Виховна година 5 А, 5 б класи Підготували : Семенович В. ВСкачати 163.89 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір163.89 Kb.
Виховна година

5 – А , 5 – Б класи

Підготували : Семенович В.В.

Фенчак М.В.


Тема виховної години : Мамо, до тебе серцем прихилюсь ( слайд 1)
Мета години класного керівника : розвиток пам'яті, мови, уваги, мислення; виховання любові до матері; зміцнення сімейних відносин через творчу діяльність учнів.
Підготовча робота: створення мультимедійної презентації; робота з учнями над текстами й віршами.
Обладнання: мультимедійна презентація «Мамо, до тебе серцем прихилюсь » з фотографіями матерів, дітей, висловами про значення жінки-матері в житті людини, світу, творами дітей на тему «Ім’я матері – святе», відеоролик «Наші матусі - найкращі»; вірші про матір, виставка малюнків “Моя мама”, плакат “Зі святом, дорогі мами”, плакат з епіграфом.

Слайд 2

Епіграф:

Якщо говорити між нами,
То все починається з мами.
І казочка перша у світі,
І сонячна подорож в літо.

(М.Пономаренко)
Хід заходу

Слайд 3

Пісня « Мамина хатина»


Учитель. У останній місяць весни, у травні, коли природа Мати виряджає свою доню Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці й радості, Україна відзначає надзвичайно світле свято - День матері.

Учень


Мамі
Дощі, що йшли багато днів,- затихли,
І сонце день весни поцілувало.
За вітром хмари чорні десь поплили,
Земля в віночок пролісковий вбралась.

Це мамин день, сьогодні в мами свято,


Несем свої серця з любов’ю мамі,
На світі слів прекрасних є багато,
Але для неї їх усіх замало.

Ми віддаємо маму в руки Божі,


Він знає, як її нагородити,
Він на стежках життєвих допоможе,
І відповість на всі її молитви. (Марія Звірід)

Слайд 4


Вчитель На домашнє завдання у вас було дізнатися про історію виникнення цього свята, то ж вам слово учні- дослідники

Слайд 5


Учень-дослідник 1. Матір – продовжувачку роду, шанували в усі часи. Одним з найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реі, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції.

Приблизно в 250 році до н.е. в Римі почали відзначати релігійне свято, присвячене богині-матері Кібеле (Cybele), яке тривало три дні – з 15 по 18 березня.


Слайд 6
Учень-дослідник 2. На початку 17 століття в Англії в четверту неділю Великого посту стали святкувати у неділю матері (Mothering Sunday) – свято всіх матерів Англії. У цей день було прийнято про відувати мам і приносити їм у подарунок спеціальний торт, який так і називався «материнський торт». Традиція вітати матерів тортом, прикрашеним 12 кульками марципана, збереглася у Великобританії і до наших часів.
Слайд 7

Учень-дослідник 3.Однак міжнародним святом День матері став завдяки США. У 1907 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії, у якої передчасно померла її власна мати, атакувала державні і законодавчі органи США листами з проханням започаткувати день вшанування матерів. Через три роки її наполегливість принесла результат – у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом. А ще через чотири роки, у 1914 році, Президент Вудро Вільсон оголосив День матері офіційним святом всіх штатів Америки і з тих пір в США його відзначають щорічно.

Учень-розумник 1. Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу, а понад 30 країн обрали для нього інші дні.

Слайд 8

Учень-розумник 2. У 1928 році вперше День матері відсвяткував Союз українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. Організатором торжеств булла Олена Кисилівська, редактор тижневика "Жіноча доля". Також1929«Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Товариства «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та ін. Організовували концерти, конференції, фестини по всійГаличині.

Учень-розумник 3.У 1939 свято заборонила радянськавлада.З 1990 року завдякизусиллямгромадськихорганізацій, зокрема Союзу українок, свято Матері повернулось в Україну.

Вчитель . Дякую вам за доповіді, обидві команди молодці.

Слайд 9

Потрібно додати, що Святкування Дня матері в Україні введене в 1999 році указом президента. Відзначається свято кожної другої неділі травня.


Учень
Можна у світі чимало зробити -
Перетворити зиму на літо.
Можна море й океани здолати,
Гору найвищу штурмом узяти,
Можна пройти крізь пустелі і хащі,
Тільки без мами неможна нізащо,
Бо найдорожче стоїть за словами:
“В світі усе починається з мами!”
Учень Мама! Немає милішого слова –
Ти ж бо життя, і творіння, й основа,
Пензель, перо надихались Тобою,
Вічна Ти в пісні – з болем, любов’ю.

Учень


Матусю наша, ми це знаєм:
Багато ангелів є в Божім раю,
Та на землі лише один між нами -
Це наша мама!
За вас ми молимося Богу,
За вас благаєм Пресвятого,

Щоб вам здоров’я, силу дав,

Щоб щастя-радість вам послав.Вчитель. Подивіться навколо - ми живемо на дивовижній планеті дбайливих мам. На ній завжди світить сонце, на ній живуть добрі, ласкаві й веселі мами, які завжди пам’ятають, що найголовніше призначення жінки - бути матір'ю. І

сьогодні ми зібралися всі разом у цей прекрасний сонячний весняний день напередодні Свята матері, щоб поговорити про найближчу людину для кожного – маму і привітати з цим святом прекрасних рідних жінок.

Слайд10


«Байдужість до батька-матері не прощається»

Вчитель . Учні, живе у народі хвилююча бувальщина про материнську любов, ось послухайте її.


У маленькій лікарні на околиці великого міста лежали дві матері – Чорнокоса і Білокоса. Вони народили синів у один і той же день. Обидві матері були щасливі. Вони мріяли про майбутнє свої синів.

 • Я хочу, щоб мій син став видатною людиною, - казала Білокоса мати. – Музикантом або письменником, відомим усьому світу. Або інженером космічних кораблів ...

 • А я хочу, щоб мій син став доброю людиною, сказала Чорнокоса мати. – Щоб ніколи не забував матері і рідного дому, любив Батьківщину і ненавидів ворогів.

Щодня до молодих матерів приходили чоловіки: затамувавши подих, дивилися на личка своїх синів. А в очах сяяло щастя, подив і замилування.

Минуло тридцять років. У ту саму лікарню прийшли дві жінки – Чорнокоса і Білокоса. В їх косах уже сріблилася сивина, але жінки були такими ж гарними. їх обох поклали в одну палату, щоб лікувати серце.

Жінки впізнали одна одну, розговорилися.


 • Ким же став твій син ? – спитала нарешті Чорнокоса мати.

 • Видатним музикантом, - з гордістю відповіла Білокоса. – Він тепер диригує оркестром, виступає у найбільшому театрі, буває за кордоном. І назвала ім’я сина.

 • А твій ким став ? – спитала Білокоса.

 • Хліборобом. Механізатором. Син мій оре землю й сіє хліб, збирає врожай. Живемо ми в селі, у сина двоє дітей...

 • А щастя тебе обминуло, - сказала Білокоса. – Твій син став простою, нікому невідомою людиною... їх мільйони...

І дня не минуло, а до Чорнокосої матері приїхав із села син. В очах неньки світилася радість, здавалося, вона в цю мить забула про всі болі. – Видужуйте, мамо, - сказав син і на прощання поцілував її.

А до Білокосої матері ніхто не прийшов.На другий день надвечір до Чорнокосої матері знов приїхав син хлібороб. Привіз бджолиний мед, паляницю, яблука. Від щастя обличчя в Чорнокосої жінки світилося і зморшки розправлялися.

До Білокосої матері ніхто не приходив.

Увечері жінки лежали мовчки. Чорнокоса посміхалася, а Білокоса тихо зітхала, боячись, щоб її зітхання не почула сусідка.

Так повторилося і втретє, і вчетверте.

Минув місяць, до Білокосої матері так ніхто і не прийшов. Лікарі сказали Чорнокосій матері: „Тепер ви зовсім здорові”. А Білокосій тихо мовив: „Вам ще треба трохи полежати. Звичайно, ви теж станете зовсім здоровою”. Говорячи це, лікар дивився чомусь вбік.

За Чорнокосою матір’ю приїхав син. Він привіз букет великих червоних троянд.

Прощаючись з Чорнокосою матір’ю, Білокоса попросила побути з нею декілька хвилин наодинці. Коли з палати всі вийшли, Білокоса мати із сльозами на очах сказала:


 • Скажи, Люба, як ти виховала такого сина ? Ти щаслива, а я... – і вона заплакала.

 • Ми розлучаємось і ніколи більше не побачимось, - сказала Чорнокоса.

 • Бо не може бути втретє такого дивного збігу. Тому я скажу тобі всю правду. Син, якого я народила в той щасливий день, помер... Помер, коли йому не було ще й року... А це... не кровний мій син, але рідний ! Я усиновила його трирічним хлопчиком. Але я для нього – рідна мати. Ти це бачила своїми очима. Я щаслива. А ти нещасна людина, і я глибоко співчуваю тобі. Якби ти знала, як я страждала в ці дні за тебе. Вийдеш з лікарні, піди до сина й скажи: його бездушність повернеться проти нього. Як він ставиться до матері, так і його діти ставитимуться до нього. Байдужість до батька-матері не прощається

Вчитель . Три нещастя є в людини: смерть, старість та лихі діти – говорить українська народна мудрість.

Вчитель. Старість – невідворотна, смерть – невмолима, перед цими нещастями ніхто не може зачинити двері свого дому. А від лихих дітей дім можна оберегти. Це залежить не тільки від батьків, а й від вас – дітей.

Любі діти ! Перед вами лежать аркуші з віддрукованими словами із наказу дітям, який написав В.О. Сухомлинський. Я хочу, щоб ви не тільки ознайомилися з цим наказом, а й щоб взяли його в життя, як пам’ятку

Слайд 11,12НАКАЗ:

 • Бути хорошими дітьми – означає не допустити, щоб старість Батька й Матері була отруєна твоїми поганими звичками.

 • Вмій відчувати найважливіші духовні муки Матері й Батька, їхня хвороба – твоя біда.

 • Вмій бути добрим у думках і почуттях.

Бережи здоров’я батьків Пам’ятай, що ранню старість і хвороби батькам приносять не тільки праця, втома, а й сердечні хвилювання, переживання, тривоги, прикрощі.

 • Найбільше вражає батьків дитяча невдячність, байдужість сина чи доньки.

 • Завжди будь чесним ! Будь уважним і ввічливим зі всіма.

 • Поважай старших і менших. Будь завжди справедливим.

 • Умій дякувати старшим за те, що вони навчають тебе.

Учень

Матуся рідна, ти єдина,


Завжди у серці ти одна.
Знайомі, друзі, вся родина
Мої, та ти лиш -головна.

Сварити часто можеш,


Розповідати про буття,
Та коли треба - допоможеш,
Ти поряд, ти - моє життя.
Учениця

Була маленька - пеленала,


Тримала руку крок зробить.
Вже підросла -допомагала,
Навчала, як на світі жить.

В яскравий день тебе вітаю,


Хай тішить щастя кожну мить,
Люблю, матуся, та бажаю
Багато літ на світі жити!
Слайд 13

Вчитель


Кожен із вас, колись робив помилки , тож давайде попросимо вибачення від своїх матусь

«Вибач мені, мамо, за все»


Слайд 14

Вчитель. Кожну хвилину на планеті відбувається диво. Це диво - народження дитини, поява нової людини на світі. Коли народжується маленька дитинка, то, звичайно ж вона нічого не розуміє і практично нічого не знає. Чому практично? Та тому що я упевнена, що малюк точно знає, що десь поряд повинна бути його мама – найрідніша й найближча людина. Бо ж мама і дитина нерозривно пов'язані один з одним на все життя.

А зараз вашій увазі відеофільм , де учні написали свої власні рядки, прив’ячуючи їх своїм матусям

Слайд 15-33

ВІДЕОФІЛЬМ «НАШІ МАТУСІ НАЙКРАЩІ»
Учень

Мамі
Ви колись над нашою колискою


Вечорами тихими схилялися.
І були далекі зорі близькими,
Як до нас матуся усміхалася.

Ми хворіли, Ви за нас молилися,


Нам щастило – Ви за нас раділи.
І солодкимболемсерцебилося,
Як з гнізда у білий світ летіли.
Учениця

Ваші руки нам голівки гладили,

Як до школи ранками будили,
У косички бантики вплітали Ви
І віночок із барвінку шили.

Вчитель. Мати – це величезне вікно в світ. Вона допомагає малюкові зрозуміти красу лісу й неба, місяця й сонця, хмар і зірок.

Слайд 34

Вчитель. Мамині уроки – на все життя. Мами люблять нас просто за те, що ми є. Вони нічого не просять натомість. А гарні діти стараються, щодня доводять свою любов найріднішій людині на землі.


Вчитель На світі так багато мам, і в кожній мамі є щось особливе. Але є у них і загальна риса - це неосяжна любов до своїх дітей. Вона читається в їх очах, вона живе в їх серцях.
Вчитель.Учні, Ви ж повинні пам'ятати, щонезважаючи на вс іваші провини, мама все одновірить в вас, любить вас.

Слайд 35


Учень
На матерів не треба ображатись.
Вони ж нас люблять більше, ніж себе.
А наші витівки нелегко їм сприймати.
Щоб не нагримати, щоб стримати тебе.

Їм радісно тримати нас за руку,


І тяжко, якщо з нами щось не так.
Не ображайтесь за її жорстку науку-
Це ж материнської любові знак.

Вчитель Ніколи не сваріться з найближчою вам людиною, з мамою. І як би ви деколи не намагалися витіснити її з серця, замінивши своїми кращими друзями і подругами, - нічого не вийде. У важкий і гіркий годині життя ви все одно пригадаєте про свою маму – найближчу і рідненьку – і знову звернетеся по допомогу.

Учень

Перед Богом мама на колінах,


Щирим серцем молиться вона.
І горить незмінна і нетлінна
Віра—непідкупна і міцна!
Ця молитва небо відкриває,
Ця молитва рветься в Небеса,
Болюбов Господня в ній палає!
І слова, як вранішня роса,
Кожнакраплямає силу Божу
Для нужденних, хворих і німих…

Учень


За дітей незрячих і безсилих—
Молиться не тільки за своїх!
За дітей, щобвирватиіз аду,
Усімсерцем молиться вона.
В ціймолитві сила зорепаду
І морськоїхвиліглибина…
Перед Богом на колінахмати,
А насправді - воїн на коні!!!
Дай бажанняпоряд з нею стати
І молитись, Боже, і мені!!!
Вчитель Умійте цінувати любов матері. Будьте дбайливі до цієї любові. Не ображайте її випадковою грубістю, різким словом, неслухняністю. Адже лише мама думає про нас завжди і скрізь. Тільки мама завжди приймає нас такими, які ми є. Серце її завжди з своєю дитиною.
Слайд 36

Інсценізація «Коли Бог творив Маму». • Одного разу Бог вирішивстворити…маму.
  Шість днів та ночей він роздумував і експериментував. Та ось з’явився ангел і каже:
  — Ти стільки часу витрачаєш на неї!
  — Так… Але чи ти чи та ввимоги замовлення? Вона повинна складатися з 180 рухомих частин, які можна було б при потребі замінити, її поцілунок має лікувати все — від зламаної ноги до розчарування в коханні, також вона мусить мати шість пар рук.
  Ангел похитав головою і недовірливо запитав:
  — Шість пар рук?
  — Не в руках проблема, — відповів Бог, — а в трьох парах очей, що вона повинна мати.
  — Аж стільки! — скрикнув ангел.
  Бог ствердно кивнув. Потім додав:
  — Одну пару, щоб бачити через зачинені двері, коли питає: “ Що ви там робите, діти? ”, навіть якщо вона вже знає,що вони роблять. Іншу пару на потилиці, щоб бачити те, чого не мала бачити, але щомає знати. Ще іншу пару, щоб таємно сказати синові, який потрапив у халепу: “Розумію, сину, і люблю тебе”.
  — Господи, — сказав ангел, — вже пізно, йди відпочивати.
  — Не можу, — відповів Господь. — Вже майже закінчую.
  Ангел поволі обійшов навколо моделі матері.
  — Надто ніжна, — сказав, зітхаючи.
  — Але витривала! — відповів Господь із запалом. — Ти неможеш уявити собі того, що може зробити чи перетерпіти мати.
  — Вміє думати? — спитав ангел.
  — Не тільки думати, а вміє також дуже добре користуватися своїм розумом і пристосовуватися до обставин.
  Тоді ангел схилився над моделлю і доторкнувся пальцем до її обличчя.
  — Тут щось стікає, — сказав здивовано.
  — Так, це — сльоза, — відповів зі смутком Бог.
  — А для чого вона? — спитав ангел.
  — Щоб висловити радість, смуток, розчарування, біль.
  — Господи, Ти — справді геній! — вигукнув захоплено ангел.
  Тихим меланхолійним голосом Бог прошепотів:
  — Правду кажучи, це не я створив… ту… сльозу.

Слайд 37

Вчитель Мамина сльоза… Це любов і турбота, це радість і горе, це біль і розрада, які вона переживає разом зі своєю дитиною, а часто – замість своєї дитини. Ажде в її серці горить священний вогонь божої ласки – любов до дитини.

Учень

Зроблений нами крок –


Мами сльоза, усмішка,
Бачить їх тільки Бог
Серед нічної тиші.

Мамо, уже сивина


Скроні твої побілила.
Ти в мене в світі одна,
Рідна матусю мила.

Я пронесу крізь роки


Образ твій – в серці несхитно
Ніжна твоя рука,
Тиха твоя молитва.

Вчитель Так, мама –головне слово.

Вчитель Мама – життя подарувала, світ подарувала мені і тобі.

ВчительТільки за те, що життя подарувала, кожен повинен бути вдячний своїй мамі.

Підсумок виховної години

Вчитель


Слайд 38 мелодія

Учні, зараз у вас є можливість висловити слова вдячності і поваги своїй мамі. На дошці прикріплене сонечко, але без промінчиків, і звертаючись до кожного з вас , ставлю запитання: «Яка твоя мама?». Відповіді запишіть у вигляді промінчиків до «сонця» 


( вчитель допомагає учням прикріпити промінці до сонечка, на дошку)

Слайд 39


Вчитель Мама – найвірніший друг, який ніколи не зрадить ні за яких обставин.

Вчитель. Лише мама думає про нас завжди і скрізь. Тільки мама завжди прийме нас такими які ми є. Серце матері завжди з своєю дитиною.


Вчитель Я вітаю всіх учнів, всіх присутніх тут людей - з тим, що їм теж випало величезне щастя — бути чиїмись дітьми, народитися на цій землі. З Днем матері вас!

Учень Турботи, клопоти, робота, діти —


Усе встигали Ви зробити,
А ми, чого гріха таїти,
Не вміли все це оцінити.
Учень І ось сьогодні, в день цей урочистий,
Ми просим Вас за це нас всіх простити,
Хоч знаємо, що слівцих буде мало.
Учень Якби зібрати всі слова землі,
Ми вибрали прості і невисокі,
Щоб ваші дні трояндами цвіли
І не приходила ніколи одинокість.
Учень Хай тільки радість прикрашає дім,
Хай ладиться і на роботі, й вдома,
Хай вам завжди щастить в усім,
І обминають горе, сум і втома ...
УченьО боже! Ти живеш над нами,
Тебе благаємо в цей час:
Пошли здоров’я нашим мамам
І збережити їх для нас!!!

Слайд 40


Вчитель .Бережіть своїх матерів, говоріть їм приємні слова, любіть їх, турбуйтеся про них, доки вони живі, бо настане час і вам не буде до кого прийти та прихилити свою посивілу голову. Бережіть своїх матерів. 
Слайд 41

Пісня «Будь здорова мамо»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка