Як закон регулює сімейні та шлюбні відносиниСкачати 125.57 Kb.
Дата конвертації26.03.2016
Розмір125.57 Kb.
Розробка уроку з правознавства у 9 класі.

Тема: Як закон регулює сімейні та шлюбні відносини

Мета: узагальнити та сформулювати з учнями поняття "шлюб, сім’я", ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов’язками та правами подружжя; формувати відповідальне ставлення до прийняття життєвих рішень; розвивати емоційний інтелект учнів.

Методичне забезпечення та обладнання: опорний конспект, зразок заяви про реєстрацію шлюбу, зразок шлюбного контракту, презентація Power Point за темою уроку, пам’ятки з висловами відомих людей про шлюб і сім’ю, проектор, комп’ютер.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ПЛАН:

1. Поняття "шлюб" і "сім’я".

2. Умови та порядок укладання шлюбу.

3. Особливості укладання шлюбу неповнолітніми

4. Особисті немайнові та майнові права та обов’язки подружжя.
Одружитися – це означає наполовину зменшити свої права і вдвічі збільшити свої обов’язки. (Шопенгауер)
Кожна сім’я — це частина держави. (Арістотель)
Вчитель історії таправознавства

КЗО «Жданівська середня

загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Солонянської районної ради

Дніпропетровської області»

Лаврик Т.М.


2014 рік


Хід уроку

 Організаційний момент: привітання, позитивні налаштування на роботу.Вчитель. 

Пропоную розпочати наш урок легендою.Колись давно на землі жили люди-титани, які поєднували в собі два начала чоловіче і жіноче. Люди-титани були надзвичайно сильними, все було підвладне їм. Тому вони вирішили, що можуть рівнятись з богами. Розсердились боги, розділили їх на половини і розкидали по цілому світу. З тих пір частини чоловічого і жіночого начала шукають по світу одна одну. І ті, які знаходять, знову отримують силу титанів. Їм підвладні будь-які мрії та плани.


  • Діти, скажіть, як називають союз чоловіка і жінки? (шлюб, сім’я)

-

Вчитель.

Саме про шлюб і сім’ю ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці.


Оголошення теми уроку та плану

Життя кожної людини починається із сім'ї, оскільки в ній народжується

і виховується більшість дітей. Більшість із вас є членами сімей, ви живете з батьками, братами та сестрами, іноді — з бабусями чи дідусями.

Стосунки між членами сім’ї називаються сімейними. Будь ласка, подумайте і висловіть припущення, що об'єднує людей у сім`ю.


Що називають сім'єю?

Сімейні стосунки регулюються нормами сімейного права, які містяться у Сімейному кодексі України. Він визначає основні засади шлюбу, права та обов'язки подружжя, батьків і дітей, порядок усиновлення, опіки та піклування.

Також сімейні правовідносини регулюються Конституцією України.
Щоб дати визначення поняття «сім'я» і як вона утворюється пропоную вам ознайомитися з витягом із Сімейного кодексу України і знайти у ньому відповіді на поставлені запитання.Сімейний кодекс України 
Стаття 3. Сім'я
1.    Сім'я є первинним та основним осередком суспільства.
2.    Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
3.    Права члена сім'ї має одинока особа.
4.    Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.


Стаття 4. Право особи на сім'ю
1. Особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім'ї.
2.    Сім'ю може створити особа, яка народила дитину, незалежно від віку (...).
3.    Кожна особа має право на проживання в сім'ї.
Особа може бути примусово ізольована від сім'ї лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
4.    Кожна особа має право на повагу до свого сімейного життя.
Стаття 5. Державна охорона сім'ї


  1. Держава охороняє сім'ю,дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім'ї.Вчитель.

Отже, членами сім'ї будуть насамперед батьки та діти, бабуся та дідусь, якщо вони живуть разом із вами, а іноді інші більш далекі родичі. Сім'єю буде вважатися і дитина, яка живе разом з одним із батьків, і одинока людина, яка живе сама.


Одним із найважливіших понять сімейного права є поняття шлюб. Щож таке шлюб ми з вами дізнаємося з Сімейного кодексу України.

Стаття 21. Шлюб — це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Отже, ми звами ознайомилися з поняттями шлюб і сім`я і з’ясували, що ці поняття схожі між собою. Але Конституція України та Сімейний кодекс розмежовують ці поняття.

Для кращого розуміння цієї різниці проведемо таку вправу: я називатиму твердження, а ви скажете, до якого поняття відноситься:http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q1.jpg

Вчитель.

Ст. 21 Сімейного кодексу України регламентує порядок укладення шлюбу. Отож, якими є умови укладення шлюбу?http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q2.jpg
Заява про реєстрацію шлюбу може бути подана до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за власним вибором молодих (незалежно від місця проживання та реєстрації). Шлюб реєструється через місяць після подання заяви. Якщо є поважні причини (чоловік іде до армії, виїжджає в довгострокове відрядження, наречена вагітна тощо), цей строк може бути скорочено.

http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q4.jpg

Реєстрація шлюбу відбувається у призначені день і час. Присутність нареченого і нареченої є обов'язковою. Вони підписують акт запису реєстрації шлюбу у книзі актів цивільного стану. Відповідна позначка робиться у паспортах чоловіка та жінки, після цього подружжю видають свідоцтво про реєстрацію шлюбу. Такий шлюб називається законним. А чи бувають ще якісь види шлюбів і що вам про них відомо?

(Учням демонструється слайд з ілюстраціями, які характеризують різновиди шлюбів і дітям пропонується дати їм короткі характеристики)

Отже, реєстрація в церкві (будь-якої конфесії) — справа бажання молодих, державна реєстрація — необхідна в інтересах самого подружжя. Як релігійний так і громадянський шлюби є особистою справою й не приводить до виникнення у жінки та чоловіка прав і обов’язків подружжя.Вчитель.

А зараз, з’ясуємо обставини, за яких шлюб не може бути зареєстровано.http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q3.jpg

Які ж саме родичі обмежені в праві укладати шлюб? Спробуємо знайти відповідь у Сімейному кодексі України. 


Стаття 26. Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
1.    У шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення.
2.    У шлюбі між собою не можуть перебувати рідні (повно- рідні, неповнорідні) брат і сестра. ГІовнорідними є брати й сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати й сестри, які мають спільну матір або спільного батька.
3.    У шлюбі між собою не можуть перебувати двоюрідні брат і сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
4.    За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.
5.    У шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та усиновлена ним дитина.

Вчитель.

Оскільки ви вже обізнані з деякими положеннями Сімейного кодексу, то можемо приступити до розв’язання правової задачі. Сподіваюсь, набуті знання будуть цьому сприяти.Розв’яжіть ситуацію

Громадянин К. подав заяву до державного органу РАЦС про реєстрацію шлюбу з громадянкою Л. Через кілька днів до органу РАЦС прийшла громадянка С. та попросила не реєструвати шлюб громадянина К., оскільки вони проживають разом уже декілька років. Усі сусіди й знайомі вважають їх чоловіком та дружиною, хоча їхній шлюб не зареєстрований. Дайте правовий аналіз ситуації. Чи зміниться ваше рішення, якщо виявиться , що у громадянина К. та громадянки С. є спільна дитина?


  • Пригадаємо ще раз, що таке шлюб? Яких умов укладання шлюбу вимагає законодавство? Чи шлюб, зареєстрований у РАЦСі і в церкві мають однакову юридичну силу?


Особливості укладання шлюбу неповнолітніми.

Вчитель.

Як ви думаєте, чому Сімейний кодекс регулює порядок укладання шлюбу неповнолітніми? (Тому, що вони не правоздатні, не досягли шлюбного віку, виникнення різних ситуацій).http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q5.jpg

На основі здобутої інформації розв’яжемо задачу.Правова задача

Марія, якій виповнилося 16 років, закохана у Романа і бажає з ним одружитися. Вони знайомі рік, Марія вагітна. Роману 20 років. Він студент юридичного факультету Київського університету. Роман впевнений, що зможе утримувати сім’ю. Батьки дівчини проти шлюбу. Вони не заперечують проти народження і утримування Марії з дитиною. Марія звернулась у суд із заявою про дозвіл на шлюб. Як, на вашу думку, буде вирішена ситуація?

Вчитель.

Шопенгауер говорив: «Одружитися – це означає наполовину зменшити свої права і вдвічі збільшити свої обов’язки».

Укладання шлюбу породжує взаємні права та обов'язки подружжя. Після укладання шлюбу за кожним із подружжя зберігається право вільно й самостійно обирати місце проживання,професію, місце роботи.

Молоді самостійно визначають своє майбутнє прізвище — вони можуть залишитися кожен із власним прізвищем, можуть об'єднати свої прізвища (пригадайте прізвища відомих українських письменників: Квітка-Основ'яненко, Нечуй-Левицький), узяти прізвище одного з подружжя — найчастіше жінка бере прізвище чоловіка, але це — її право, а не обов'язок, можливий інший варіант, коли чоловік бере прізвище жінки.


Закон визначає порядок визначення майнових проблем. Майно, яке набуте подружжям за час перебування в шлюбі, є їхньою спільною власністю. Навіть якщо чоловік і дружина мають різну заробітну плату або хтось із них не працює взагалі, права на майно залишаються рівними. У разі розлучення та розподілу майна, воно ділиться між подружжям на рівні частини.


За законом установлено певні винятки. Особистою приватною власністю залишається майно, яке мав кожний із подружжя до шлюбу, а також те, що кожен із них отримує за час перебування в шлюбі в спадок чи в подарунок. Особистою власністю кожного є речі індивідуального користування (одяг, прикраси тощо), премії та нагороди, отримані за особисті заслуги.


Отже, автомашина, яку мав чоловік до взяття шлюбу, при розлученні залишиться в його власності, дружині залишиться коштовний перстень, який подарувала їй мати на день народження, а дача, збудована в період шлюбу, має бути розділена порівну, навіть якщо дружина всі роки не отримувала заробітну плату, а доглядала та виховувала дітей. При визначенні частки кожного з подружжя в спільному майні повинні враховуватися інтереси неповнолітніх дітей, тобто може бути збільшено частку того з подружжя, з ким залишатимуться діти.

Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу або вже перебувають у шлюбі, мають право укласти між собою шлюбний договір.Вчитель.

Отже, якщо розглянути ці права та обов’язки, можна виділити особисті майнові та немайнові права. (коментування таблиці)http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q6.jpg

Всі ці права зафіксовані у Сімейному кодексі і їх порушення є порушенням закону. Розглянемо ще одну задачу.Правова задача

Після одруження чоловік почав вимагати, щоб дружина залишила роботу й займалась веденням домашнього господарства. Жінка не погодилась із цим. Більше того вона вирішила переїхати від чоловіка, з яким проживала в однокімнатній квартирі зі свекрухою, до своїх батьків у приватний будинок. Чоловік не погоджується з цим, наполягає на своєму, вважаючи дії дружини порушенням її сімейного обов’язку.

Чиї дії є неправомірними?

Вчитель.

Як вже було зазначено, з метою вирішення майнових та немайнових спорів Сімейний кодекс передбачає можливість укладання шлюбного договору. Це передбачено у новій редакції Сімейного кодексу від 1 липня 2009 року.

Стаття 93. Зміст шлюбного договору
1.    Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов'язки.
2.    Шлюбним договором можуть бути визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків.
3.    Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.
4.    Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені цим Кодексом, а також ставити одного з подружжя в надзвичайно невигідне матеріальне становище.
5.    За шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.


Стаття 94. Форма шлюбного договору
1. Шлюбний договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.


Стаття 95. Початок дії шлюбного договору
1.    Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу.
2.    Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.


Стаття 97. Визначення у шлюбному договорі правового режиму майна
1. У шлюбному договорі може бути визначене майно, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потреби сім'ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв'язку з реєстрацією шлюбу.
3.    Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу.
4.    У шлюбному договорі сторони можуть передбачити використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб.


Стаття 98. Визначення у шлюбному договорі порядку користування житлом
1.    Якщо у зв'язку з укладенням шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим із подружжя, хто вселився в нього, у разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї.
2.    Сторони можуть домовитися про проживання у житловому приміщенні, яке належить одному з них чи є їхньою спільною власністю, їхніх родичів

(Ознайомлення із зразком шлюбного договору)

Як ви вважаєте, чи доцільно укладати такий договір? (Метод «Займи позицію»)

Вчитель.

Коли ми з вами говорили про умови укладання шлюбу, ми не згадали найнеобхіднішої умови, найважливішої умови. Якої? (взаємне кохання)

Адже саме ця умова повинна стати основою союзу жінки і чоловіка.

http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/11090/content/q7.jpg

Напевне, автор цих слів не чув про шлюбний договір, бо інакше не написав би цих слів…Вчитель.

Давайте підведемо підсумок сьогоднішнього уроку. Про що ви дізналися із теми нашого уроку?

Прогнозовані відповіді учнів


  • Сім'я є надзвичайно важливою ланкою людського суспільства. Саме завдяки сім'ї продовжується людський рід, саме в ній виховуються діти.

  • Для укладання шлюбу необхідна вільна згода осіб, які вступають у шлюб, а також досягнення шлюбного віку чоловіком і жінкою.

  • Юридичні наслідки має лише шлюб, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

  • Шлюб визначає для кожного з подружжя відповідні права та обов'язки.

  • Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу або перебувають у шлюбі, мають право укласти шлюбний договір, який підлягає нотаріальному посвідченню.

Рефлексія

1.  Що таке сім’я?

2.  Що таке шлюб?

3.  Які основні умови вступу до шлюбу?

4.  Які групи прав та обов’язків мають подружжя?

Вправа. Доповніть речення. “Я маю намір у майбутньому. .”

а) створити сім’ю, тому що...

б) залишитися незаміжньою, неодруженим, тому що...
Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника. Змоделюйте ситуацію укладення шлюбного договору.

Творче завдання (на вибір)

1.  Твір-роздум «Для чого людині потрібна сім’я.»2.  Створити презентацію «Знайомтесь, ми — … (Іванови)» (про свою родину).


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка