Вступ до теми «Людина починається з добра»



Скачати 89.39 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір89.39 Kb.

Читання.


4-й клас

Ємельова Валентина Володимирівна, учителька початкових класів Настасівської загальноосвітньої школи І-ІІІступенів.



_____________________________________________________________________________
Тема уроку:Вступ до теми «Людина починається з добра». Василь Сухомлинський «Усмішка».
Мета: активізувати і розширити знання дітей про життя і творчість В.Сухомлинського, розвивати навички швидкого виразного читання, вміння швидко орієнтуватися в тексті, знаходити описи, висловлювати оцінні судження;формувати креативне мислення у дітей; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, таблиця зі скоромовкою, таблиці для гри «Шифрувальник» та «Дебати»,мультимедійна апаратура,пірамідки слів,ребус,кросворд.

Тип уроку:урок подачі нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Вчитель. Встаньте, діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше.

Привітайтесь: «Добрий день»!

Дзвоник кличе: «Дзень-дзелень».


Учні. Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

То ж і ти часу не гай,

Працювати починай.


Вправа для психологічного настрою «Урок».

Вчитель. Діти, розпочинається урок, а на уроці ми …
Уважні

Розумні

Організовані

Кмітливі
IІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель. Дзвінко так дзвенів дзвінок,

Розпочався вже урок.

На урок до нас прийшла

Гостя дуже чарівна …

Ой! А де ж вона?

Учень 1. Так це ж хмаринки налетіли

І її зовсім закрили.

Принесли нам, ось поглянь,

Безліч краплинок-завдань.




Учень 2. А щоб гостю нам звільнити

Мусимо ми що зробити?


Учень 1. Як зберемо всі краплинки,

Швидко відлетять хмаринки.

Тоді гостю зможем встріти,

Будем щиро їй радіти.


Вчитель. Ну то що, діти. Звільнимо нашу гостю? Тоді до роботи.


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.


  1. Розчитування.

 Чистомовка

Га – ха зі – сі

ву – фу аб- ап

ти – ши гу – ку
Скоромовка

На столі стоїть сільниця

У сільниці сіль
Вчитель. Прочитайте:

- самостійно;

- як окличне речення;

- як питальне речення;

- як мишка, як лисичка, як ведмідь.

Вчитель. Завдання першої краплинки ми виконали. Перейдемо до наступного завдання.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
а) Гра «Шифрувальники»

Розшифруйте тему нашого уроку:


ЛЮДИНАПОЧИНАЄТЬСЯЗДОБРА


  • Як ви розумієте це прислів’я.?

- Як ви думаєте, про що ми будемо читати у творах цього розділу?

Розгадування ребусу

-Розгадайте ребус і ви дізнаєтеся ім’я автора над твором якого ми будемо працювати на цьому уроці.



Розгадування кросворду

  1. «Кінь …»(утік)

  2. «…книга»(спляча)

  3. «Про що думала…»(Марійка)

  4. «Найкраща …»(лінійка)

  5. «Який слід повинна…людина на землі»(залишити)

  6. «Сергійкова…»(квітка)

  7. «…дівчинка»(горбатенька)

-Прочитайте назву по вертикалі і дізнайтесь назву ще одного оповідання В.О.Сухомлинського,яке сьогодні прочитаємо.

Вправа очікування

Чого навчить вас цей урок.


Вчитель. А я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся, що ви будете активними, дружними, творчо працюватимете.
V. Пояснення нового матеріалу.
Зустріч з автором.

Вчитель. Діти, а хто такий Василь Олександрович Сухомлинський? (Відповіді дітей).
Наша творча група приготувала цікаві факти з життя цієї визначної людини. Запрошуємо їх до слова. (Виступ творчої групи та показ презентації про життєвий та творчий шлях В.О. Сухомлинського)


І. Опрацювання твору В.Сухомлинського «Усмішка».


  1. Словникова робота

 Прочитайте «пірамідки» слів. Гра «Луна» (на таблиці).

 Чи всі слова вам знайомі?

 Доберіть синоніми до слів «тремтіла» і «барвистий».

 Як ви розумієте слово «ціпок»?





  1. Читання з передбаченням.


Вчитель. Як ви думаєте, про що може йти мова в цьому оповіданні?

  1. Прослухайте першу частину оповідання (читає вчитель)

 Чи правильне припущення ви зробили?

 Хто з героїв оповідання постав перед нами?


Завдання:

Варіант І. Відшукайте опис дівчинки.

Варіант ІІ. Відшукайте опис дідуся.

 Як ви думаєте, чи посміхнувся дідусь дівчинці?



  1. Робота над другою частиною оповідання (читає учень вибраний вчителем).

  • Чи справдилось ваше передбачення?

  • Що б ви зробили на місці дівчинки?

  • Чому серце дівчинки затремтіло, коли вона побачила, що знову назустріч хто іде?

  • Подивіться на малюнок і скажіть, як далі можуть розвиватися події?

  1. Робота над третьою частиною.

  • Самостійне напівголосне читання третьої частини. Метод «Бджілка».

  • Запитання до учнів.

 Чи справдились ваші сподівання?

 Прочитайте, яким же став світ навколо дівчинки?

 На кого з героїв оповідання ви сердиті? Чому?

 Кого вам було жаль?

 А кому ви вдячні?
Тест «Чи уважний ти читач?» (для перевірки розуміння змісту тексту)


  1. Дія оповідання відбувалася:

а) у травні; б) у червні; в) у липні.

  1. Грав на срібних струнах:

а) струмок; б) шпак; в) жайворонок.

3. Хто викликав у дівчинки усмішку?

а) бабуся; б) дідусь; в) метелик.

4. Хто був непривітним?

а) бабуся; б) дідусь; в) дівчинка.

5. Що викликала у дівчинки зустріч з дідом?

а) усмішку; б) сльози; в) співчуття.

6. Що зробила бабуся?

а) привіталась; б) пригорнула дівчинку; в) посміхнулась.

Взаємоперевірка:

Вчитель читає правильні відповіді, а діти, обмінявшись листочками перевіряють їх правильність.



VІ. Фізкультхвилинка.

Раз,два-дружно встали,

Добре спинки порівняли

Три-швиденько взяли гирі,

Підняли їх на чотири

Попиляли ми дрова-

Раз,два,раз.два.

Порубали ми дрова-

Раз,два,раз,два

Не стомились-відпочили

І за парти тихо сіли.

VІІ. Закріплення знань учнів.


  1. Повторне читання тексту.

 Гра «Перекоти поле».

 Гра «Фотограф».



  1. Аналіз змісту оповідання.

 Робота в групах.

І група


1.Хто головний герой твору.

2.Де жила дівчинка?

3.Кого зустріла по дорозі?

4.Як і чому змінювався настрій у дівчинки?

5.Яким кольором ви б намалювали дівчинку?

ІІ група


1.знайти та прочитати опис травневого ранку.

2.Якою була б дівчинка?Прочитайте.

3.Що так потішало дівчинку?Яке бажання її охопило?

4.Кого вона зустріла спочатку?

5.Яким би кольором ви б намалювали бабусю?

ІІІ група

1.Знайдіть опис діда.Про що свідчить такий зовнішній вигляд людини?

2.Що несла йому дівчинка?На що вона сподівалася?

3.Чому змінився настрій дівчинки і нею оволодів страх?

4.Яким їй став здаватися світ?Прочитайте.

5.Яким кольором ви намалювали б дідуся?

ІVгрупа


1.Як дівчинка спочатку зустріла бабусю?Чому вона насторожилася?

2.Як бабуся зустріла дівчинку?Яким став світ від подарованої усмішки?Прочитайте.

3.Яка головна думка оповідання?Що автор схвалює,а що засуджує в оповіданні?

4.Якими б кольорами ви б намалювали природу?

.

Гра «Дебати».



Вчитель. Заповніть таблицю.


Зміни в навколишньому світі




До зустрічі

з дідом
І варіант



Внаслідок зустрічі

з дідом


ІІ варіант

Внаслідок зустрічі

з бабусею

ІІІ варіант


Луг










Небо










Світ










Кульбабки










Бджоли й джмелі










Жайворонок та його спів









Діти працюють в групах.

І гр. – перший стовпчик.

ІІ гр. – другий стовпчик.

ІІІ гр. – третій стовпчик.

Перевірка завдання. Обмін думками, дискусія.



Вправи на розвиток швидкості читання.

Гра «Розвідники»



  1. Скільки разів у тексті зустрічається слово «усмішка»?

  2. Доповни порівняння словами з тексту.

Волосся біле, мов …

Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов …



Заясніли кульбабки, мов …

  1. У першому абзаці прочитайте односкладові слова.

  2. Добери з тексту синоніми до слова «іде».

  3. В останньому абзаці відшукайте найдовші слова.


VІІІ. Підведення підсумків уроку.
Гра «Мікрофон».

  1. Чи сподобалось вам оповідання В.Сухомлинського «Усмішка»?

  2. Хто з героїв оповідання сподобався вам найбільше? Чому?

  3. Що хотів сказати письменник цим твором?

  4. Які види роботи запам’яталися найбільше?

  5. Яке завдання краплинок було для вас найважчим?

  6. Чи справдилися твої очікування від уроку?

  7. Який настрій створює у вас це оповідання?

Вчитель. Ось і виконали ми всі завдання від краплинок. Зараз хмаринка попливе далі і ми нарешті побачимо чарівну гостю, яка прийшла до нас на урок.

  • Зустрічайте! Хто це?

Діти. Посмішка.
Вчитель.А я вам бажаю:усміхайтеся частіше,даруйте посмішки один одному,щоб похмурий день став світлішим,щоб було на серці веселіше,щоб усіх вас посмішка здружила,щоб щасливо й весело ви жили! Найкращим проявом добра,любові є усмішка,яку ми подарували один одному на початку уроку,і яку в кінці уроку дарує нам наш смайлик. Давайте зустрінемо її чарівною посмішкою і подаруємо їй «Пісню про усмішку» за її довге чекання на зустріч з нами. (Звучить музика. Діти співають пісню).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка