Як зробити внесок у боротьбу з віл/снідом



Скачати 84.64 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір84.64 Kb.
Тема : Як зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом.

Мета : надати учням інформацію про ВІЛ/СНІД, мотивувати їх поширювати цю інформацію у своєму середовищі, сформувати в дітей власної відповідальності стосовно ризику інфікування, виховувати толерантне ставлення до ВІЛ – інфікованих.

Результати навчання:

Наприкінці заняття учні мають уміти:



  • розкрити значення термінів ВІЛ /СНІД;

  • навести приклади ситуацій, в яких існує ризик зараження ВІЛ, та ситуацій, в яких ризику ВІЛ – інфікування немає;

  • пояснити необхідність толерантного ставлення до ВІЛ – позитивних людей;

  • продемонструвати вміння поширювати правдиву інформацію про ВІЛ/СНІД.

Обладнання: плакати « Маєш вибір – палити чи не паліти», « Маєш вибір – пити чи не пити»,

«Увага! СНІД», картки з ситуаціями безпечні і небезпечні щодо зараження ВІЛ , 3 кольорові картки «Ризик високий», «Ризик низький», «Ризику немає» .



Хід уроку – тренінгу

  1. Організаційний момент.

Привітання. Повідомлення теми, завдання уроку.

2. Очікування. Що ви очікуєте від уроку?

Сьогодні ми з вами пригадаємо те, що знаємо про ВІЛ/СНІД, і поповнимо знання новим матеріалом про ризик ВІЛ –інфікування та який ти можеш зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом.

2.Мозковий штурм.

Продовжить речення: « Для мене здоров’я - це…», а своїм виразом обличчя подаруй те сусіду хороший настрій.

Вчитель: Бажаю вам, щоб гарний настрій залишався до кінця дня.

3.Пропоную пригадати правила роботи, в цьому допоможуть пазли. Складіть наші правила.

Робота по групам. Читання правил.



  • Яке з правил ви бажаєте ще додати?

4. Перевірка домашнього завдання.

Під час перевірки декілька учнів працюють самостійно, виконуючи завдання цифрового диктанту за вивченими темами розділу «Профілактика ризикованої поведінки» .

- Хто впливає на ваші рішення та поведінку ?

- Поясніть, коли вплив однолітків є позитивним, а коли – негативним?

- Прочитай пропозиції, з якими до вас звертаються однолітки. ( пропозицій щодо паління)

- Як долати тиск однолітків? Як відмовитися від небезпечної пропозиції ? Назвіть ваші способи сказати « Ні!». Як це треба говорити? Звернення до зошиту - практикуму с. 48

- Навички відмови потребують тренування.

- З яким проханням звернулася до вас Катерина ? Ваші пропозиції.

- З яким проханням звернувся до вас Андрій? Як організувати день народження без алкогольних напоїв? Звернення до зошиту - практикуму с. 49-50



Висновок: треба протистояти негативну впливу, вчитися розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм, уміти організовувати здорове дозвілля.

5. Стартове завдання. Підручник с. 96

- Пригадайте, що означає терміни ВІЛ і СНІД. ( Як розшифровуються?). Робота в зошиті - практикумі с. 51.

Слово вчителя: ВІЛ/СНІД- хвороба відносно молода. Про неї почули люди наприкінці 80- х років минулого століття. Перший випадок смерті від СНІДУ було зареєстровано більше 20

років тому. За час існування даної хвороби померло більше 28 млн. людей. В Україні перший ВІЛ інфікований був виявлений у 1987 році, у 1988 – зареєстрована перша смерть. В Україні на сьогодні понад 600 тис. ВІЛ - інфікованих. За статистикою, більшість інфікованих – молоді люди, із них 15%- діти та підлітки. Щодня в Україні 39 нових випадків ВІЛ - позитивних осіб і 8 помирає від СНІДу . Випадки СНІДу зареєстровані в кожному регіоні Україні. Упродовж кількох останніх років Україна, на жаль, продовжує за темпами поширення ВІЛ/СНІДу та наркоманії лідирувати в Європі ( ІІ місце).

Сьогодні , на початку ХХІ століття, СНІД погрожує людству, кожній людині, можливо і тобі. Вдумайся! І зрозумій! Чим більше ти знаєш про СНІД, про шляхи його передачі, використовуєш правила особистої гігієни,- тим менше у віруса шансів потратити до твого організму.

6. Стартове завдання підручника с. 96. Об’єднання в 3 групи.

Група 1. Як ВІЛ передається

Група 2. Як ВІЛ не передається.

Група 3. Як ВІЛ руйнує організм людини ( мал. 35 підручник с. 97)

Пояснення учням, як ВІЛ руйнує організм людини. Інсценування.

Ролі: ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ, ГРИП, ПНЕВМОНІЯ, ВІЛ.

« Організм людини» стає в центрі і каже:


  • Кожен із нас має імунну систему, яка надійно захищає наш організм від багатьох інфекцій.

  • Клітини імунної системи утворюють коло навколо організму:

  • Коли імунітет сильний, він легко долає більшість інфекцій. Ось, наприклад, що відбувається під час атаки грипу.

  • «Грип» намагається прорватися крізь коло захисників, та це йому не вдається:

  • Організм надійно захищений імунною системою, якщо вірус грипу потрапляє в організм, імунна система легко долає його.

  • « Грип» відходить.

  • « ВІЛ» підходить до однієї з « клітин імунної системи» і дає їй картки із написом ВІЛ.

  • Але нещодавно з’явився вірус, який називається « ВІЛ». Він має секретну зброю проти клітин імунної системи.

  • Той, хто взяв половину карток, перетворюється на «ВІЛ»

  • ВІЛ убиває клітини імунітету і використовує їх для розмноження.

  • Інші клітини, які отримують картки, також перетворюються на «ВІЛ»:

  • Коли імунна система повністю зруйнована, починається СНІД- кінцева стадія ВІЛ – інфекції.

  • Організм людини» оточують « Грип» і « Пневмонія»:

  • На цій стадії людина стає дуже уразливою для будь – яких інфекцій і злоякісних пухлин.

  • «Організм людини» каже:

  • Хвора на СНІД людина слабшає і через кілька місяців помирає.

7. Інформаційне повідомлення . « Як уберегтися від ВІЛ» , підручник с. 98. Обговорення.

8. Обговорення міфів та фактів про ВІЛ /СНІД. Підручник с. 99.

Робота в групах . Поясніть що це міф, або факт.


  1. ВІЛ - це вірус, що викликає СНІД Ф.

  2. Можна заразитися ВІЛ, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ – інфікований. М.

  3. Більшість людей, інфікованих ВІЛ становлять загрозу для суспільства. М.

  4. Уживання алкоголю може підвищити ризик зараження. Ф.

9. Поясніть, чому поряд два слова «наркотики» та «.ВІЛ». Інформаційне повідомлення

« Наркотики і ВІЛ». Підручник с. 100 .

- Як алкоголь, наркотики, тютюнопаління пов’язані з ВІЛ?

10. Оцінка ризику ВІЛ – інфікування.

Об’єднання в групи. Робота в 3 групах.

На дошці розташовані 3 кольорові картки «Ризик високий», «Ризик низький», «Ризику немає» . В учнів картки з ситуаціями, на яких написані безпечні та небезпечні ситуації щодо зараження ВІЛ : спільно користуватися шприцами або голками для ін’єкцій; їздити у переповненому транспорті; робити пірсинг ( проколювати вуха, брови, ніс, язик) у домашніх умовах; зупиняти носову кровотечу без латексних рукавичок; плавати в озері, басейні; ходити до школи , спілкуватися з ВІЛ – позитивними; обнімати ВІЛ – позитивного друга;

гратись у кровне братання», користуватися фонтанчиком для пиття; обідати у шкільній їдальні.

Самостійна оцінка групою, узгодження розкладених ситуацій, виправлення помилок.

11. Презентація «ВІЛ/СНІД». Обговорення побаченого..

12. Слово вчителя. « Підтримка людей, які живуть з ВІЛ».Підручник с. 101.

13. Вправа «Лабіринт» .

Перед учнями ставиться проблема: «У вас є дуже добрий друг. Ви узнали, що він — ВІЛ-інфікований. Чи залишитесь ви друзями? Чому?» Учні коротко поясняють свою позицію.

Після цього всі учні розділяються на пари. Перша пара виходить з класу. В цей час в класі у хаотичному порядку розставляються стільці. Одному учню з пари, яка вийшла з класу, пропонується пройти між стільцями з зав’язаними очами. Потім ця ж людина проходить таки ж перепони, але з допомогою свого партнера, треба запам’ятовувати свої відчуття в перший та в другий раз. Стільці переставляють та партнери міняються ролями. Після закінчення вправи учні сідають на стільці, які виставлені у кружок та діляться відчуттями, які вони відчули підчас проходження лабіринту без підтримки, а потім з допомогою партнера. Підводячи підсумки вправи учні повторно висказують свою точку зору у відношенні поставленої проблеми.

14. Слово вчителя:

ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД – це насамперед людина, наділена такими самими почуттями, бажаннями, надіями, що й здорові люди. І те, як їй вдається подолати кризу і розпочати боротьбу за своє життя, значною мірою залежить від її оточення – рідних і друзів. Тому основна допомога хворобу полягає у психологічній підтримці.

15. Історія « Морська зірка».

« Якось одна людина йшла вздовж морського узбережжя. Вона помітила, що за ніч на берег викинуло величезну кількість морських черепашок і зірок. Із радістю, насолоджуючися вранішнім сонцем, людина відмірювала милю за милею по піску.

Удалині вона побачила, як хтось танцює на пляжі. Здивована тим, що хтось радіє життю таким дивним чином, вона підійшла ближче.

Коли вона наблизилася, стало очевидним, що фігурка не танцює, а дивно повторює якісь дії. Підійшовши ще ближче до маленької фігурки, людина побачила, що це дитина. Маленька дівчинка старанно збирала на березі морських зірок і кидала їх у море. Від подиву людина зупинилася на мить, а потім запитала: « Навіщо ти кидаєш у море морських зірок?». « Якщо я залишу їх на березі, - відповіла дівчинка, - сонце висушить їх, і вони вмруть. Я кидаю і у море тому, що хочу, щоб вони жили».

Людина замислилася на мить, вражена словами дівчинки, але потім, згадавши, скільки миль морського узбережжя вона пройшла, сказала: « Так їх цих зірок, тут на березі мільярди! Що ти можеш змінити?».

Дівчинка на хвилину замислилася над словами людини, а потім повільно нахилилася, підняла ще одну зірку і кинула її в бурхливе море. Потім повернулася до людини й усміхнулася: « Можливо, ви і маєте рацію, - сказала вона, - але саме для цієї зірочки я змінила життя».
- А тепер поміркуємо над цією історією.

16. Вправа "Серце друга ”.

Мета: формування толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

Об’єднаємось у 3 групи: Перша група – хлопчики. Друга група – дівчатка. Третя група – наші гості

Кожному з вас роздали стікер у вигляді серця. Нехай це буде маленька частинка вашого серця. Я прошу вас прочитати листа і хто зможе, віддайте свою частинку нашому другу чи подрузі, які ВІЛ-позитивні. Але спочатку напишіть на ньому, що ви могли б зробити для цього друга, подруги або яку допомогу надали б їм. На виконання цієї вправи. Об’єднаємось у групи (група хлопчиків, дівчаток)ю.

Вправа "Як висловити підтримку і надати допомогу другу ”. Іноді буває важко висловити підтримку і надати допомогу ВІЛ-позитивним людям, якщо ми не знаємо, як це зробити. Зараз я вам даю листи від ВІЛ-позитивних підлітків. Прочитайте.



Лист Оксани

Мене звати Оксана. "Нещодавно дізналася, що в мене ВІЛ . Мені було необхідно сказати комусь про це. Я розповіла своїй подрузі, вона відповіла мені, шкода, але "я нічим не можу тобі допомогти. Коли наступного дня Оксана прийшла до школи, усі вже знали про це перешіптувались за моєю спиною.

Лист Олексія

"Мене звати Олексій. Я щойно повернувся зі школи. Почуваюся добре, але всі знають, що в мене ВІЛ. Більшість однокласників уникають мене. У мене немає друзів. Кожного дня я йду зі школи з опущеною головою. У мене депресія, всі мене бояться і я почуваюся страшенно самотнім.

- Діти, подумайте і напишіть на своїх серцях, щоб ви могли зробити для такої людини?

17. Прошу хто бажає, прикріпити свої серця на серці "нашого друга ” , промовляючи, що ви можете зробити для нього. Прошу прикріпити свої серця, промовляючи написане. Які думки та почуття у вас виникли, коли ви виконували цю вправу?

18. Чи справдилися ваші очікування? Оцінювання учнів.

19. Завершення тренінгу. По черзі продовжить фразу: « Я можу розказати рідним( друзям) про ВІЛ і СНІД…».

20. Домашнє завдання.



Робота з підручником с. 79-85, робота в зошиті - практикумі с. 52, творче завдання - розробити плакат або пам’ятки, яка допоможе людям більше дізнатися про ВІЛ і СНІД.

Урок - тренінг

з основ здоров’я

за темою:

«Як зробити

внесок у боротьбу

з ВІЛ /СНІДом»

6 клас

Вчитель: Широбок Т.М.

2011-2012 н.р.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка