Викладач української мови



Скачати 153.6 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір153.6 Kb.
Маріупольський центр професійно-технічної освітиuzor_2c:\users\admin\desktop\урок добро\1278882636_nely_html_m47f2eb28.jpg

Методична розробка уроку з української літератури на тему:

Викладач української мови

та літератури І категорії

Млинчук М. В.

2012 рік

uzor_2

Мета:

  • опрацьовуючи ідейно-художній зміст роману Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?", охарактеризувавши образи роману, дослідити, як у творі відтворено добро і зло, а також в сучасному світі і в людині;

  • розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, надавати оцінку подіям, явищам, вчинкам героїв;

  • виховувати прагнення до чесного, духовно здорового, справедливого життя, прищеплювати риси чуйності, доброти. uzor_2

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-конференція.

Обладнання: портрет письменника, текст твору, ілюстрації до нього, дидактичний матеріал, мультимедійний проектор, відеопрезентація з теми, на дошці плакати із висловами про добро і зло:

  • «Раз добром зігріте серце вік не прохолоне» Т.Шевченко;

  • «Не знаю, що краще – чи зло, що приносить користь, чи добро, яке несе шкоду» Мікеланджело;

  • «Добро є те, що ніким не може бути визначеним, але що визначає все» Л.Толстой;

  • «Найкраще знає, що таке добро, той, хто випробував зло» Англійське прислів'я.

uzor_2

c:\users\admin\desktop\урок добро\0_7656c_e8a62abe_l.jpeg

Епіграф.

Добро і зло у вічнім серці,

Їх відлуння – на устах,

Сліди лишає на серці

І віддзеркалює в очах..

Валерій Дідух



Хід уроку

І Організаційний момент

(Підготовка учнів до уроку)



ІІ Мотивація навчальної діяльності.uzor_2

Слово вчителя.

Добро і зло… У світі, де доброта, правда часто йдуть пліч-о-пліч із брехнею, злом та жорстокістю, людина повинна вміти їх розпізнавати і розмежовувати, бачити, де закінчується одне й починається друге. Споконвіку точиться боротьба між цими протилежностями. І людині мало не щодня доводиться обирати, чому саме віддати перевагу, відчувати, який шлях є хибний, який праведний. Головне, пам’ятати, що ніколи добро не буде в кінці того шляху, яким ходить зло. Цей вибір дуже складний - ще й тому, що добро і зло здатні уживатися в одній людині, і що саме переможе — часом не знає вона сама. Ці проблеми порушуються й у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли…».



ІІІ Оголошення теми та мети уроку.

Тема нашого уроку – конференції «Двобій добра і зла у романі Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"». Сьогодні ми зазирнемо у святиню - святих «людської душі» і спробуємо з’ясувати причини безкінечної війни між добром і злом. І нехай кожен сам собі дасть відповіді на запитання:



  • Чи точиться війна-боротьби у вашій душі?uzor_2

  • Що штовхає нас часом на необдумані вчинки?

  • Чи можна зупинити війну у власній душі? Що для цього потрібно?

Допоможе нам розв’язати ці складні питання роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Наш урок-конференцію присвячено проблемі двобою добра і зла людської душі. Спробуємо з’ясувати, які гріховні кроки штовхають людину до безодні, і простежимо це на прикладі роману. Знайти відповіді нам допоможуть учасники конференції: «літературознавці», «текстологи» - дослідники роману П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» й «психологи», оскільки людська душа - об’єкт дослідження не лише літератури, а й окремої галузі науки – психології.

ІV Актуалізація опорних знань учнів.

  • Що стало поштовхом для роботи над великим епічним полотном П. Мирного «Хіба ревуть воли , як ясла повні?»

  • Скільки редакцій мав роман і про що це свідчить?

  • Чому Чіпка — головний герой роману?

  • Хто такі співавтори? Де вперше побачив світ роман Панаса Мирного та Івана Білика?uzor_2

Вправа "Знаємо-хочемо дізнатися-дізналися"

(учнів спочатку думають над тим, що вони вже знають з теми цього уроку, потім їх просять поставити запитання до цієї теми та знайти відповідь на ці запитання протягом уроку. Під час роботи учням пропонують заповнити таблицю:



Що знаємо?


Про що хочемо дізнатися?


Про що дізналися?













V Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу. Формування вмінь та навичок.

  1. Робота над змістом твору.

1-й «текстолог».

Роман має 4 частини та підрозділи. Твір починається розділом «Польова царівна», в якому ми зустрічаємося з уже дорослим Чіпкою, знайомимося з його першим коханням. Такий початок нас заінтриговує. Але чому перша частина роману закінчується розповіддю про Грицька Чупруненка? (автор протиставляє Грицька Чіпці, показує, що чесною працею можна добитися набагато більше, ніж злодійством).uzor_2



Складання сюжетного ланцюжку.

(Учні складають сюжетний ланцюжок, коментують основні епізоди.)

План І частини.



2-й «текстолог».

Це експозиція. Тут ще немає боротьби, загострення конфліктів. Письменник лише знайомить нас з енергійним юнаком, не називаючи його імені. Юнак зустрічає «польову царівну». Потім виявляється, що юнак – Чіпка, а «польова царівна» - Галя. Тут чудові пейзажі. У наступних розділах – розповідь про батьків та дитячі роки героя. Розділ «Двужон» - про кріпака Івана Вареника, який під чужим прізвищем (Хрущ) з'явився у селі Піски, одружився з бідною дівчиною Мотрею і знову кудись помандрував, залишивши «байстрюка» Чіпку на тяжке бідування. Також змальовані дитячі та юнацькі роки Чіпки та його однолітка Грицька. uzor_2



1-й «текстолог».

У ІІ частині розповідається про історію с. Піски за півтораста років: як було засноване село, як попало в кріпацьку неволю; знущання панів Польських з дитинство, юнацтво Максима Гудзя – батька Галі.

План ІІ частини.

2-й «текстолог».

У ІІІ частині зображено складні конфлікти в житті Чіпки, причини його трагедії. Тут розповідь про реформу 1861р., показано настрій селян, їхнє ставлення до реформи (розділ «На волі»). Виявилося, що поміщики їх обдурюють. Розповідається про обрання його земським «гласним» та про ту боротьбу, яка розгорнулась навколо цього.

План ІІІ частини.

1-й «текстолог».

ІV розділ. Чіпка одружується з Галею. На нього скоса дивляться в управі, як на мужицького представника та виганяють по «неблагонадежности». Чіпка озлився на весь рід людський. Арешт і заслання Чіпки в Сибір - розв'язка твору. uzor_2

План ІV частини.

Слово вчителя.

Отже, композиція відзначається багатоплановістю, тривалістю часу зображуваних подій, багатством матеріалу.

Які проблеми автор підняв у творі? У яких епізодах роману це видно?


  • Народна мораль.

  • Батьки і діти.

  • Добро і зло.

  • Земля і достаток.

  • Кріпацька неволя.

  • «Пропаща сила».

  • Становище жінки в сім’ї.

  • Любов і сімейне щастя.uzor_2

Слово вчителя.

Саме над проблемою добра і зла ми з вами і поговоримо. У сучасному світі людина завжди намагається протистояти лиху, кривді, жорстокості, захищаючи добро, правду, справедливість. Як персонажі твору, так і люди опиняються в конфліктних ситуаціях і мусять самі вирішити, який шлях їм обрати.



1-й «літературознавець».

Філософський словник подає таке трактування слова «добро»:



Добро – категорія етики, що означає сукупність позитивно оцінюваних класом, суспільством або окремими людьми умов життя, а також моральних дій, принципів і норм поведінки.

Відповідно:



Зло – це категорія, яка означає негативні явища в суспільному і особистому житті людини, що становлять предмет морального засудження.

Отож, добро і зло – це категорії, які вживаються при моральній оцінці окремих явищ, вчинків, мотивів діяльності людини.uzor_2



  1. Робота над образами роману.

Евристична бесіда.

Слово вчителя.

  • Коли ми про людину кажемо: «Такий у неї характер»., що ми маємо на увазі?

  • Яка галузь науки вивчає характер і темперамент?

  • Чи тотожні поняття характер і темперамент? З’ясуйте їх значення.

1-й «психолог».

Характер – сукупність стійких істотних психічних особливостей, що зумовлюють типову поведінку людини в певних життєвих ситуаціях. Характер охоплює моральну спрямованість особистості та її вольову сферу.

2-й «психолог».

Темперамент – сукупність індивідуально-психічних особливостей людини, що виражаються у швидкості виникнення почуттів і їхній силі.

Слово вчителя. Продовження бесіди.

  • Чи можливо корегувати характер і темперамент у процесі виховання?uzor_2

  • Як ви розцінюєте особливості виховання Мотрею небажаної і складної за вдачею дитини?

  • Чому для Чіпки бабуся була ближчою за матір?

Зараз наші юні психологи спробують окреслити характери, темпераменти наших героїв, визначити їх проблему вибору.

Робота над етапними моментами сюжетних ліній персонажів твору.

ЛІНІЯ ЧІПКИ ВАРЕНИЧЕНКА

1-й «психолог».

Що є добро, а що - зло? Панас Мирний допомагає нам самим знайти відповідь, створюючи яскраві й переконливі образи роману. Головний з них - Чіпка, за душу якого ціле життя боролися добро і зло. Ще дитиною пізнав він немилосердя дорослих, які називали його байстрям, а діти, що чули від батьків про Чіпку і Чіпчину невинну матір тільки погане, обзивали його чортом, запортком. Так у дитячому серці народжувалася образа, яка пізніше вибухнула чорною ненавистю до людей, спочатку до поганих, а потім і до всіх інших. Вирісши на злі, він недооцінив сили цього зла і незчувся, як, рівняючи достаток багатих і бідних, сам збагатився на краденому. Та ось добро, здається, бере верх над злом: любов до Галі змінює Чіпку на краще. Але ненадовго.



Слово вчителя.uzor_2

  • Які особливості характеру проявляв Чіпка в дитинстві та юності?

  • Чи щось насторожило вас?

  • Чому опис зовнішності персонажа подають під час першого знайомства читача з ним? (Відповідаючи, використовуйте малюнок. Див. Додаток 1)

1-й «літературознавець».

Переможене зло спокушує його пияцтвом і грабіжництвом і Чіпка не зупиняється перед страшним злочином, вирізає усю сім'ю, не помилувавши навіть немовля. Зло перемогло. Ні, не суспільні обставини призвели Чіпку до гріхопадіння. Йому не вистачило душевних сил, сили волі протистояти руйнуванню свого життя. Адже у нього був шанс виправитися! Та, як бачимо, скориставшись ним ненадовго, Чіпка зрозумів, що гріховний шлях легший. Та тільки веде він у прірву... Туди, звідкіля приходить у наш світ зло.uzor_2



Слово вчителя.

Бесіда.

  • Чи траплялося вам у середовищі підлітків спостерігати невиправдану жорстокість?

(Це питання може викликати коротку морально-етичну бесіду, підсумком якої нехай стане прислів'я: «Посієш вчинок — пожнеш звичку, посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю».

  • Розкажіть про Чіпку-хлібороба, охарактеризуйте його почуття і настрої в той період життя.

  • Чому так тяжко сприйняв герой те, що в нього забирають землю?

  • Що є свідченням слабкої волі Чіпки?

  • Хто підказував йому вихід із становища?

  • Які вчинки Варениченка викликають у вас осуд?

  • В яких випадках він чинить переступи, порушує найголовніші правила народної моралі й етики?uzor_2

  • А в яких епізодах Чіпка проявляє кращі риси свого людського єства — розсудливість, мудрість, доброту, прагнення послужити громаді?

Слово вчителя.

Роман викликає у нас роздуми над питаннями загальнолюдськими, вічними: гріх і спокута, зло і добро, жорстокість і милосердя. Хто ж такий Чіпка Варениченко? Чи можна його назвати бунтарем проти соціального ладу, протестантом?



2-й «літературознавець».

Головний герой роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні? » Чіпка Варениченко, маючи право вибору свого життєвого шляху, бажаючи добитися справедливості для людей, думав, що для досягнення поставленої мети можна вдатися до будь-яких засобів. Він прагнув правди і добра, але пішов до них хибним шляхом, що врешті привів його до загибелі.



Висновок психолога uzor_2

1-й «психолог».

Чіпка не був настільки обізнаним, а про освіту й говорити нічого, щоб розуміти вади суспільного ладу. В його душі жила злість на особистих кривдників, і вона рухала ним. Навіть після бунту, коли він поміняв спосіб життя, то зробив це лише з однією метою — мстити дошкульніше. Його можна назвати протестантом, але стихійним, неусвідомленим. Радше всього, Чіпка — жахливо трагічна, морально роздвоєна особливість, яку обставини зробили стихійним бунтарем.



Слово вчителя.

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

  • Чи згодні ви з таким висновком психолога? Свою думку обґрунтуйте.

ЛІНІЯ ГРИЦЬКА

Слово вчителя.

Проблема вибору піднімається Панасом Мирним і в змалюванні життєвої долі найближчого приятеля дитячих років Чіпки - Грицька. e



«Поміркуйте». uzor_2

Зробіть самостійно, використовуючи таблицю, порівняльну характеристику Чіпки та Грицька. (Робота з картками)

Що є в них спільне та відмінне? Наведіть аргументи, що підтверджують вашу позицію.

СПІЛЬНЕ

Безбатченки, бідні, жили в селі, разом працювали, розважалися, люблять землю, хліборобську працю, хазяї, здатні кохати.

ВІДМІННЕ

Чіпка

Грицько

Злий , жорстокий, рішучий, сміливий, вболіває за громаду. Не може реально оцінити життя, не має твердих моральних устоїв.

Працьовитий, наполегливий, цілеспрямований, пасивний до громадського життя, живе за законами народної моралі.

Висновок психолога.

2-й «психолог».

Він теж у дитинстві зазнав чимало лиха, бо зростав круглим сиротою, але, на відміну від свого товариша, він не забивав собі голову питаннями про людську недолю, про правду і кривду. Він мріяв про власну теплу хату, про те, як стане заможним. І коли виріс, потягнувся з іншими бідарями на заробітки. Важко працюючи, він став заможним хазяїном, але був байдужим до страждань інших людей.uzor_2рисунок1



Слово вчителя.

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

  • Чи згодні ви з таким висновком психолога? Свою думку обґрунтуйте.

(Відповідаючи, використовуйте малюнок. Див. Додаток 2)

ЛІНІЯ МОТРІ, МАТЕРІ ЧІПКИ.

Слово вчителя.

Схарактеризуйте Мотрю, матір Чіпки. (Відповідаючи, використовуйте малюнок. Див. Додаток 3)



Інтерактивна вправа «Мікрофон».

1-й «текстолог».

Чому ж світлим спогадом дитинства залишився образ баби, а не матері? Її доля трагічна. Змалку — сирітство. Дівкою і жінкою — найми. Не з любові, а задля притулку вже старою дівкою вийшла заміж за незнайомого чоловіка. Ще не народивши сина, стала заміжньою вдовою — поняттям, яке не сумістилося з нормами селянської моралі. А звідси — деякі наговори, чутки про неї у селі. Навіть на роботу найматися мусила в сусідньому селі — у своєму не брали.



2-й «текстолог».

Невилазні злидні, постійна перевтома робили Мотрю жорстокою: за найменшу провину обсипала Чіпку прокльонами. На ласку ні сил, ні часу не мала. І все-таки вона — любляча мати. Плакала і молилася, коли хворів у дитинстві, побігла до волості, коли дізналась про арешт.



Висновок психолога uzor_2

1-й «психолог».

Мотря, мати Чіпки. От кого все життя намагалося зломити зло! Але, не знаючи щастя, вона все ж таки не корилася його силі. Більше того: Мотря не мовчала, коли переконалася, що син не тільки грабіжник, а й убивця і хоч пізніше вона страждала і переживала за ув'язненого сина, але її доброта, справедливість і правда заслуго вують поваги.



Слово вчителя.

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

Чи згодні ви з таким висновком психолога? Свою думку обґрунтуйте.рисунок1



ЛІНІЯ ГАЛІ.

Слово вчителя.

Евристична бесіда.

(Відповідаючи, використовуйте малюнок. Див. Додаток 4)



  • Чи вірите ви, що Галя своєю добротою змогла б перевиховати чоловіка? Відповідь аргументуйте.

  • Яких помилок припустилася Галя в сімейних стосунках?

  • Як ви ставитесь до останнього вчинку Галі – самогубства?uzor_2

1-й «літературознавець».

Кажуть, що кохання звеличує людину. Чіпка зустрів свою долю, яка стала носієм доброти, людяності, стримуючою силою в його розбійницьких замірах. Це Галя — уособлення дівочої краси, подружньої вірності, чесності, моральної чистоти. У стосунках з Галею найповніше розкривається багатий внутрішній світ головного героя, його кращі людські риси, роздуми, переживання.



1-й «текстолог».

Вона щиро вірила, що своїм коханням, добротою відверне Чіпку від злодійства, спрямує на шлях трудового життя, підтримувала його у добрих справах. Крах своїх надій, своє безсилля виправити становище вона виливала палючими слізьми.



Висновок психолога

2-й «психолог».

Свій вибір між добром і злом зробила Галя, яка за гріхи батька та матері заплатила безсонними ночами, не могла носити краденої одежі, вилежуватися в награбованих перинах. Силою своєї любові і добра вона спробувала вирвати з розбійницького кодла Чіпку, але виявилася надто слабкою проти сил зла. І вона, аби не коритися своєму безсиллю і злу, йде з життя, вважаючи смерть порятунком від неслави і водночас протестом проти вчиненого Чіпкою і його товаришами гріха. uzor_2



Слово вчителя.рисунок1

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

  • Чи згодні ви з таким висновком психолога? Свою думку обґрунтуйте.

Як бачимо, зло в романі постає підступнішим і сильнішим за добро. Але саме в цьому вбачається геніальність творчого задуму Панаса Мирного: примусити нас здригнутися від зла і замислитися над шляхами його подолання, і над особистим життєвим шляхом.

Дослідницька робота. Застосовуючи текст (зміст) твору а також твердження «психологів», «текстологів», «літературознавців» заповніть таблицю «Добро і зло у романі П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні? ».

Підведення підсумків.uzor_2рисунок3

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Продовжіть речення.

«Актуальність роману для наших сучасників полягає у …»

Слово вчителя.

Придумайте найоригінальніший рецепт – засіб, який би допомагав людям позбавитися від негативних якостей і зробить усіх добрішими.g0416096.wmf

(Усі учасники конференції беруться за руки і кожен виголошує свій «рецепт доброти»).

Підсумкове слово вчителя.

Доброта проявляється саме у вчинках людей, а не в словах. Найкращі поради, як ми сьогодні ще раз переконалися : «Стався до людей так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе, і ніколи не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі».

Поспішайте творити добро. Нехай це буде лише щира посмішка чи мудра порада.uzor_2

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.

VІІІ. Домашнє завдання.


  1. Скласти і записати три сенкани до характеристики добра і зла

роману «П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

(Учням роздаються брошурки)

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.

Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.

1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)

2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).uzor_2

4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.)

2. Використовуючи мережу «Інтернет», скласти «Щоденник відгуків» на

творчість П. Мирного.narabo1

uzor_2

Список рекомендованої літератури


  1. Білецький О. І. Панас Мирний // Зібр. праць: У 5 т. — К., 1965. — Т. 2.

  2. Гончар О. Перший симфоніст української прози: Панас Мирний // Гончар О. Письменницькі роздуми. - К., 1980.

  3. Грицай М. Панас Мирний: Нарис життя і творчості. - К., 1986.

  4. Єфремов С. Панас Мирний // Єфремов С. Історія українського письменства. - К., 1995.

5. Колесник П. Й. Видатний художник-реаліст // Мирний Панас. Твори: У 3

т. — К., 1976. — Т. 1.

6. Панас Мирний: Життя і творчість у фотографіях, ілюстраціях, документах

(Авт.-упоряд.: Є. Є. Радченко, О. І. Володарець. — К., 1984.

7. Погребенник В. Панас Мирний // Українська мова та література. - 1998. –

№ 21 - 24.

8. Твори: У 2 т. — К.: Наук. думка, 1989 (Б-ка укр. літ.). Т. 1. Оповідання.

Повісті. Роман. Драматичні твори.

9. Черкаський В. М. Художній світ Панаса Мирного. — К., 1989.

Джерела інтернет

www. ukrlit.vn.ua Посієш характер — пожнеш долю. Неоднозначність оцінки образу Чіпки за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

www.parta.com.ua Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

www. oblosvita.kiev.ua Трагедія особистості в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

tvori.com.ua Добро і зло в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

schoolportal.com.ua Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

referaty.pp.ua «Пропаща сила» в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».

www.coolreferat.com Образ головного героя роману Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».



lib.misto.kiev.ua Художня роль жіночих образів. Роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка