Вступ до теми. Н. Мовчан-Карпусь «Будить березень весну»



Скачати 44.88 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір44.88 Kb.



Тема: Вступ до теми. Н. Мовчан-Карпусь «Будить березень весну».

«Ой, весна, весна...» (українська народна казка).



Мета: розширювати та узагальнювати знання учнів про усну народну творчість; формувати вміння визначати тематику народної співаночки; виховувати почуття любові до національного фольклору.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над лічилкою

Ішов кіт через сто воріт,

До кінця дійшов,

Кошеня знайшов.

— Няв!

2. Робота над скоромовкою

Сонце гріє — аж пече,

З сома в море піт тече,

Радить сому сонний кит:

— Покупатись, соме, слід.

Л. Куліш-Зіньків



3. Читайте! Склади додавайте!

Лі ... (то) лі ... (сок)

лі … (кар) лі .. (так)

по … (сол) по ... (тяг)

по ... (сох) по ... (ра)

фа … (ра) фа … (зан)

фа … (кел) фа … (ртух)
III. Перевірка домашнього завдання.

1. Фронтальна перевірка.

- Як називається розділ? (Твори українських письменників)

- З яких тем складається? («Вірші цікаві й різні», «Казковий дивосвіт», «Оповідання про світ дитинства»)

- Хто автор вірша-діалогу «Розмова про сонце»? (Марійка Підгірянка)

- Хто автор оповідання «Горбатенька дівчинка»? (В.Сухомлинський)

- Чим оповідання відрізняється від вірша?

- Чим вірші-небилиці схожі на казку?

- Головною думкою якого твору є таке речення :»Совість у людини – головне.»? (Всеволод Нестайко «Руденький»)


2. Гра «З’єднай прізвища авторів та назви їх творів»

Картина Всеволод Нестайко

Зайчаткова казочка Леонід Глібов

Пряля Юрій Ярмиш

Котилася тарілочка Платон Воронько

Руденький Ліна Костенко


3. Робота з малюнками.

- До яких творів відносяться ці малюнки.

* Він живий (Віктор Кава)

* Руденький (Всеволод Нестайко)

* Про що думала Марійка (В.Сухомлинський)

* Зайчаткова казочка ( Юрій Ярмиш)

* Лисичка і Журавель (Іван Франко)

* Розмова про сонце (Марія Підгірянка)



c:\users\міша\desktop\ф.1001.tifc:\users\міша\desktop\ф.1002.tifc:\users\міша\desktop\ф.1004.tif
c:\users\міша\desktop\ф.1005.tifc:\users\міша\desktop\ф.1007.tif

4. Знайдіть риму у вірші:

Вітер віє з-під воріт,

У воротях – сірий кіт.

Вітер сірому котові,

Чеше вусики шовкові.
Ясне сонце виплива,

Коту спинку вигріва.

Кіт воркоче, кіт муркоче,

Ніби щось сказати хоче.


IV. Повідомлення теми і мети уроку

— Відгадайте загадку.

Де вона приходить, -

Там травиця сходить,

Квіти розцвітають,

Солов’ї співають.


Прийшла вона до нас прекрасна,

Многовітна, тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку.

Ожили луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику.


— Прочитайте назву нового розділу.

— Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах, уміщених у цьому розділі?



Вправа «Мікрофон»

— Що ви хочете сказати про весну?

— Із настанням весни все розквітає, здається, що ніби якась чарівна енергія вливається в кожного після довгого зимового сну.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання української народної пісні «Ой, весна, весна.»

— Діти дуже люблять і чекають весну. Весна — це сонце і тепло, зелена трава і чудові квіти. А головне — дітям не потрібно сидіти у хаті, ховаючись від морозу і холоду, а можна піти на галявину чи в лісок, погратися, повеселитися, поспівати.

У давнину існував такий звичай, що як тільки зійде сніг, і землю пригріє сонце, діти виходили на околицю села з випеченими з тіста жайворонками і закликали весну.

1) Читання співаночки учнями.

Гра «Бджілки».

— Як побудована співаночка? (У формі діалогу)

— Між ким відбувається розмова?

— З якою інтонацією слід читати слова дітей? А слова весни?



2) Читання співаночки «луною» за вчителем.

— Про що діти запитують весну?

— Як вони звертаються до весни?

— Що принесла весна?



3) Читання співаночки за особами.

Слова дітей читає група учнів, слова весни читає учениця.

— Знайдіть у тексті співаночки пестливі слова.

— Доберіть пестливі слова до слів весна, пшениця.

— У якому значенні вжито слово красна?

— Які слова у співаночці римуються?


2. Опрацювання вірша Надії Мовчан-Карпусь «Будить березень весну»

1) Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання вірша учнями.

— Якою поетеса зобразила весну?

2) Словникова робота.

«Довідкове бюро»

Креше — добуває іскри, вогонь кресалом.

3) Читання вірша учнями «ланцюжком».

— Назвіть весняні місяці.

— Що сказала поетеса про кожен із них?

Гра «Доповніть»

Березень … (будить).

Квітень ... (вабить).

Травень ... (креше).


4) Гра «Добери риму».

Весну — ясну

Квіточками — діточкам.

VI. Підсумок уроку

— Яку тему почали вивчати?

— Коли діти співали співаночки?
VII. Домашнє завдання

Читати с.130 – 131



Вивчити напам’ять одну зі співаночок.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка