Як і чому виник етикет



Скачати 131.3 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір131.3 Kb.
Тема : Як і чому виник етикет

Мета: познайомити учнів з історією виникнення етикету ,визначити ключові поняття; з’ясувати роль церемоній в історії етикету;виховувати шанобливе ставлення до обрядів українського народу .

Обладнання: підручник «Етика.5 клас», учнівський зошит, мультимедійна дошка.

Тип уроку: вивчення нових знань та вмінь.

Поняття: етикет, мати гарні манери,церемонія

Хід уроку:

Епіграф:»Порядність і привітність – це золоті ключі,які відкривають залізні замки людських сердець»(східна мудрість ).

І.Організаційний момент.

Повідомлення теми, плану та мети уроку.

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему: «якими є моральні норми і правила співжиття у людському суспільстві.» На подальших уроках ми поговоримо про те, як виникає етикет,які моральні норми властиві українському народу,які правила визначають життя людей у суспільстві, що означає бути громадянином своєї держави, золоте правило моралі.

План.


1.Історія виникнення етикету.

2.найкраща школа етикету – сім’я

3.Що таке церемонія.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Побутує думка, що хороших манер не буває багато, проте їх відсутність помітна завжди. На перших уроках ми з вами спробували дати визначення слову «етика».

Не випадково слова етика, етикет, етикетка стоять поряд. Етикетками називали спеціальні картки, на яких писали основні правила поведінки.

Робота з зошитом:

Етикет – це встановлений порядок поведінки будь-де.

Етикет

звичаї

Норми-заборони

Традиції


Робота з підручником С.112.(обговорення)

Перегляд проекту: «Шкільний етикет.» (додаток №1)

Уміння правильно поводитися в суспільстві має велике значення: воно допомагає у спілкуванні, взаєморозумінні. Якщо людина тактовна, чуйна,гуманна,скромна,порядна,поважає інших, їй легко спілкуватися з людьми. ми говоримо: ця людина володіє гарними манерами, вона вихована. Але, нажаль, нам також зустрічаються і люди з поганими манерами. Такі люди створюють незручності тим, хто їх оточує.

Учні вибирають необхідні слова,щоб наповнити змістом термін «порядність».

Вихованість ---,самолюбність ---, повага до інших ---,терпимість ---,лицемірство ---, жорстокість ---, делікатність ---, егоїзм ---, щирість ---,справедливість ---, хвалькуватість ---.

Робота з зошитом:

Манери – спосіб тримати себе в суспільстві, зовнішні форми поведінки.

Мати гарні манери – означає дотримуватися норм і правил етикету в будь-якій ситуації.

Робота з підручником С.116.( «не можна»В.Сухомлинський).

1. Якими « не можна» слід доповнити цей перелік?

2. Як називають людину, яка дотримується цих правил у власному житті?

Манера поведінки починає формується в сім’ї, в родинному колі.

Важливу роль ужитті всіх народів відігравали церемонії. Як ви вважаєте чому вони були такі важливі? (учні відповідають).

Робота з зошитом:

Церемонія – урочисте здійснення чого - небудь ,обряд за встановленими правилами.

Церемонний-той, що дотримується прийнятого етикету, витончено ввічливий.

(Приклад - Козацька рада )

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Прикрасимо ялинку гарними манерами:(на іграшках написані гарні та не гарні манери) учні вибирають хороші манери які хочуть взяти в новий 2012 рік:

Вихованість,

самолюбність,

повага,


терпимість,

лицемірство,

делікатність,

жорстокість,

брутальність,

егоїзм,


щирість,

справедливість…

Висновки: скажіть, чи можна назвати людиною з гарними манерами того, хто в товаристві сторонніх людей поводиться ввічливо, а вдома грубо? (учні відповідають,обґрунтовують думку.)

Потрібно багато працювати над собою,щоб виховати гарні манери.

ІV.Домашнє завдання: вивчити параграф 15, написати міні-твір «Етикет моєї сім’ї».

Тема: Що означає, «мати гарні манери».

Мета: поглибити знання про мораль і етикет, виховати моральні норми в культурі поведінки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання : підручник «етика .5 клас», статут школи.

Поняття: коректність, тактовність, обов’язковість.

Епіграф: «Гарні манери має той, хто найменшу кількість людей ставить у незручне становище».

Хід уроку:

І.Організаційний момент: (повідомлення плану роботи та мети уроку.)

ІІ. Актуалізація знань учнів.

1.Що ви знаєте про етикет?

2.Історія виникнення етикету?

3.Який етикет існує в вашій сім’ї?

4.Що таке церемонія?

Додаткові завдання на високий рівень оцінювання:

(з підручника с.117.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником

Учні мають ознайомитися з підручника (с.119.)

Дати відповіді:

1.Що могла сказати Каті тітонька Віра?

2.Порівняй поведінку дівчаток?

3.Як ти розумієш вираз «мати гарні манери»?

4.Назви чесноти важливі для людських взаємин.

Учитель узагальнює:

- яке значення для формування моралі мають знання.

- у чому полягає їхня моральна цінність.

Розв’язування етичних завдань:

1. У книжному магазині черга: там продають підручники, сучасні художні твори. Продавець обслуговує покупців відповідно до черги. Кожен хто отримав свою книгу, швидко виходить з натовпу

До продавця підходить юнак років 14:

- Будь ласка, покажіть мені дві книги німецькою мовою.

Юнак переглянув книжки і попросив продавця виписати чек. Уплативши в касі вартість книг. Хлопець подає продавцеві чек. Той люб’язно відає юнакові загорнуті у папір книжки, а юний покупець говорить: «Дякую!» - і виходить з магазину.

Раптом хтось з натовпу кидає репліку:

- Ти глянь на нього! Біла ворона! За свої гроші говорить «Дякую?»

- Як ви оцінюєте репліку?

- Чи можна поведінку юнака вважати недоречною?

- Як було реалізовано в цій ситуації загальне правило «Будьте взаємно ввічливими!»?

2. Іноді молодь розмірковує таким чином:

- Що є спільного між мною і цим дідусем? У нього мабуть лише початкова освіта, він пише як-небудь, читає по складах, а я незабаром отримаю освіту а потім – і спеціальність. Я ж набагато культурніший за цього сивого дідуся!

- Ви теж так думаєте?

- Згадайте знайомі факти про порушення етичних норм з вашого життя, розкажіть про них однокласникам.

Робота з зошитом.

Коректність – уміння тримати себе в межах узвичаєних норм поведінки в будь-яких ситуаціях.

Тактовність – це почуття міри, якої необхідно дотримуватися у розмові, вміння відчувати межу у стосунках з людьми.

Обов’язковість – дотримуватися свого слова.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

- В якому документі записані правила поведінки учнів у школі? (Статут школи).

- Як ви поводитеся в складних конфліктних ситуаціях?

- Чим небезпечна показна культура людини?

- Як ви думаєте, чи всі люди можуть бути висококультурними?

- Чи можете ви висувати вимоги до себе?

ІV.Домашнє завдання: вивчити параграф 16, перенести таблицю в зошит та заповнити її(підручник с. 124).

Етика

5 клас

Тема: Що означає бути щасливим

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Кожна людина є неповторною. Люди відрізняються і ці відмінності можуть бути причинами конфліктів між ними. Усвідомлення того, що кожен з них є винятковим, а відмінності – це природна річ, є одним із шляхів формування толерантності.



Мета уроку:

Пояснити зміст понять "людська індивідуальність", "щастя", "внутрішня гармонія", "самооцінка"; називати і наводити приклади рис характеру людини; розповідати про важливість самооцінки.



Обладнання:

1. Дидактичні засоби: коробка з дзеркальцем, аркуші паперу формату А-4, олівці або фломастери.

2. Підручник: Етика: підруч. для 5-го кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Навчальна книга, 2005. – 239 с.

План уроку

Чому кожна людина відчуває щастя по-своєму.

Що таке людська індивідуальність.

Чому важливо правильно оцінювати себе.

Хід уроку



І. Вступна частина

З метою мотивації навчальної діяльності учнів після при­вітання звертаю увагу п'ятикласників на малюнок у підручнику на с. 42. Учні розповідають, який вигляд мають діти і дорослі, зображені на малюнку, використовуючи прикметни­ки. На дошці записую відповіді: веселі, усміхнені, задо­волені тощо. Потім пропоную учням поєднати одним словом всі визначення. Учні зазначають, що ці люди — щасливі.

Повідомляю тему й очікувані результати уроку.

ІІ. Основна частина

1. Чому кожна людина відчуває щастя по-своєму.

1.1. За допомогою методу уявного мікрофона учні відповіда­ють на запитання (завдання 1 на с. 46):

- Як ви розумієте поняття "щастя"? Чи для всіх людей це одне й те саме?

- Чи можна всіх людей зробити щасливими одночасно?

1.2. Звертаю увагу дітей на назву тексту на с.44 і запитує:

Чому кожні людина відчуває щастя по своєму?

1.3. Учні опрацьовують текст на с.44 (коментоване читання) і виконуют4. Об’єдную учнів у малі групи. На основі виконаних учасниками групи візиток, учні повинні зрозуміти, чим вони схожі і чим відрізняються. Записую на дошці визначення, які можна буде використати в роботі груп: Ми з тобою схожі в тому, що... . Ми з тобою відрізняємось тим, що...

2.5. Запитую учнів про їх враження. Кажу, що відмінності між людьми – це природне явище і вони виникають з того, що кожен з нас є винятковим і неповторним. Іноді відмінності можуть бути причиною непорозумінь або конфліктів. Запитую, що може допомогти людям жити поруч і поважати один одного. Пропоную дітям записати засади спільного існування, які б полегшили їм спільну роботу та навчання.

2.6. Записані засади вивішую на видному місці в класі. Кажу, що крім засад і інших норм, про які „домовляються ” люди між собою, існують також правові норми, які дозволяють людям почувати себе безпечно і створюють умови для здійснення особистих планів. Показую приклади таких документів, як шкільний статут, навчальний план тощо.

Чому важливо правильно оцінювати себе.

4.1. Учні опрацьовують текст на с.47 (коментоване читання).



ІІІ. Підбиття підсумків

1. Пропоную учням в зошиті протягом 1 хв. записати, які слова були ключовими поняттями уроку. Потім запитую:

Про що ви замислились на уроці?

Яке із завдань було найцікавіше виконувати? Чому?

2. На завершення пропоную п'ятикласникам оцінити свою роботу (від 1 до 12 балів) за такими критеріями:

уважність; активність; творчість; самостійність. Потім запитую учнів, чи важко було оцінити свою роботу.

Домашнє завдання:

Вивчити параграф 5;

виконати завдання №3, в підручнику ст. 51.

Тема «Якими є моральні норми та правила співжиття у людському суспільстві».
Мета. Після цього уроку учні зможуть систематизувати набуті впродовж вивчення теми знан­ня про моральні норми та правила співжиття у люд­ському суспільстві;

перевірити, як вони засвоїли основні поняття розгля­нутої теми;

наводити приклади дотримання моральних норм і пра­вил співжиття у людському суспільстві та наслідків їх порушення; зробити особисто для себе висновки про те, якими шляхами необхідно розвивати моральні якості.

Обладнання: підручник, дошка, крейда, папір, маркери.
ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності.

1) Яку назву мала вивчена тема?

2) Що таке моральні норми?

3) Наведіть приклади правил співжиття у людському суспільстві.

4) Чому людині необхідно знати існуючі в суспільстві моральні норми та правила співжиття?

2. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів.
ІI. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Розв'язування головоломок «Патріот».

1) Сукупність людей, об'єднаних певними інтересами, потребами, взаємними симпатіями або видом діяльності. (Суспільство.)

2) Документ, у якому держава записує норми права. (Закон.)

3) Звичаї, норми поведінки, що передаються з покоління в поко­ління. (Традиція.)

4) Спосіб поводитися, триматися в товаристві. (Манери.)

5) Прийнятий або встановлений порядок здійснення якогось уро­чистого обряду, а також сам обряд. (Церемонія.)

6) Особа, що належить до постійного населення якоїсь держави, користується її правами та виконує встановлені її законами обов'язки. (Громадянин.)

7) Правила поведінки. (Етикет.)

8) Готовність і бажання приймати та частувати гостей. (Гостин­ність.)

9) Усе, що вважається довершеністю, повнотою позитивних якос­тей. (Досконалість.)

10) Поведінка, відповідна встановленим правилам, нормам, звича­ям тощо. (Пристойність.)

11) Властивість людини, яка любить працю, старанно, ревно, із за­палом працює. (Працелюбність.)

12) Правильне, об'єктивне, неупереджене ставлення до кого - або чого-небудь. (Справедливість.)

13) Здатність не шукати вигоди і не дбати про користь для себе. (Безкорисливість.)

14) Властивість людини, яка бажає і зичить іншим добра. (Добро­зичливість.)



III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Підбиття підсумків.

Підбиття підсумків уроку здійснюється на основі вироблення спільних правил розвитку моральних якостей учнів за результатами виконання четвертого завдання основної частини уроку.


2. Оцінювання результатів уроку.
Оцінюючи роботу учнів на уроці, учитель враховує їхню активність і правильність відповідей.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до уроку оцінювання навчальних досягнень учнів за темою «Якими є моральні норми та правила співжиття у людському суспільстві».

Етика

5 клас

Тема: Тематичне оцінювання за темою: «Якими є норми та правила співжиття у людському суспільстві».

Мета: перевірити рівень знань учнів

Обладнання: учнівські зошити, картки із завданнями.

Хід зняття

І. Вступна частина

ІІ. Перевірка знань.

Варіант 1:

1. Поясніть поняття «етикет»

2. Наведіть приклади моральної поведінки

3. Змоделюйте ситуацію до чого призводить незнання етикету

Варіант 2:

1.Поясніть поняття «церемонія»

2. Поясніть, що вважається гарними манерами

3. Запишіть діалог «Етикет у людських взаєминах»

Варіант 3:

1. Поясніть поняття «коректність»

2. Наведіть приклад з художньої літератури, що справедливість є основою моралі

3. Складіть розповідь: «Що дало мені вивчення етикету»

Варіант 4:

1. Поясніть поняття «тактовність»

2. Наведіть приклад з художньої літератури про значущість таких чеснот як доброзичливість та делікатність

3. Змодулюйте ситуацію, пов’язану з дотриманням традицій

Варіант 5:

1. Поясніть поняття «обряд»

2. Опишіть свої сімейні традиції

3. Змодулюйте ситуацію, пов’язану з повагою до звичаїв

Варіант 6:

1. Поясніть поняття «громадянин»

2. Опишіть важливість поваги до гідності та прав людини

3. Змодулюйте ситуацію, пов’язану з працелюбністю

ІІІ. Домашнє завдання

1. Повторити параграф 15-22.



2. Виконати анкету на с.152.

Література

  1. Єфименко В.В., Мовчун А.І., Хоружа Л.Л. Етика. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 5-6 клас. К.: « Перун», 2005 . – 25 с.

  2. Данилевська О., Пометун О. Етика: підруч. для 5-го кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Ґенеза, 2005. – 192 с.: іл..

  3. Данилевська О.М. Етика: 5 клас: Робочий зошит/ О. М.Данилевська, О. І. Пометун. – К.: Ґенеза, 2008. – 72 с.

  4. Євтушенко Р., Пометун О. Про вивчення нового навчального курсу «Етика» в 5 класі загальноосвітніх навчальних закладів України. // Історія в школах України. – 2005. - № 1. – С.9 -11.

  5. Євтушенко Р., Пометун О. Інтерактивні технології навчання на уроках етики. // Історія в школах України. – 2005. - № 1. – С.11 -12.

  6. Малахов В.А. Етика: Курс лекцій: Навч. посібник. – 3-тє вид. – К.: Либідь, 2001. – 384 с.

  7. Міжкультурна освіта. Порадник для вчителя. – Варшава, Центральний Осередок Вдосконалення вчителів, 2004 – 176 с.

  8. Пометун О.І.., Пилипчатіна Л.М. Методика викладання етики. Метод. посіб. – К.: А.С.К., 2006. – 144 с.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка