикрашають калиною. А яку пісеньку знаєте про калину? ( Ой є в лісі калина)

9. Виконання української народної пісні «Ой є в лісі калина»

1. Ой є в лісі калина,

Ой є в лісі калина,

Калина, калина,

Комарики-дзюбрики, калина.

2.Там стояла дівчина,

Там стояла дівчина,

Дівчина, дівчина,

Комарики-дзюбрики, дівчина.

3.Цвіт-калину ламала,

Цвіт-калину ламала,

Ламала, ламала,

Комарики-дзюбрики, ламала.

4.Та в пучечки в’язала,

Та в пучечки в’язала,

В’язала, в’язала,

Комарики-дзюбрики, в’язала.



  • Діти, а хто з українських поетів дуже любив калину ? ( Т. Шевченко )

  • Так. Видатний український поет Т. Шевченко дуже любив калину і писав про неї багато віршів. Підраховано, що у «Кобзарі» слово калина уживається 385 разів. 9 березня 2014 року виповнюється 200 років з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Він зростав серед мальовничої природи, його твори сповнені любові до рідного краю. Хто з вас знає вірші Т. Шевченка і хоче іх розказати. (діти розказують вірші Т. Г. Шевченка)

2.Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають ідучи дівчата,

А матері вечерять ждуть.

Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.

Дочка вечерять подає,

А мати хоче научати,

Так соловейко не дає.

Поклала мати коло хати

Маленьких діточок своїх;

Сама заснула коло їх.

Затихло все, тільки дівча

Та соловейко не затих.

Молодці! Дуже гарно ви співали пісню і розказували вірші. Вплетемо у

віночок червону стрічку – символ добра.

8)Дуже хочуть знати наші гості, чи може Україна бути без української мови? ( Ні )

У кожного народу є своя мова. Українці ж розмовляють українською

мовою. Давайте разом з вами складемо «мовленнєве сонечко».

Подумайте і скажіть, яка наша мова:

УКРАЇНСЬКА МОВА

колискова материнська

дзвінкоголоса мелодійна калинова

ніжна соловїна найрідніша

Молодці, дуже гарно ви справилися із завданням, вплетемо у віночок



жовту стрічку, символ сонця.

То, яка мова найкраща? ( українська)

А земля яка найрідніша? (українська)


  1. Сприймання та закріплення матеріалу

1. Наші гості хочуть запропонувати вам легенду

«НАША ЗЕМЛЯ»

Колись давно Бог створив народи і кожен наділив землею. Наші предки прийшли на розподіл пізніше, і землі їм уже не дісталося.

От вони прийшли до Бога, а він у цей час молився, і вони не сміли йому заважати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні, добрі діти. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю. Там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте: якщо її берегтимете то вона буде ваша, а коли ні – ворога».

Пішли наші предки на ту землю, оселилися на ній і живуть до сьогоднішнього дня. А країну свою назвали Україною.

І ще є одне завдання від наших гостей:

2.Робота в парах. Складіть прислів’я із розсипанки слів.

-калини, України, нема, і, Без, верби. ( Без верби і калини нема України)

-земля, в , жмені, і, Рідна, мила. (Рідна земля і в жмені мила.)

-без, як, Батьківщини, людина, без, пісні, соловей. (Людина без Батьківщини як соловей без пісні.)

-край, звичай, Кожний, має, свій. (Кожний край має свій звичай)

3. Я впевнена що ви дуже любите свою Україну і пропоную створити вінок любові до України. (У кожної дитини вирізана велика квітка з побажанням, а тоді діти по черзі прикріплюють до карти України)

Я бажаю любій Україні: добра, радості, миру, безпеки, процвітання, щастя, щирості, краси, гармонії, спокою, творчих здобутків.

4.Вірш (розказують діти після того, як зробили вінок)

Різні в світі є країни,

Різні люди є на світі.

Різні гори, полонини,

Різні трави, різні квіти…

Є у нас одна країна,

То – прекрасна Україна,

Нашого народу дім.

Там шумлять степи безкраї,

Наче вміють говорити!

Там ясніше сонце сяє,

Там солодше пахнуть квіти…

Гарні є, є і багаті,

Та найкраще в Україні,

Бо найкраще в рідній хаті.



VІ. Підсумок уроку

Наш урок наближається до завершення. Наші гості задоволені вашою працею на уроці. І зараз ми , перевіримо що ви запам’ятали на сьогоднішньому уроці:



  1. Якою мовою ми з вами розмовляємо ( Українською)

  2. Скільки кольорів має український прапор? ( два)

  3. Столиця України? ( Київ)

Молодці, ви дуже гарно працювали на уроці, були дуже активні, дякую вам і я хочу вам дати наліпки.

Діти, пам’ятайте найкраще місце на Землі – там, де ви народились!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка