Вводяться впершеСкачати 286.02 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір286.02 Kb.
ГКН 00.05.011-2003

ГАЛУЗЕВІ КОМУНАЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ
БЕЗПЕКА ДОРОЖНЬОГО РУХУ НА МІСЬКОМУ ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТІ

Порядок службового розслідування і розбору дорожньо-транспортних пригод

ГКН 00.05.011-2003
ВВОДЯТЬСЯ ВПЕРШЕ

Чинні з 01.01.2004 р.


1 Галузь використання
Цим нормативним документом (далі-НД) встановлюється єдиний порядок проведення службового розслідування і розбору дорожньо-транспортних пригод (далі-ДТП) на підприємствах міського електротранспорту (далі - Підприємствах).
2 Загальні положення
2.1 Службовому розслідуванню підлягають усі ДТП за участю рухомого складу Підприємств.

2.2 Мета проведення службового розслідування полягає у з’ясуванні організаційно-технічних, інженерно-економічних і інших недоліків з профілактики аварійності в роботі Підприємств, які могли стати причиною чи умовою скоєння ДТП, встановлення посадових осіб, дії яких вплинули на їх виникнення.

2.3 Результати службового розслідування ДТП є підставою для розробки заходів з попередження аварійності.

2.4 Службове розслідування ДТП проводиться у взаємодії з органами Державтоінспекції (далі-ДАІ), дізнання, слідства, експертизи (додаток Б), а в окремих випадках організацій, які відповідають за стан доріг і дорожніх споруд, та Держнаглядохоронпраці.

2.5 Службове розслідування проводиться:

2.5.1 Керівниками експлуатаційних підприємств - усіх ДТП відповідно до п. 16. Правил обліку дорожньо-транспортних пригод, затверджених Постановою Кабінету Міністрів Украіни від 05.08.93р. № 595- на протязі 3 діб.
ГКН 00.05.011-2003

2.5.2 Керівниками управлінь (об’єднань) - ДТП, при яких один і більше чоловік загинуло або три і більше травмовано, - в термін до п'яти діб.

2.5.3 Головною державною технічною інспекцією міського електротранспорту Держжитлокомунгоспу України ( далі Головдержтехінспекція ) - ДТП, при яких 5 і більше загинуло або 10 і більше чоловік постраждало (загинуло, поранено).

2.5.4 Для проведення службового розслідування, керівником підприємства створюється комісія до складу якої входять фахівці служб та відділів з питань (безпеки дорожнього руху, експлуатації, технічного обслуговування і ремонту рухомого складу, та інших об’єктів міського електротранспорту)

2.6 Акт службового розслідування ДТП, де є постраждалі, передається у Головдержтехінспекцію з додатками, зазначеними в пункті 3.5 цього нормативного документу.

2.7 Матеріали службового розслідування ДТП, направляються управліннями (об’єднаннями) у Головдержтехінспекцію, при яких три і більше загинуло і п’ять і більше чоловік постраждали (загинули і поранені).

Матеріали службового розслідування інших ДТП направляються у Головдержтехінспекцію тільки за її запитом.

2.8 Оповіщення про ДТП проводиться :

2.8.1 Відповідальний черговий (диспетчер) підприємства, який отримав повідомлення про ДТП, негайно доповідає керівникові, його заступнику з безпеки дорожнього руху, та Державній регіональній технічній інспекції міського електротранспорту ( далі ДРТІ міського електротранспорту ). Якщо повідомлення про ДТП надійшло не від працівників ДАІ, то той, хто отримав повідомлення, інформує органи ДАІ.

2.8.2 Керівник підприємства, який отримав повідомлення про ДТП, при якому постраждали люди, повинен негайно доповісти Головдержтехінспекції і з посадовими особами служби безпеки дорожнього руху та іншими фахівцями виїхати на місце ДТП для проведення службового розслідування.

2.8.3 Не пізніше 2 годин після пригоди, при якій постраждали люди, незалежно від ступеню вини водія, керівник підприємства доповідає у Головдержтехінспекцію за встановленою формою.

2.8.4 Керівник управління (об’єднання) і посадові особи служби безпеки дорожнього руху, які отримали повідомлення про ДТП, при якій загинуло один і більше або травмовано три і більше чоловік, негайно телефоном доповідає у Головдержтехінспекцію. Якщо внаслідок пригоди загинуло два і більше або постраждало, (загинуло та поранено) п’ять і більше чоловік, вони обов’язково виїздять на місце її скоєння для проведення службового розслідування.3 Порядок службового розслідування дорожньо-транспортної пригоди
. 3.1 Посадові особи, які прибули на місце ДТП раніше представників ДАІ, повинні надати першу медичну допомогу пораненим, доставити їх в найближчу
ГКН 00.05.011-2003
медичну установу, організувати охорону місця ДТП, транспортного засобу і вжити заходів щодо пошуку свідків і запобігання повторної ДТП.

Якщо рух інших транспортних засобів неможливий, звільнити проїзну частину, попередньо зафіксувавши положення транспортного засобу і предметів, які стосуються ДТП.

3.2 В ході службового розслідування ДТП необхідно:

3.2.1 Оглянути місце ДТП і транспортні засоби, в тому числі: розташування транспортних засобів, сліди їх руху і гальмування, а також волочіння, траєкторію і характер цих слідів, предмети, які знаходяться на місці пригоди, деталі від транспортних засобів, уламки скла, слідів ніг людини, пально-мастильних матеріалів, охолоджувальної рідини, електроліту, гальмової рідини, обсипаних частин грунту, пошкодження і різні сліди на транспортних засобах. Все це повинно бути зафіксовано в Акті службового розслідування ДТП.

3.2.2 При необхідності сфотографувати загальний вид місця ДТП, транспортні засоби, сліди гальмування, а також об’єкти, які могли вплинути на появу ДТП. Уточнити необхідні дані у водіїв та інших осіб, пояснення яких можуть мати значення для конкретизації обставин ДТП.

3.2.3 З дозволу працівників дізнання або слідства познайомитись з протоколом огляду і схемою місця ДТП (зняти копії), перевірити у водія, який причетний до ДТП, посвідчення на право керування транспортним засобом, книжку водія, шляховий лист та технічний журнал.

3.2.4 Встановити: 1. дату, годину і місце ДТП (маршрут, вулицю, дорогу), категорію дороги;

 2. у випадках, коли ДТП пов’язане з незадовільними дорожніми умовами, організацію, яка експлуатує дорогу;

 3. модель і інвентарний номер (номерний знак) транспортного засобу, його технічний стан;

 4. кількість загиблих і поранених (водіїв, пасажирів, пішоходів тощо);

 5. основні дані про них, в т.ч. ступінь травмування;

 6. пошкодження транспортного засобу;

 7. основні відомості про водія: прізвище, ім’я та по батькові, класність, рік присвоєння кваліфікації, стаж роботи водієм на цьому підприємстві;

 8. стан водія - здоровий, хворий, тверезий, стомлений (за висновком медпрацівника);

 9. на якій годині роботи сталася ДТП;

 10. погодні умови (дощ, сніг, туман тощо);

 11. умови видимості (ступінь освітлення) дороги, відстань видимості, час доби (темна, світла);

 12. дорожні умови (характеристика покриття, якість проїзної частини, підйом, спуск, закруглення дороги, наявність дорожніх знаків, сигналів, розмітки);

 13. основні і побічні причини ДТП

ГКН 00.05.011-2003
3.2.5 Вияснити обставини ДТП, які викликали ці фактори або сприяли її виникненню. У відношенні водія, який перебуває в нетверезому стані, необхідно з’ясувати, з’явився він нетверезим на роботу чи прийняв спиртні напої на маршруті, хто перевіряв його стан перед виїздом.

3.2.6 Вивчити причини ДТП, оцінити дії водія і їх відповідність Правилам дорожнього руху. Виявити осіб, які порушили вимоги правил, інструкцій, наказів та інших нормативних документів, що стали причиною або сприяли виникненню ДТП.

3.3 Встановити, наявність причинного зв’язку між ДТП і порушеннями в роботі по забезпеченню безпеки руху на підприємстві. Для чого:

3.3.1 Перевірити режим праці і відпочинку водія напередодні ДТП, наявність випадків ДТП і порушень трудової і транспортної дисципліни, кількість і характер стягнень.

3.3.2 З’ясувати, як на підприємстві організовано навчання водіїв та підвищення їх професійної майстерності, стажування, інструктажі, які заходи впливу вживаються до водіїв, що порушили Правила дорожнього руху.

3.3.3 Оцінити технічний стан рухомого складу після ДТП і перед виїздом на лінію, встановити, хто проводив його технічний контроль, коли останній раз проводилось технічне обслуговування (ЩО, ТО-1) і хто конкретно його виконував, які заявки були зроблені водієм, які дефекти були виявлені і ким усувались. Виявити, як на даному підприємстві організовано профілактичне обслуговування і ремонт транспортних засобів.

3.3.4 Вияснити, чи обстежувались дорожні умови на маршрутах і які заходи вжиті для ліквідації виявлених недоліків.

3.3.5 З’ясувати ефективність та якість контролю за роботою водіїв на лінії, оформленням та веденням технічного журналу, виконання заявок водіїв.

3.4 На основі аналізу всіх обставин ДТП в яких були постраждалі, і стану роботи по запобіганню аварійності на підприємстві (управлінні, об’єднанні) складається акт службового розслідування (додаток А).

3.5 Акт підписується головою і членами комісії, які приймали участь в службовому розслідуванні ДТП.

До Акту додаються:

1.Схема ДТП (додаток Б), фотографії місця ДТП і транспортних засобів.

2.Списки постраждалих (загиблих, поранених), у яких вказані прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце роботи, посада, місце проживання, назва лікувальної установи, в яку він потрапив, діагноз, сімейний стан і склад сім'ї.

3.Матеріали обслідування підприємства, пояснення працівників і копії наказів підприємства з висновками і конкретними заходами по запобіганню ДТП.3.6 В разі ДТП, внаслідок якої потерпіли працівники підприємств міського електротранспорту і їх непрацездатність становила більш ніж одну добу або їх необхідно перевести за станом здоров'я на іншу роботу, та в разі їх

ГКН 00.05.011-2003
смерті, крім службового розслідування, проводиться розслідування нещасного випадку і оформлення акту за формою Н-1 (постанова Кабінету Міністрів України від 10.08.93 № 623)
4 Розбір дорожньо-транспортної пригоди
4.1 За підсумками службового розслідування, на підставі зібраних матеріалів і з метою запобігання ДТП розробляються конкретні заходи, направлені на посилення профілактичної роботи з питань попередження порушень Правил дорожнього руху, Правил технічної експлуатації рухомого складу, інших нормативних актів з безпеки дорожнього руху і охорони праці, а також проводиться розбір кожної ДТП, при якій постраждали люди.

4.2 В підприємстві розбір ДТП проводиться керівником підприємства сумісно з працівником служби безпеки дорожнього руху, як правило, в триденний термін після складання акту службового розслідування ДТП: на засіданнях комісії з безпеки дорожнього руху на які запрошуються керівники функціональних підрозділів і усі інженерно-технічні працівники які пов’язані з експлуатацією транспортних засобів. До водіїв підсумки службового розслідування доводяться на виробничих та позапланових інструктажах.

4.3 Керівник управління (об’єднання) в семиденний термін по кожній ДТП з вини водія, при якому два і більше чоловік загинуло або п’ять і більше чоловік постраждало (загинуло та поранено), а також усіх пригод, незалежно від наслідків, скоєних в нетверезому стані, особисто проводить розбір, як правило, на підприємстві, водій якого його допустив, із залученням керівників усіх підприємств управління (об’єднання). Якщо з вини водія скоєно ДТП, при цьому один загинув або три чи чотири чоловіки травмовано, тоді розбір причин і обставин проводиться на засіданні комісії управління (об’єднання) з безпеки дорожнього руху, на яке також запрошують керівників і інженерно-технічних робітників цього підприємства.

4.4. Розбір ДТП включає інформацію: 1. про дату, годину, місце ДТП, її вид, наслідки;

 2. докладні дані про водія; особисті і професійні показники, його стан в період здійснення ДТП;

 3. відомості про марку транспортного засобу і його технічний стан до скоєння ДТП;

 4. опис і докладний аналіз обставин і умов, які сприяли ДТП;

 5. про обставини на місці скоєння ДТП;

 6. дорожні і погодні умови, ситуацію, яка склалась на дорозі тощо;

 7. недоліки профілактичної роботи по запобіганню ДТП, які безпосередньо або побічно сприяли виникненню ДТП;

 8. основні і побічні причини ДТП.ГКН 00.05.011-2003
Оголошується наказ, який підготовлений на основі матеріалів службового розслідування і результатів перевірок роботи по попередженню аварійності на підприємстві (об'єднанні).


ГКН 00.05.011-2003
Додаток А

АКТ

службового розслідування дорожньо-транспортної пригоди

______________ “____”_________ 20 ____ р.Місце укладання

Комісія у складі:

Голова комісії___________________________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові, посада, організація)

і члени комісії:________________________________________________________(прізвище, ім'я та по батькові посада, організація)

_________________________________________________________________________________(прізвище, ім'я та по батькові посада, організація)

провела службове розслідування дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась о ____год. ____хв., “____”____________20___ р., у __________________________


_________________________________________________________________________________

(населений пункт, вулиця, номер будинку ,район, маршрут,

_________________________________________________________________________________перехрестя, залізничний переїзд тощо)

із транспортним засобом (засобами) моделі (моделей) _______ інвентарний


номер (номери)_________, який належить (які належать)_____________________
_____________________________________________________________________

(найменування підприємства)

Вид дорожньо-транспортної пригоди, її обставини_______________________________


_________________________________________________________________________________

(відповідно до Правил обліку ДТП- зіткнення; перекидання; наїзди на перешкоду, пішохода,

_________________________________________________________________________________велосипедиста, на нерухомий транспортний засіб, гужовий засіб, тварин; зіткнення з

_________________________________________________________________________________залізничним поїздом. Обставини і причини дорожньо-транспортної пригоди)

В результаті дорожньо-транспортної пригоди загинуло ______чоловік, поранено _____чоловік.

Матеріальна шкода від пошкодження транспортного засобу склала ______грн.

В ході проведеного розслідування комісія встановила:

1. Водій______________________________________________________ 19__року

(прізвище, ім'я по батькові)

народження, має посвідчення на керування транспортним засобом категорії _____, _____клас, загальний стаж роботи водієм ______ років, на останньомуГКН 00.05.011-2003
місці ____ років, в т. ч.________________ років на транспортному засобі моделі

(прописом)

________________, професію водія одержав_______________________________,(де і коли)

підвищення кваліфікації пройшов_________________________________________(де і коли останній раз пройшов

_____________________________________________________________________перепідготовку по Правилах дорожнього руху )

Стан здоров'я за даними попереднього огляду і висновку медичної експертизи після дорожньо-транспортної пригоди ____________________________________(за висновком лікаря - здоровий, тверезий, стомлений.
________________________________________________________________________________________________________

Якщо є ступінь сп'яніння, то вказати чи, з'явився він на роботу нетверезим, чи приймав спиртні напої на маршруті,
_________________________________________________________________________________

хто конкретно перевіряв його стан здоров'я перед виїздом на лінію, чи передбачено медичний контроль при виїзді
_________________________________________________________________________________

та заїзді на підприємство, де і коли пройшов медичний огляд.)

Покарання: по лінії адміністрації ________________________________________________


________________________________________________________________________________ ,

(яке, за що і ким притягнутий до відповідальності)

по лінії Державтоінспекції_______________________________________________________


_________________________________________________________________________________

(які, за що і коли)

раніше в дорожньо-транспортних пригодах_________________________________


_________________________________________________________________________________.

(приймав участь (не приймав), якщо приймав: її вид і наслідки, час)

Стисла характеристика водія:____________________________________________( відмітити: професійну майстерність, відношення до праці,

_________________________________________________________________________________________________________

характер, відношення у колективі,

_________________________________________________________________________________дисциплінованість, сімейні відносини,

________________________________________________________________________________ .пристрасть до вживання алкоголю, паління тощо.)

2. Транспортний засіб перед дорожньо-транспортною пригодою находився в _________________________стані.(справному, несправному)

ГКН 00.05.011-2003
Транспортний засіб (трамвай, тролейбус) випуску 19__ року, пробіг з початку експлуатації_______км, Держтехогляд пройшов “___”___________20____ року, останнє технічне обслуговування ТО-1 виконано “____”__________20__ року. Перед випуском на лінію щоденне обслуговування ЩО (трамваю, тролейбусу) виконано, технічний стан перевірено ______________________________________

(посада, прізвище, ім’я по батькові)

про наявність несправностей транспортного засобу перед випуском на лінію

водієм було заявлено___________________________________________________

(коли, кому і про які несправності)

_________________________________________________________________________________________________________________________
Вказані несправності були усунені_______________________________________.

(ким, коли)

3.Транспортний засіб (трамвай, тролейбус) був направлений на маршрут_________________________


_________________________________________________________________________________

Наявність посвідчення на керування транспортним засобом перевірено, шляховийй лист № ____ “____”_____________ 20____ року був виданий водію ________________________________________________________________________________.(ким, коли)

Час роботи на лінії з _____ год. до _____ год., відпочивав напередодні виїзду _____ годин.

Графи в шляховому листі заповнені (не заповнені) і відповідають (не відповідають) вимогам, помітки про виїзд із підприємства є (немає), про особливості роботи на маршруті водій проінформований _____________________________________________________________________

(ким, коли,

________________________________________________________________________________,з якими нормативними документами ознайомлений під розпис)

робота транспортного засобу на маршруті_________________________________(ким, коли, контролювалась

_____________________________________________________________________

не контролювалась,

_____________________________________________________________________,

хто повинен був здійснювати контроль)
дорожньо-транспортна пригода відбулась на ____ годині роботи.
4. Дорожньо-погодні умови в день дорожньо-транспортної пригоди (стан покриття, умови видимості тощо.)________________________________________

погодні умови:: дощ, сніг, туман, ожеледь тощо, умови видимості:

_____________________________________________________________________максимальна відстань, при якій можливо роздивитись елементи дороги, дорожні умови : вид покриття, стан проїзної

ГКН 00.05.011-2003
________________________________________________________________________________

частини: суха, мокра, ожеледь, засніжена, накатаний сніг тощо, підйоми, спуски в %, радіуси кривої в плані,
_________________________________________________________________________________

наявність дорожніх знаків і розмітки

Перевірка дорожніх умов, графіка і маршруту руху транспортного засобу посадовими особами підприємства (додається графік руху)_________________________________________________________________(проводилась (ким, коли), не проводилась)

Висновок:_______________________________________________________

вказати попереднє міркування щодо причин ДТП, докладно викласти усі порушення вимог ПДР,

_________________________________________________________________________________Правил технічної експлуатації транспортних засобів, посадових інструкцій робітників підприємств із вказівкою, через які

_________________________________________________________________________________порушення скоєно пригоду або вони сприяли її виникненню, вказати посади, прізвища, імя, по батькові винних,

_________________________________________________________________________________які зроблені висновки і вжиті заходи
Додаток:

1. Копія схеми дорожньо-транспортної пригоди і фотографії місця пригоди на ____ аркушах.

2. Матеріали обстеження підприємства (пояснення працівників, копії наказів по підприємству з висновками, конкретними заходами по попередженню ДТП) на ____ аркушах.

3. Списки постраждалих (загиблих та поранених окремо), в яких вказати прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, місце роботи, посаду, місце проживання, лікувальну установу, в яку потрапили постраждалі, діагноз, сімейний стан і склад сім’ї на ____ аркушах.

Всього на ____ аркушах.
Голова комісії ____________________________

(прізвище і ініціали)

Члени комісії _________________________________(прізвище і ініціали)

__________________________________(прізвище і ініціали)

__________________________________(прізвище і ініціали)

ГКН 00.05.011-2003

Додаток Б

довідковийЗміст схеми

місця дорожньо-транспортної пригоди
Схема, як правило, складається безпосередньо на місці ДТП, для чого використовується бланк, виготовлений з міліметрового паперу розміром 400х280мм у масштабі 1:200 (в 1см-2м).

Якщо на місці ДТП була складена чорнова схема, то реквізити і зміст повинен бути однаковим з чистовиком. Обидві схеми повинні бути підписані понятими і особами, що приймали участь в огляді, а також слідчим (дізнавачем).

Схема до протоколу огляду місця ДТП повинна містити такі реквізити:


 1. найменування;

 2. місце скоєння ДТП (назва дороги, маршруту, населеного пункту, вулиці, перехрестя, номер будинку тощо);

 3. дата (число, місяць, рік) і час скоєння ДТП;

 4. посада, звання, прізвище, ім’я та по батькові особи, що склала схему;

 5. прізвища, підписи понятих, а також інших осіб, що приймали участь в огляді місця ДТП;

 6. умовні позначення, що використовувались при складанні схеми;

 7. масштаб, в якому вона викладена.

Графічній фіксації на схемі підлягають відомості про ділянку дороги, де сталася ДТП; відносно стійкі орієнтири, до яких на схемі здійснюється прив'язка об'єктів чи слідів, що мають відношення до ДТП; координати розташування транспортних засобів, що приймали участь у ДТП, відносно елементів проїзної частини та стійких орієнтирів; сліди коліс транспортних засобів, їх розташування відносно елементів проїзної частини, довжина слідів від початку до кожного колеса транспортного засобу з відзначенням розривів, довжина слідів на ділянках з різним покриттям або з різнорідним станом покриття; розташування потерпілого відносно транспортного засобу, елементів проїзної частини і слідів на місці пригоди; розташування інших слідів та предметів, що мають відношення до ДТП, частин, що відділились від транспортного засобу (уламки кузова, частинок фарби, осколків скла, осипу грунту, слідів рідин та мастил тощо), відносно елементів проїзної частини і транспортних засобів; розміри слідів крові, площі розсіювання осколків скла, осипу грунту тощо.; ширина тротуарів, узбіч, профілю кюветів; радіус повороту дороги; розташування дорожньої розмітки, дорожніх знаків і засобів регулювання дорожнього руху, шлагбаума, засобів сигналізації і дорожніх знаків на залізничному переїзді; координати місця зіткнення чи наїзду відносно стійких орієнтирів


ГКН 00.05.011-2003

Додаток В

довідковий


Основні процесуальні питання автотехнічної експертизи

дорожньо-транспортної пригоди
1. Судова автотехнічна експертиза ДТП - це дослідження ДТП з метою виявлення фактичних даних, які можуть стати доказом для встановлення істини по кримінальній, цивільній чи адміністративній справах, пов'язаних з пригодою.

2. Судову автотехнічну експертизу ДТП проводять за дорученням слідчих і судів особи із спеціальними знаннями в порядку, передбаченому законом. Це, як правило, штатні працівники експертних установ.

Слідчі і судові органи можуть доручати проведення експертизи позаштатним експертам або спеціалістам.

3. В компетенцію судового експерта - автотехніка входить:

3.1 Дослідження технічного стану транспортних засобів, які є учасниками ДТП; обставин на місці ДТП, дій учасників ДТП, процесу (механізму) ДТП або окремих її стадій, а також визначення технічної можливості запобігання конкретній пригоді. Це проводиться з метою встановлення причин і часу виникнення несправності і можливості виявити її до ДТП, а також встановлення причинно-слідчого зв'язок між виявленою несправністю та ДТП.

3.1.1 Дослідження обставини на місці ДТП проводиться для встановлення параметрів, які характеризують рух транспортних засобів, та інших в зоні ДТП (ширину проїзної частини і узбіччя, коефіцієнт зчеплення шин з дорогою і опір коченню, ухил дороги, радіус закруглення дороги, засоби організації руху).

3.1.2 Визначення, які учасники ДТП не виконали вимог Правил дорожнього руху, експлуатації транспортних засобів і інших нормативних актів, шляхом порівняння фактичних дій учасників в процесі ДТП з вказівками нормативних документів.

3.1.3 Виявлення, які дії водія по керуванню транспортним засобом з моменту виникнення небезпеки могли запобігти ДТП і яким вимогам Правил дорожнього руху вони не відповідають. Встановлення також, чи була у водія транспортного засобу можливість здійснити ці дії. Тим самим визначення технічних аспектів причинного зв’язку між діями учасників ДТП і подіями, якщо з’ясування цих зв’язків потребує спеціальних знань.

3.1.4 Встановлення сил, які діяли між зіткненими транспортними засобами або між транспортним засобом і перешкодою. Аналіз наїзду транспортного засобу на пішохода і визначення основних параметрів їх руху, взаємного розміщення в різні моменти часу.

3.1.5 Встановлення моменту виникнення небезпеки для руху, який потребує від водіїв прийняття екстрених заходів по запобіганню ДТП ( наїзду на перешкоду, зіткнення, перекидання тощо), якщо при цьому необхідні спеціальні знання для проведення відповідних розрахунків, моделювання та експерименту.


ГКН 00.05.011-2003

4 Судовий експерт-автотехнік має право:
4.1 Знайомитись з матеріалами кримінальної справи, які мають відношення до предмету автотехнічної експертизи, бути присутнім (з дозволу слідчого) при допитах і інших слідчих діях, задавати на допитах запитання. Заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для дачі висновку, а також створення йому необхідних умов при огляді місця ДТП, проведенні експерименту та участі в слідчих діях.

4.2 Оглядати місце ДТП і транспортні засоби для того, щоб уточнити вихідні дані, представлені йому для дослідження. Власноручно записати в протоколі допиту свої відповіді на запитання слідчого, які поставлені для роз’яснення висновків. Ознайомившись з протоколом допиту, експерт має змогу висловити свої зауваження, які обов’язково заносяться в протокол.

4.3 Вказати в своїх висновках обставини, які мають значення для справи, навіть якщо з приводу цих обставин не були задані запитання. Оскаржити в установленому порядку дії і рішення слідчого, прокурора або судді, які порушили права і законні інтереси експерта.
5 Судовий експерт-автотехнік зобов'язаний:
5.1 Дати висновок на поставлені запитання на основі повної, всебічної і об'єктивної оцінки результатів експертних досліджень у відповідності зі своїми спеціальними знаннями. За свій висновок експерт несе особисту відповідальність, а за необгрунтовану відмову і ухилення від дачі висновку, а також за дачу свідомо неправдивого висновку він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

5.2 Застосовувати науково-технічні засоби, які сприяють повному і всебічному дослідженню обставин ДТП і технічного стану транспортних засобів.

5.3 Доповісти в письмовій формі органу, який назначив експертизу, про неможливість дачі висновку, якщо поставлені запитання виходять за межі його компетенції, не потребують спеціальних знань, мають правовий характер або представлені на дослідження матеріали недостатні для дачі висновків, а відновити їх неможливо.

5.4 Дослідити представлені на експертизу матеріали, якщо вони дозволять без додаткових даних відповісти хоча б на частину поставлених запитань. У висновку він повинен вказати причини, які зробили неможливими відповіді на інші запитання.

5.5 Забезпечити збереження матеріалів справи, які отримані для дослідження, і приймати участь в розробці заходів попереджувального характеру, які направлені на забезпечення безпеки руху і експлуатації транспортних засобів.

ГКН 00.05.011-2003
Додаток Г

довідковий


Види дорожньо-транспортних пригод, їх відмінність від інших у сфері дорожнього руху
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.93 № 595 та Наказу МВС України від 22.11.93 № 749 в органах внутрішніх справ підлягають обліку 10 видів ДТП, а саме:


Зіткнення

- пригода, під час якої транспортні засоби, що рухалися, зіткнулися між собою чи з рухомим складом залізниці.

До цього виду належать також зіткнення з транспортним засобом, що раптово зупинився (перед світлофором, через затор у русі чи технічну неспрапвність), і зіткнення рухомого складу залізниці із транспортним засобом, що зупинився або був залишений на колії.Перекидання

- пригода, під час якої транспортний засіб, що рухався, перекинувся. До цього виду пригод не відносяться перекидання, яким передували інші види пригод.

Наїзд на гужовий транспорт

- пригода, під час якої транспортний засіб наїхав на запряжених тварин, або на візок, що вони транспортували, або запряжні тварини, чи візок, який вони транспортували, ударилися у транспортний засіб, що рухався.

ГКН 00.05.011-2003Наїзд на тварин

- пригода, під час якої транспортний засіб наїхав на птахів, диких чи домашніх тварин (включаючи в’ючних і верхових), або ці тварини чи птахи ударилися у транспортний засіб, внаслідок чого постраждали люди чи спричинені матеріальні збитки.

Падіння пасажира

- пригода, під час якої людина випала із транспортного засобу, що рухався, або впала у салоні транспортного засобу.

Падіння вантажу

- пригода, під час якої постраждали люди від падіння вантажу, що перевозився чи відкинутого колесом механічного транспортного засобу.


Не підлягають обліку як ДТП:

- пригоди за участю тракторів, самохідних машин і механізмів у випадку виконання ними основних технологічних операцій за своїм призначенням (пахота, збір урожаю сільськогосподарських культур, вантажно- розвантажувальних робіт за допомогою автокранів тощо);

- пригода, яка виникла внаслідок навмисних дій, направлені на позбавлення життя або заподіяння шкоди здоров’ю;

- пригоди, що сталися внаслідок стихійного лиха;

- пригоди, що сталися внаслідок порушення правил техніки безпеки під час пуску двигуна без водія за кермом;

- пригоди, що виникли під час зчеплення-розчеплення транспортних засобів з причепами, сільгоспзнаряддям тощо;

- пожежі на рухомому транспортному засобі, виникнення якої не пов’язане з технічною несправністю.


ГКН 00.05.011-2003
Додаток Д

довідковий
СПИСОК

осіб, загиблих і померлих у лікувальних установах м. _______________________

в результаті дорожньо-транспортної пригоди _____________________________________________________________________


п/п

П.І.Б.


Рік

Народ-


ження

Місце роботи,

посада


Місце

проживанняСімейний стан

Склад

сім’ї


1

2

3

4

5

6

7


ГКН 00.05.011-2003
Додаток Е

довідковийСПИСОК

хворих, госпіталізованих у лікувальні установи м. ______________________

в результаті дорожньо-транспортної пригоди _____________________________________________________________________

п/п


П.І.Б.


Рік

народ-женняМісце роботи,

посада


Місце

прожива-нняЛікува-льна установа, діагноз

Сімей-ний стан

Склад


сім’ї

1

2

3

4

5

6

7

8

ГКН 00.05.011-2003
Додаток Ж

довідковийСПИСОК

постраждалих, які звернулися в травмпункти м. __________________________

в результаті дорожньо-транспортної пригоди _____________________________________________________________________


п/п

П.І.Б.


Рік

народ-женняМісце роботи,

посада


Місце

проживанняЛікувальна установа,

діагноз


1

2

3

4

5

6
База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка