«З чистого джерела народної мудрості»



Скачати 176.3 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір176.3 Kb.
Синельниківська районна Державна адміністрація

Відділ освіти

Комунальний заклад освітиhttp://prakoreni.org/img/mak_head.png

Іларіонівська середня загальноосвітня школа

Система уроків літературного читання 3 клас
Тема: «З чистого джерела народної мудрості»
Розробила і провела

вчитель початкових класів

Дмитрієва Л.Я.

http://prakoreni.org/img/mak_head.png

смт Іларіонове

2015 рік

Тема: Чарівні казки. Українська народна казка

«Кирило Кожумяка»

Мета: Розширити знання дітей з усної народної творчості;

ознайомити з поняттям «чарівна казка»; розвивати уміння

аналізувати, робити висновки; виховувати бажання бути

добрими, сильними, мужніми.



Обладнання: програвач, диск із записом казки; схема «чарівної

казки», альбомні аркуші, кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організація класу. Вступне слово вчителя.

- Добрий день, шановні діти!

Дуже рада вас зустріти

Й запросити на урок

У чарівний світ казок.

ІІ. Ознайомлення з новим розділом (за підручником с.46).


  • Прочитайте назву розділу, який ми починаємо вивчати.

  • Перегляньте твори, які будемо читати.

  • Ознайомтеся з порадами, які необхідно враховувати,

читаючи твори.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».




  1. Опитування методом «Мозковий штурм».

  • Що таке казка?

  • На які групи поділяються казки?

  • Які види казок ви знаєте?

IV. Вивчення нового матеріалу.

Ознайомлення з поняттям «чарівна казка».

  1. Розповідь учителя.

  • Сьогодні ми познайомимося із «чарівними казками».

У них описуються надзвичайні пригоди, які обов’язково

пов’язані з чарами і дивовижними перетвореннями.



В чарівній казці звірі мову мають,

Дерева розмовляють, мов живі.

Добро і правда зло перемагають,

Тому і люблять казку на землі.

  1. Розгляд схеми «чарівної казки».


V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання української народної казки

«Кирило Кожумяка».

  • Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки «Кирило Кожум’яка».

  1. Словникова робота.

  • Щоб зміст казки був зрозумілий, попрацюємо над новими словами.

Тлумачення слів:

Старшина - люди похилого віку, воєначальники;

Пуд – міра ваги.

Леміш – частина плуга, яка розрізає землю;

Ймення – ім’я.

  • Ця казка чарівна, бо у ній діють чарівні сили. Ось послухайте.

  1. Слухання запису казки. Перевірка первинного сприймання.

  • У які часи відбуваються події описані у казці?

  • Хто головні герої казки?

  • Хто з них злий, недобрий?

  • А хто відважний, сильний?

  1. Повторне мовчазне читання казки учнями.

  2. Відтворення змісту прочитаного. Робота в парах.

Гра «Скринька запитань».

Фізкультхвилинка

VI. Осмислення і закріплення нового матеріалу.

  1. Читання із зупинками.

  2. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

  • Де жив князь?

  • Яку дань збирав Змій із людей?

  • Кого послав князь Змієві у дань?

  • Чому змій не з’їв князівну?

  • Чому Кирило має таке прізвище?

  • Знайдіть і прочитайте рядки казки, які показують силу і мужність богатиря.

  • Чому Кирило погодився битися із Змієм?

  • Як готувався до бою богатир?

  • Зачитайте рядки, де передано найбільшу напругу бою.

  • Як народ віддячив героєві?



  1. Творча майстерня «Художня галерея».http://porgi.ru/uploads/novogodnie/25.jpg

Робота в групах.

І група – словесне малювання

ілюстрацій до казки.

ІІ група – коментування ілюстрації

В.Єрка за підручником.

ІІІ група – зображення казкових героїв.http://ar25.org/sites/default/files/384043438_1.png

Організація виставки малюнків.

VII. Підсумок уроку.

1. Технологія «Сенкан».

Мета: узагальнення інформації,

виділення головного.



Тема: казка

Опис: повчальна, чарівна

Дія: навчає, виховує, розважає

Ставлення: добро перемагає зло

Асоціація: мудрість

2. Формулювання висновків.

- Казка «Кирило Кожум’яка» розв’язує одвічну проблему

боротьби добра і зла. У цьому двобої завжди перемагає добро.

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати казку «Кирило Кожум’яка», поділити її на частини, скласти план.



Тема: Українська народна казка «Кривенька качечка»

Мета: Поглибити знання учнів про казки; розширювати читацький

кругозір; навчити дітей аналізувати думку твору; розвивати

уяву, фантазію; виховувати бережливе ставлення до чужого

майна.


Обладнання: тлумачні словники, кросворд.
Хід уроку

І. Організація класу.

Шкільний дзвіночок продзвенів,

Він нас до праці запросив.

Урок читання слід почати

І нову казочку читати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Робота в парах.

  1. Взаємоперевірка плану.

  • Назвіть особливості чарівних казок.

  1. Гра – пантоміма «Розкажи рухами казку».

Учні, по черзі, за допомогою пантоміми відтворюють уривок

із казки «Кирило Кожум’яка». Решта дітей намагається , здогадатися, про що розповідається.



ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з новою казочкою «Кривенька качечка», будемо маленькими дослідниками, навчимося працювати з текстом казки, уважно, правильно, виразно читати, обирати головне, робити висновки.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Технологія «Передбачення».

  • За ключовими словами: переломлена ніжка, гарна дівчина, помічниця, спалене гніздечко – спробуйте здогадатися про що може йтися у казці.

  1. Читання казки вчителем.

  • Чи справдилися ваші передбачення?

  1. Словникова робота. Робота зі словниками.

  • Які слова з казки для вас незрозумілі?

  • З’язуємо їх значення.

Кужілочка – кілочок, на який намотують пряжу.

Починочок – пряжа, намотана на веретено.

Веретенце – ручний дерев’яний пристрій для прядіння.

Іва -діва – звертання до дівчини.

Жалувати – жаліти.

  1. Повторне самостійне читання казки учнями.

  • Назвіть головних героїв казки.

  1. Руханка.

  2. Вправи на розвиток читацьких навичок.

  • Читання «ланцюжком».

  • Вибіркове читання.

  • Виберіть і зачитайте уривок із казки, який найбільше сподобався. Поясніть свій вибір.

  • Читання казки з творчим завданням.

  • Уявіть, що було б, якби баба з дідом не спалили гніздечка. Придумайте власну кінцівку казки.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Осмислення і усвідомлення матеріалу.

  1. Аналіз змісту казки.

  • Чому сумували баба з дідом?

  • Кого вони знайшли в лісі?

  • Що було з качечкою?

  • З чого дивувалися старенькі?

  • Що згодом з’ясувалося?

  • Чому дівчина більше не захотіла лишитися у баби з дідом?

  1. Формування висновків «Калейдоскоп думок».

  • Хто з дійових осіб казки вам сподобався? За що?

  • Чиї вчинки ви засуджуєте?

  • Кому хочете дати пораду? Яку саме?

  • Кого з героїв вам жаль?

  • Чому так трапилося?

  • До чого це призвело?

  • Як би ви повелися в такій ситуації?

VII. Підсумок уроку. Розгадування кросворду.http://live60.ru/uploads/board/board/1297849069_hata.jpg

http://900igr.net/datai/o-zhivotnykh/chej-rebjonok.files/0017-027-utka-i-selezen.png





  1. Позитивний герой казки про змія. ( Кирило)

  2. Кого знайшли дід з бабою у лісі? (Качечку)

  3. Негативний герой казки «Кирило Кожум’яка». (Змій)

  4. Що було зламане у качечки? (Ніжка)

  5. Будівля, в якій жили дід з бабою. (Хата)


VIII. Домашнє завдання.

Читати казку «Кривенька качечка». Підготувати стислу

розповідь за ілюстраціями підручника.

Тема: Народні пісні. Українська дитяча пісенька

«Два півники». Жартівлива народна пісня

«Грицю, Грицю».

Мета: Ознайомити учнів з українськими народними дитячими

піснями; вчити визначати дійових осіб, давати їм

характеристику; розвивати вміння працювати над

художніми засобами пісні; виховувати любов до праці,

шанобливе ставлення до національного фольклору.

Обладнання: програвач, диск із записом українських народних

пісень.


Хід уроку

І. Організація класу.

- Пролунав шкільний дзвінок – починається урок

З маминої ласки, з бабусиної казки,

З гомінких дзвінких пісень…

Добрий день вам,діти!

  • Добрий день!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Технологія « Незакінчені речення».

  • До усної народної творчості належать…

  • Народні казки називають так тому, що…

  • Ознаки чарівних казок – це…

  • «Кривенька качечка» - це чарівна казка, тому що…

  • Казка «Кривенька качечка» вчить нас…

  1. Робота в парах. Стислий переказ казки

«по секрету», сусіду на вушко.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Вступне слово

вчителя.

  • Сьогодні ми продовжуємо знайомитись з усною народною творчістю. І наступний жанр – пісні.

Українці – співучий народ. Весь світ захоплюється

українськими народними піснями. Споконвіку наші предки

мали хист до співу. Дітей змалечку залучали до пісень.

Спочатку це були колискові пісні з вуст матусі, далі – веселі

забавлянки, примовки, щедрівки, колядки тощо.

На уроці ми познайомимося з жартівливими народними

піснями «Два півники» та «Грицю, Грицю».

IV. Вивчення нового матеріалу.


  1. Опрацювання української народної пісні «Два півники».

а) Виразне читання пісні вчителем.http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/9/106/717/106717156_il2.png

  • Про що мовиться у пісні?http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/10/112/238/112238899_______________________9711_014__2_.png

б) Самостійне мовчазне читання

пісні «Два півники» учнями.

  • Назвіть дійових осіб пісеньки.

в) Перечитування пісні за куплетами.

г) Гра «Переплутанка». Відновлення

послідовності слів.

Дві курочки – чубарочки горох молотили,

Два півники, два півники, до млина носили.

Коза меле, коза меле, цап підсипає,

А маленьке козенятко на скрипочці грає.

д) Формулювання висновку.

- Народна пісня «Два півники» має своєрідний гумористичний

запал. Народ ніби схвалює працю півників, цапа і кози, й разом

з тим підсміюється над маленьким козенятком.



  1. Фізкультхвилинка.

  2. Опрацювання жартівливої української народної пісні

«Грицю, Грицю».

а) Слухання запису пісні.

  • Який настрій переважає?

б) Читання української народної пісні за вчителем «буксиром».

в) Підготовка до виразного читання пісні в особах.

  • Назвіть дійових осіб пісні.

  • Як слід читати їх слова?

г) Читання в особах.

д) Групова робота. Інсценізація пісні.

Постановка «живих» картинок.

V. Підсумок уроку.

  1. Інтерактивна вправа «Інтервю».

  • Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили?

  • Яка пісенька сподобалась найбільше? Чому?

  • Охарактеризуйте урок, використовуючи прикметник «який».

  1. Заключне слово вчителя.

  • Найголовніше для вас, любі діти,-

Бачити світло навкруг і радіти,
Вміти пісні по краплинах збирати,

І один одному їх дарувати.

VI. Домашнє завдання.

Вибрати одну із пісень для виразного читання.

Запитати старших, які народні дитячі пісні їм відомі,

записати одну з них.





Тема: Прислівя. Скоромовки. Загадки.

Мета: Розширити уявлення дітей про влучність, точність, красу

рідного слова; збагатити словник дітей новими словами і

образними висловами; розвивати допитливість, мовну

спостережливість; виховувати бажання знати і володіти

скарбами рідної мови.

Обладнання: виставка книг українського фольклору та творів

інших народів світу.


Хід уроку
І. Організаційний момент. Фонетична зарядка.

- Урок почнемо без зупинки із фонетичної хвилинки.

  • Як краплинки капають?

  • Каченята крякають?

  • Як шумить вітерець?

  • Як цвірінька горобець?

  • Як дзюрчить джерельце?

  • А як б’ється серце?

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Конкурс «Кращий співець».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

- Діти, перед вами збірники кращих зразків народної

мудрості (звертається увага на книжкову виставку)

українського фольклору та творів інших народів світу.

Поняття «фольклор» означає народна мудрість.

Прислів’я,приказки, загадки, фразеологізми, скоромовки –

це зразки живого виявлення рідного слова.

Наша мета – уважно прислухатися до того, що у них слід

зрозуміти. Ці невеличкі повчання можна використовувати

у повсякденному житті. Недарма народна мудрість говорить:

«Прислів’я вчить, як на світі жить».



  1. Ознайомлення з поняттям «прислівя».

  • Чому ми сприймаємо прислів’я не просто як зібрання різноманітних відомостей, а як народну мудрість? Справа в тому, що вони дають нам найбільш важливу й доцільну для використання інформацію.

Прислів’я – це висловлення з приводу почутого та побаченого.

Здебільшого це віршовані вислови, в яких виражено повчальний життєвий досвід і народну мудрість.


  1. Робота над змістом і формою прислівїв.

(Підручник с.57)

  • Читання прислівїв учнями «ланцюжком».

Відповіді на запитання:

  • Про що йдеться в поданих прислів’ях?

  • Із скількох речень складається кожне?

  • В яких прислів’ях одна частина протиставляється іншій?

Учитель припускається помилок під час читання прислівїв. Діти

знаходять та виправляють їх.



Вік живи – вік трудись.

Тепле словечко коле сердечко.

Не той друг, хто правду каже, а той, хто медом маже.

Хочеш більше знати, треба більше спати.

  1. Вправа « Павутинка».

  • З’єднайте дві частини прислів’їв так, щоб вони відтворювали

завершеність думки.
Слово – не горобець, той багато знає.http://nakleiki-na-stenu.ru/collection/image_color/?id=37737&type=1&color=0&orientation=1
Хто багато читає, а один відріж.
Сім разів відмір, вилетить – не впіймаєш.


  1. Фізкультхвилинка.

  2. Мовна розминка. Заучування скоромовки напамять.

Скоро, скоро мовить Ґанка

Скоромовки - спотиканки,

Слово в слово, слова ловко

Скоро мовить скоромовка.

  1. Опрацювання скоромовок за підручником.

( с. 58)

  • З яких двох слів складається слово «скоромовка?»

  • Як ви гадаєте, чому так назвали ці вислови?

  • Отже, скоромовки – це жартівливі вислови, складені із складних для вимови слів. Їх треба читати швидко, але

правильно вимовляючи слова.

  1. Конкурс « Хто кого переговорить».

  2. Руханка.

10.Робота над загадками.

( підручник с. 59)



  • Гра «Торбинка загадок».

Читання і відгадування загадок.

  • Творча робота в групах. Складання загадок за

інструкцією.

IV. Підсумок уроку.

  1. Технологія «Мікрофон».


На

уроці


я
c:\users\iq\desktop\1344522979.jpg


  1. Заключне слово вчителя.

  • Вживайте прислів’я, приказки, поетичні вислови, вони допоможуть вам збагатити, прикрасити своє мовлення.

V. Домашнє завдання.

Сформовані творчі групи учнів, які працюватимуть за різними

напрямами:

І група «Читайлики» - створити рекламний ролик

«Мої улюблені казки».



ІІ група «Розумники» - скласти «Скарбничку народної мудрості»,

записати в неї прислів’я та приказки.



ІІІ група «Питайлики» - дібрати цікаві загадки до уроку.

IV група «Живчики» - вивчити і озвучити скоромовки.

Тема: Узагальнюючий урок за темою

«З чистого джерела народної мудрості».

Мета: Узагальнити і систематизувати знання дітей з усної

народної творчості; дати можливість проявити творчі

здібності учнів; розвивати уяву, мислення, зв’язне

мовлення; виховувати любов до фольклору; викликати

бажання читати казки, збагачувати своє мовлення

образними висловами.



Обладнання: ноутбук, проектор, диск з презентацією,

виставка книжок «Казки народів світу».


Хід уроку

І. Вступна частина.

За лісами, за морями відчиняє сонце брами,

А за брамами отими чарівними, золотими

Диво – казка походжає, всіх гостинно зустрічає.

Там чарівнії жар – птиці з квітів п’ють нектар – водицю,

Там Телесика гусятко мчить додому на крилятках,

Там маленька мишка сіра ріпку витягти зуміла, -

Мир богатирі пильнують, все із зміями воюють.

В тій далекій стороні линуть скрізь дзвінкі пісні.

Скоромовок та загадок ти тут знайдеш для маляток.

Всі прислівя промовляють – діток розуму навчають…

Диво – дивне, дивина ця чарівна сторона.

ІІ. Основна частина. Робота за темою уроку.

  1. Перегляд виставки книжок «Казки народів світу».

  • Діти, ви прочитали багато казок, принесли до школи багато цікавих книг, які ви зараз бачите. Давайте познайомимося з ними.http://mirknig.com/uploads/posts/2012-03/thumbs/1331548868_3934.gif

  • Назвіть книги, які ви бачите на виставці.

  • Як визначити, твори яких жанрів вміщені

в них?

  • Що об’єднує ці книги?

  • Це лише невеличка частина книжок, що існує на землі. В нашому класі є учні, які захоплюються читанням. Це група «Читайлики». Вони створили для вас невеличкий рекламний ролик про казки, які вони полюбляють читати.

  1. Презентація рекламного ролику «Мої улюблені казки».



  • До нас на урок завітали «Розумники», які зібрали для вас перлинки народної мудрості.

  1. Презентація «Скарбнички народної мудрості».

(Діти озвучують прислів’я та приказки, пояснюють їх значення).

  1. Мовно – логічне завдання. Гра « Продовж прислівя».

  • Щоб других учити, треба…( самому вміти ).

  • Умій сказати, умій і…( змовчати ).

  • Від теплого слова і…( лід розмерзає ).

  • Де сила не візьме, там…( розум допоможе ).c:\users\iq\desktop\загруженное (1).jpg

  1. Фізкультхвилинка.

  2. Презентація творчої групи «Живчик».

Заучування скоромовок.

  1. Гра «Дощик – сонце».

Вчитель промовляє слова «Дощик! Сонце!», а діти проговорюють скоромовку відповідним голосом.

«Дощик» - напівголосе хорове читання.

«Дощ» - голосне швидке читання.

«Сонце»- читання мовчки.

  1. «Загадковий вернісаж» від творчої групи «Запитайлики».

Відгадування загадок.

ІІІ. Заключна частина.

  1. Підсумок з теми за розділом підручника «Перевір свої

знання» (с. 60) Фронтальна робота.

  1. Гра «Інтервю».

  • Кореспондент журналу «Пізнайко» хоче дізнатися, що цікавого приніс вам цей урок.

  • Дякую за співпрацю!

Література:




  1. Вишнивецька І.О. «Казки зарубіжних письменників.»// Початкове навчання і виховання № 10, 2012.- С.27,28

  2. Данько А.М. «Українські народні казки. Урок – проект у 2-4 класах.»// Початкове навчання і виховання №10, 2012р.- С.17

  3. Заброцька С.Г. Уроки читання.3 клас. Посібник для вчителя. –Тернопіль:Навчальна книга – Богдан, 2003. – С.73 - 88

  4. Петік Ю.О. «Живе диво казки.»// Початкове навчання та виховання № 14-15,2013р. – С.10

  5. Сидоренко С.В. «Шевченкове слово.»// Початкове навчання і виховання № 6, 2014р. – С.7, 8Ю10, 11

  6. Строєнко Л.В. «Тарас Шевченко – великий український поет.»// Початкове навчання і виховання № 6, 2014р.- С.3, 4

  7. Шестопалова В.Ф. «Народ скаже – як зав’яже.»// Початкова школа № 2, 1993 р. – С.42, 43




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка