Відмінювання іменників. Початкова форма іменника



Скачати 263.92 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір263.92 Kb.
Інтегрований урок української мови і громадянської освіти

4 клас
ТЕМА: Відмінювання іменників. Початкова форма

іменника.

Людські чесноти. Дружба – велика сила.
МЕТА:Ознайомити дітей з відмінюванням іменників, назвами відмінків та

питаннями до них, вчити визначати відмінки іменників.

Розвивати увагу, мову, мислення, уміння використовувати фразеологічні

вислови у мовленні, спостерігати мовні явища та робити узагальнення.

Формування життєво необхідних якостей: самостійності, уважності,

чесності, колективізму.

Продовжити формувати в учнів уявлення про людські чесноти, дати

поняття слів «друг», «дружити»; навчати співвідносити свої вчинки зі

ставленням до інших людей; розвивати вміння осмислювати духовні

цінності, мораль, самосвідомість;спонукати до добрих справ; виховувати

в дітей дружелюбне ставлення одне до одного.
ТИП УРОКУ: Засвоєння нових знань.
ВИД УРОКУ: Інтегрований урок української мови і громадянської освіти.
ФОРМИ І МЕТОДИ: «Кубування», «Сенкан», «Порушена послідовність»,

робота в групах, в парах, «мікрофон».


ОБЛАДНАННЯ: куб із завданнями, зображення дерева, конверти із

прислів’ями, записи на дошці, запис пісні про дружбу, таблиця

людських чеснот, смітник і скарбничка, «Серце класу».
ХІД УРОКУ

І Організація класу

- У нас сьогодні на уроці багато гостей. Привітайтесь до них, подаруйте посмішку і гарний настрій.

- А у вас сьогодні гарний настрій? Посміхніться один одному. А тепер скажіть добрі слова своїм товаришам, від яких приємно і радісно на серці. У своїй душі віднайдіть чарівне тепло, зігрійте тих, хто поруч з вами. Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною, прочитаємо девіз уроку.

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.



1.Актуалізація опорних знань.

- Допоможіть мені, будь ласка, нагадайте, яку частину мови ми вивчали на попередніх уроках? (Іменник).

- Давайте перевіримо ваші знання.
Тест

1. Іменник вказує на:

а) ознаку предмета;

б) назву предмета;

в) дію предмета.



2.На які питання відповідають іменники, які є назвами людей і тварин?

а) хто? б) що?



3. Який іменник відповідає на питання що?

а) кішка; б) машина; в) учитель.



4. Обери серед слів іменник:

а) друг; б) дружній; в) дружити.



5. Які іменники пишуться з великої букви?

а) ті, що відповідають на питання хто?;

б) ті, що відповідають на питання що?

в) ті, що називають імена, по батькові, прізвища людей, клички тварин.

- Звіримо з правильними відповідями: 1 - б, 2 – а, 3 – б, 4 – а, 5 – в.
( на дошці вивісить відповіді, діти звіряють і вішають на дерево яблуко).

Хвилинка каліграфії.

- Запишіть рядок слова дерево.

- Де в цьому слові орфограма? Як перевірити написання цього слова?

- Складіть і запишіть речення з цим словом.

- Розберіть це слово як частину мови.(усно)
- Ми маємо «дерево знань». Як ви гадаєте, вираз «дерево знань» має пряме чи переносне значення? (переносне)

- Наше дерево знань має плоди. А ще воно має стовбур і коріння. Я хочу запропонувати вам дерево знань – іменник, де корінці – граматичні ознаки іменника. Згадайте граматичні ознаки іменника, які вивчили раніше.



  • Іменник змінюється за числами: одниною і множиною.

  • Більшість іменників належать до одного з родів: жіночого, чоловічого, середнього.

- У нашого дерева залишився ще корінець - одна граматична ознака іменника. А яка саме, з’ясуємо протягом уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Гра “ Слова розсипались”. Робота в парах.

Із слів скласти речення.

1. Андрійко, малював, сонечко, на, папір, для, друг.

2. На, малюнок, хлопчик, зобразив, дерево, квітка, пташка.

3. Друг, сподобався, дуже, подарунок, Андрійко.

4. Хлопчик, виготовив, Андрійко, також, для, сувенір.

- Прочитайте утворені речення. Зверніть увагу на те, як змінились іменники.

( У них змінились закінчення. )
3. Повідомлення теми уроку.

- Іменники, зв’язуючись в реченні з іншими словами, змінюють своє закінчення, тобто вживаються в різній формі. Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками.


4. Сприймання й первинне усвідомлення матеріалу.

- Діти, у кожного з вас є табличка, яку ви маєте заповнити. Зараз ви почуєте казку про відмінки. Коли вона звучатиме, заповнюйте таблицю, в якій в першій колонці записуйте назву відмінка, а в другій запитання, яке йому відповідає.



Відмінок

Питання

Н.

Хто? Що?

Р.

Кого? Чого?

Д.

Кому? Чому?

З.

Кого? Що?

О.

Ким? Чим?

М.

На кому? На чому?

Кл.



а) Слухання казки.

б) Заповнення таблиці.

Казка про відмінки.

У славному царстві частин мови, в графстві Іменник служили брати Відмінки та їх сестра Клична форма.



Називний відмінок відповідав за назву предметів і ставився до всіх з підозрою. Весь час запитував: «Хто? Що?»

Родовий завжди стояв на варті і допитувався: «Кого? Чого? немає в царстві ? ”

Давальний розподіляв їжу між мешканцями, і весь час чувся його голос: «Кому? Чому?, скільки дати ?»

А Знахідного завжди гукали на допомогу, коли треба було щось знайти в царстві. Він з вигуком: «Кого? Що? треба знайти ?» - завжди біг на допомогу.



Орудний керував графським військом , він трішки недочував і перепитував:

« Ким? Чим , питаєте, я керую?»

Місцевий відав транспортом. Він завжди знав На кому?, На чому?перевозять вантажі у графстві.

Клична форма прислуговувала тоді, коли треба було когось погукати до його величності Іменника.

Діти заповнюють таблицю.
5. Осмислення нових знань.

- Прочитайте, що у вас вийшло. (Діти читають таблицю хором)

- Запам’ятайте, форма називного відмінка однини є початковою формою іменника!
1) А зараз повправляємось у відмінюванні іменників. Я називатиму іменник у називному відмінку а ви будете його змінювати за питаннями.

1 ряд - друг 2 ряд - серце


2) Доповніть словосполучення, визначте відмінок іменників. ( Робота біля дошки ).

Гримить ( над чим ? )…

Подарую ( кому ? ) …

Пишаюся ( ким ? ) …

Сидить ( на чому ? ) …

Зустрівся ( з ким ? ) …


Фізкультхвилинка
Інтерактивна вправа «КУБУВАННЯ»

- Куб має шість граней. Розглянемо слово «дружба» із шести сторін. (На кожній грані куба записане завдання). Попрацюємо з кубом.



  • синоніми

  • антоніми

  • спільнокореневі слова дружба

  • пісні

  • сенкан

  • відмінювання

( синонім – товаришування, приязнь, прихильність, симпатія;

антоніми - ворожість, зневага, неприязнь, ненависть;

спільнокореневі – дружити, подружка, дружній, подружитись;

прислів’я: дерево міцне корінням, а людина – друзями, справжній друг пізнається в біді, друга шукай, а знайдеш – тримай, із добрим дружись, а лихого стережись, …)

Закріплення та осмислення знань.

- Яке серце мають люди, які вміють дружити? ( золоте, гаряче, любляче, добре)

Творче завдання.

- Поділіть серце, яке лежить у вас на парті на частинки й розмалюйте їх кольорами, залежно від рис характеру, що вам властиві. Кожна чеснота чи вада має свій колір.


Таблиця людських чеснот і вад

Любов – червоний колір

Жорстокість – чорний колір

Добро – блакитний колір

Злість – фіолетовий колір

Дружба – зелений колір

Заздрість – сірий колір

Щедрість – жовтий колір

Жадібність – коричневий колір

- Коли ви розмалюєте «своє серце», наклейте його на дошку на одне велике серце. Так ми створимо «Серце класу».

- Давайте глянемо на «Серце класу». У нас є і любов, і добро, і щедрість, і дружба, але є й злість, і заздрість, і жадібність. Добре, що ви правдиво через малюнок розповіли про свої чесноти й вади. Але я думаю, що кожен з вас хоче позбутися вад і виховати в собі лише чесноти. Виберіть із таблиці вади, яких би ви хотіли позбутися, і викиньте їх у смітник. А у скарбничку покладіть ті людські риси, які б ви хотіли виховати в собі.

( Із скарбнички діти дістають аркуші із написаними чеснотами: добро, чесність, любов, сміливість, щедрість, вірність, ніжність, чуйність).

Робота в групах.

І група.


Розбір проблемних ситуацій.

Ситуація 1.

У класі хтось розмалював парту. Класний керівник це помітив і почав вимагати від учня, який за нею постійно сидить, пояснень: хто й коли таке зробив. Учень сказав: «Я знаю, хто розмалював парту, але не можу сказати, тому що не хочу зраджувати друга». Учитель попросив цього учня вимити парту.

- Скажіть, як би ви вчинили на місці учня, який розмалював парту?

- Хіба справжній друг учинив би так? Хто мав мити парту?

ІІ група.

Скласти правила дружби, використовуючи фразеологізми.


Узагальнення та систематизація знань.

Обговорення казки «Сім лозин»

- Що дав батько перед смертю синам?

- Чи зміг кожен зламати свою гілочку?

- А коли батько зібрав докупи всі сім гілок, чи змогли зламати сини гілки?

- Пригадайте батьківську пораду: « Ось так у житті кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, у гурті, то ніякі вороги вас не здолають, і всі негаразди ви легко подолаєте».

- Ось і ми з вами зберемо наші гілочки в пучечок і перев’яжемо стрічкою. Цей пучечок стане символом єдності нашого класу, символом дружби.

(Учні збирають гілочки в один пучечок, перевязують стрічкою).

Підсумок уроку.

- Урок підходить до кінця. Підведемо підсумок.

Ми на уроці:

- ознайомились із відмінками іменників;

- вчились відмінювати іменники;

- ознайомилиль з початковою формою іменника;

- виконували вправу кубування;

- вчилися складати сенкан;

- складали правила дружби із фразеологізмів;

- складали «серце» класу;

- працювали з таблицею людських чеснот і вад.


- І добавили до дерева ще дивіться скільки знань.

- А на згадку про наш урок давайте подаруємо гостям частинку свого серця – невеличкі сувеніри, виготовлені власноруч.


Домашнє завдання.

Вивчити правило с.54, 55. вправа 113.



Інтегрований урок з української мови і образотворчого мистецтва

4 клас

ТЕМА: Опис зовнішності людини. Мій друг.

МЕТА: Скласти опис-портрет друга за власним спостереженням. Розвивати уміння виділяти головне у об’єкта спостереження, підбирати влучні слова для опису. Виховувати шанобливе ставлення до товаришів.

Повторити основні закономірності зображення обличчя людини: елемен-

тарні пропорції,розташування окремих частин. Розвивати творчу уяву, фанта-

зію, образне мислення.


ТИП УРОКУ: урок розвитку зв’язного мовлення.
ВИД УРОКУ: інтегрований урок з української мови і образотворчого

мистецтва.



ОБЛАДНАННЯ: Записи опорних слів на дошці; таблиця поетапності зображення людини, ілюстрації,малюнки (зразки дитячих робіт).
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.

1.Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Кожен з вас має найліпшого друга. Сьогодні ви спробуєте підібрати найвлучніші слова, щоб описати його зовнішність. Якщо це дівчинка, то пишіть

про подружку. Ви напишете «портрет» так, щоб потім впізнати за цим описом вашого друга.

2. Актуалізація опорних знань.

- Пригадайте прислів’я та приказки про дружбу.

Повторення схеми опису.

Зачин – загальне враження про особу. Основна частина – ознаки особи (форма обличчя, волосся, очі, ніс, вуста, підборіддя). Заключна частина – висновок.



3. Підбір слів, словосполучень, виразів. Орфографічна підготовка.

Обличчя – овальне, продовгувате, невеличке.

Волосся – темне, світле, русяве, кучеряве, довге, коротке.

Очі – сині, волошкові, голубі, сірі, зелені, карі, чорні, темні, світлі, веселі, інко-

ли сумні, мрійливі, нагадують намистинки.

Брови – мов два крила, вузенькі, широкі, розкішні.

Ніс – кирпатий, маленький, гостренький, як картоплинка, невеличкий.

Вуста – яскраві, чітко окреслені.

Підборіддя – виражає впевненість, чітко підкреслює вираз обличчя.

(Звернути увагу на те, що не всі слова слід вживати, а відбирати влучні, що характерні лише єдиному другові.



4. Усне складання опису за поданою схемою (2-3 учні).

(Під час розповідей редагуються речення, удосконалюється їх будова).


5. Фізкультхвилинка.
6. Самостійний запис твору.
Зразок твору (1)

Мій друг

Мій найкращий друг – Сашко. Ми однокласники.

Обличчя у нього овальне. Погляд завжди лагідний і добрий. Високе чоло від-

крите, а русяве волосся – кучеряве і неслухняно вється догори. Брови, немов розпущені два крила орлиці, що захищає своє дитя. З-під брів сяють добротою сині очі. Носик маленький, злегка вкритий ластовиннячком. Вуста усміхнені, що підкреслює його доброту і чистоту душі. Підборіддя з невеличкою ямкою додає обличчю Сашка ще й симпатичності.

Гарний Сашко, що й говорити. І товариш чудовий, і людина надійна.
Зразок твору (2)

Моя подруга

Зі мною в класі навчається дівчинка на імя Оленка.

На зріст вона не висока, має пряму поставу. Природа наділила Оленку чудо-

вим білявим волоссям, яке завжди впорядковане, доглянуте. Ще дівчинка має великі голубі очі. Вони, неначе дзеркало Оленчиної душі. Поглянеш в них і поба-

чиш розумну і добру дівчинку. Ніс у Оленки маленький і кирпатий. Навесні сон-

це щедро прикрашає його ластовинням. Тоді Оленка здається ще симпатичні-

шою, ніби весняна квіточка, яка разом з усіма радіє приходу весни.

З Оленкою я товаришую ще з першого класу. І з кожним роком наша друж-

ба стає міцнішою. Маю надію, що ми залишимося подругами на все життя.

Зразок твору (3)



Мій товариш

На моїй вулиці живе хлопець на імя Славко. Хоча він старший за мене, ми однак дружимо.

Славко має міцну статуру, адже любить спорт і захоплюється футболом. На зріст він високий. Обличчя має продовгувате, ніс прямий і тонкий. Волосся темне, коротко підстрижене. Очі у Славка карі. Ніколи не бачив у них лукавс-

тва, зла, ненависті. Часто обличчя Славка прикрашає привітна посмішка. Але буває хлопець і задумливим. Це тому, що незабаром він закінчить школу і дове-

деться обирати шлях у самостійне життя. Хочеться, щоб мрії Славка обов’я-

зково здійснилися.

7. Самоперевірка. Удосконалення речень, редагування їх.

8. Зачитування 2-3 описів без імен друга.

Діти за даним описом відгадують про кого йде мова.

- А зараз ви спробуєте себе у ролі художника і намалюєте портрет друга на аркуші паперу.

Повторення пропорцій тіла людини (за таблицею).

Практична діяльність учнів.
ІІІ. Підсумок уроку.

Перегляд і оцінювання робіт. Демонстрація дитячих малюнків.



«У дружбі наша сила»

Виховний захід

Хочеш знайти друга - сам стань другом



МЕТА:

· Розширити і поглибити поняття дружби і товаришування -- цих важливих показників вихованості учнів; виховувати в учнів звичку уважно ставитися до товаришів; вміння бачити хиби у своїй поведінці й виправляти їх.

· Шляхом створення психологічних ситуацій вибору підвести учнів до розуміння важливості взаємодопомоги в колективі; сприяти створенню дружнього дитячого колективу, виховувати чемне ставлення учнів одне до одного.

ОБЛАДНАННЯ:

· аудіозапис сучасної розважальної музики, плакати з прислів'ями та приказками на тему дружби («Друга шукай, а знайшов -- тримай», «Дружба та братство дорожчі за багатство», «Друг пізнається у біді», «Недруг піддакує, а друг сперечається», «З другом веселіше у радості, легше у біді» та ін.), великий аркуш паперу з літерами української абетки, кілька олівців та невеличких аркушів.


Приміщення святково прикрашене повітряними кульками, яскравими плакатами з прислів'ями та приказками.

Звучить весела музика. До залу входить ведуча.
Ведуча. Добрий день! Дорогі діти, сьогодні я хочу поговорити з вами про важливість дружби і товаришування у нашому житті.
Товаришування, дружба -- взаємини між людьми, які народжуються, міцніють на основі спільного навчання, інтересів, уподобань. Друзів пов'язує велика повага один до одного, принциповість у взаєминах, симпатія, взаємодопомога.
Дружба не може бути міцною, якщо в ній немає місця чесності, взаємоповазі, принциповості. Друг завжди допоможе в біді, захистить, підтримає, але він же перший скаже прямо про недоліки, запропонує їх виправити.
Товариськість, дружба -- важливі показники вихованості учнів. Взаємоповага, чуйність, ввічливість -- неодмінні ознаки дружного класу. Неприпустимі в класі образливі прізвиська, непристойні жарти, неповага до дівчат, грубість у взаєминах. Дружбу легко можна зруйнувати грубими, недоречними жартами.

( Пісня «Дівчата і хлоп’ята»)

- А чи міцна дружба у вашому колективі? А перевірити це можна дуже легко.

Отже, я пропоную вам вирушити у захопливу подорож до острову Дружби. Але для того щоб дійти до того острова вам необхідно знайти загублені літери і скласти слово. А вашим провідником і наставником у цій пригоді буде відважний капітан!
Капітан - а я сьогодні буду провідником у світ дружби і доведу що дружба для нас - не будь що, а надійна зброя від ворогів і недругів.

Отже, вирушаємо! (Всі крокують)

- Першу зупинку ми робимо на Донбас Арені де разом з футболістом ми зробимо перший крок до перемоги! Результат маємо досягти РАЗОМ!
Футболіст. Добрий день! Чим можу вам допомогти?
Капітан. Ми йдемо на острів Дружби і нам потрібна твоя допомога.
Футболіст. А ви шукаєте загублене слово?! Так, звісно я вам допоможу, Але спочатку ви маєте довести мені, що ви справжня команда і заслуговуєте на те, щоб я віддав вам літеру.
Отже, ставайте в коло. Перший учень називає своє ім'я і передає «п'ять» своєму сусіду з права, той називає ім'я попереднього учня і своє і передає «п'ять» сусіду з права і т.д. Якщо виконаєте завдання - отримаєте те, за чим прийшли.

(Учні 1 – 2 класів грають)


Капітан. Є! Є перший крок! Прямуємо далі! (Крокують).

Наступна зупинка у феї, яка дасть вам друге завдання.


Фея. Доброго дня, діти! З чим ви завітали до моєї чарівної країни?
Капітан. Ми шукаємо літери від назви острова, до якого прямуємо. Чи не могла б ти нам, шановна феє, допомогти?
Фея. Хто? Я? Допомогти? Я ж - ФЕЯ! Я просто так нічого не роблю, ну, хіба що подарунки приймаю. У вас є подарунки для мене?
Капітан. Нажаль ні.
Фея. Отже, тоді ви маєте пройти важке випробування і довести мені, що ви справді заслуговуєте називатись друзями!

А називатиметься воно «Конституція дружби». Річ у тім, що в моєму королівстві нещодавно були перевибори прем'єра і тепер тут діють злі закони, які заважають мешканцям королівства потоваришувати одне з одним. Повсюди тут сварки, негаразди, ворожнеча. Тож вам потрібно придумати такі закони, що об'єднають мешканців королівства і зроблять їх добрими і дружніми.

( Учні складають закони і називають їх Феї)

Орієнтовний список законів:

-- завжди прислухатися одне до одного;

-- не брехати одне одному;

-- не кривдити та не обзивати одне одного;

-- завжди підтримувати одне одного;

-- не залишати одне одного в біді;

-- завжди чинити по справедливості;

-- завжди поступатися одне одному;

-- допомагати одне одному.


Фея - цей звід добрих законів я обов'язково передам своєму міністру, а ви отримуєте ще одну літеру.
Капітан. Отже ми крокуємо далі. (Всі крокують).

Нас зустрічає Гаррі Поттер. Ну що ж, доведеться пройти і його випробування.


Гаррі Поттер. Привіт!!! А що це ви тут робите в моїй країні?
Капітан. Прямуємо на острів. Але потрапимо туди тільки тоді, коли зберемо потрібні літери.
Гаррі Поттер. Слово шукаєте? Ну що ж, може я і допоможу вам, але спочатку допоможіть ви мені. Якщо вже ви прямуєте до острова дружби, то скажіть мені, будь ласка, що ж воно таке ДРУЖБА і що про неї думали у давні часи.
1-й учень. Дружба - це святе слово, святе почуття, яке можливе тільки на основі взаємоповаги. Справжньою основою для дружби є рівність. В усі часи вважалось великою цінністю мати друга.
2-й учень. У скіфів дружба перевірялась кров'ю і оформлялась спеціальним договором і великою клятвою. Надрізавши пальці, побратими зливали свою кров у чашу і, змочивши у ній кінці мечів, куштували цю кров. Після цього ніщо не могло їх розлучити.
3-й учень. У давні часи дружба вважалась втіленням благородства й вірності. А для людей епохи романтизму дружба -- це живе почуття, безпосереднє життєве переживання.
4-й учень. Сучасні словники й підручники визначають дружбу як близькі стосунки, що засновані на взаємній допомозі, прив'язаності, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей, активній зацікавленості один в одному. А ще дружби не буває без усмішки.

(Пісня «Усмішка»)


Гаррі Поттер. Дякую, ви мені дуже допомогли. То ж отримайте ще одну літеру.

Капітан. Чудово, ми подолали половину шляху і я пропоную всім трішки перепочити!
Ведуча. А разом з тим перевіримо, чи знаєте ви, хто такий справжній друг. Коли я говорю правильне твердження, ви плещете у долоні, коли неправильне – тупаєте ніжками.

1. Справжній друг – це той, хто ніколи не обманює свого друга.

2. Справжній друг – це той, хто нікому не розповість про секрети свого друга.

3. Справжній друг радіє, коли товариш отримав двійку.

4. Справжній друг завжди намагається захистити від образ.

5. Справжній друг насміхається, коли в товариша невдача.

6. Справжній друг – це той, хто не шкодує для друга нічого, що має.

(Пісня «Справжній друг»)
Шапокляк. Доброго дня, діти!

Капітан. Добридень, Шапокляк! Знову з’явилася, щоб капості робити?

Шапокляк. Та Бог з тобою! Коли це я капості робила? Я ж допомогти вам хочу. От підготувала учням прислів’я та приказки про дружбу. Ось послухайте.
1. Ворога ховай, а заховаєш -- покинь. (Друга шукай, а знайдеш - бережи.)

2. Вороги забуваються у радості. Згодні? (Друзі пізнаються у біді.)

3. Новий ворог гірший за двох старих. (Старий друг кращий за двох нових.)

4. Не скажу тобі, хто мій ворог, - ти не скажеш, хто я. (Скажи мені, хто твій друг, - я скажу, хто ти.)


Капітан. Досить тобі, Шапокляк, хитрувати. Ану признавайся, маєш потрібну нам букву?
Шапокляк. Добре, добре, зізнаюся, що таки одну сховала. Ось, візьміть, будь ласка.
Капітан. Ну що ж, друзі, крокуємо далі.
Буратіно. Привіт, діти. Я вперше до школи завітав. Може розкажете, чим ви тут займаєтесь?
Учень. В школі ми вчимося читати, писати, рахувати. А ще вчимося дружити. І про дружбу знаємо вже багато віршів. Ось послухай.
1-й учень. Якщо друг у тебе є,

Життя радісним стає.

Разом можна все зробити,

Тож без друга не прожити.



2-й учень. Дружать хлопчики й дівчатка,

В лісі дружать всі звірятка.

Пташенята у гнізді,

Дружать риби у воді.



3-й учень. І дорослі дружать, й діти

Як нам цьому не радіти?

Де в сім’ї любов і ласка,

Там панує мир і щастя.



4-й учень. Якщо друг у тебе є,

Люби його над усе.

Ти не зрадь його ніколи,

Помагай йому в усьому.



5-й учень. Якщо дружить увесь клас,

Успіх буде повсякчас.

Вам усе легко дається,

Весело усім живеться.



(Пісня «Если с другом вышел путь»)

Буратіно. Ой, зовсім забув. Я знайшов якусь картинку. Ви, часом не знаєте, що це?

Учень. Та це ж літера, яка нам потрібна. А тобі, Буратіно, радимо в школу частіше ходити. Тоді ти букви картинками не називатимеш, а навчишся їх читати.

Капітан. Діти, нам залишилося знайти останню літеру. Але, боюсь, це буде дуже важко. Адже знаходиться вона в замку Снігової Королеви, куди зараз ми крокуємо.

Снігова Королева. Хто тут згадує моє ім’я? Доброго дня, мандрівники. Мабуть, ви дуже відважні, якщо завітали до мого королівства.
Капітан. Ми прямуємо до острова Дружби. Але нам не вистачає останньої букви, щоб скласти слово. Ми просимо тебе про допомогу. Віддай нам, будь ласка, букву.
Снігова Королева. Я не маю друзів і ніколи нікому не допомагала, тому літеру вам не віддам.
Капітан. Друзі, давайте заспіваємо таку пісню, щоб крижане серце Снігової королеви розтало, і тоді вона нам допоможе.

( «Пісня друзів»)
Снігова Королева. Що ж, діти, я бачу ви вмієте дружити, тому повертаю вам букву. Залишайтесь завжди вірними друзями і ви подолаєте всі перешкоди на своєму шляху.
Капітан. Ось ми дійшли до поставленої мети! Головне. Що робили ми це РАЗОМ!Здогадайтесь, яке слово ми зібрали?

(Пісня – танець «Якщо весело живеться»)

Ведуча. Друзі, я зачитаю вашу присягу на вічну і віддану дружбу!

Присяга

«Я присягаю на вірність своїм друзям. В радості і горі, в багатстві і бідності, на війні та в мирі, незалежно від відстані та часу обіцяю завжди допомагати своїм друзям, підтримувати їх морально, матеріально і духовно. Назавжди присягаю дотримуватись принципів вірності, взаємодопомоги та справжньої дружби».

Учні. ОБІЦЯЄМО! ОБІЦЯЄМО! ОБІЦЯЄМО!

(Презентація)

- А на згадку про наше свято даруємо учасникам і гостям «Абетку дружби»



ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З МАТЕМАТИКИ І ГРОМАДЯНСЬКОЇ ОСВІТИ

3 клас
Тема: Вправи і задачі на застосування таблиць множення і ділення.

Складені задачі (задачі на спосіб зведення до одиниці.)

Що таке щастя.


Мета: Узагальнити та систематизувати вивчені випадки таблиці

множення і ділення на основі розв'язування прикладів, рівнянь,

задач; розвивати лічильні навички, вміння аналізувати, зіставляти,

розвивати пам'ять, самостійність в роботі, розвивати вміння

спілкуватись, висловлювати свою думку.
Обладнання: таблиця з алфавітом і числами; скринька із зірочками, план

уроку, таблиці з прикладами, надписи: «щастя», «добро», «праця»,

«знання», «гроші», «їжа», «здоров'я».
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Поверніться обличчям до гостей

І подаруйте їм лагідні погляди і посмішки.
II. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми повторимо вивчені випадки табличного множення і ділення, закріплюватимемо вміння розв'язувати рівняння, складені задачі.


III. Контроль, корекція і закріплення знань.

1. Каліграфічна хвилинка. - Яке сьогодні число? (14). Поділіть його на 2, скільки одержите? (7).Запишіть рядок цифри сім. (Згадати з яких елементів складається)



Розповідь про число 7.

Кажуть, що число 7 - магічне. Мабуть це і справді так. Бо ж у світі багато чого позначено числом сім: 7 днів у тижні, 7 раз відміряй, а раз відріж каже народна мудрість, 7 чудес світу, а ще від щастя людина буває на сьомому небі і ще багато чого іншого позначається числом 7. Саме тому воно і є магічним.

- Що про це число можна розказати по математиці? Записати добутки при множенні числа 7. (У мене є скринька, в якій зірочки. Кожна зірка має сім промінців, а отже приносить щастя. Ви на уроці постараєтесь отримати якнайбільше таких зірочок.)
Робота в парах.

Обміняйтесь зошитами з товаришем і перевірте, за правильно виконану роботу поставте «+»

2. Математична розминка (усна лічба). Гра-змагання на дошці.

9

• 9

81

- 60

21

: 7

3 ·

4

12

: 2

9 · 7

63 - 43


20 : 5

4 · 4


16 : 2____


Перевірка завдання (хто переміг бере зірочки)
IV. Повторення матеріалу та розвиток знань учнів.

1. Розв'язування прикладів зі словами.

9 + 7 • 3 = 30 Щ

48 : 8 - 35 : 5 = 1 А

34 - 3 • 4 = 22 С

9 · 2 + 15 : 3=23 Т

2:9 + 25 = 33 Я

- Що таке щастя?

- Чи можуть люди бути однаково щасливі?

Один учень біля дошки розв'язує (хто перший самостійно, дає на перевірку)



»

2. Розв'язування задач (по групах)

Задача 1. Три товстуни з'їли всі разом на сніданок вісімнадцять тістечок.

Скільки тістечок з'їли б на сніданок 7 таких товстунів?

З товстуни - 18 тістечок

7 товстунів - ? тістечок

1) 18 : 3 = 6 (тіст). - з'їв 1 товстун.

2) 6 • 7 = 42 (тіст). - з'їли 7 товстунів.


18 : 3 - 7 = 42

Відповідь: 42 тістечка.


- Чи може бути людина щаслива, коли є що їсти?
Задача 2. У Буратіно було 5 монет по 10 коп. і 7 монет по 5 коп. Скільки

всього Копійок було у Буратіно.?

5 монет - по 10 коп ? коп.

7 монет - по 5 коп.

1) 10 • 5 = 50 (коп) - складає 5 монет.

2) 5 • 7 = 35 (коп) - складає 7 монет.

3) 50 + 35 = 85 (коп) - було у Буратіно.

10 · 5 + 5 · 7 = 85 (коп)

Відповідь: 85 копійок.
- Чи може бути щастя людини в грошах?
3. Фізкультхвилинка.

«Вірне твердження чи ні»

1) У веселки сім кольорів.

2) 48 : 8 = 7

3) При множенні числа називають доданок, доданок, сума.

4) У 1 метрі 100 см.

5) Тиждень має 7 днів.

6) У нашому класі 8 парт.

7) 5 • 9 = 45

8) У трикутника 4 сторони.

9) У 1 годині 60 хвилин.
Задача 3. Якби Петрик П'яточкін отримав одинадцять балів, то він летів би зі школи, як ластівка, і опинився б дома за 8 хв. Але сьогодні Петрик отримав з

математики двійку, тому він волочиться додому, як черепаха, і витратить на дорогу в 7 разів більше часу. За який час Петрик доплентається до своєї домівки? 8 · 7 = 56(хв.)


- Чи можуть гарні оцінки зробити учня щасливим?
3. Складання і розв'язування прикладів за блок - схемами.
45 -(32 : 4) + 10 = 47

2 · 5 + 6 · 4 = 34

50 : 5 · 4 + 25 = 65

(Діти отримують зірочки)

4. Задачі з логічним навантаженням (усно)

1) 7 школярів чекало поїзд 4 год. Скільки часу чекав кожен школяр? (4)

2) На грядці сиділо 6 горобців. До них прилетіло ще 5. Кіт підкрався і схопив одного. Скільки горобців залишилося на грядці? (1)

3) Коли ми дивимось на цифру 2, а говоримо 10? 4. Робота над рівняннями.


- Зараз комусь усміхнеться щастя.


64 : х = 8

х : 5 = 9

х · 7 = 28

х = 64 : 8

х = 9 · 5

х = 28 : 7



x = 8 x = 45 x = 4

64 : 8 = 8 45: 5 = 9 4 · 7 = 28

(Діти отримують зірочки.)

5. Робота з геометричним матеріалом.

- З паперу вирізаний круг, але в ньому не має центру. Як без циркуля визначити центр.

№ 455 у підручнику.


V. Підсумок уроку.

Кожен з вас старався і отримав не одну зірку щастя. Підніміть зірки догори і покажіть як вони мерехтять.

Протягом уроку ми говорили про щастя.

- Чи можуть люди бути однаково щасливими?


Гра «Мікрофон»

- Що таке щастя на твою думку?

- Чи може праця зробити людину щасливою?

- Чи вважаєш ти себе щасливим?

Кожен з вас висловив думку про щастя. Можна сказати, що у кожній звичайній людині щастя сидить по краплині і додати таке прислів'я.

1. Кожна людина коваль свого щастя.

2. Хочеш бути щасливим, будь ним.

- Усім вам дякую за роботу на уроці і бажаю, щоб вас ніколи не покидала щаслива зірка.



Д/з. Підготуватись до К/р.

Підібрати прислів'я про щастя.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка