За добро добром платять. Українська народна казка "Кривенька качечка"



Скачати 49.25 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір49.25 Kb.
Тема: За добро добром платять. Українська народна казка "Кривенька качечка"

Мета: познайомити учнів з українською народною казкою «Кривенька качечка»; удосконалювати уміння ділити текст на частини; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати доброзичливе ставлення до людей.

Обладнання: слайд - презентація уроку, складові таблиці.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Учитель:

Продзвенів дзвінок –


Починається урок.
З чого ж його нам почати?
Діти: Скоромовку розказати!

(учні розказують скоромовки за власним вибором, вивчені на попередніх уроках).



ІІ. Мовленнєва розминка

1. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1.Вправа «Задуйте свічку»(глибокий вдих і повільний видих)

2.Читання за складовою таблицею №1 (стовпчик з голосними а,я. Додаток 1)

3.Вправа «Друкар»(робота за картками. Додаток 2)

Читання прислів’я з дошки.

Чия відвага, того й перемога.

-До якої казки підходить це прислів’я? (Кирило Кожум`яка )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вікторина «З якої казки пісенька?»

Я по коробу метений,


На яйцях спечений.
Я від баби втік,
І від діда втік,
Так і від тебе втечу. (« Колобок»)(слайд 2-3)
Гуси, гуси, гусенята,
Візьміть мене на крилята,
Та понесіть до батька… («Івасик – Телесик»)(слайд 4-5)

Ой ви діточки, козеняточки,


Відімкніться, відчініться!
Ваша матінка прийшла,
Молочка вам принесла.(«Вовк та козенята»)(слайд 6-7)
ІV. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні на уроці помандруємо далі країною чарівних казок. Наступна дорога поведе нас до старенької хатини на околиці села, бо там сталася чарівна пригода…

Ось пісенька з казки до якої ми вирушаємо! (слайд 8)

Онде наша іва,
Онде наша діва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці.
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить,
Скиньмо по иір’ячку,
Нехай летить з нами! («Кривенька качечка»)

Упізнали, з якої вона казки?

Так, ця пісенька з казки до якої ми вирушаємо!

V. Ознайомлення з казкою

1. Словникова робота

(слайди 9-14 )

- Щоб вам у казці було все зрозуміло, ми ознайомимося з окремими словами, які в ній зустрічаються.

Галочка – пестливе звертання до дівчинки.
Іва – діва – звертання до дівчинки.

Починочок – пряжа, намотана на веретено.

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на якій намотують пряжу.

Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.

Жалувати – жаліти, шанувати.

Полинули – полетіли.



2. Фізкультхвилинка

Нумо всі, нумо всі


Потанцюймо по росі!
Станьмо струнко!
Руки в боки,
Пострибаймо, як сороки,
Як сороки – білобоки!
Стрибу – стрибу! Скоки – скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи поплигати.
Ква – ква -ква! Ква – ква – ква!
Щоб спочила голова.

3. Самостійне мовчазне читання казки учнями.

4. Перевірка первинного сприймання

Чи сподобалася вам казка?

Назвіть дійових осіб.
Якими подіями вона закінчується?

5. Читання казки за логічно завершеними частинами. Складання плану

а) 1-а частина – до слів «… а самі знову пішли по грибки»(слайд 15). Читання «Небо і земля»


- Чому дід і баба сумували?
- Що вони знайшли у лісі?
- Що трапилося з качечкою?

Давайте складемо перший пункт плану. (запис на дошці – Незвичайна знахідка у лісі)

б) 2-а частина – до слів «Так і зробили»(слайд 16). Читання буксиром за вчителем.
- З чого дивувалися дід і баба?
- Кого помітили сусіди?

Давайте складемо другий пункт плану. (запис на дошці – Таємнича помічниця)

в) 3-я частина- до слів «сіла надворі й пряде»(слайд 17). Читання ланцюжком.
- Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?
- Де взялася кривенька дівчина?
- Як ви думаєте чому дід і баба спалили гніздечко?

Давайте складемо третій пункт плану. (запис на дошці – Дід і баба спалюють гніздечко)

г) 4-а частина – парне читання пісеньки.(слайд 18)
- Як, по-вашому, треба читати пісеньку каченят? (Наспівно, заклично)

- А дівчини? (Із почуттям образи, із запевненням)

Давайте складемо четвертий пункт плану. (запис на дошці – Дівчина не захотіла залишитися)

6. Стислий переказ казки за планом та малюнками (слайд 19-21).

VI. Вибіркове читання на вдосконалення техніки читання 

Гра «Прочитай речення про…»


  • … те, що дід і баба були самотні.

  • … те, що дівчина буда гарна.

  • … те, що зробили дід і баба з гніздечком.

  • … те, як дівчина знову перетворилася на качку.

І. Узагальнення прочитаного

    • Чому дівчина більше не захотіла залишитись у діда і баби?

    • Прочитайте прислів’я , що після казки(слайд 23). Чи виражає воно головну думку казки?

    • Кому з героїв воно могло б бути порадою?

VІІ. Підсумок уроку
-Дорогі діти! Я вам дуже вдячна за любов до української мови, за уважне читання казок. Бажаю вам подальших успіхів у навчанні.

Не лінуйтесь робити добро,


Лише зла не бажайте нікому,
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляхові земному.
І заступить навколишній світ,
Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов’ю живіть з юних літ,
Будьте чуйним, веселим і добрим!

VІІІ. Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання

Підготувати переказ української народної казки за власним вибором.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка