Ярмолинецька райдержадміністрація Відділ освіти Методичний кабінет Використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках в початкових класах з досвіду роботи вчительки початкових класів Правдівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст



Скачати 476.44 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації03.03.2016
Розмір476.44 Kb.
  1   2
Ярмолинецька райдержадміністрація

Відділ освіти

Методичний кабінет
Використання інформаційно-комунікаційних технологій

на уроках

в початкових класах



З досвіду роботи

вчительки початкових класів

Правдівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.

Перчак Світлани Володимирівни
Автор та упорядник:

Перчак С.В. Використання інформаційно-комунікаційних технологій на уроках в початкових класах. Ярмолинці. – 2007.- с.68.


Рецензенти: Мировіцька М.Й. –

методист Ярмолинецького відділу освіти

Рембач В.Д. – вчитель Ярмолинецького НВК (школа, гімназія)

Відповідальний за випуск: Анака В.В. – вчитель інформатики Ярмолинецького технологічного ліцею



Схвалено до друку рішенням ради Ярмолинецького районного методичного кабінету протокол №17 від 27.11. 2007р.
У посібнику подані методики проведення уроків інформатики, інтегрованих уроків в початкових класах з використанням інформаційно-комунікаційних технологій та електронних посібників.

Посібник рекомендовано вчителям початкової школи.




Зміст
Урок з основ здоров’я (1 клас)

Тема: Вибір безпечного маршруту від дому до школи…..4

Урок інформатики (2 клас)

Тема: Дорога від дому до школи…………………………11

Урок позакласного читання (2 клас)

Тема: Зима - білосніжка …………………………………..22

Урок-захист проекту з природознавства (3 клас)

Тема: Довкілля рослин. Ялинові ліси…………………….34

Урок природознавства (4 клас)

Тема: Зона мішаних лісів………………………………….42

Уроки інформатики (3 клас)

Тема: У знайомому класі ………………………………….53

Тема: Як підготувати комп'ютер до роботи ………………..57

Тема: Поняття про операційну систему …………………62



Урок з основ здоров’я

(1 клас)

Тема : Вибір безпечного маршруту від дому до школи

Практична робота. Заочна екскурсія по місту (комп’ютерна гра “Дорога до школи” – курс «Сходинки до інформатики»)

Мета: Вчити учнів вибирати безпечний маршрут від дому до школи та визначити можливості небезпеки на цьому маршруті (будівельні майданчики, канави, траншеї, ями, каналізаційні люки і т.д.); розвивати спостережливість, уміння орієнтуватися на вулиці, знаходити правильне рішення в незвичайній ситуації; виховувати культуру поведінки дітей на вулиці; дотримуватися правил безпеки при роботі з комп’ютером.

Обладнання: Ілюстрації до теми, тестові завдання, інформаційне програмне забезпечення, дорожні знаки.


Хід уроку


І. Організаційний момент.

ІІ. Повторення вивченого.

- Які корисні справи ви робили протягом тижня?

- Як безпечно перейти вулицю?

- Які види переходів ви знаєте?

- Що означає кожний колір світлофора?

- Перелічіть основні правила переходу вулиці.

- Чому до переходу дороги слід готуватися?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.


  1. Розповідь учителя.

Пішоходи, пішоходи

На бульварі, на майдані

Тротуаром і по сходах

Поспішають на змагання,

До роботи, у гурток,

І, звичайно ж, на урок!

Л. Коваль


    • Маршрут до школи є дуже важливим. Ви ходите по ньому щодня: дім-школа, школа-дім. На цьому маршруті треба бути дуже уважним, знати його напам’ять. Дуже добре було б разом з батьками декілька разів пройтися по цьому маршруту. На що варто звернути увагу?

По-перше, на дорожні знаки, які є на цьому маршруті.

По-друге, на дорожню розмітку.

По-третє, сигнали світлофора.

Запам’ятайте, по яких вулицях проходить ваша дорога до школи.

Чи є коротша дорога? Чи безпечніша вона? Які є пішохідні переходи: наземні, підземні?

Головне-вибрати найбільш безпечний для пішохода маршрут.



    • Які ще небезпеки можуть чекати на маршруті “дім-школа-дім” ( крім перехрестя, проїжджої частини дороги, машин)?

Це-будівельний майданчик, де є траншеї, ями, крани, будівельні матеріали, цегла, труби, блоки, панелі, каналізаційні люки; ремонт дороги (канави) і т. п.

  1. Розгляд ілюстрацій до теми та бесіда за їх змістом.

  2. Основні правила, яких слід дотримуватись на маршруті ”дім-школа-дім”.

- Переходьте вулицю тільки по пішохідних переходах.

- Обходьте будівельні майданчики, ями, траншеї по спеціально відведених доріжках.

- Будьте уважними біля каналізаційних люків - вони можуть бути відкритими.

- Ніколи не вибігайте на дорогу, як би ви не поспішали.

- І найголовніше. Маршрут “дім-школа-дім” має бути найбезпечнішим. Завжди ходіть цим маршрутом.


  1. Робота з підручником.

1. Розгляд ілюстрацій, бесіда за ними.

2.Читання тексту.

3. Виведення основних правил щодо маршруту “дім-школа-дім”

5.Фізкультхвилинка.

Горобцям не до науки:

Ох, давно вже терплять муки.

Затекли і ніжки, й крила,

Горобчиха зве до діла:

- Ану, славні малюки,

Стали струнко, мов грибки,

Крила вгору підіймайте,

Ними добре помахайте,

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть,

Навкруг себе оберніться...

Швидше, швидше, не лініться!

Станьте легко й добре враз,

Відпочинете гаразд.

Л.Лук’янець

6. Робота в зошиті.



  1. Завдання 1. Розглянути малюнки. Позначити стрілками безпечний шлях учня до школи.

  2. Завдання 2. Підписати назви дорожніх знаків.

  3. Завдання 3. Які небезпеки можуть бути на маршруті “дім-школа-дім”?(Підкреслити.)

  4. Завдання 4. Підкреслити, що допомагає пішоходу дотримуватись правил дорожнього руху.

  5. Завдання 5. Практична робота № 13.

а) Розповісти про маршрут “ дім-школа-дім “.

Вказати небезпечні місця на цьому маршруті.

б) Виконання тестових завдань

(Упорядники Кулик О.О., Фінько Г.М.)

(замалювати кружечок навпроти правильної відповіді).


  1. Іти до школи чи повертатися до школи, потрібно...

О з друзями чи дорослими;

О самому;

О з незнайомцями.


  1. Якщо є потреба повертатися додому ввечері, то йти слід...

О освітленими вулицями;

О темними вулицями;

О околицями.


  1. Транспорт рухається по...

О тротуарах;

О проїжджій частині;

О узбіччях.


  1. Якщо перехід не позначений, то дорогу можна переходити, коли...

О машина зупинилася;

О машина рухається;

О машина близько від вас.


  1. На дорозі можна...

О гратись;

О переходити;

О вести розмову з товаришами.


  1. Місце перетину вулиць – це...

О тротуар;

О проїжджа частина;

О перехрестя.

7. Заочна екскурсія містом (комп’ютерна гра “ Дорога до школи”)



  1. Оглянути всі вулиці, розташовані біля школи.

  2. З’ясувати, чи є перехрестя, пішохідні переходи, світлофори, інші дорожні знаки.

  3. Визначити, які місця біля школи можна вважати небезпечними.

ІV. Повторення і закріплення вивченого.

  1. Які основні правила треба пам’ятати, коли ви ідете до школи?

  2. Які позначення допомагають пішоходу дотримуватись правил дорожнього руху?

  3. Чому слід обминати будівельні майданчики, ями, траншеї?

  4. Чим небезпечні каналізаційні люки?

  5. Чи вибрали ви для себе найбільш безпечний маршрут «дім-школа-дім»?

  6. На якій вулиці розташована наша школа?

  7. Які небезпечні місця трапляються на вашому маршруті?

Ось уроку вже кінець.

Хто гарно працював, той - МОЛОДЕЦЬ!



Урок інформатики

(2 клас)





Тема: Дорога від дому до школи

Мета уроку:

  • повторити правила дорожнього руху;

  • закріпити вміння правильно переходити вулицю;

  • повторити призначення дорожніх знаків;

  • розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, розвивати просторові уявлення, реакцію, окомір;

  • формувати та закріплювати навички роботи з клавішами-стрілками;

  • виховувати бережливе ставлення до свого життя та до життя інших..

Обладнання: програма "Дорога до школи ", таблиця з дорожніми знаками, сюжетна ілюстрація «Вулиця», стікери, сигнальні картки (зелений і червоний кольори), презентація «Про що ми маємо пам’ятати під час роботи з комп’ютером?», допоміжні опорні схеми, пам’ятки «Правила переходу дороги» .

Хід уроку

І. Організація класу.

Продзвенів для всіх дзвінок –

Час почати нам урок.

Тож часу не гаймо,

Інформатику вивчаймо.

II. Актуалізація опорних знань.

- На якій вулиці ви живете? (Центральній)

- Де треба переходити вулицю? (По пішохідному переходу)

- Назвати дорожні знаки, зображені на таблиці. (Використовуємо таблицю)

- Яке значення має світлофор на дорогах? (Регулює рухом транспорту і пішоходів)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, вам, діти, необхідно відгадати таку загадку:

То пряма, то рівна, то крута,

Поведе тебе по всіх світах.

Починається з порога

Безкінечна ця ... (Дорога).

Отже, тема сьогоднішнього уроку пов'язана зі словом "дорога". А ще - з правилами дорожнього руху.

Називається вона "Дорога від дому до школи".

Ви в школу вранці вирушаєте,

По тротуару поспішаєте,

Засвоїв Правила дорожні –

Відмінно відповісьте на кожне.

Цей урок дасть вам знання

Про правила дорожні.

Тож пам’ятайте ви про них щодня –

Їх має знати кожен.



Завдання нашого уроку:

ЗНАТИ:

  • правила дорожнього руху;

  • правила руху по тротуарах;

  • правила переходу проїжджої частини вулиці.

НАВЧИТИСЬ:

  • вибирати безпечний маршрут з дому до школи;

  • працювати з клавішами-стрілками.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя.

Пішоходи, пішоходи

На бульварі, на майдані

Тротуаром і по сходах

Поспішають на змагання,

До роботи, у гурток,

І, звичайно ж, на урок!

Л. Коваль

Маршрут до школи є дуже важливим. Ви ходите по ньому щодня: дім-школа, школа-дім.

- Як ви думаєте, яким повинен бути пішохід? (Уважним)

- На що варто пішоходові звернути увагу?

(По-перше, на дорожні знаки, які є на цьому маршруті.

По-друге, на дорожню розмітку.

По-третє, сигнали світлофора.)

Головне - вибрати найбільш безпечний для пішохода маршрут.


2. Розгляд ілюстрацій до теми. Гра «Вулиця». Робота в групах.

(Вчитель загадує загадки та запитання, а діти знаходять відгадку на сюжетному малюнку, виходять до дошки і закривають її стікером,)

- Маленькі хатинки по вулиці біжать,

Хлоп’ятка й дівчатка в хатинках сидять. (Автобус, трамвай, тролейбус)

- Як переходиш вулицю, на розі зупинись,

І, перш за все, уважно на мене подивись. (Світлофор).

- Що це за «тварина» розляглася через дорогу? (Зебра)

- Яка частина вулиці призначена для пішохода? (Тротуар)

- Перетин доріг – це … (Перехрестя)

- Кінь залізний, а гумою підкований. (Автомобіль)
V. Робота за комп'ютером.

1. Повторення правила техніки безпеки при роботі з комп'ютером.

1.1. Діти озвучують правила техніки безпеки при роботі з комп'ютером в презентації «Про що ми маємо пам’ятати під час роботи з комп’ютером?»

1.2. А зараз хором повторимо наш віршик про правила поведінки у комп’ютерному класі.

Щоб з комп'ютером дружити,

Треба правила учити:

Не шуміти й не ходити,

Тільки тихо говорити,

Руки чистими тримати, сухо-сухо витирати,

Кнопки без дозволу не натискати!

- Молодці! Правила ми повторили, а тепер можемо сміливо переходимо до практичної роботи.


2. Програма " Дорога до школи ".

Мета програми — сформувати у дитини чітке уявлення про те, що пішохід має переходити проїжджу частину вулиці тільки у спеціально відведених для цього місцях, позначених на асфальті “зеброю”; розвивати просторові уявлення, реакцію, окомір; формувати та закріплювати навички роботи з клавішами-стрілками.

(Починаючи роботу з програмою, читаю дітям оповідання)

Одного сонячного ранку Петрик прокинувся в своїй невеличкій сільській хатинці. Як і завжди, він зробив зарядку, поснідав, склав шкільне приладдя у рюкзак і рушив до школи…

Та вийшовши на вулицю, хлопчик зупинився від несподіванки. Він стояв на незнайомій вулиці. Повз нього проносилися автомобілі. Все навкруги було зовсім несхожим на рідне село.

Виявляється вночі, коли хлопчик спав, веселий Чарівник вирішив пожартувати з ним і переніс Петрикову хатинку у центр великого міста з багатоповерховими будинками і пожвавленим вуличним рухом автомобілів.

Тепер Петрик має знайти міську школу, подолати складний шлях, не потрапити під машину і не заблукати у лабіринтах вулиць. Чарівник розмістив пішохідні переходи таким чином, що користуючись ними, хлопчик обов’язково вчасно потрапить на уроки.

2.1. Правила роботи з програмою.


  • Петрик має суворо дотримуватись правил дорожнього руху.

  • Переходити вулицю можна лише там, де на дорозі намальовано “зебру”.

  • Дійшовши до неї, слід зупинитися і почекати, доки зупиняться машини, пропускаючи пішохода.

  • Ступаючи на проїжджу частину в не відведених для цього місцях, хлопчик ризикує потрапити під машину.

  • Переходячи дорогу не треба зупинятися надовго, затримуючи рух машин.

  • Не можна також, крокуючи тротуаром, надто близько підходити до проїжджої частини вулиці.

  • Знаючи правила, ти можеш допомогти Петрику швидко дістатися до школи. Для цього користуйся клавішами-стрілками. Дорога до школи пройде повз театр, лікарню, завод, парк атракціонів… Щасливої тобі дороги!”

2.2. Практична робота учнів.(Група учнів, яка потребує вчительської допомоги сигналізує червоною сигнальною карткою, а група, яка вже справилася з поставленим завданням – зеленою сигнальною карткою.)

Перевірка та оцінювання робіт учнів.



2.3. Релаксація.

Повільно переміщувати погляд вгору-вниз,

Потім навпаки. Повторити 3 рази.

Швидко поморгати, закрити очі і посидіти спокійно,


повільно рахуючи до 5. Повторити 4-5 разів.

VI. Узагальнення знань учнів.

- На який сигнал світлофора треба переходити вулицю?

- Якщо на дорозі немає світлофора і "зебри", де ти перейдеш вулицю?

- Яка частина вулиці призначена для пішоходів?

- З якого боку тротуару треба ходити?
VІІ. Підсумок уроку.

- Про що ми повинні пам’ятати, коли йдемо вулицею?



(Діти розказують віршики)

Руху правила єдині знати добре всі повинні:

І дівчатка, і хлоп’ятка, і зайці, і тигренятка,

А також дорослі люди -

Ось тоді порядок буде.

Червоне світло загорілось –

Всі довкола зупинились.

Жовте йти не дозволяє –

Воно лише попереджає.

На зелене світло – йди,

Не барись, переходь!

Є правила руху в нашій країні –

Треба їх всім нам добре знати,

Для водіїв і пішоходів вони єдині,

Щоб під час руху нікому не заважати.
Дорожні правила вивчай,

Їх треба зазубрити!

Ніколи їх не забувай,

Щоб у безпеці жити!



(Учням роздаються пам’ятки «Правила переходу дороги»)
VІІІ. Домашнє завдання.

Вибір безпечного маршруту до школи, дотримуючись Правил дорожнього руху.

(Усна розповідь)

Допоможи П’ятачку перейти дорогу (Розфарбуй сигнали світлофора).



Список використаної літератури до уроку

  1. Яцук Г.Ф., Царенко А.В., Бабин І.І., Радкевич М.М. Інтегрований курс «Основи здоров’я». 2 клас. Тематичне планування. Система уроків. - Тернопіль: Астон. 2003 – 116с.

  2. Огієнко Т.М., Філіпова Н.А., Богданова Л.Ф., Кириченко Н.М. Основи здоров’я. Довідничок молодшого школяра. – Х.: Країна мрій ТМ, 2004. - 48с.

  3. Красоткіна Н. Пригоди Кози, яка не вивчала Правила дорожнього руху. Казка для дітей. Газета «Розкажіть онуку», № 7-8’98 – с.61 – 62.

  4. Терно Г.П. Чарівна паличка. Гра-вистава з правил вуличного руху. Газета «Розкажіть онуку», № 21’97 – с.26 – 27.

  5. Безпека вашого малюка. Газета «Розкажіть онуку», № 7’99 – с.9.

  6. Тестові завдання з основ здоров’я. 2 клас / Упорядники Кулик О.О., Фінько Г.М. – Кам’янець-Подільський: Абетка – НОВА, 2005. – 40 с.

  7. Сходинки до інформатики. Комплекс навчально-розвивальних програм
    для 2-4 класів загальноосвітньої школи. Опис програм для 2-го класу.

Урок позакласного читання

(2 клас)


Тема: ЗИМА-БІЛОСНІЖКА

Мета: удосконалювати навички читання; формувати читацьку самостійність учнів, уявлення про характерні ознаки зими; практично ознайомлювати учнів з елементами дитячої книжки; вчити учнів бачити і відчувати красу природи; виховувати любов до рідного краю через любов до природи.

Обладнання: книжкова виставка, збірник творів «Позакласне читання.2», фотоальбом «Зима» (електронна програма «Образотворче мистецтво»), музичний супровід, аудіозапис казки, скринька з конвертами-завданнями, опорні схеми.
Хід уроку

І. Організаційний момент.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався –

До уроку приготувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.
Хором. Виразно і правильно читаємо,

Чітко відповідаємо,

Мову свою розвиваємо.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

(До класу входить листоноша із скринькою в руках)

- Тут вчаться другокласники? Вам надійшла ось ця чудова посилка. Розпишіться, будь ласка, що ви її отримали. (Вчитель розписується, а «поштар» виходить)

- І гадки не маю від кого це вона надійшла, і свою адресу навіть не написали.

- Діти, як ви гадаєте, від кого ми могли отримати цю посилку? (Відповіді дітей)

- Давайте її оглянемоі спробуємо дізнатись.

(Оглядаємо скриньку ззовні, знаходимо конверт із написом «Відгадайте загадки, а відгадки впишіть у кросворд. Там заховалося моє ім’я!».)

Роздаю дітям листки із завданням.

Група учнів (4 учні) загадує загадки до кросворда і записують слова у клітинки кросворда.


  • 1. Зроду рук своїх не має,

А узори вишиває. (Мороз)

  • 2. Дві дощечки, дві сестри

Несуть мене з гори. (Лижі)

  • 3. Сніг на полях , лід на річках,

Хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку)

  • 4. Зірка сніжно-біла

На рукав мені злетіла.

Поки ніс її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)











1










З

























2

И



















3







М







4



















А







  • Ви здогадались, хто нам прислав цю чарівну посилку. Скажемо хором.

  • Зима!

  • Діти, зараз у нас урок читання, а посилка надійшла від Зими. Як ви вважаєте, що Зима нам надіслала? (Відповіді дітей)

  • Отже, відкриваємо наш подарунок. (Дістаю пронумеровані конверти із завданнями і лист-інструкцію: (читає учень) «Дорогі діти! Я з нетерпінням хочу з вами зустрітися, але, на жаль, мене викликала донька-Хуртовина. Незабаром буду. А щоб вам було не скучно без мене, надсилаю свої завдання. Слідкуйте за номерами на конвертах. Про те, що я вже з вами, ви здогадаєтесь, коли побачите сніг за вікном. Незабаром буду. Ваша люба Зима-білосніжка.»)


ІІІ. Орфоепічна розминка. (Конверт 1.)

  1. Читання чистомовки.

Рі-рі-рі – на деревах снігурі.

Ір-ір-ір – горобців повен двір.

Ар-ар-ар – відкриваєм календар.

Рік-рік-рік – незабаром Новий рік!

2. Розучування скоромовки.

Всі рівненько сідаймо,

Скоромовку повторяймо.

Словникова робота: міх – великий мішок.

Ніс сміхунчик снігу міх –

Сміх розсипався на сніг.

Відповіді дітей. Вчитель вивішує опорну таблицю з ознаками зими.

ЗИМА

Холодна


Засніжена

Сувора


Морозна

Люта


Чарівна

Заметільна

Сніжна

ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання. Конверт №2.


  1. Доповніть слова і речення.

Сні_, хур_, ді_, ве_, зи_, за_.

В гості прийшла білосніжна ... (зима).

Випав густий, лапатий ... (сніг).

Стояла чудова сонячна ... (погода, пора).

Під вікном веселро цвірінькали ... (горобці).

На замерзлих шибках чудові візерунки залишив ... (мороз).



  1. Гра «Будь уважний» (картки-«блискавки»).

Рік, сніг, зима, мороз, бурулька, сніжинка, віхола, хуртовина, хурделиця, грудень, січень, лютий.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Отже, відкривамо конверт під номером 3.

1.Перегляньте фотоальбом (компютерний варіант під музичний супровід).

- Придивіться до мого зимового пейзажу.

- Перерахуйте кольори зими. (Білий, синій, сріблястий.)

- Який із них є головним кольором?



(Вчитель читає вірш Петра Сингаївського «Білі черевички у зими» під час перегляду фотоальбому )

Білі черевички у зими

Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий, мов шипшина.

Білі черевички у зими,

Біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні.

Білі рукавички пухові.

Білі щоки, а вуста червоні,

Мов розквітлі маки польові.

2. Гра «Чи уважні ви були?»


  • Якого кольору зимове небо у сонячний морозний день?

  • Чи змінюється його колір у похмурий день?

  • Які дерева взимку зелені?

  • Чи зустрічаються яскраві кольори взимку? Де? (Ягоди горобини, калини, шипшини, пір’ячко птахів).

  • А які зимові голоси природи?

Сніг - ... (рипить).

Мороз - ...(тріщить).

Хурделиця - ... (виє, співає, стогне, плаче, голосить, ридає).


  • Дібрати близькі за значенням слова до слова «хуртовина». (Хуга, хурделиця, завія, метелиця, заметіль, завірюха).


ІV. Обговорення прочитаних творів. Конверт №4.

  1. Робота з виставкою книг.

- Візьміть книжку, яка вам сподобалась.

- Як називається ця книжка?

- У ній один твір? Чи це збірка творів?

- Чи написане прізвище автора на обкладинці?

- Хто намалював ілюстрації до неї?

- Де видана книжка?

2. Хвилинки поезії.

А) Вірш «Грудень»

- Чому місяць грудень дістав таку назву?

Б) Вірш «Січень»

- Для чого січень землю вкрив снігом?

В) Вірш «Зимові слова»

- Назвати зимові слова.

- Чому ім’я Оксани зимове?



Фізкультхвилинка. Танець «Морозець»
3. Казка «Чому Снігова Баба утекла»

А) Слухання казки (аудіозапис).

Б) Аудіювання.

Завдання.



  1. Хто розмовляв із Сніговою Бабою?

А) Деревце; Б) Хлівець; В) Песик.

2.


А) ; Б) ; В) .

3. Яку картину побачив Хлівець, коли прокинувся?

А) ; Б) ; В) .

4. Яка радість охопила Снігову Бабу?

А) ; Б) ; В) .

3. Читання казки мовчки. (Олівцем зробити позначки біля незрозумілих слів).

4. Словникова робота.

Пригорщі (стулені долоні), гомоніти (стиха розмовляти), зазирнуло (заглянуло), обридло (надокучило).

5. Вибіркове читання.

- Прочитати слова Хлівця, Снігової Баби та автора у ромові Хлівця із Сніговою Бабою.

6. Читання розмови в особах.

Конверт №5.

7.Складіть приказку, рухаючись за стрілкою.

Сі- не ву-

сі-

чень пе-

так
як ха
че, че.

V. Підсумок уроку. Конверт №6.

1. Гра «Мозаїка»

Скласти зимові слова.

(Картку зі словом розрізати на частини. Завдання-слова дітям даються різні).

Слова: сніжинка, мороз, хурделиця, бурулька, заметіль, сніжок, Новий Рік, Снігуронька, льодок.

- Підходить до кінця наш урок позакласного читання. Якою ви уявили зиму на нашому уроці? (Відповіді дітей).


  1. А якою ще буває зима, послухайте вірш (читає учень).

Зима! Зима! Усякий знає.

Вона холодною буває.

Летять, кружляють, як пушинки,

Легкі, білесенькі сніжинки.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така чудова!

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й весела.

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і білосніжна.

Вона й тоді усім хороша,

Коли мете легка пороша.

Мороз у лід озера кута.

Зима тоді всі кажуть люта.

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й морозна.

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму красива

І особлива, і чарівна,

Як королева чи царівна.

А вранці іній – от обнова.

Яка зима у нас казкова1

Хоч і мороз за ніс щипає.

Дітей ніщо не зупиняє.

Бо все одно, зима прекрасна,

Вся біла-біла, світла, ясна!

А якщо вітер завиває,

То ясно всім: зима співає.

А вранці небо чисте-чисте,

Зима святкова, урочиста.

Зима буває вередлива,

То часом добра, то сварлива.



(Вірш підкріплюється опорною схемою «Зима. Яка вона?»).
ЗИМА.

Яка вона?

Холодна Чудова Вітряна Урочиста

Засніжена Радісна Красива Вередлива

Сувора Весела Казкова Добра

Морозна Пухка Прекрасна Сварлива

Люта Білосніжна Біла-біла

Чарівна Хороша Світла

Заметільна Серйозна Ясна

Сніжна Суха Святкова


  • Якою ви уявили зиму сьогодні?

(Відповіді дітей).
VІ. Домашнє завдання: підготуватись до уроку позакласного читання «Колядки і щедрівки».


Урок-захист проекту

(3 клас)



Тема:

Довкілля рослин. Ялинові ліси.

Мета: систематизувати знання учнів про рослини як частину живої природи, формувати уявлення про зовнішню будову рослин та значення їх органів, розвивати уміння класифікувати, порівнювати предмети, знаходити істотні ознаки та робити певні висновки, розширити та збагатити знання учнів про хвойні рослини, спонукати до дослідницької діяльності, удосконалювати навички групової роботи, співпрацювання в команді, планувати свою роботу, узгоджувати свою діяльність з іншими, пробуджувати пізнавальний інтерес, виховувати дбайливе ставлення до рослин та любов до природи.

Очікувані результати навчання:

- учні навчаться працювати з програмою Microsoft PowerPoint, використовувати різні мультимедійні засоби і можливості для представлення результатів своєї роботи;

- стисло, чітко і зручно представляти результати досліджень;

- відбирати найяскравіші переконливі факти для демонстрування думок, ідей.

- аргументовано доводити власну думку, використовувати повні речення, розраховані на читання однією людиною, посилаючись при цьому на думку інших, правильно використовувати цитування та посилання на друковані та Інтернет - ресурси;

- ілюструвати ідеї, думки, дослідження, висновки, комбінуючи текст і зображення.



Обладнання до уроку: схеми – опори, кросворд, малюнки, загадки, учнівська публікація, комп’ютерна презентація, Червона книга України, матеріали для створення екібани.

Хід уроку

І. Організація класу.

Вже дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Урок природознавства починаймо

І проект наш представляймо.

ІІ. Актуалізація знань. Повідомлення теми уроку.

Мотиваційна та змістова підготовка до засвоєння понять.

Загадка.


- Що воно таке: дихає, росте, живиться, розмножується, розвивається,

а не ходить? (Рослина)

- Рослини називають зеленим дивом. Чому?

- Рослини називають зеленими друзями людини. Чому?

- Заповніть схему.

Жива природа






  • Рослини – частина живої природи. Доведіть це твердження.


Рослини живляться

Рослини народжуються і розмножуються
Чим? Поживними речовинами, які вони беруть з ґрунту та виробляють за допомогою сонячного світла.

Як? Із насіння або частинами рослин.


Рослини ростуть і розвиваються


Як? Із насіння виростає корінь, стебло, листя, квітка, плід.


Рослини рухаються




Як? Із місця на місце не пересуваються, але повертають до сонця листя та квіти (соняшник).


Рослини дихають




Чим? Усіма органами.

Рослини вмирають
Чи вічно живуть рослини?

Від декількох місяців (огірки) до багатьох років (дуб до 700 років).



Гра «Доповни речення» .

Рослини діляться на трав’янисті, кущі та … (дерева).

Дерева бувають листяні та … (хвойні).

Рослини бувають однорічні та … (багаторічні), дикорослі та …(культурні).



Гра «Хвоїнка» (діти називають представників хвойних рослин, передаючи шишку один одному). Ялинка, сосна, кедр, модрина, тис ягідний, ялівець звичайний, смерека.

  • Що об’єднує названі рослини? (Відповіді дітей).


ІІІ. Робота над темою уроку.

  1. Вступна бесіда.

  • Сьогодні на нас з вами чекає цікава робота – ознайомлення з результатами

вашої самостійної пошукової діяльності у проекті «Як зберегти звичай та ялинові ліси?».

Вам потрібно було знайти відповіді на наступні запитання:



Група «Пізнайки»:

    1. Що ми знаємо про ялинку як деревце?

    2. Як визначити вік ялини?

    3. Що ми знаємо про ялинові ліси? Яку користь вони приносять?

    4. Які рослини – сусіди у ялинок?

    5. Які птахи гніздяться на ялинках?

Група «Дослідники»:

  1. З яких пір і чому ми використовуємо ялинку як новорічне деревце?

  2. Чим можна замінити новорічне деревце у святкові дні?

Групи запропонували нам свій тлумачний словничок (вивішений на дошці).

  • Довкілля – природне оточення.

  • Тайга – великі ділянки хвойних лісів.

  • Мутовка – кільце гілок на стовбурі ялини.

  • Фітонциди – згубні для шкідливих мікроорганізмів речовини.

  • Снігур, шишкар.

  • Екібана – композиція з гілочок, квітів та інших матеріалів (настінна або настільна).

  1. Учнівська комп’ютерна презентація «Що ми знаємо про ялинові ліси?» - Група «Пізнайки».

(Звучить мелодія та спів пташок).

- Дорогі друзі, перед вами простяглися безмежні площі хвойних лісів, які ще називають тайгою. Закрийте очі, вслухаючись у спів пташок та гомін верховіть дерев, пориньте уявою у прекрасне і таємниче довкілля ялинового лісу. (Кожен член групи розповідає по слайдах презентації).



  1. Гра – фізкультхвилинка «Чи уважний ти?»

(Вчитель називає представників хвойних лісів – діти присідають, якщо ні – плещуть). (Липа, ялина, дуб, береза, сосна, кедр, ялівець, ясен, тополя, модрина).

  1. Енциклопедична хвилинка.

Єдине хвойне дерево – модрина, на відміну від своїх хвойних родичів, скидає голки на зиму, а хвойний кущ – ялівець, занесений до Червоної книги України.

  1. Робота з публікацією «Новорічна красуня» - Група «Дослідники».

  2. Практичне заняття «Умілі руки» - Як замінити новорічне деревце у святкові дні?

Матеріали: гілочка ялини чи сосни, клей ПВА, пензлик, шишки, акварельні фарби, конфетті, гірлянда, ваза або підставка, ножиці, пінопласт.
ІV. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.

- Заповніть кросворд. У виділеному стовпчику ви прочитаєте, хто дякує вам за урок. (Ялинка).



    1. Що знаходиться всередині плода? (Насіння).

    2. Який хвойний кущ занесено до Червоної книги України? (Ялівець).

    3. Згубні для шкідливих мікроорганізмів речовини, які містяться у хвойних рослинах. (Фітонциди).

    4. Композиція з гілочок, квітів та інших матеріалів (настінна або настільна). (Екібана)

    5. Кільце гілок на стовбурі ялинки, по кількості яких визначають її вік. (Мутовка)

    6. Орган, що відсутній у хвойних рослин. (Квітка).

1

















































2



















3





































4


































5


































6
































V. Оцінювання робіт учнів.
VІ. Домашнє завдання. Виготовити вдома екібану. Опрацювати статтю «Хвойні рослини» в підручнику на сторінці 118.

Урок природознавства

(4 клас)

Тема: Зона мішаних лісів

Мета: Продовжувати формувати уявлення про Україну; розкрити причину різноманітності її природи, ознайомити з рослинним і тваринним світом; показати залежність між неживою природою і живими організмами; виховувати бережне ставлення до природи, естетичні почуття, розвивати спостережливість, мислення.

Обладнання: Фізична карта України, карта природних зон, картини із зображенням птахів та звірів, гербарій рослин, зрізи стовбура дерева, краєвиди мішаного лісу, запис голосів птахів, дитячі книжечки-складанки, магнітофон, дитяча електронна енциклопедія «Птахи», програма «Мешканці лісу» (курс «Сходинки до інформатики»).
  1   2


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка