Як не любить той край



Скачати 38.88 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір38.88 Kb.
Розробила

вчитель початкових класів

ЗНЗ № 243

Дончук Лідія Миколаївна


СТОРІНКИ З КНИГИ ПРИРОДИ


ТЕМА: Як не любить той край...

Матеріал до уроку.

В. Сосюра “Як не любить той край...”

Д.Чередниченко “Рідні краєвиди”

І. Франко “Дрімають села...”

Ілюстрації осінньої природи.

МЕТА: Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових і віршованих текстах, узагальнити знання учнів про початок осені, вчити їх спостерігати за змінами в природі, спонукати до складання календаря природи і праці людей; розвивати зв”язне мовлення, виховувати любов до природи, бажання її оберігати.



ХІД УРОКУ.
1 Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель читає вірш.



Всією душею, всім своїм серденьком


Люблю тебе, рідний краю, земленько рідненька.

І вас люблю, гори, ліси та гайочки,

І вас, ріки повноводі, маленькі струмочки...

Гарна, велика країна моя,

Є в ній озера, річки і моря,

Гори високі, степи та ліси,-

Скільки багатства і скільки краси!


  • Великим багатством нашої землі є її природа.

  • Що таке природа? Що дає людям природа?

  • Що дають природі люди?

  • Природа для нас – це джерело життя, мудрості, краси і насолоди. Вона постійно змінюється, вражає нас своїм розмаїттям і багатством.

  • Прочитайте назву нової теми. Як ви думаєте, про що ми читатимемо у цьому розділі?

  • Книга Природи напрочуд велика і різнобарвна. Не злічити її сторінок – зелених лісів, блакитних річок,духмяних квітів на безмежних луках... А скільки в ній різних героїв? Чи знаєте ви, хто ці герої?

  • Неймовірно цікавий, захоплюючий сівт Природи здавна надихав людей глибше пізнати його. Художники передають красу природи, малюючи картини фарбами. Композитори цю красу не лише бачать, але і чують, створюючи чарівної краси музику.

  • А як цю красу описують письменники?

  • Письменники розповідають про красу природи так, що їхні спостереження, думки, почуття стають цікавими відкриттями, пробуджують уяву, спонукають до роздумів.

ІІ Опрацювання вірша В Сосюри “Як не любить той край...”

1 Слухання вірша.



  • Послухайте уважно вірш і підготуйте відповідь на запитання:

  • Про який край пише поет?

2 Самостійне читання вірша

  1. Робота над змістом вірша.

  • Як ви вважаєте, поет запитує чи стверджує?

  • Як ви розумієте вислів солодкий, дивний світ?

  • Знайдіть у вірші порівняння. Що автор хотів ним підкреслити?

  • Яка головна думка вірша? (Потрібно любити свою землю).

  1. Виразне читання вірша.

  • З яким почуттям треба читати цей вірш?

ІІІ Опрацювання твору Д.Чередниченка “Рідні краєвиди”.

1 Підготовка до сприймання тексту.

Робота із пірамідами слів.

Разки омелюхи берест


Жайвор невимовна шугають

Прогаяне надолужити засновигали

Заворожує залементувало помаранчевий


  • Прочитайте першу пірамідку згори донизу, знизу догори. Чи всі слова зрозумілі?

  • Хто такий жайвор?(Жайворонок – польова чи степова пташка).

  • Що таке разки7 (Нитки намиста).

  • Як розумієте слово прогаяне?(Втрачене, пропущене).

  • Доберіть синоніми до слова заворожує.(Зачаровує, дивує).

  • Прочитайте другу пірамідку. Доберіть синоніми до слів надолужити (наздогнати), залементувало (закричало, заверещало).

  • Прочитайте третю пірамідку. Чи можете пояснити якесь із цих слів? Перевірте правильність відповідей, прочитавши тлумачення цих слів після оповідання.

  1. Читання оповідання комбінованим способом.

а) Читання вчителем (до слів “Так, так у березняк по горіхи”).

  • Хто є дійовими особами твору? Від чийого імені ведеться розповідь?

б) Читання оповідання учнями до кінця.

  1. Читання оповідання учнями “ланцюжком”.

  • Поміркуйте,про яку пору осені йдеться. Доведіть свою думку.

  1. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

  • Як автор ставиться до осені?

  • Яку першу ознаку осені помітив оповідач?

  • Прочитайте, що це за метелики у ясена.

  • Куди ходили діти?

  • По чому вони побачили прихід осені у лісі?

  • Прочитайте, чому дуб назвали нелинь.

  • Які зміни можна побачити у полі?

  • Що таке “бабине літо”. Прочитайте, як автор про це пише.




  1. Вправи на розвиток “швидкості читання”.

ГРА “Кидок-засічка”.(Діти читають тричі по 30 слів на ст. 50 від слів “А то ходив ти в поле”).

ГРА “Дослідники”.

  • Складіть “ланцюжки”дібраних з тексту слів, які означають:

  • Колір дерев восени;

  • Рух пташок;

  • Послідовність розгортання подій у творі.

  1. Складання плану(диференційовано).

Робота взошитах.

Група І - Скласти план оповідання.



Група ІІ- Скласти цитатний план оповідання.

  1. Висновки.

- Де побував оповідач? Що він побачив і почув у лісі, у полі?

- Чи можемо ми сказати,


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка