З відданістю україні в серці ковальчук Надія Петрівна



Скачати 106.03 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір106.03 Kb.

Методична скарбничка міста Новограда-Волинського



З ВІДДАНІСТЮ УКРАЇНІ В СЕРЦІ
Ковальчук Надія Петрівна, вчитель української мови та літератури Новоград – Волинської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №4 з поглибленим вивченням окремих предметів і курсів “Школи сприяння здоров’ю ” Житомирської області
Перший урок

9 клас
Тема. З відданістю Україні в серці

Мета: поглибити знання учнів про складники патріотизму; сформувати в учнів уявлення про способи вияву патріотичної позиції; сприяти зацікавленості і бажанню виявляти патріотичні якості в повсякденному житті; виховувати почуття національної гордості, любові до України.

Обладнання: державні символи України; тематичні ілюстрації, відеоролики про Україну, комп’ютер; проектор; фліпчарт або дошка.

Хід уроку

Привітання. Вступне слово, налаштування на роботу

  • Доброго, мирного, щедрого, яскравого, щасливого дня , мої любі. Радо вітаючи Вас у світлому й затишному нашому класному приміщенні, я все ж відчуваю і легкий смуток. Цей навчальний рік для когось із вас останній у шкільному житті, ви ступили на фінішну доріжку й маєте наразі переоцінити власні пріоритети, спрямувавши усі зусилля на закладення міцного підгрунтя подальшого дорослого життя. Яким воно буде у відблиску тривожних зірниць нашого сьогодення?

Кожне покоління людей проходить через свою череду проблем і випробувань, формулює свої відповіді на одвічні питання віднайдення свого коріння, ідентифікації себе з певним народом: «Звідкіль я? Хто я в рідній стороні?»; тривожного зазирання у власне майбутнє: «Ким виросту? Чи буду з Богом в серці?». Революція гідності й подальші суспільно-політичні події 2014-2015 рр. додали до цього переліку не менш важливі питання патріотичного пориву, які кожна поважаюча себе людина наразі визначає як доленосні: «Що я можу зробити для миру й процвітання своєї держави? Чим Україні я освітлю дні?»

Пропоную і нам з вами задуматися сьогодні над деякими з них, а саме осмислити необхідність і сутність патріотизму та визначитися із власними бажаннями і ресурсними можливостями долучитися до патріотичного руху, адже тема нашого уроку «З відданістю в серці Україні»

Його лейтмотивом будуть слова відомої української постаті І. Світличного, українського літературознавця, мовознавця, літературного критика, поета, перекладача, діяча українського руху опору 19601970-х років, лауреата Державної премії України імені Т. Г. Шевченка, який казав: «Вітчизна – це не хтось і десь, Я – теж Вітчизна».

-Як ви розумієте ці слова? (Відповіді учнів)
Буває  часом  сліпну  від  краси. 
Спинюсь,  не  тямлю,  що  воно  за  диво  – 
Оці  степи,  ці  гори,  ці  ліси, 
усе  так  гарно,  чисто,  незрадливо, 
Усе,  як  є  -  дорога,  явори, 
Усе  моє,  все  зветься  -  Україна. 
Така  краса  висока  i  нетлiнна, 
Що  хоч  спинись  i  з  Богом  говори…                                                         

Ліна  Костенко


Ми живемо з вами у вільній і незалежній державі, яка зветься Україна. Кожен із нас — її  громадянин. У кожного учня по всій нашій Вітчизні — від першокласника до випускника— гріє серце безмежна любов до милої, дорогої і рідної України, нашої Батьківщини. Україна! Скільки глибини в цьому слові... (Показ відео).



  • Що ви відчули, переглядаючи це відео? Чому?

  • Що ви відчуваєте, коли чуєте слово Україна?
    Вправа «Незакінчене речення»

  • Діти, з чого для вас починається Україна?

(Для мене Україна – це ….  )- життя, родина, хліб…

Золотавий вечір впав на тихі верби,

Солов’їна пісня ллється вдалині,

І мрійлива річка між гаями в’ється –

Все це –Україна. Все це –я і ти!

(кліп Тіни Кароль)

Україна - це золото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес. Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені долини і луки, карпатські верховини і донецькі простори, Полісся і Крим, біленькі полтавські хати і велич міських краєвидів.

Україна – різнобарвний рослинний світ…


Україна – це різноманітний тваринний світ…
Україна – це ви, її громадяни…
 

На карті світу Україну відшукати нескладно. Ця чудова земля розміщена на південному заході Східноєвропейської рівнини — «проти сонця, головою до Чумацького Возу (сузір’я Великої Ведмедиці), ногами до синього моря», як співали в старовину кобзарі та лірники. А ще вона … (соціальний відеоролик)


 І населяє цю землю талановитий і стійкий народ з складною історичною долею, неповторними духовними якостями, прекрасною самобутньою душею й особливим характером.
  Кожен любить свою Україну, бажає їй добра, намагається стати справжнім патріотом і громадянином своєї Вітчизни. Ми повинні розуміти, не зважаючи на останні події в Україні, що ми єдина держава, що ми єдина нація, що наша сила в гуртуванні, взаємодопомозі, розумінні один одного та толерантності.  І ми маємо докласти всіх зусиль, щоб вона процвітала, щоб жилося нам щасливо в рідному краю. 

Безперечно, Україна в серці кожного патріота. Вона у думках, мріях, щоденних діях і планах на майбутнє. Кожен з на нас – частка України.

У щасливому, багатому, розвиненому, цивілізованому суспільстві головним об’єднувальним чинником людей є почуття патріотизму. Що ж таке патріотизм?



Мозковий штурм

Патріотизм – це особливе почуття-цінність, яке характеризує ставлення особистості до народу, Батьківщини, держави та до самої себе.

«Займи позицію»

Патріотизм – це мода чи самосвідомість нації, що прокидається?

Базовими складниками патріотизму є: любов до України, що насамперед виявляється в історико-культурній пам’яті; відданість Батьківщині; спрямованість вчинків людини на її благо; готовність до самопожертви; наявність почуття власної гідності. Давайте поговоримо нині саме про відданість.



Бесіда

  1. Відданість, посмакуйте це слово, що воно означає, від чого утворилося?

  2. Як ви розумієте вислів «відданість Батьківщині»? що можна віддати Батьківщині? (Це одухотворена любов’ю до Батьківщини готовність до соціально значущої діяльності, вірність ідеалам Батьківщини, своєму громадянському обов’язку, готовність відповідально виконувати свої обов’язки; «розчинятися» у своїй справі).

  3. Чи потрібна така якість у наш час? Чому?

  4. Чи знаєте ви дорослих, які виявили відданість Батьківщині? Чи є такі серед ваших земляків, родичів?

  5. Як учень може виявити відданість Батьківщині? (Насамперед, через соціальну ініціативу і соціально значущу діяльність; через сумлінне виконання власних обов’язків; через готовність зробити щось корисне для класу, школи, громади

  6. Що, на вашу думку, відчуває учень, який здійснив вчинок, що презентує його відданість Батьківщині?

  7. Хто може назвати себе відданим Батьківщині? Які ваші вчинки свідчать про це?

  8. Чи хотіли б ви ще виявити відданість Батьківщині? Що ви готові для цього зробити?


Вправа «Три кроки відданості»

Учитель пропонує учням зазначити дії-вчинки, що є виявом відданості України, які вони планують зробити найближчим часом (протягом одного-двох місяців). І записати їх маркером на карті

Учні виконують завдання. Після завершення роботи кожен підходить до умовного зображення України, озвучуючи «свої кроки».

Енергізатор


  • Підніміться ті, хто любить свою Батьківщину.

  • Плесніть в долоні ті, хто прийшов сьогодні у вишиванках

  • Потисніть руку сусідові ті, хто з радістю йшов на урок

  • Посміхніться ті, у кого гарний настрій

  • Покладіть руку на серце ті, хто вважає себе патріотом

  • Підніміть руки вгору ті, хто хоче, щоб на Україні запанував мир.

  • Присядьте ті, хоче проявити відданість Україні й готовий до конкретних дій.

  1. Якими мають бути справжні патріоти? Саме це маємо з’ясувати

Після висловлювань учнів вчитель розміщує на дошці картку «Ми маємо бути…»

Ми маємо бути …

Вправа «Мікрофон».

А допоможе нам це зрозуміти один з патріотів - великий Кобзар, який продовжує жити в людських серцях, його полум’яне слово гуртувало і гуртує тісні ряди борців-патріотів.

Пригадайте його слова «Борітеся – поборете».

- До чого кличе й сьогодні слово Кобзаря?

- Війна на сході України проти російських найманців є священною, справедливою війною за єдність українських земель, за свободу рідної мови, за непорушність державних кордонів, за демократичні цінності та права людини великого міста і маленького села. Російські шовіністи не хочуть сприймати незалежної України, не хочуть бачити її розвинутою, цивілізованою, економічно сильною, без пут тоталітарного минулого. Тарас Шевченко – непримиренний борець проти будь-якого гноблення закликає нас сьогодні:



Борітеся – поборете,

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!

  • Чи можна назвати справжніми патріотами воїнів АТО?

Патріотизм – це самопожертва у важку для країни хвилину. Наші воїни АТО, вчорашні мирні громадяни, героїчно боронять Україну у неоголошеній війні. Отже, ми маємо бути відважними.

(Вчитель розміщує на дошці картку «відважними»).



  • Співає Шульга Даша (пісня про загиблих воїнів)

  • Хвилина мовчання за загиблими

Патріотизм – це і знання історії своєї рідної землі. Отже, ми маємо бути відповідальними за майбутнє, добре пам’ятаючи минуле.
Пісня на слова нашого генія-пророка «За байраком байрак» перегукується з поминальною лемківською «Плине кача», яка звучала над Майданом, вшановуючи героїв Небесної сотні. Саме шевченківські рядки читав Сергій Нігоян – один із перших убитих на Майдані. Прикро, що українці прощаються із загиблими героями, для яких воля і честь – над усе, майже щодня! Шевченко вірив, що «козацька слава не поляже!». Сьогодні ми пишаємося героями-сучасниками і теж впевнені, що їхня

Слава не поляже! Не поляже, а розкаже,

Що діялося в світі, Чия правда, чия кривда

І чиї ми діти.

Отже, ми маємо бути рішучими, бо відстоюємо свою рідну домівку, свою родину, свій рідний край, свою країну.

(Учитель розміщує на дошці картку «рішучими»).

Для того, щоб українці перемогли в тяжкій боротьбі проти сьогоднішніх окупантів, ми маємо бути розумними. (Учитель розміщує на дошці картку «розумними»).



Нам треба навчитися:

  • думати та приймати зважені рішення,

  • порівнювати та робити висновки,

  • аналізувати та відстоювати власну, в інтересах нашої держави, позицію,

  • співставляти та шукати розумний компроміс,

  • відрізняти правду від брехні.

Україна – багатонаціональна держава, тому її сила, незламність, непереможність залежить від взаємин між представниками різних національностей, що проживають в країні.



Запитання до учнів:

  • Що роз’єднує національні меншини України?

  • Що всіх нас може об’єднати в одну сильну, нездоланну націю?


Учитель. Толерантність – риса справжньої демократичної держави. У сучасному світі толерантність розуміється як спокійне відношення до інших поглядів, уподобань, віри або поведінки.

Толерантне суспільство – успішне суспільство. Тож, якщо й були в історії України певні міжнаціональні конфлікти, проблеми, претензії, що ослабляли прогресивний розвиток, – варто врахувати уроки історії і будувати толерантну Україну.



Учитель. Не знаючи слова «толерантність», не вживаючи його, пророк нації звертався до нас:

Учітеся, читайте, І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь…

Отже, ми маємо бути толерантними, щоб формувати сучасну Україну.

(Учитель розміщує на дошці картку «толерантними»).


  • Що є запорукою сильної родини? сильної країни?

Для перемоги над ворогами України, відновлення цілісності нашої країни, подолання труднощів та перешкод потрібна єдність народу. Єдність народу і держави, єдність громадянського суспільства у стратегічному курсі розвитку незалежної України. Тож будь-які проблеми треба долати разом, миром, пам’ятаючи заклик Шевченка:

А щоб збудить Хиренну волю, треба миром,

Громадою обух сталить, Та добре вигострить сокиру –

Та й заходиться вже будить.

Отже, ми маємо бути єдиними, бо згода – будує, а розбрат – руйнує.

(Учитель розміщує на дошці картку «єдиними»).
Учитель. Тарас Шевченко заповідав нам: «Свою Україну любіть, любіть її во время люте». Схоже, зараз саме той час, коли Україна особливо потребує нашої синівської любові. Нашої активної позиції громадянина, дії патріота. Справжня любов до України – запорука її успіху, перемоги, піднесення та процвітання.

Тому ми маємо бути відданими своїй країні



Завдання. Скласти сенкан на тему «Патріот». (усно)

Патріот


Відданий, відповідальний

Любить, усвідомлює, захищає

Патріот відстоює незалежність України

Борець
«Всім серцем любіть Україну свою, – І вічні ми будемо з нею!» – писав поет Володимир Сосюра. І кожен громадянин України прихиляється до цих слів, тому що у душі народу живе велика любов до його рідної і милої України.



Давайте і ми віддамо частинку свого серця Україні, зі словами «Я віддаю частинку свого серця Україні, тому що…»

Вправа на завершення «Від серця до серця» (5 хв)
Учням пропонується стати у велике коло і побажати щось приємне своєму сусідові, який стоїть ліворуч. Вербальний посил супроводжується покладанням лівої руки на плече сусіда, а правої – на власне серце. Таким чином утворюється «сердечно центроване коло».

Усі учні беруться за руки і промовляють «Україна в нас єдина – у відданості наша сила».



Заключне слово вчителя: Жінку у багатьох народів вважають берегинею роду. Щоб процвітати господі – треба господаря і господиню, щоб вберегти рід від розбрату – треба берегиню, щоб зберегти Україну – треба бути українцями, не хохлами, малоросами, новоросами, а українцями – патріотами своєї Батьківщини!

Молитва за Україну:



Нам милосердя, Господи, подай, До всіх страждущих і незахищених,

Ми ще від страху і злі, і сліпі, В душах у нас ще багато, що знищено.

Благослови рід людський на Добро! Душі відкрий нам до злагоди й миру!

Щоб на Вкраїні незгод не було, Нас сохрани! І спаси! І помилуй!

  • Дякую за увагу! Урок закінчено!






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка