Воротинська Тетяна Іванівна, вчитель початкових класів Знам’янської зш І-ІІІ ст. №1 ім. Т. Г. Шевченка



Скачати 43.53 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір43.53 Kb.
Воротинська Тетяна Іванівна, вчитель початкових класів Знам’янської ЗШ І-ІІІ ст. №1

ім. Т. Г. Шевченка







Тема. Члени речення. Головні й другорядні члени речення. Зв’язок слів

у реченні.



Мета: дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення. Навчити

їх визначати підмет та присудок. Розвивати вміння встановлювати

зв’язок між членами речення за допомогою питань, мовлення, память,

увагу, спостережливість, мислення. Активізувати словниковий

запас учнів.

Виховувати любов до природи рідного краю, бережливе

ставлення до неї.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Діти, у мене сьогодні дуже гарний настрій. Підніміть руки у кого такий же настрій. А у кого поганий. У кого байдужий. Я думаю, що до кінця уроку у вас настрій покращиться. Адже, урок української мови не може залишати нікого байдужим.

Учитель посміхається,

Урок наш починається.

Сіли, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.



ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Прочитайте прислів’я, яке записане на дошці.



Дерево сильне корінням, а людина – знаннями.

  • Як ви розумієте це прислів’я?

  • Що ми повинні здобувати на уроці?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Жовтень, як справжній художник, зачарував нас своїми кольорами. На деревах, немов пташата, тріпочуть різнобарвні листочки. Ті, що опадають схожі на метеликів. На каштанах сидять зелені їжачки. Частину цієї краси я принесла вам до класу у букеті.



  • У яку пору року запрошують нас листочки?

  • Які професії має осінь?

  • Давайте поговоримо з осінню. Привітайте її.

(Здрастуй, осене! Доброго дня, чарівнице!)

  • Що б ви хотіли в неї запитати? (З якими братами-місяцями ти прийшла? Чому ти іноді сумуєш? Куди ти мандруєш?)

  • Попросіть, закличте осінь.

(Приходь до нас, ласкава осене! Осене, пригости нас смачними дарунками!)

1. Оголошення теми та завдань уроку.

Сьогодні ми будемо продовжувати працювати над реченням.



2.Робота в зошиті.



а) Каліграфічна хвилинка.

Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки.

Відгадайте загадку і скажіть, яке слово пропишемо на каліграфічній хвилинці.



Щедра гостя знов до нас прийшла.

Багаті людям врожаї принесла.

Фрукти щедро дарувала,

Листям різнобарвним землю укривала.

Хто ж це? (Осінь)



б) Диктант

Золота осінь

Промайнуло тепле літечко. Осінь одягла дерева в розкішне вбрання.

Осіннє сонце освітлює верхівки струнких беріз. Високим синім небом пливуть пухнасті хмари. Осінь чарує своїми кольорами зір людей.

Осінь – чудова пора року!


в) Графічний диктант.

- Я читаю речення, а ви записуєте види речень за метою висловлювання.



1.Чи вже прийшла осінь?

2.Ніжно падають листочки на доріжки і стежинки.

3. Вже не чути співу пташок.

4.Приходь до нас, ласкава осене!




ІV. Пояснення нового матеріалу.

  1. Зі слів складіть речення. ( Колективна робота на дошці).


Листя, на, злітає, пожовкле, землю.
- Діти а чи бувають в реченні головні слова?

І тема уроку: «Головні й другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні.».

Що за дивнії два слова –

Всього речення основа?

Перше того називає,

Хто чи що в нім виступає.

А що робить хтось чи щось,

Другий член розповідає.

Хто загадку розгадає,

Хай правицю піднімає!



(Підмет і присудок)

До головних членів речення відноситься підмет та присудок.

Підмет відповідає на питання хто? що?

Присудок відповідає на питання що робить?

А які ще є члени речення?
2. Робота з підручником.

Прочитайте правило на с.51.

Повернемося до нашого речення і встановимо зв’язок між словами цього речення.

- Чи зв’язані слова в цьому реченні між собою?

- Як встановити цей зв’язок?

За допомогою питань. Питання ставимо від головних членів речення.

- Що означає встановити зв’язок слів у реченні?
V. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Разом будем спочивать.

Взяли дружно руки в боки:

Повороти, два прискоки.

Сіли, встали, піднялись.

Вліво, вправо нахились.

Пострибали, відпочили.

До роботи чемно сіли.
VІ. Усвідомлення та закріплення матеріалу.


  1. Робота в парі (у зошиті).

Завдання:

  1. Поділити текст на речення. Познач початок і кінець кожного речення.

  2. Поставити розділові знаки.

  3. У другому реченні підкреслити головні члени речення.

Осінній парк

Чи любиш ти гуляти в осінньому парку під ногами шарудять жовті листочки ще недавно парк був зелений та пройшло літо і осінь заграла золотистими кольорами яка чудова пора


2. Групова робота. Естафета.

- Зберіть зі слів речення. Прочитайте. Назвіть головні члени речення.

(Діти поділені на 3 групи)


до, осінь, Прийшла, беріз.

золоті, їм, стрічки, Принесла.



коси, в, зелені, Вплели, берези, стрічки.

на, них, Подивилося, сонце, і, не, впізнало.

сумують, Сміється, берези, а, сонечко.
- Які речення за метою висловлювання?

3. Самостійна робота.


  1. Поширити речення другорядними членами.

  2. Підкресліть головні і другорядні члени речення.

Прийшла осінь. Вже пожовкло листя. Подув вітерець. На узліссі росте берізка. Вітер зривав листочки. Почав накрапати дощ.


(Довідка: золота, на деревах, легенький, самотня, ніжні, дрібний)
VІІ. Рефлексія.

  • Про що ми вели мову?

  • Що вам сподобалося на сьогоднішньому уроці?

  • Чого він нас навчає?

  • Чи прислів’я підходить до нашого уроку?

  • Який настрій у вас в кінці уроку? Чому?


Складання сенкану.

Сенкан


  1. Осінь

  2. Різнобарвна, золота.

  3. Прийшла, завітала, обтрусила.

  4. До нас прийшла осінь.

5. Пора року.
VІІІ. Домашнє завдання.
Правило с.51, впр.110, с.53

Придумати 3 речення про осінь та встановити зв’язок слів у реченні.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка