2
ТЕМА: Визначення типів складного речення.
МЕТА: закріпити, систематизувати знання студентів про складні речення, вчити визначати їх типи, формувати вміння розрізняти прості, складні й ускладнені речення, розвивати культуру мовлення, виховувати морально-етичні якості, професійну відповідальність.
Мета відкритого уроку: форми активізації навчально-виховного процесу, участь у конкурсі "Викладач року".
Тип уроку: комбінований
ОБЛАДНАННЯ: ПК, план проведення уроку, магнітозапис, схеми речень. ЛІТЕРАТУРА:
-
Горяний В.Д. Рідна мова: Підручник для 10-11 класів. - Вид.друге, перероб. - К.: Освіта, 1995.- 192 с.
-
Ніколаєнко І.О., Терновська Т.П., Ужченко В.Д. Збірник вправ і завдань з української мови. Для підготовки до випускних та вступних іспитів. - К.: Освіта, 1997. - 224 с.
-
Сікорська З.С. та інші. Українська мова. Збірник вправ. - К.: Вища школа, 1997. - 253 с.
-
Сучасна українська мова. Синтаксис: Підручник /За ред.О.Д.Пономаріва. - К.: Либідь, 1994. -256 с.
-
Українська мова, II ч.: Підручник / За ред.В.О.Горпинича. - К.: Вища школа, 1988. -224 с.
-
Шульжук К.Ф. Складне речення в українській мові. Посібник для вчителя. - К.: Радянська школа, 1989. - 136 с.
ХІД УРОКУ
I. Організація початку уроку.
Привітання, перевірка готовності до уроку, перекличка.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Робота з деформованим висловлюванням.
Переставивши слова місцями, відновити висловлювання. Як ви його розумієте?
Літа ніколи не повертаються до людини, а людина завжди повертається до своїх літ.
М.Стельмах.
2. Завдання на повторення:
-
Чому в слові "літа" стоїть наголос?
-
Як це слово називають в лексикології?
-
Що являє собою це висловлювання з погляду синтаксису? Перекладіть речення англійською мовою. Що змінилось?
3. Оголошення теми уроку.
4. Перевірка домашнього завдання:
студенти читають складені вдома творчі роботи за одним із завдань:
а) написати акровірш;
б) написати лінгвістичну казку на тему "Складне речення";
в) придумати математичні задачі для учнів початкової школи, які є
складнопідрядними реченнями.
Додаткові запитання до відповідей:
? - Яке речення називається складним?
-
Залежно від чого складні речення поділяються на типи? Які є типи складного речення?
-
Як визначити частини складного речення?
-
Що вони собою являють? Чим вони відрізняються від простого речення?
5. Підсумок підготовки домашнього завдання.
III. Робота над темою уроку. 1.1. Диктант з кодуванням.
- Визначити тип речення і записати відповідний код в зошит в рядок (відповідність кодів певному типу речень - в плані уроку) Коди:
-
- просте речення
-
- складносурядне речення
-
- складнопідрядне речення
-
- безсполучникове речення
1) Повечоріло, і на вулицях уже з'явилися люди із свічками. 2) Обережно несли вони їх додому, захищаючи від найменшого подуву вітру. 3) Одні просто загороджували свою свічку долонею, інші вставили свічки в принесений з дому ліхтарик. 4) Треті робили з газети або аркушика білого паперу щось на зразок глибокої чаші, на дні якої полохливо тріпотіла маленька золота пелюстка вогню. 5) Але у всіх, хто ніс собі вогник, обличчя були зосереджені й напружені. 6) Вогник -це була надія. (За 3.Тулуб). Правильна відповідь:
1 0 3 2 2 0
1.2. Індивідуальна робота на ПК.
Два студенти виконують програму "Структурні особливості простого речення" за завданнями:
-
Утворити складні речення, дібравши відповідні частини до поданих.
-
Виділити серед поданих прості речення.
-
Виділити серед поданих односкладні речення.
-
Виділити другорядні члени речення, що становлять групу підмета.
-
Утворити ускладнені речення.
-
Виділити неповні речення.
2. Сторінка для допитливих
Чи завжди складні речення виражають складну думку і цим відрізняються від простих? Доведіть свою відповідь.
3. Вибіркове списування на розрізнення простих, складних, простих
ускладнених речень:
I в. - прості речення,
II в. - складні речення.
1. Спинюся я і довго буду слухать, як бродить серпень по землі моїй.
(Л.Костенко)
-
Мабуть, ти до мене думкою летиш. (О.Олесь)
-
Од Дніпра тягнуло прохолодою, кликали у звабливу зелень гаїв лівобережні далі. (М.Смоленчук)
-
Небо густо затяглося хмарами, і на землю впав темний теплий вечір.
(В.Малик)
-
А потім в ріст пішла уся трава, червонобока, тиха, грозова. (А.Малишко)
-
Квітнуть озимі, не росами встелені, а чоловічим ясним милосердям.
(А.Листопад)
При правильному і послідовному виконанні отримаємо код-перевірку: з перших звуків речень прочитаємо слова: І в. - МАК, II в. - СОН.
4. Конструктивна вправа на перебудову простих у різні типи складних
речень.
Зійшло сонце. Туман розсіявся (і, а, , -, тому.
Туман розсіявся, бо зійшло сонце.) * Мина весна. Настане літо, (дод.) Настав вечір. Було тепло.
Ліс зустрів нас щебетанням пташок. Навкруги все цвіло, зеленіло.
- З наведених речень утворіть можливі синонімічні складні. Як змінився зміст?
5. Сторінка для допитливих.
- Поставте розділовий знак у реченні:
Люди кажуть хліб - усьому голова.
6. Розвиток культури мовлення.
Відредагувати, назвати недоліки у зразкові учнівського мовлення, прослуханого у магнітофонному записі.
ІУ. Підсумок уроку.
У. Домашнє завдання. |