Є. Гуцало. Оповідання «Лось». Великий світ природи, місце в ньому людини



Скачати 63.15 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір63.15 Kb.
Урок української літератури в 5- Б класі

Тема: Є. Гуцало. Оповідання «Лось». Великий світ природи, місце в ньому людини.

Мета: пригадати основні відомості про життєву долю Є. Гуцала , визначити ідейно - тематичну спрямованість, визначити жанр; розвивати пам’ять, культуру зв’язного мовлення; вміння переказати твір, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати турботливе ставлення до світу природи і різних людей як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки.

Цілі.

Учні знатимуть: факти з життя Є. Гуцала, зміст прочитаного твору, основні проблеми твору.

Учні вмітимуть: виразно читати твір, розповідати про почуття, викликані прочитаним, оцінювати власну діяльність, висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогії з сучасним життям.

Тип уроку: закріплення та застосування знань, умінь, навичок.

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.

Методи, форми і прийоми роботи: словесний настрій, бесіда, слово вчителя, робота з підручником, робота в парах, прийом «незакінчене речення», виразне читання, словникова робота, «Шкала самооцінки».

Методичне надзавдання уроку: допомогти учням усвідомити зміст вислову

«Людина –цар природи».

Хід уроку

І. Мотиваційний етап

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (Словесний настрій)

Учитель: Доброго дня усім! Сьогодні у нас незвичайний урок, бо й день неповторний, весняний, зі співом птахів, першими квітами, з гостями у класі!

  • Діти, а з яким настроєм ви прийшли на урок? (відповіді дітей)

  • Знаєте, а я теж трохи хвилююся. Як же нам заспокоїтися? А знаєте, що? Давайте подаруємо один одному усмішку, адже з нею легше йти по життю. Посміхніться і світ стане кращим. (діти обмінюються усмішками)

ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду

Учитель: Коли ми посміхаємося, все довкола здається нам своєрідним, піднесеним. Кажуть, сміх –це здоров’я! А як ви думаєте, люди веселі, усміхнені –вони добрі?!

(відповіді дітей)



  • Що, на вашу думку, є добро? (це позитивне в житті, що відповідає їх інтересам, бажанням; благо)

  • Чим воно вимірюється?

  • Чому повсякчас добру протистоїть зло?

  • Що перемагає у поєдинку між двома цими силами?

  • А чи завжди добро перемагає?

  • А у якому оповіданні, що ми вивчали, йде мова про ці два поняття?

  • Давайте з’ясуємо, хто з вас уважно читав твір і проведемо конкурс «Найкмітливіший» (той, хто здатний добре і швидко міркувати, розмірковувати)

Пишемо в зошитах:

Дванадцяте травня

Класна робота

«Найкмітливіший»

Упродовж 3 хв. Вам необхідно підтвердити або спростувати твердження на тему «Сторінками життя і творчості Є. Гуцала». Якщо згодні з твердженням, то пишете «так», а якщо ні, то пишете «ні».



  1. Є. Гуцало народився на Вінничині? (так

  2. Його батьки були вчителі? (так)

  3. Твір Є. Гуцало «Лось» – це оповідання? (так)

  4. Оповідання –епічний твір, в якому зображується одна подія з життя головного героя? (так)

  5. Головний герой оповідання-дядько Шпичак? (ні)

  6. Лось –персонаж оповідання Є. Гуцало «Олень Август»? (ні)

  7. Хлопці рятували звіра, щоб мати вигоду? (ні)

  8. Лось зрозумів, що хлопці його рятують? (так)

  9. Шпичак –браконьєр? (так)

  10. Лось врятувався? (ні)

  11. Хлопці схвалили дії дядька? (ні)

Взаємоперевірка. Обміняйтеся зошитами. На партах є на листочках ключ. Оцінюють відповіді один одного.

  • Хто дав 11 правильних відповідей?...

ІІІ. Цілевизначення та планування

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель : Сьогодні ми продовжимо роботу над оповіданням Є. Гуцала «Лось». Коли я вперше прочитала цей твір, то пригадала прислів’я - «Ціна людини –її справи». Як ви розумієте дане прислів’я? (відповіді дітей)

  • Дійсно, говорячи про людину, ми оцінюємо її дії, вчинки. І залежно від того, якими вони є, ми з’ясовуємо для себе, якою є дана людина. В оповіданні, над яким ми сьогодні продовжимо роботу зображено світ природи, в якому відбувається боротьба добра і зла.

  • Тема нашого уроку…(зачитати з дошки), а тема у вас записана на листочках, що на партах.

  • Кожен самостійно прочитайте тему і подумайте – Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

2. Визначення учнями власних цілей

А допоможе вам метод «Незакінчене речення…»

На дошці : Я хочу дізнатися…

зрозуміти…

відчути…


  1. Узгодження індивідуальних і загальних цілей

- Мої цілі у кожного на парті. А щоб ви хотіли змінити, доповнити, використавши метод «Незакінчене речення»? 1-2 хв. (діти озвучують)

IV. Опрацювання навчального матеріалу

Учитель: Усі ви прочитали оповідання? А тепер давайте коротко пригадаємо його зміст. (переказ дітьми оповідання)

  • Я прочитаю…

Письменник розповідає історію про те, як лось, намагаючись напитись з ополонки, потрапив у воду і почав тонути. Двоє хлопчиків стали свідками боротьби лісового красеня за життя. Зрозумівши, що важкий лось сам не зможе врятуватись, хлопці кинулись на допомогу. Брати тільки-но встигли визволити тварину з льодяного полону, як пролунав постріл. Хлопці не відразу зрозуміли, що куля влучила саме у врятованого ними лося. Незабаром з’ясувалось, що вбивцею лісового красеня із сусіднього заповідника став їх рідний дядько Шпичак. Коли він зрозумів, що брати не в захваті від його здобичі, він злякався, що хлопці можуть повідомити в заповідник про його вчинок. Він пробував їм погрожувати, щоб вони мовчали, і пропонував за мовчанку м’ясо й роги, але діти, нічого не відповівши, пішли до своїх саней. Автор завершує оповідання тим, що розгублений Шпичак дивиться на мертве тіло лося і йому, як це несподівано було з дітьми, страшенно хочеться, щоб лось підняв голову, звівся на свої стрункі міцні ноги і неквапно побіг до лісу, як він ще недавно біг, поки дороги йому не перетнула куля. Але лось так і не ворухнувся.

  • А тепер хвилинку подумайте над почутим і прочитаним вдома.

  • Які проблемні питання піднято у творі?

• любов і ненависть

• добро і зло

• безкорисливість і жага до збагачення

• людина –цар природи



  • А як ви гадаєте, чи дійсно людина –цар природи? (проте це не дає їй права знищувати тварин для своєї розваги; люди мають усвідомлювати, що їх завдання – оберігати та захищати природу, турбуватись про неї, бути милосердним.)

То яке ім’я ми дамо нашому уроку?

«Людина –цар природи» - записати у зошити

Бесіда:

  • Чи доводилося вам бачити лося у лісі? Подивіться на дошку! Якщо так, то спів- ставте власний опис цієї тварини і той, що викладений у творі? (діти розказують, зачитують)

  • Що свідчить про статечність звіра? (розсудливий, розважливий у вчинках; з позитивними якостями (людина); який справляє враження, привертає увагу своєю зовнішністю.)

  • Для чого письменник так докладно описує природу, де перебував лось?

  • Що можна зазначити про людей, які взимку підгодовують лісових тварин? Як ви ставитеся до такої справи?

  • Якої пори відбуваються події у творі? Доведіть свої спостереження, посилаючись на зміст твору.

  • Як сталося так, що лось провалився в льодяну ополонку? Що при тому відчував звір? (запитати)

  • Про яку неприємну ситуацію згадав лось, перебуваючи в полоні води?

  • Що сталося б з твариною, якби не мисливці?

  • Як можна охарактеризувати поведінку звіра, коли той потрапив у полон води?

  • Для чого хлопці приїхали до лісу?

  • Як підберезники сприйняли спочатку лося?

  • Чому хлопці вирішили допомогти тварині?

  • Що вирішив старший брат, аби допомогти лосю?

  • Чим пояснити те, що лось не побоявся хлопців?

  • Як поводив себе звір після визволення з небезпеки?

  • Чи був він удячний хлопцям?

  • Чи є людина складовою природи? Чому?

  • Через що між суспільством і природним середовищем трапляється непорозуміння?

  • Хто такі браконьєри? (той, хто полює в недозволених місцях або в заборонений час)

  • Як вчинки хлопців і браконьєра характеризують їх як людей?

  • Чи можна стверджувати, що добро завжди перемагає зло?

  • Як ви ставитеся до тварин? Які є у вашому лісі, у домі?

  • Чому ми повинні бережливо ставитися до того, що нас оточує?

  • Подивіться на дошку «Природа і людина». Яка природа красива і як людина необережно поводиться з нею.

  • Що ми повинні робити щоб зберегти природу?

Твір «Людина і природа»

V. Рефлексивно –оцінювальний етап

Учитель: Погляньте на дошку (повернімося до початку нашого уроку) і слово «хочу»,

то ви дізналися

зрозуміли

відчули

те, що ви хотіли?

Розпочали ми наш урок з того, що день незвичайний, що весна рідним краєм крокує. Тож і оцінимо нашу роботу за допомогою «Шкали самооцінки».

- на партах лежать :

квіточки – відмінно

листочки – добре

бруньки – середньо



(учні підходять і чіпляють на дерево квіточки, листочки бруньки)

Наше дерево розцвіло. Дякую за співпрацю. Ви досить об’єктивно себе оцінили. Оцінки виставимо до журналу.



Ви не розчаровуйтесь, що в когось сьогодні брунечка. Бо з неї може розвитись і квіточка і листочок! Тож є до чого прагнути!

VI. Домашнє завдання

Обов’язкове: напишіть твір «Людина і природа» (взаємозв’язок між людиною і природою).

За бажанням: подумати продовження твору, якби:

  • хлопці повідомили охоронців про злочин родича;

  • підберезники підтримали те, що зробив дядько;

  • Шпичак залякав хлопців, і вони нікому не розповіли про трагічний вчинок.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка