Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом Мета



Дата конвертації26.02.2016
Розмір32 Kb.
Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом
Мета: вчити учнів правильно вимовляти і писати слова з ненаголошеними [е] та [и] в коренях; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 59, впр. 126)

— Прочитайте слова. Назвіть пари звуків, що чергуються.

— Прочитайте речення з цими словами. Позначте корінь.

2. Каліграфічна хвилинка

и ин им ил ри ди

диктант дитина диван

З рідної хати починається для мене Батьківщина.

— Поясніть уживання великої букви; визначте кількість звуків і букв у словах рідної, Батьківщина.

3. Словникова робота

Гра «Знайди “зайве” слово»

Київ, Україна, український, Батьківщина. (Батьківщина).

— Запишіть слова земля, озерце, джерельце, водичка, зозуля, урожай.

— Розставте наголоси. Назвіть у словах наголошений склад.

— Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?


III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як позначаються на письмі звуки [е], [и] у ненаголошених складах.


IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над словосполученнями (с. 59, впр. 127)

— Прочитайте словосполучення.

Спишіть словосполучення, визначте в підкреслених словах корінь. Поставте наголоси.

— Складіть речення зі словосполученнями лівої колонки.

— Зверніть увагу! Ненаголошені звуки [е], [и] вимовляються невиразно.

Ненаголошений звук [е] у вимові наближається до [и], а [и] — до [е]. Наприклад: [клеиновий лиесток], [веисняна зеимля], [виешневий цвіт].

2. Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати:

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в групах

— Повчіться правильно вимовляти слова з ненаголошеними голосними.

Прочитайте подані слова. Зверніть увагу, що ненаголошений голосний [е] у вимові наближається до [и], а ненаголошений [и] — до [е].

м[е и]довий п[е и]карня

ш[е и]потіти в[е и]ликий

м [е и]телик с[е и]кунда

в[е и]лосипед в[е и]шневий

кр[е и]ло м[е и]нуле

хв[е и]лина ш[е и]рокий

тр[е и]вога бл[е и]щати

2. Робота над текстом (с. 60, впр. 128)

Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Що цікавого ви дізналися?

Робота в парах. Переказ тексту.

— Яка тема тексту? Доберіть до тексту заголовок.

— Спишіть текст, уставляючи букви е чи и. У словах з ненаголошеними [е], [и] поставте наголоси та позначте корінь.

3. Розвиток мовлення. робота в парах (с. 60, впр. 129)

— Розгляньте малюнок. За поданим зачином і малюнком складіть діалог двох синичок. Уведіть у нього слова з довідки.


VІ. Підсумок уроку

— Що вивчали на уроці?

— Що для вас було новим?

— Як вимовляються ненаголошені звуки [е], [и]? Наведіть приклади.


VІІ. Домашнє завдання

С. 60, впр. 130.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка