Вивчення букви Щ, щ (ща) та її звукових значень



Скачати 59.44 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір59.44 Kb.
Тема уроку: Вивчення букви Щ, щ (ща) та її звукових значень[ш], [ч]

 Мета: вивчити букву щ (ща), її звукові значення; формувати в учнів уміння читати слова з буквою щ; розвивати в школярів фонетичний слух, мовлення, мислення; активізувати словниковий запас першокласників словами «причаїтись», «улов», «щербет», «щабель», «щепа», «хаща»; виховувати любов до природи, цікавість до оточуючого світу.



Обладнання: фішки для звуко - буквеного аналізу слів; предметні малюнки; поле для гри у “Звукову мозаїку”, індивідуальні картки, малюнок щуки.

Хід уроку
1. Організаційний момент
Учитель вітає дітей, створює робочу атмосферу, налаштовує на позитив
    Добрий день!
    У добрий час!
    Рада,  діти, бачить вас!
    Ви почули вже дзвінок?
    Він покликав на урок.
    Кожен з вас підготувався,
    До дзвінка ще постарався,
    Зараз сядуть всі дівчата,

А за ними і хлоп’ята.


2. Актуалізація опорних знань.
1)Удосконалення навичок техніки читання слів з вивченими буквами

Перед кожним учнем лежить рожева картка з буквами.

- Знайти і полічити у таблиці усі букви А;

-Знайти і полічити у таблиці усі букви Г.

-Знайти і по лічити у таблиці букву Щ.

-Знайти і полічити у таблиці букву Й.

А Д В Щ Н К Е І С К О

Ж Т А Б С П Ї І Т Т М І

К З Ч Н О Ю Н У Д А И

М А К Т П А Я Ц Щ Ю

2). Готуємо до читання свої язички.Чистомовка.

Читаємо разом зі мною. (Вірш надрукований на дошці)

Жу-жу –жу, жу-жу-жу!

Я із сонечком…….

Шу-шу-шу, шу-шу-шу

З вітерцем я теж …

Ить-ить-ить, ить-ить-ить!

Джміль над квіткою ….

Лі-лі-лі, лі-лі-лі!

Українці ми …..!

3) Повторення граматичного матеріалу
- Чим відрізняється буква від звука? (звуки ми чуємо, букви ми бачимо)
- Які бувають звуки? (голосні і приголосні)

- Яка буква не позначає звука?

- Які букви можуть позначати по два звуки? Коли?
3. Вивчення нового матеріалу

1) Відгадування загадки,

Всіх лякає риба ця:


В роті в неї мов пила.

Ну, скажіть мені, а ну-ка:

Як ця риба зветься? (Щука)
http://hulinar.ru/wp-content/uploads/2012/06/0_2eeec_6168268a_xl.jpg
2). Звуко-буквений аналіз слова «щука»

- Вимовте звуки в слові «щука».

- Сьогодні ми будемо вивчати дуже цікаву букву. Але спочатку вимовте ще раз перші звуки даного слова. Якщо звуки [ш], [ч] чуються водночас, то на письмі пишемо букву щ.

- Отже, буква щ на письмі позначає звукосполучення [шч].



3) Ознайомлення з буквою Щ. Визначення її місця в алфавіті.
4) Спостереження за артикуляцією звуків, робота з люстерком.
Висновок: Ці звуки вимовляються і твердо, і пом’якшено (кущі, плащі, дощі). 
5) Читання вчителем вірша «Вранці» В. Крищенка (с.160)

-Уважно слухайте вірш і уловіть слова, у яких чуються звуки [шч] . Яка буква позначатиме їх на письмі?



6) Аналіз сюжетного малюнка

- Коли хлопчики пішли на рибалку?

- Яке ім’я одного з них?

- Чому хлопчики називали себе вудкарями?

- А як ще називають тих, хто ловить рибу?

- Яку рибу зловили рибалки?

- Що хотілося їм зловити?

- Що означає вислів «щука не взяла»?

- Чи задоволені хлопчики рибалкою?

7) Читання буквосполучень слів

8) Називання слів з букою щ. Словникова робота

щока, дощ, хрущ, борщ…



«Щепа» - прищеплене фруктове дерево.

«Щабель» - поперечна планка в драбині.

«Щербет» - солодощі.

«Хаща» - густий непрохідний ліс, чагарник.
ЦІКАВО ЗНАТИ!!!
 Слово “борщ” не завжди означало те, що їсте сьогодні. Воно, те слово, має побратима серед рослинного царства. Це борщівник, лісове зілля, з якого в дуже давні часи готували їжу.
Виріс щавлик після  дощу,
Наварила щука борщу.
І шепнула на вушко лящу:
“ Йди, щавлевим борщем пригощу!”
- Назвіть слова, де є звуки [шч].

9). Гра “Добавлянка” (позиція звуків)
Ща - (щастя, щавель, щасливо,....)
Щу - (щупак, щур, щупальце,...)
Ще - ( щебет, щедрий, щедро,...)
Що - (щойно, щодня, щоденник,...)
10) Читання слів у колонках (с.161)

- Прочитайте трискладові слова.

- Назвіть звуки і букви в слові «кущ».

- Чому різна кількість?




4. Фізкультхвилинка
Станьте рівно, поверніться,.
І до сонечка зверніться.
А тепер нехай малята
Пострибають, як зайчата.
Руки вгору підніміть, 
Вдих і видих всі зробіть.


5.  Робота з текстом Букваря (с.161) 
1) Словникова робота
Читання слів ланцюжком, пояснення їх значення.
2) Читання тексту вчителем.

3) Відтворення змісту прочитаного

- Де відбувалися події?

- Яке явище довелось побачити автору?

- Коли найбільше переживали?

- Як закінчилось полювання щуки за дрібними рибками?

4) Різнорівневе читання

- Поясніть вислови «зблиснули сріблом», «щука-ненажера».

- Як утворилося слово «верховодки»?

5) Читання пісні-забавлянки

-Розкажіть про щуку і «врятуйте» від неї маленьку рибку.




6. Підсумок уроку
а) - Яку букву ми вивчили? 
- Які звуки вона позначає?
- Гарно працювали, гарно!
- Час пройшов у нас немарно!

б) - А чи цікаво вам було на уроці?



- Що вам сподобалося?

- А про це дізнаємось у грі «Інтерв’ю». (Вчитель бере інтерв’ю в дітей)


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка